Test i recenzja Xiaomi Mi Watch. Smartwatch, który imponuje możliwościami i wymiata ceną

Xiaomi Mi Watch to jeden z tych modeli, na które się czeka. Cieszę się zatem, że miałam okazję testować go jeszcze przed oficjalnym wejściem na rynek, a kiedy to następuje mogę przekazać Wam pełen pakiet informacji na jego temat. Tym bardziej, że to właśnie dzięki Mi Watch przekonałam się, że dobry smartwatch z GPS-em i najbardziej zaawansowanymi funkcjami smart nie musi rujnować portfela. Sięgnijcie po szczegóły.

Xiaomi Mi Watch w pełnej okazałości

Elegancko zapakowana paczuszka z Xiaomi Mi Watch dotarła do mnie równo na tydzień przed oficjalnym pojawieniem się zegarka na polskim rynku. Przyznaję, że od momentu, gdy dowiedziałam się, że będę go recenzować do dzwonka oznajmującego wizytę kuriera, czas ciągnął się nieubłaganie. Kiedy zatem w końcu przyszedł ten dzień, szybko odebrałam pakunek i z wielką przyjemnością rozpoczęłam unboxing. Co zobaczyłam?

Xiaomi Mi Watch otrzymałam zapakowany w zgrabne, podłużne i szczegółowo opisane pudełko. Znajdował się w nim: smartwatch, dedykowana mu ładowarka i krótka instrukcja obsługi. Testowałam model w kolorze granatowym. Niemniej, Mi Watch w x-kom dostępny jest w klasycznej czerni. 

Xiaomi Mi Watch kupisz w x-kom:


Smartwatch, który cieszy oko

Stare powiedzenie mówi, że nie ocenia się książki po okładce. Mi Watch na szczęście książką nie jest, a jego wygląd i konstrukcja to aspekty, które warto wziąć pod uwagę jako jedne z ważniejszych. Skąd to podejście? Nauczona doświadczeniem wiem, że to właśnie one w głównej mierze zdeterminują późniejsze wrażenia i komfort korzystania z poszczególnych funkcjonalności. Czy ekran jest czytelny? Jak nosi się zegarek Xiaomi? I czy w końcu można go spersonalizować pod siebie? O tym poniżej.

xiaomi mi watch smartwatch

Duży wyświetlacz AMOLED

Nie da się ukryć, że na pierwszy rzut oka całą uwagę w Mi Watch przyciąga duży, pełen kolorów, dotykowy wyświetlacz AMOLED pokryty szkłem Corning Gorilla Glass 3. 1,39- calowy panel o rozdzielczości 454 x 454 px zapewnia genialny kontrast, przez co wszystkie komunikaty są zawsze jasne i czytelne – również podczas słonecznego dnia, gdy promienie słońca zazwyczaj próbują to uniemożliwić.

Ponadto ekran w Mi Watch przynosi funkcję znaną z droższych egzemplarzy, czyli Always On Display, która stale wyświetla godzinę na tarczy. Opcja ta doceniana jest szczególnie podczas treningów i sprawdza się, kiedy mamy zajęte ręce, przez co nie możemy ich użyć do wybudzenia zegarka.  

Przyznaję, że ekran w Mi Watch działa imponująco płynnie. W związku z tym obsługa menu i szperanie celem poznania kolejnych funkcji było dla mnie czystą przyjemnością. Podobnie jest w przypadku wspomnianego AOD – funkcji, która w mojej opinii znacznie ułatwia korzystanie ze sprzętu.

Lekki, ale solidny zegarek

Korpus Xiaomi Mi Watch jest mega lekki i waży zaledwie 32 g. Mimo dużego ekranu, zegarek jest niemal nieodczuwalny na ręce i nosi się go bardzo przyjemnie – zarówno na co dzień, podczas treningu, jak i w trakcie snu.

