Framework Laptop jak komputer stacjonarny – wymienimy w nim prawie wszystko. Idzie rewolucja?

Przez lata producenci przyzwyczaili nas do zamkniętej konstrukcji laptopów, a co za tym idzie – do braku możliwości wykonywania sensownych hardware’owych modyfikacji. Kiedy specyfikacja notebooka przestawała nas satysfakcjonować, po prostu wymienialiśmy sprzęt na nowy. Tymczasem amerykańska firma Framework proponuje zupełnie odwrotne rozwiązanie – modułowego laptopa, w którym bez wysiłku wymienimy prawie wszystko, nawet ekran lub złącza.

Modułowy Framework Laptop – rewolucja, której potrzebujemy

Z zewnątrz może budzić skojarzenia z MacBookiem Pro lub Surface’em. Jednak pod aluminiową obudową i eleganckim designem kryje się coś więcej – koncepcja modularnego laptopa, który daje użytkownikowi możliwości wykraczające daleko poza wymianę dysku lub dołożenie kości z RAM-em.

Framework Laptop został pomyślany jako urządzenie na wiele lat. Takie, którego nie wyrzucimy po tym, jak specyfikacja przestanie nadążać za aktualnymi wymaganiami. Czy to konieczność, do której prędzej czy później i tak musielibyśmy się zastosować, czy utopia, niemożliwa do realizacji w praktyce? O tym dopiero się przekonamy, niemniej sam pomysł wydaje się intrygujący i przemyślany.

Framework Laptop front
Źródło: Frame.work

Wymieniać będzie można praktycznie wszystko

Oprócz standardowych upgrade’ów, takich jak dyski SSD i RAM, które ciągle można wymienić w większości notebooków z systemem Windows, we Framework Laptopie będziemy mogli zaktualizować m.in.: porty, moduł Wi-Fi, ekran, klawiaturę, baterię (do niedawna standard we wszystkich laptopach, teraz już nie).

Wymienimy nawet całą płytę główną z procesorem, choć tu jest pewne zastrzeżenie, mianowicie będziemy zmuszeni poczekać, aż Framework utworzy płytę, która zmieści czip w obudowie laptopa.

Ciekawie wygląda perspektywa dobierania portów według własnych potrzeb. Do dyspozycji mamy mieć cztery wnęki, które wyposażymy – w zależności od wyboru – w złącza USB-C, USB-A, HDMI, DisplayPort czy microSD. Co ciekawe, aby wymienić porty, nie trzeba będzie rozkręcać obudowy.

Framework uruchomi również sklep z częściami zamiennymi, gdzie znajdziemy m.in. nowe wyświetlacze, klawiatury czy akumulatory do Framework Laptopa.

Framework Laptop moduł usb-c
fot. Frame.work

Framework Laptop jest eko

Modułowa koncepcja, którą Framework używa w swoim notebooku, pozwala temu laptopowi nie tylko być wysoce aktualizowalnym i użytecznym, ale także utrzymywać starzejącą się elektronikę z dala od wysypisk śmieci, co idealnie wpisuje się w filozofię eko, na którą kładzie się coraz większy nacisk.

Laptop Framework jest wykonany w 50% z aluminium pochodzącego z recyklingu poużytkowego (PCR) i średnio w 30% z tworzywa sztucznego do PCR. Opakowania można w pełni poddać recyklingowi, bo nie ma w nich plastiku jednorazowego użytku, a przesyłki wszystkich produktów firmy Framework są objęte redukcją emisji dwutlenku węgla.

Framework Laptop części
fot.: frame.work

Framework Laptop – wstępna specyfikacja

Przytoczone wyżej informacje mogą sugerować, do czynienia będziemy mieć z laptopowym Frankeinsteinem, najpewniej nieporęcznym, ciężkim i niezbyt ergonomicznym. Tymczasem Framework Laptop ważyć ma około 1,3 kg, a grubość obudowy 1,57 centymetra. Takie wymiary czynią go cieńszym i lżejszym m.in. od MacBooka Pro.

Mamy tu 13,5-calowy wyświetlacz o proporcjach 3:2 i rozdzielczości 2256 x 1504 pikseli, z kamerę internetową FullHD ze fizycznymi zasłonkami do ochrony prywatności. Domyślny klawiatura ma charakteryzować się skokiem klawisza na poziomie 1,5 mm.

Framework Laptop będzie napędzany przez procesory Intel Core 11. generacji. Do środka obudowy będziemy mogli wepchnąć do 64 GB DDR4 RAM-u i do 4 TB pamięci NVMe 4. generacji. Dostaniemy również obsługę Wi-Fi 6E. Notebook ma działać na systemach Windows i Linux; tutaj wybór pozostaje wyłącznie w gestii użytkowników.

Framework Laptop obudowa
fot.: frame.work

Kiedy premiera Framework Laptopa?

Być może już latem tego roku. Tak przynajmniej zapowiada firma Framework. Niestety póki co nie poznaliśmy żadnych szczegółów dotyczących cen za poszczególne konfiguracje. Wiemy natomiast, że w sprzedaży dostępna będzie edycja majsterkowicza, która da użytkownikom pełną swobodę w dostosowywaniu sprzętu do własnych potrzeb i upodobań.

Źródło: digitaltrends.com, Frame.work