WD Black SN750, czyli dysk przeznaczony dla graczy. Test i recenzja nośnika

Zazwyczaj kiedy myślimy o komponentach do gier, to pierwsze na myśl przychodzi nam procesor, czy karta graficzna. Nie bez znaczenia jest również pojemność pamięci operacyjnej RAM, a nawet odpowiednia wentylacja obudowy, ale czy przeciętny gracz zastanawia się nad wyborem dysku, również pod kątem elektronicznej rozgrywki?

WD Black SN750 1 TB – dysk stworzony z myślą o graczach

Marka WD_Black, to renomowany producent dysków talerzowych oraz półprzewodnikowych. Ich bardzo popularna seria nośników 3,5″ WD_Blue z pewnością jest znana wielu osobom, które potrzebowały zakupić tani, wydajny, acz pojemny magazyn danych.

Dziś jednak Western Digital prezentuje nowe produkty na rynku. Nośnik WD_BLACK 1 TB SN750 NVMe SSD. Najmniejszy dysk z serii posiada pojemność 250 GB z kolei największy 4000 GB. Udział w dzisiejszym teście przypadł najpopularniejszemu rozmiarowi – wersji 1 TB (1000 GB). 

WD M.2 PCIe NVMe Black SN750 - pojemności


Specyfikacja techniczna 

Najważniejsze dane, które warto wymienić przy okazji testów, to:

 • Interfejs: M.2 PCIe NVMe 3.0 x4
 • Prędkość odczytu: 3430 MB/s
 • Prędkość zapisu: 3000 MB/s
 • Odczyt losowy: 515,000 IOPS
 • Zapis losowy: 560,000 IOPS
 • Rodzaj kości pamięci: TLC
 • Niezawodność MTBF: 1 750 000 godz.
 • Gwarancja: 60 miesięcy (gwarancja producenta)
   
Dysk SSD WD Black 1 TB SN750 NVME

Jakość wykonania WD_Black SN750 1 TB

Czarny laminat prezentuje się estetycznie i nie odstrasza pstrokatością. Duża, czarna, błyszcząca naklejka skutecznie maskuje dostęp do widoku oznaczeń komponentów umieszczonych na powierzchni PCB. 

Dysk prezentuje się bardzo estetycznie, a co do jakości wykonania nie mam żadnych uwag. Producent wykorzystał autorski kontroler, który trzyma pieczę nad zarządzaniem 64-warstwowymi kośćmi SanDisk 64L 3D TLC NAND.

Testowany wariant SN750 nie posiada radiatora chłodzącego kości pamięci. Jest on więc szczególnie dedykowany osobom, które posiadają / chcą zakupić płytę główną z własną sekcją radiatorów przeznaczonych dla dysków SSD. Z uwagi na niski profil WD_Black NVME będzie też idealnym wyborem do montażu we wnętrzu laptopa.

Sporą zaletą dysku jest fakt, że wszystkie jego komponenty pochodzą od jednego producenta, co pozytywnie przekłada się na dostrojenie jego parametrów i zarządzanie nimi dedykowanym oprogramowaniem.  

Temperatury pracy

Dysk podłączony jako nośnik systemowy, zamontowany na płycie głównej NZXT N7 B550 i niebędący schładzany dodatkowym radiatorem z płyty, osiąga temperaturę roboczą na poziomie 50°C.

Warto jednak zwrócić uwagę, że podczas wzmożonej pracy SN750 potrafi rozgrzać się do ponad 80°C, co może skutkować chwilowymi spadkami w wysokości transferu. 

Podczas kopiowania folderu z grą o wadze 210 GB, po około 2 minutach pracy, dysk rozgrzał się do 86°C. 

Dlatego właśnie, jeśli nie ma możliwości zapewnienia dyskowi dodatkowego chłodzenia zewnętrznego, to warto dopłacić do modelu z fabrycznym radiatorem.

Testy syntetyczne

Testy dysku przeprowadziłem w oparciu o aplikacje Crystal Disk Mark 8.0.1, a także Anvil’s Storage Utilities 1.1.0.

Scenariusz testowy zakładał korzystanie z WD_Black SN750 zgodnie z realnym, codziennym użytkowaniem przez gracza. 

Na początek wykonałem test sprawdzający przekrojowo wydajność dysku w różnych zadaniach. Powtórzyłem go kilkukrotnie, wybierając najlepszy wynik spośród przeprowadzonych benchmarków. 