Po prawej stronie korpusu ulokowano też dwa przyciski mechaniczne: „home” i „sport”. O ile przycisk „home” jest pewnego rodzaju standardem w takich gadżetach, to doceniam pojawienie się opcji „sport” przez wzgląd na skondensowanie trybów sportowych w jednym miejscu i mega szybki dostęp do każdego z nich.

xiaomi mi watch smartwatch amoled

Idąc dalej należy zwrócić uwagę na pasek, który odpowiada za przypięcie zegarka do nadgarstka. Jest to wysokiej jakości materiał TPU, który niweluje ryzyko alergii, a dzięki oryginalnej karbowanej fakturze genialnie prezentuje się na ręce. Do tego dosłownie w parę chwil można go odpiąć i zmienić na inny wariant, a tym samym błyskawicznie dopasować urządzenie do bieżącego looku.

Nawiązując do kwestii personalizacji trzeba też wspomnieć, że z poziomu zegarka wybierzemy predefiniowane tarcze, które onieśmielają kolorami i detalami. Co ciekawe, Mi Watch daje możliwość dostosowania tarczy do wybranych zdjęć z aplikacji. Gdy z kolei skończą się pomysły, również tam możemy sięgnąć po więcej pomysłów. Czeka ich tu ponad 100, a to sprawia, że zaprojektowanie tarczy smartwatcha, pasującej do własnego stylu lub konkretnej okazji nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Xiaomi Mi Watch a monitorowanie organizmu

Xiaomi Mi Watch bardzo dokładnie zlicza kroki i spalone kalorie. Prawdopodobnie jest to zasługą zastosowanego w nim innowacyjnego algorytmu Firstbeat, który odpowiada za rejestracje najmniejszych ruchów, mogących mieć wpływ na niniejsze wyniki.

Dodatkowo inteligentny zegarek Xiaomi ma wbudowany pulsometr. Dzięki temu bez problemu pomoże zweryfikować bieżący poziom tętna i stresu, a w razie gdy są one za duże, przeprowadza użytkownika przez proste i skuteczne ćwiczenia oddechowe. Mi Watch sprawdza również poziom energii w organizmie, dając w ten sposób użytkownikowi wskazówkę, czy w danym momencie lepiej postawić na intensywne ćwiczenia, czy jednak wypada trochę bardziej odpocząć.

A propos odpoczynku wspomnę także, że smartwatch Xiaomi kontroluje pracę organizmu nie tylko w dzień, ale i w nocy podczas snu. Rejestruje poszczególne fazy snu REM, głębokiego i płytkiego snu, a później umożliwia ich szczegółową analizę w aplikacji. Super jest też to, że możemy sobie porównać, jak wyglądała kwestia nocnej regeneracji w kontekście tygodnia, a nawet miesięcy, a później wyciągnąć wnioski i wprowadzić lepsze nawyki.

Co do samych pomiarów, szczególnie jeśli chodzi o puls, porównywałam je z wynikami uzyskanymi z o wiele droższego modelu funkcjonującego na rynku i były niemal identyczne, zatem uważam je za wysoce wiarygodne. Podobnie wygląda to w kwestii wykonanych kroków.

Pulsoksymetr na pokładzie

Inżynierowie Xiaomi nie zapomnieli również o kluczowej w dzisiejszych czasach kwestii, czyli pulsoksymetrze, mierzącym poziom tlenu we krwi użytkownika. Dlaczego to ważne? Otóż potwierdzono, że nieprawidłowe wartości tlenu we krwi mogą być pierwszą oznaką COVID-19 oraz innych przewlekłych schorzeń.

Mówiąc najprościej, pulsoksymetr to czujnik wykorzystywany w medycynie. Oblicza poziom nasycenia krwi tlenem. Do niedawna był on stosowany wyłącznie w sprzęcie medycznym, a pomiar wykonywano z poziomu palca u ręki. Zaimplementowany w Mi Watch pozwala na bieżącą weryfikację tej kwestii, przez co adekwatnie szybko można podjąć działania, mające na celu zmniejszenie ryzyka jakichkolwiek powikłań w zakresie niedotlenienia organizmu – wystarczy mieć go na nadgarstku.

