ASUS ExpertBook B1 B1502CBA: jak prezentuje się (potencjalny) laptop dla 4-klasistów?

Zacznijmy od tego, że nic jeszcze nie zostało rozstrzygnięte. Przetarg na zakup laptopów dla uczniów klas IV wciąż się nie zakończył. O tym, która z firm ostatecznie dostarczy sprzęt dla uczniów, zadecyduje drugi etap przetargu, który dopiero przed nami. Tak czy inaczej w etapie pierwszym, zwieńczonym otwarciem kopert, najkorzystniejszą cenowo ofertą okazała się oferta x-komu. Nasz sklep zaproponował laptopa ASUS ExpertBook B1 B1502CBA w cenie 2952 złotych brutto. Przyjrzyjmy się bliżej temu notebookowi.

ASUS ExpertBook B1 B1502CBA – co warto wiedzieć o laptopie, który ma szansę trafić do rąk uczniów klas IV?

ExpertBook B1 B1502CBA to zadziwiająco ciekawy sprzęt – wydajny, elegancki, solidny, bezpieczny i niezwykle funkcjonalny w zakresie konstrukcji i oferowanych funkcjonalności.

Biznesowa trwałość i jakość wykonania

Już na wstępie warto nadmienić, że mówimy o notebooku o przeznaczeniu biznesowym. Wykonany z wysokiej jakości tworzyw sztucznych ASUS ExpertBook B1 B1502CBA jest lekki (1,69 kg), kompaktowy (wysokość obudowy po złożeniu wynosi 1,99 centymetra), a jednocześnie wytrzymały, co poświadcza amerykańska norma wojskowa MIL-STD 810H3.

Z jednej strony więc laptop nie będzie uciążliwy w transporcie, nawet dla dziecka chodzącego do czwartej klasy, z drugiej — bez problemu powinien wytrzymać trudy związane z mobilnym trybem pracy i tym, jak młodzi użytkownicy potrafią obchodzić się ze sprzętem elektronicznym.

ASUS logo

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Bezpiecznie powinno być również na płaszczyźnie ochrony prywatności. Laptop posiada czytnik linii papilarnych oraz logowanie za pomocą twarzy. Nie zabrakło również fizycznej osłonki na kamerę internetową oraz modułu TPM 2.0, który zadba o bezpieczeństwo informacji uwierzytelniających (np. haseł). Ponadto ExpertBook B1 B1502CBA został wyposażony w gniazdo Kensington Lock, do którego możemy przymocować linkę zabezpieczającą przed kradzieżą.

ASUS ExpertBook B1 B1502CBA: bogactwo różnorodnych portów

Dużym atutem ASUS ExpertBook B1 B1502CBA jest różnorodność i spora liczba portów. Mamy tutaj:

  • dwa gniazda USB typu A: jedno w wersji 2.0, drugie – 3.2 pierwszej generacji;
  • dwa porty USB typu C;
  • wyjście HDMI;
  • gniazdo RJ45;
  • gniazdo słuchawkowe Combo Jack (3,5 mm).

Taki bogaty zestaw praktycznie eliminuje konieczność zaopatrywania się w przejściówki. Pozwala na wygodne połączenie się z wieloma urządzeniami peryferyjnymi najróżniejszego rodzaju: od myszek i klawiatur, przez tablety graficzne, na drukarkach i projektorach kończąc.

Wydajność laptopa ASUS ExpertBook B1 B1502CBA

W laptopie za około 3 tysiące złotych trudno oczekiwać topowej wydajności, natomiast ASUS ExpertBook B1 B1502CBA wypada tutaj naprawdę solidnie. Przede wszystkim znajdziemy tutaj procesor Intel 12. generacji, konkretnie – Intel Core i3-1215U. Ta 6-rdzeniowa jednostka, w połączeniu z 8 GB RAM-u (z możliwością rozbudowy aż do 40 GB) oraz dyskiem SSD o pojemności 256 GB bez problemu sprawdzi się w użytkowaniu typowo biurowym, zakładającym korzystanie przede wszystkim z przeglądarki internetowej oraz pakietu biurowego (np. Microsoft 365).

Wielu przyszłych czwartoklasistów zapewne zadaje sobie pytanie, czy na tym sprzęcie będzie możliwe granie w gry. Cóż, ExpertBook B1 B1502CBA nie jest laptopem zaprojektowanym z myślą o gamingu, a zintegrowana grafika Intel UHD stanowi najdobitniejszy tego dowód. Jeśli ktoś chciałby wykorzystać go do gier, to wyłącznie do gier retro oraz mało wymagających tytułów indie. Oczywiście ExpertBook B1 B1502CBA daje też możliwość skorzystania z usług grania w chmurze, np. GeForce NOW lub Game Pass Ultimate.

Ekran ExpertBook B1 B1502CBA

ExpertBook B1 B1502CBA jest wyposażony w 15,6-calowy wyświetlacz NanoEdge o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Jeśli wierzyć zapewnieniom producenta, ekran laptopa wyróżnia się szerokim kątem widzenia, wynoszącym 178 stopni. Matryca została wykonana w technologii WV (odpowiednik IPS), więc oprócz szerokiego kąta widzenia możemy się też spodziewać dobrego odwzorowania kolorów.

Maksymalna jasność ekranu wynosi 250 cd/m², co jest wartością raczej przeciętną, ale też wystarczającą dla kogoś, kto pracuje przede wszystkim w warunkach biurowych i domowych.

Co jeszcze warto wiedzieć o laptopie, który być może trafi w ręce 4-klasistów?

ASUS ExpertBook B1 B1502CBA ma wbudowaną kamerę, dzięki której możemy uczestniczyć w połączeniach wideo. Oprócz standardowego modułu Wi-Fi laptop posiada również funkcję bezprzewodowego łączenia się za pomocą protokołu Bluetooth.

Wciąż nie znamy modelu laptopa dla 4-klasistów oraz firmy, która go dostarczy

Tak jak wspomniałem we wstępie: przetarg ma dwa etapy, a drugi jeszcze się nie odbył. Fakt, że w pierwszym etapie oferta x-komu była cenowo najkorzystniejsza, o niczym nie przesądza. Cena to tylko jeden z czynników, które wezmą pod uwagę rządowi analitycy.

Cytując Tomasza Rzepeckiego, dyrektora działu B2B x-komu:

„Aktualnie wiemy jedynie, że w pierwszym etapie złożyliśmy najkorzystniejszą ofertę cenową. Warto zaznaczyć, że nie padły żadne ustalenia względem faktycznej sprzedaży. Nie wygraliśmy jeszcze przetargu – złożyliśmy ofertę sprzedaży laptopów, ale do transakcji jeszcze daleka droga”.

Zobacz laptopy biznesowe w x-komie

PS. Ostateczna konfiguracja laptopa może ulec zmianie.