Test przy zapełnieniu 0%

Anvil's Storage utilities WD BLACK SN750 1TB pusty
Zapełnienie 0%

Test przy zapełnieniu 97%

Anvil's Storage utilities WD BLACK SN750 1TB pełny
Zapełnienie 97%

Jak widać na powyższych screenach, dysk zachowuje rewelacyjne parametry pracy nawet pomimo pełnego załadowania plikami. 

Jedyny test odbiegający od reszty pod kątem wyniku, to odczyt sekwencyjny małych próbek plików 4 MB.  

W tym teście różnica pomiędzy pełnym a pustym dyskiem wynosi nieco ponad 57% straty w prędkości transferu. 

Ponad tą jedną anomalią pozostałe wyniki prezentują się bardzo równo. Można powiedzieć, że załadowanie WD_Black SN750 do pełna po prostu nie robi na nim większego wrażenia. 

Testy praktyczne

Tak naprawdę, to pod pojęciem „testy praktyczne” rozumiem to, jak dysk zachowuje się wraz z postępem zapełniania go grami lub plikami innego rodzaju. 

I ponownie muszę wyrazić zachwyt, gdyż dysk czy pełny, czy pusty zachowuje się identycznie. Stopniowe dokładanie zawartości na partycję nie sprawia, że nośnik zmienia swoje oblicze.

Instalacja gier przebiega błyskawicznie (chociaż oczywiście zależna jest również od prędkości łącza internetowego), a średni czas kopiowania folderu z grą o wadze 19 GB, wyniósł tylko 20 sekund. 

Kopiowanie folderu z grą o wadze 210 GB przebiega z maksymalną prędkością do momentu osiągnięcia przez dysk temperatury krytycznej 86°C. W wypadku mojej platformy testowej było to czas około 2 minut.

Do etapu 49% progresji dysk kopiował dane z prędkością 1300 MB/s, po nagrzaniu się spowolnił do zakresu 200-500 MB, po czym po wychłodzeniu do poziomu około 78°C ponownie rozpoczął kopiowanie z pierwotną prędkością. Finalnie cała procedura zajęła około 7 minut. 

WD_Black SSD Dashboard

Dla najprawdziwszych entuzjastów komputerowych producent przygotował bardzo wygodne narzędzie w postaci aplikacji monitorującej stan dysku. 

Czytelny interface pozwala na łatwe updatowanie oprogramowania firmware, kontrolę parametrów dysku, a także monitorowanie jego pracy i wydajności na bieżąco.

Gracze ucieszą się też z dedykowanego im trybu gry. Funkcja ta ma zapewnić maksymalną wydajność poprzez wyłączenie stanów oszczędzania energii, a co za tym idzie pracę dysku na najwyższych obrotach.

WD Black SSD Dashboard

Podsumowanie testów WD_Black SN750 1 TB

Chciałoby się powiedzieć: Jaki jest WD_Black SN750 – każdy widzi  i nawet by więcej nie trzeba dodawać. Ale, że recenzja wymaga podsumowania, to ujmę to krótko: jest rewelacyjnie!

Seria Black od WD zawsze wzbudzała pozytywne odczucia i była gwarantem dobrych osiągów. Cieszę się, że najnowsza odsłona tych dysków trzyma bardzo wysoki poziom, który śmiało klasyfikuje się do TOP najlepszych dysków na rynku. 

Jeśli oczekujecie niezawodności, wyśmienitych parametrów pracy, a także estetycznego wykonania i długiej gwarancji – WD_Black SN750 będzie idealnym wyborem. Pamiętajcie jednak o kwestii mocnego nagrzewania się dysku przy wzmożonej pracy.

Jeśli Wasza płyta główna nie posiada dedykowanego dla nośników NVME radiatora – zadbajcie o jak najlepszy przepływ powietrza w obudowie lub zakupcie uniwersalny radiator – z pewnością poprawi on komfort korzystania z dysku podczas jego maksymalnego wysiłku. 

Minusy

 • wysokie temperatury podczas obciążenia

Plusy

 • wyśmienita wydajność
 • zachowanie parametrów pracy niezależnie od obciążenia
 • estetyczne wykonanie
 • 60 miesięcy gwarancji

Ocena redakcji

9/10

Więcej dysków SSD z serii WD_Black odnajdziesz na stronie x-kom.pl