Zegarek sportowy w stylu Xiaomi

Jeśli ktoś z Was sięgnie po smartwatch Xiaomi, to z pewnością większa połowa po to, aby z nim ćwiczyć. Przechodzimy zatem do kwestii kluczowej dla zegarka sportowego, czyli trybów i rejestracji aktywności w modelu Mi Watch. A jest o czym mówić.

Zegarek Xiaomi może pochwalić się wbudowanym, precyzyjnym, poczwórnym GPS-em. Nie zabrakło tu również magnetycznego kompasu oraz czujnika ciśnienia atmosferycznego i wysokości. Sprzęt jest też odporny na wstrząsy i wodę 5 ATM.

Wszystko to sprawia, że Mi Watch staje się genialnym kompanem każdego treningu. Co więcej, dzięki wspomnianej już opcji Firstbeat, sam wykryje rozpoczęcie oraz zakończenie aktywności – i całkiem nieźle mu to wychodzi.

Tryby aktywności w Xiaomi Mi Watch

Podstawowych trybów sportowych, dostępnych z poziomu Xiaomi Mi Watch, jest sporo, bo 17. Aby nimi manewrować, wystarczy wcisnąć przycisk mechaniczny „sport”. Po rozpoczęciu treningu, naszym oczom ukażą się podstawowe informacje na jego temat, m.in. czas i tętno. Z kolei dystans i pozostałe szczegóły aktywności znajdziemy w aplikacji Xiaomi Wear, która stanowi uzupełnienie zegarka. Również tutaj możemy wybierać dodatkowe tryby sportowe, przygotowane przez producenta, a jest ich aż… 100! Znajdziemy wśród nich aktywności z takich kategorii jak np. sporty rekreacyjne, na świeżym powietrzu, sporty walki, sporty wodne itd. Jednym słowem – mnóstwo możliwości i po prostu wielkie WOW.

Tryby sportowe w Mi Watch:

  • bieganie
  • jazda na rowerze
  • pływanie
  • siłownia
  • badminton
  • koszykówka
  • piłka nożna
  • tenis
  • tenis stołowy
  • wspinaczka
  • wędkarstwo
  • krykiet
  • surfing
  • wiosłowanie
  • chodzenie
  • gimnastyka
  • wioślarstwo

Opcje telefoniczne, multimedialne i detale, które mają sens

Mi Watch to urządzenie wearables o niezwykle szerokim charakterze. Oprócz zaawansowanych funkcji monitorujących organizm i aktywność użytkownika, przynosi bowiem przemyślany pomysł na organizację życia codziennego i przydatne opcje, które je – mówiąc najprościej – ułatwiają.

Mamy w nim do dyspozycji podstawowe narzędzia, jak kalendarz, mapy i nawigację, prognozę pogody, latarkę czy np. stoper. Producent zadbał również, aby użytkownik pozostawał w stałym kontakcie z otoczeniem, dlatego za pomocą Mi Watch bez najmniejszych problemów odbierzemy informacje o połączeniach oraz wiadomości SMS/e-mail. Gdy natomiast stwierdzimy, że nie jest to potrzebne, zawsze możemy skorzystać z funkcji „Nie przeszkadzać”, która ogranicza wszelkie bodźce, płynące z zewnątrz.

Niestety, brak tu NFC, czyli modułu umożliwiającego płatności zbliżeniowe, nad czym niezwykle ubolewam. Szczególnie, że (uwaga spoiler 😊) moim zdaniem jest to jedyna wada tego zegarka. Niemniej, w tym przedziale cenowym mogę przymknąć na to oko.  

