Intel Core i5-10600 z technologią Hyper-Threading?

Technologia HT w nowych procesorach Intel Core i5? Według najnowszych wyników benchmarka 3DMark – owszem. A co to jest hyper-threading i ja ma wyglądać nowy Intel Core i5-10600?

Hyper-Threading – co to jest?

Technologia Hyper-Threading ( w skrócie HT), to w prostym tłumaczeniu dodatkowe rdzenie logiczne. Przykładowo, procesor posiadający 2 rdzenie fizyczne, dzięki zastosowaniu technologii HT, może posiadać dodatkowe 2 rdzenie wirtualne – mówimy wtedy o 4 wątkach (2R/4W). Wówczas system operacyjny dzieli obciążenie pomiędzy nie wszystkie, zwiększając tym samym wydajność komputera.

Nowy procesor i5

Zgodnie z wynikami w bazie 3DMark, Core i5-10600 to procesor, który posiada 6 rdzeni i 12 wątków.
Dotychczas technologia HT nie była wykorzystywana w procesorach tej serii – i5-9600K posiada 6 rdzeni. Z raportu dowiadujemy się jeszcze, że domyślny zegar CPU został ustawiony na 3,3GHz, natomiast tryb Turbo przyśpiesza go do 4,7 GHz.

W porównaniu ze wspomnianym i5 9. generacji (3.7 GHz i 4.6 GHz w Turbo) główną przewagą wydają się dodatkowe wątki. Procesory wciąż mają być wykonywane w 14 nm procesie technologicznym, także nie ma co liczyć na znaczące poprawy pod względem energetycznym. I co warte przypomnienia – układy Comet Lake-S mają wykorzystywać nowy socket – LGA 1200.

procesor intel 10 generacji
Źródło: hothardware

Co przyniesie przyszłość?

Z ostatecznymi osądami trzeba jednak poczekać do oficjalnej premiery oraz pierwszy testów wydajnościowych. Może się okazać, że finalna wersja procesora będzie działała z wyższymi zegarami, przez co jej wydajność wzrośnie. Aby się przekonać, zapewne przyjdzie nam czekać jeszcze kilka miesięcy, ponieważ premiery nowych układów spodziewamy się na początku przyszłego roku.

Źródło: Twitter (momomo_us)