Czym jest technologia RFID i jakie zastosowanie znajduje w przedsiębiorstwach

Współczesne przedsiębiorstwo składa się w dużej mierze z ogromnej liczby danych cyfrowych. Sprawne nawigowanie w tym niekończącym się obiegu to klucz dla zwiększenia efektywności biznesowej. Znamienna w tym procesie jest automatyzacja zadań, a do tego z kolei konieczna jest technologia. Na przykład RFID. Dowiedz się, jak działa i w jaki sposób pozwoli Ci zwiększyć wydajność firmy.

Co to jest i jak działa technologia RFID

W drodze do pracy zatrzymujesz się na moment w sklepie, żeby kupić coś na śniadanie, na które w domu zabrakło czasu. Wysiadając z samochodu nie myślisz o portfelu, czy nawet swojej karcie płatniczej, ponieważ wiesz, że jednym szybkim przyłożeniem swojego smartfonu do terminala możesz zapłacić za zakupy. Raczej nie spędzasz reszty dnia na analizie tego procesu, choć bez wątpienia codziennie cenisz wygodę, jaką dzięki niemu zyskujesz. Zapewne wiesz o tym, że za zbliżeniowymi płatnościami mobilnymi stoi moduł NFC, ale czy znasz technologię odpowiedzialną za jego działanie?

Jak się już pewnie domyślasz, chodzi o system RFID (Radio-frequency identification). W dosłownym tłumaczeniu służy on do zdalnej identyfikacji obiektów przy użyciu fal radiowych. W bardziej ludzkim języku oznacza natomiast możliwość odczytywania i zapisywania danych ze środków trwałych, a nawet osób, na odległość i w czasie rzeczywistym. Odbywa się to zwyczajowo za pomocą specjalnego czytnika z dedykowanym oprogramowaniem, anteny RFID oraz tagów RFID, które – w uproszczeniu – są znacznikami podobnymi w funkcjonalności identyfikacji do popularnych niegdyś kodów kreskowych. Przewaga znaczników RFID nad kodami kreskowymi wynika z możliwości czytania wielu znaczników na raz, przy jednorazowym naciśnięciu spustu, w czasie rzeczywistym, bez konieczności dokonywania pojedynczego odczytu – jak w przypadku kodu kreskowego.

system rdif

Zalety systemu RFID, jakie korzyści daje przedsiębiorcom

System RFID to dużo bardziej zaawansowana i rozwinięta technologia od „tradycyjnych” rozwiązań. Z najważniejszych kwestii umożliwia między innymi jednoczesny i szybszy odczyt wielu tagów znajdujących się w zasięgu urządzenia, nawet gdy te pozostają w ruchu. Na tym jednak nie koniec jego zalet, ponieważ przy jego zastosowaniu zyskujesz:

 • odczyt danych z nośnika bez konieczności widoczności z czytnikiem,
 • wielokrotne użycie jednego tagu – do różnych cyklów procesu,
 • opcję zapisu większej liczby danych na jednym nośniku,
 • możliwość edycji oraz szyfrowania danych w znacznikach,
 • wyższą odporność tagów na wszelkie zanieczyszczenia i zniszczenia, niż w przypadku kodów kreskowych
 • możliwość zarządzania opakowaniami wielokrotnego użytku.

Przede wszystkim jednak największy atut RFID można ująć w automatyzacji i optymalizacji procesów, co jest niezwykle istotne przy prowadzeniu biznesu. Zwłaszcza jeśli mówimy o nowoczesnym przedsiębiorstwie z obszaru tzw. Przemysłu 4.0, które w swej działalności bazuje w dużej mierze na bezprzewodowej komunikacji sieciowej.

technologia rfid w biznesie

Gdyby wobec tego wprowadzić technologię RFID do swojego przedsiębiorstwa? Co otrzymasz? Za argument może posłużyć tutaj chociażby konieczność skutecznego skatalogowania zbiorów magazynowych oraz sprawne zarządzanie ich obrotem. Dzięki technologii RFID możesz bowiem nadzorować często pomijanym procesem takim jak rejestracja i obieg tekstyliów pracowniczych. Poprzez umieszczenie znaczników RFID w odzieży możesz zarządzać np. czasem eksploatacji i liczbą prań.

Zastosowanie RFID, czyli w jakim biznesie można użyć systemu zdalnej identyfikacji

Na tym nie koniec. Wręcz przeciwnie, to ledwie początek listy możliwych zastosowań. W końcu żyjemy w dobie nieustannego przepływu elektronicznych danych oraz procesów bezpośrednio z nimi związanych. Technologia RFID pomaga więc usprawnić wiele obszarów działalności biznesowej z różnych branż. Należą do nich m. in.

 • Przemysł i produkcja – rejestracja produktów i opakowań zwrotnych.
 • Logistyka, magazyny, transport – identyfikacja pojazdów i towarów, zarządzanie ruchem i łańcuchem dostaw.
 • Służby publiczne i ochrona zdrowia – ewidencja pacjentów, aparatury, czy sprzętu.
 • Rozrywka – zdalna rejestracja uczestników wydarzenia, wejść i wyjść, wyższe bezpieczeństwo.
 • Handel, dystrybucja – inwentaryzacje, inteligentne przymierzalnie, śledzenie poszczególnych etapów życia produktu.
 • Budownictwo – kontrola materiałów, narzędzi i ich przemieszczania się.
 • Biura – rejestrowanie czasu pracy, ewidencja dokumentów i akt, kontrola dostępu.
 • Narzędziownie i wypożyczalnie sprzętu – monitorowanie obiegu danej pozycji.

Inwentaryzacja majątku z RFID

Jak zostało wspomniane wcześniej, przy użyciu technologii RFID między innymi szybciej i skuteczniej przeprowadzisz okresową inwentaryzację. W tym celu możesz posiłkować się ISS RFID Inteligentny System Inwentaryzacji RFID, który w zestawie posiada 100 sztuk tagów RFID na powierzchnie plastikowe i papierowe, w tym 5 sztuk tagów demonstracyjnych, oraz 5 sztuk tagów RFID na powierzchnie metalowe.

system rfid iss

Dzięki temu inteligentnemu systemowi możesz wykonać odczyt blisko 100-tu środków trwałych w niespełna jedną minutę. Dokupienie dodatkowych tagów zwiększa wyraźnie skalowalność procesu. Dodatkowo możesz kontrolować stan zasobów w czasie rzeczywistym oraz automatycznie tworzyć raporty. A ponadto wykorzystać system do procesu zarządzania serwisem oraz lokalizować obiekty przy pomocy czytnika mobilnego.

Gdyby tego było mało, aplikacja ISS RFID umożliwia dodanie listy środków trwałych wraz ze zdjęciem oraz szczegółowymi informacjami o obiekcie, jak również  dokonywanie kontroli majątku względem określonej lokalizacji. Na koniec możesz też przy użyciu systemu dowolnie edytować wprowadzone do niego dane już bezpośrednio z poziomu aplikacji w wersji WEB. Takie rozwiązanie niewątpliwie zwiększa czytelność i przejrzystość wykonywanych działań, co przekłada się na wzrost wydajności całego przedsiębiorstwa.

Sprawdź ISS RFID Inteligentny System Inwentaryzacji RFID w sklepie x-kom  

Jeżeli jesteś zainteresowany złożeniem większego zamówienia dla swojej firmy w x-komie, wejdź na adres https://biznes.x-kom.pl/#contact i skontaktuj się z naszymi doradcami.