Z opcji multimedialnych, na uwagę zasługuję możliwość swobodnego sterowania muzyką w aplikacjach sparowanego z Mi Watch smartfona – rzecz przydatna podczas treningu, gdy z reguły nie ma możliwości ani czasu sięgać po telefon.

xiaomi mi watch smartwatch test recenzja

Centrum dowodzenia Xiaomi Wear

Aplikacja dedykowana Mi Watch to prosty i bardzo intuicyjnie zaprojektowany program, w którym oprócz szczegółów na temat zebranych przez zegarek danych znajdziemy mnóstwo wskazówek i informacji na temat poszczególnych parametrów, zdrowego stylu życia i dobrych praktyk, mających wpływ na zdrowie i samopoczucie. Korzysta się z niej niezwykle przyjemnie, m.in. dzięki kolorowym infografikom, jasnym komunikatom i przejrzystemu menu.  

Mając Xiaomi Wear na sparowanym z Mi Watch smartfonie, możemy również dokonywać szeregu ustawień smartwatcha, w tym wybierać wspomniane już tarcze, aplikacje, z których chcemy dostawać powiadomienia, czy np. dokonywać aktualizacji urządzenia, które mają późniejszy wpływ np. na dostępne dla niego tryby sportowe.  

Kompatybilność i akumulator 420 mAh

Xiaomi Mi Watch to zegarek, który bez problemu sparujemy ze smartfonami, działającymi w oparciu o systemy: Android 5.0 lub nowszy oraz iOS 10.0 lub nowszy. Wystarczy, że uprzednio zainstalujemy na nie wspomnianą aplikację Xiaomi Wear. Połączenie z telefonem odbywa się za pomocą  modułu Bluetooth i jest stabilne.

Przyglądając się modelowi Mi Watch, nie sposób nie zwrócić uwagi na jego pojemny akumulator 420 mAh. W razie potrzeby, uzupełnimy go za pomocą dedykowanej do tego ładowarki USB, znajdującej się w zestawie i działającej na magnes.

Producent zapewnia, że w trybie normalnego użytkowania wytrzyma on do 16 dni bez konieczności doładowywania. Z kolei w trybie oszczędzania ma to być 22 dni, a jedynie z GPS-em aż do 50 dni. Jak jest w praktyce?

Nie miałam możliwości testowania zegarka przez 16 dni, ale kiedy go otrzymałam miał 88% baterii, a po tygodniu intensywnych testów wartość ta spadła do 56%. Takie dane pozwalają mi przypuszczać, że informacja podana przez Xiaomi jest bardzo realna. Muszę też zaznaczyć, że bateria najszybciej spada wtedy, gdy włączymy funkcję AOD. Pomijając to wszystko, chcę też jasno powiedzieć, że  przy tak jasnym wyświetlaczu i mnogości dostarczonych opcji, działających w oparciu o energożerne czujniki, jest to imponujący wynik i jedna z fundamentalnych zalet tego smartwatcha.

Xiaomi Mi Watch – czy warto? Podsumowanie

Nie oszukujmy się – debiutując z kolejnym gadżetem sektora wearables Xiaomi miało niemały orzech do zgryzienia. Dotychczas bowiem producent przyzwyczaił nas do bogatej formy w stosunkowo niewielkich pieniądzach.

Moim zdaniem, wypuszczając na rynek Mi Watch, marka zdała ten egzamin śpiewająco. Oczywiście można przyczepiać się do niuansów, w tym braku NFC, ale umówmy się – smartwatch Xiaomi ze wszystkimi wymienionymi przeze mnie niuansami, nie musi mieć żadnych kompleksów w stosunku do rynkowej konkurencji z tej półki cenowej. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że pod kilkoma względami – mam tu na myśli m.in. genialny ekran – znacznie wysuwa się na prowadzenie. Brawo!

Minusy

  • brak NFC

Plusy

  • cena
  • przestronny i jasny wyświetlacz AMOLED
  • zaawansowany monitoring parametrów organizmu, w tym SpO2
  • ponad 117 trybów sportowych
  • wbudowany GPS
  • przyjemna aplikacja Xiaomi Wear
  • dobra bateria 420 mAh
  • możliwość sterowania muzyką z poziomu zegarka
  • możliwość personalizacji - tarcze, paski, ustawienia

Ocena

9/10
PL - Rekomendacja PL - Cena/Jakość