iPhone 7 vs iPhone 7 Plus. Historia i porównanie modeli

I tak oto nasz cykl artykułów o historii iPhone’a – gładko i lekko niczym Tuwimowa lokomotywa – dotarł na stację, na której do wagonów wsiadają iPhone 7 i iPhone 7 Plus. Nawet z okna ciemnego przedziału te debiutujące we wrześniu 2016 r. modele prezentują się bliźniaczo podobnie do 6 i 6S, na które więcej światła rzucił już Tadek. Skoro nie wygląd, to co się zmieniło?

Kiedy była premiera iPhone’a 7 i iPhone’a 7 Plus?

Ale najpierw kilka dat. Tutaj, co zresztą nie jest zaskoczeniem, wszystko zagrało jak w szwajcarskim zegarku. Premiera iPhone’a 7 i 7 Plus miała miejsce 7 września 2016 r. Dziewięć dni później smartfon trafił do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii i państwach Europy Zachodniej. Do Polski zawitał 23 września i był dostępny w przedziale cenowym od 3349 zł do 4999 zł. Najpóźniej, bo dopiero 31 marca 2017 r., dziesiąta generacja smartfonów z nadgryzionym jabłkiem pojawiła się w Indonezji.

Chcesz lepiej poznać iPhone’a 6 i 6S? Przeczytaj tekst Tadka: iPhone 6 i 6 Plus. Po raz pierwszy Apple wydaje smartfony różnej wielkości.

Jakie modele tworzą rodzinę iPhone’ów 7 i 7 Plus?

Smartfony dostępne były w czterech głównych wersjach kolorystycznych:

  • iPhone 7 i 7 Plus czarny (Matte Black i Jet Black),
  • iPhone 7 i 7 Plus srebrny,
  • iPhone 7 i 7 Plus złoty,
  • iPhone 7 i 7 Plus różowe złoto.

W marcu 2017 r. na rynek trafiła również limitowana edycja czerwona, stworzona we współpracy z Product Red.

Spośród podstawowych wersji kolorystycznych chwila uwagi należy się czarnym iPhone’om 7 i 7 Plus. A to dlatego, że ten wariant podzielono na dwie opcje. Do standardowej czerni dołączył cechujący się wysokim połyskiem Jet Black.

prezentacja modelu ihphone jet black
Tak wygląda iPhone 7 Matte Black. Niżej przedstawione są wszystkie kolory i odcienie

Tym razem Apple zaoferowało trzy pojemności pamięci wbudowanej. iPhone 7 i 7 Plus dostępne były w wersjach 32, 128 i 256 GB. Ku zdziwieniu wielu osób do sprzedaży nigdy nie trafił iPhone 7 Plus 64 GB, który – podejrzewam – stanowiłby idealny kompromis pojemnościowo-cenowy.

iPhone 7 – dane techniczne

Mniejszy z flagowców Apple’a 10. generacji ma ekran o przekątnej 4,7 cala, rozdzielczości 1334×750 i zagęszczeniu 326ppi. Całość mierzy 138,3 mm długości, 67, 1 mm szerokości i 7,1 mm grubości, a waży 138 g. W porównaniu do najpopularniejszych dziś modeli jest to więc naprawdę mały smartfon. Trzeba jednak przyznać, że wygoda obsługiwania go jedną ręką zdecydowanie to wynagradza (miłośnikom większych modeli).

Jeśli chodzi o podzespoły, mamy tu do czynienia z czipem A10 i koprocesorem M10 (4 rdzenie o częstotliwości 2,36), który – zgodnie z zapewnieniami Apple’a – cechuje się wyższą o 40% wydajnością (w zadaniach graficznych nawet o 50%) w porównaniu do A9. Wsparciem dla niego są 2 GB pamięci operacyjnej. I niech nikogo nie zwiedzie ta pozornie skromna konfiguracja. iPhone 7 wydajnościowo radził i radzi sobie lepiej od wielu bardziej napakowanych, współczesnych mu Androidów.

Apple Chip

Apple iPhone 7 posiada dwa pojedyncze aparaty fotograficzne. Główny o rozdzielczości 12 Mpix i przysłonie f/1.8 wyposażono m.in. w optyczną stabilizację obrazu, autofokus z funkcją Focus Pixels i tryb HDR. Maksymalna jakość, z jaką można nagrać nim wideo wynosi 4K (choć tylko w 30 klatkach). Z przodu natomiast znajduje się kamera z obiektywem 7 Mpix, światłem f/2.2.

iPhone 7 Plus – dane techniczne

Większa z siódemek ma ekran o maksymalnej rozdzielczości 1920×1080, zagęszczeniu 401ppi i przekątnej 5,5 cala. Wymiary iPhone’a 7 Plus wynoszą 158,2×77,9×7,3 mm, a waga – 188 g.

W kwestii podzespołów różnice między iPhone’em 7 a 7 Plus nie są znaczące. Nad pracą czuwa czip A10 Fusion z koprocesorem M10, wsparty 3 GB pamięci RAM.

Najwięcej wydarzyło się w kwestii aparatów fotograficznych. iPhone 7 Plus posiada bowiem podwójny aparat główny. Tworzą go obiektyw szerokokątny o rozdzielczości 12 Mpix i przysłonie f/1.8 oraz teleobiektyw z przysłoną f/2.8. Efekt? Dwukrotny zoom optyczny oraz zaawansowany tryb portretowy, dzięki któremu zdjęcia nabrały prawdziwie artystycznego wymiaru. Jest też optyczna stabilizacja, HDR i autofokus Focus Pixels. Przednia kamera nie różni się niczym od tej z siódemki bez plusa.

iphone'y 7 w różnych wersjach kolorystycznych

Co jeszcze warto wiedzieć o iPhonie 7 i iPhonie 7 Plus

Tutaj dochodzimy do punktu, który wielu melomanom obrzydził dziesiątą generację flagowców Apple’a, a przy tym umocnił pewien niezbyt lubiany trend. Tak, chodzi o usunięcie ze smartfonów złącza jack 3,5 mm. OK, w zestawie znalazły się EarPodsy z wtykiem lightning oraz przejściówka lightning – jack.

Trzeba jednak zaznaczyć, że to nie Apple zapoczątkowało niechlubną tradycję usuwania złącz słuchawkowych. W 2012 r. chińska marka Oppo wypuściła smartfona z słuchawkami podłączanymi przez port mikro-USB. Później zabieg ten powtórzyła m.in. Motorola – w najsmuklejszym smartfonie klasy premium, czyli Motoroli Z.

Oba modele iPhone’ów 7 są za to pyło- i wodoszczelne. Posiadają normę IP67, która oznacza, że wytrzymają nawet 30-minutowe zanurzenie na głębokości 1 metra.

iPhone 7 vs iPhone 7 Plus – który wybrać?

To dobre pytanie, bo oba modele wciąż stanowią atrakcyjną propozycję. Upływający czas jednak o wiele lepiej obszedł się z iPhone’em 7Plus, który i dzisiaj nie odstaje od wielu Androidów ze średniej i wyższej średniej półki. Jego plusem jest również zaawansowany aparat. Co najlepsze, dzisiaj łatwo trafić na bardziej imponującą na papierze konfigurację obiektywów, która jednak nie zrobi tak dobrych zdjęć. Ale nie wskazujmy palcami.

Nie oznacza to oczywiście, że o iPhonie 7 można zapomnieć. Dla mnie to prawdziwa gratka wśród smartfonów z przekątną mniejszą niż 5”. Do tego teraz dostępna w naprawdę dobrych cenach.

Poznajcie iPhone SE