NVIDIA żegna się z serią GeForce GTX. To koniec pewnej epoki

Według najnowszych, nieoficjalnych doniesień NVIDIA zamierza skończyć z produkcją kart graficznych z rodziny GeForce GTX, a tym samym pożegnać się na zawsze z istniejącą przez wiele lat serią. To koniec pewnej ery, a jej finał oznacza jedno: na rynku pozostaną jedynie modele GeForce RTX z obsługą ray tracingu. Kiedy można spodziewać się końca serii GeForce GTX?

Koniec GeForce GTX

Firma NVIDIA, znany producent kart graficznych, miała ogłosić swoim partnerom biznesowym zakończenie produkcji swojej kultowej serii GeForce GTX 16, a konkretnie ich ostatnich modeli. Już wcześniej zaprzestała produkcję takich kart graficznych, jak GeForce GTX 1660, GTX 1660 Ti i GTX 1660 Super. Teraz do tego grona mają dołączyć GTX-y 1650 i 1630.

Koniec produkcji ostatnich modeli z rodziny GeForce GTX ma nastąpić w pierwszym kwartale 2024 roku.

komputery z geforce gtx

Co oznacza pożegnanie z serią GeForce GTX?

Zaprzestanie produkcji serii GTX 16 jest symbolicznym krokiem NVIDIA ku przyszłości, gdzie priorytetem staje się seria RTX. Karty RTX, wyposażone w zaawansowane jednostki RT do ray tracingu i Tensor do obliczeń AI (w tym techniki DLSS), reprezentują nową generację grafiki komputerowej. NVIDIA, skupiając się na RTX, podkreśli swoje zaangażowanie w dostarczanie najnowszych technologii i najwyższej jakości doświadczeń dla graczy.

Koniec kart graficznych GeForce GTX oznacza więc, że w sklepach po wyprzedaniu ostatnich egzemplarzy GTX-ów na półkach pozostaną jedynie układy GeForce RTX. Z racji tego, że produkcja RTX-ów 2000 też się zakończyła, w ofercie NVIDII najniższym i zarazem najtańszym dostępnym modelem w sprzedaży będzie GeForce RTX 3050.

Niestety, potraktowanie po macoszemu segmentu niskobudżetowych modeli GPU jest już trendem utrzymującym się od lat. Teraz producenci stawiają przede wszystkim na (naj)wydajniejsze modele, które kosztują coraz więcej, a o mniej wymagających użytkownikach, którzy nie chcą wykosztować się na kartę graficzną, zapominają. Przez to muszą oni dopłacać do wyższego modeli albo ograniczać się do zintegrowanych układów (iGPU).

NVIDIA wypełni lukę po GTX-ach tańszym RTX-em 3050

Podsumowując, najniższa półka wydajnościowa u NVIDII przestanie zatem istnieć (poza rynkiem wtórnym). Zabraknie u tego producenta tanich kart graficznych do codziennego użytku czy ewentualnie bardzo starych gier. Bo RTX 3050 to już półka, która pozwala ogrywać nowości gamingowe, i kosztuje od 1000 zł w górę.

geforce rtx 3050 6 gb

Koniec GTX-ów może otworzyć przestrzeń dla konkurencji, zwłaszcza w segmencie budżetowym. Gracze, którzy polegali na GTX-ach o przystępnej wydajności, muszą teraz zwrócić się ku alternatywom (np. Intel ARC A380), w tym na rynku wtórnym. Albo zostać przy zintegrowanych układach graficznych w procesorach lub rozważyć inwestycję w mocniejsze i droższe karty, takie jak właśnie seria GeForce RTX.

NVIDIA, skupiając się na RTX, może również wprowadzić nowe, bardziej dostępne modele, aby zapełnić lukę po serii GTX. Na horyzoncie już nawet pojawiła się nowa, tańsza wersja GeForce’a GTX 3050 z 6 GB pamięci VRAM przy 96-bitowej szynie danych i 2048 rdzeniami CUDA. Jej cena ma wynieść 179-189 dolarów (3050 8 GB jest wyceniony na 249 dolarów), a premiera odbyć się jeszcze w styczniu 2024 roku.

Zapewne w kolejce czeka także GeForce RTX 4050, ale to wciąż przynajmniej półka wyżej niż karty, z którymi powoli trzeba się żegnać (GTX 1650 czy GTX 1630).

Źródło: VideoCardz, Board Channels

Przeczytaj o nadchodzących premierach kart graficznych NVDII:

Karty graficzne GeForce GTX (jeszcze) znajdziesz w x-komie

Sprawdź również pełną ofertę GeForce RTX w x-komie