Nie oszczędzałam go i sprawił się świetnie. Recenzja robota sprzątającego Dreame X40 Ultra

Robot sprzątający Dreame X40 Ultra – czy poleciłabym go przyjaciołom i rodzinie? Zdecydowanie tak. Świetnie radzi sobie z kurzem, sierścią zwierząt i zabrudzeniami na podłodze. Jest łatwy w obsłudze i ma bardzo intuicyjną aplikację. Przeczytaj recenzję Dreame X40 Ultra i sprawdź, czy ten sprzęt ma jakieś wady.

Robot sprzątający Dreame X40 Ultra to urządzenie dla każdego, kto lubi porządek i chce mieć więcej czasu dla siebie. Robot wyręczy Cię w odkurzaniu i mopowaniu podłogi. Szczególnie docenią go rodzice małych dzieci i opiekunowie zwierząt.

Dreame X40 Ultra świetnie spełnia swoje zadanie. Dzięki szczotce na wysuwanym ramieniu dociera w rogi pomieszczeń i szczeliny pod meblami, co sprawia, że odkurza i myje podłogę dokładniej niż inne urządzenia tego typu.

Ten produkt spełnia swoje zadania wzorowo i trudno dopatrzeć się tu wad. Największą przeszkodą do pokonania dla wielu klientów chcących kupić Dreame X40 Ultra jest jego cena. Robot kosztuje ok. 5 599 zł.

Technologia testowana na rodzinie. Dreame X40 Ultra posprzątał za nas cały dom

Robot sprzątający Dreame X40 Ultra to urządzenie niesamowite. Od dawna o takim marzyłam, lecz do tej pory nie miałam doświadczeń z tego typu sprzętem. Zakochałam się od pierwszego włączenia. Testowanie go było frajdą dla całej rodziny. Mój partner – który przy odkurzaniu nie uznaje kompromisów – dał mu najwyższe noty. Pies, o którego reakcje obawiałam się najbardziej, szybko zaakceptował obecność tego nietypowego gościa w domu. A podłoga w mieszkaniu jest czysta nawet w trudnodostępnych zakamarkach.

Robot Dreame X40 Ultra i pies

Unboxing – robot sprzątający Dreame X40 i akcesoria

Kupując robota Dreame X40 Ultra otrzymujesz nie tylko urządzenie, które odkurza i myje podłogę, ale także zestaw przydatnych akcesoriów. Znalazły się w nim:

  • robot sprzątający Dreame X40 Ultra
  • stacja ładująco-oczyszczająca,
  • szczotka główna,
  • szczotka boczna,
  • pad do mopowania – 2 szt.,
  • instrukcja obsługi,
  • worek na kurz,
  • przewód zasilający,
  • narzędzie do czyszczenia,
  • środek czyszczący,
  • uchwyt na nakładkę do mopa – 2 szt.,
  • przedłużenie rampy stacji bazowej.
Dreame X40 Ultra akcesoria w zestawie
źródło: sklep.dreame-polska.pl

Dla kogo jest Dreame X40 Ultra?

Mr Dreame – tak pieszczotliwie nazwała go moja rodzina – pracuje bardzo skutecznie, ale naprawdę cicho. Chyba właśnie dlatego został zaakceptowany nawet przez psa, który podczas odkurzania tradycyjnym urządzeniem musi być wyprowadzany do innego pokoju, bo szczekaniu nie ma końca. Przy zwierzaku, który gubi sporo sierści – w dodatku w trzech kolorach – w moim domu potrzebny jest mocny odkurzacz. Dlatego sprzęt którego dotąd używaliśmy to konkretny i głośny zawodnik – tradycyjny odkurzacz workowy o dużej mocy ssania i niestety głośny.

Robot Dreame X40 Ultra podczas sprzątania

Mr Dreamy został przetestowany w trudnych warunkach. I poradził sobie bezbłędnie. Przygotowałam dla niego podłogę, która przez kilka dni nie widziała odkurzacza. Nie rozsypywałam mu specjalnie mąki albo ziemi z kwiatków (takie testy zainteresowani znajdą w internecie). Ale wysłałam go na poligon z prawdziwego codziennego życia.

Podkreślam to, ponieważ nie każdy odkurzacz jest w stanie poradzić sobie z sierścią zwierząt i piaskiem, który wnosi się na butach zwłaszcza zimą, ale przy psie również ze spacerów na łonie natury. Elegancki pionowy odkurzacz, którego mój partner używał w czasach singielskich, niestety nie podołał temu zadaniu i konieczny był zakup bardziej pospolitego, lecz mocniejszego urządzenia. Dlatego wiedziałam, że Dreame X40 Ultra będzie testowany w trudnych warunkach i byłam bardzo ciekawa, czy ten robot jest sprzętem dla singla wiodącego spokojne życie, czy dla rodziny ze zwierzakami i dziećmi. I nie zawiodłam się.

Testy w trudnych warunkach – tylko prawdziwe życie

Nasz bohater najpierw wykonał mapowanie całego mieszkania. Wjechał do wszystkich pomieszczeń i zeskanował je. Mapa pojawiła się w aplikacji i były tam zaznaczone: rodzaje podłogi (panele, kafelki) przeszkody, meble oraz ikonki przedstawiające niektóre przedmioty, które rozpoznał.

Dreame X40 Ultra

Robot Dreame X40 Ultra dokładnie wyczyścił dość mocno zabrudzoną podłogę z kurzu, i sierści psa. W dodatku zrobił to całkowicie automatycznie i cicho. Potrafi także domyć zabrudzenia takie jak np. plama z sosu na podłodze w kuchni czy ślady psich łapek.

Dla kogo zatem jest robot sprzątający Dreame X40 ultra? Dla każdego. Z powodzeniem utrzymuje w czystości mieszkanie, nawet takie, w którym dużo się dzieje, i nie wymaga od Ciebie żadnej aktywności oprócz włączenia go i wylania brudnej wody ze zbiornika.

Robot sprzątający Dreame X4O Ultra budowa i funkcje

Odkurzacz Dreame X40 Ultra wyposażony jest w liczne czujniki, kamerkę oraz światła, którymi doświetla sobie teren, np. gdy sprząta pod meblami lub w ciemnym pomieszczeniu. Ale to dopiero początek. Sprawdź, co jeszcze skrywa w sobie to urządzenie.

Szczotka, pady, koła – podwozie robota

Podwozie robota sprzątającego Dreame X40 Ultra wyposażone jest w:

  • koła z dużym bieżnikiem,
  • szczoteczkę i wałek zagarniające zanieczyszczenia do otworu ssącego,
  • pady mapujące ze „ściereczkami” z mikrofibry.
Robot Dreame X40 Ultra podwozie

Wysuwana szczotka boczna pozwala mu dokładnie wymieść zanieczyszczenia, ze szczelin, rogów pomieszczeń, a nawet omieść z kurzu nogi mebli (tę funkcję możesz aktywować w aplikacji). Szczoteczka kieruje zanieczyszczenia do otworu ssącego, który dodatkowo ma gumowy wałek. Element ten pozwala jeszcze dokładniej zbierać wszelkie śmieci z czyszczonej powierzchni.

Urządzenie ma także obrotowe pady mocujące. Szczotka mopująca może unieść się o 10 mm, co zapobiega  przenoszeniu brudu między suchymi a mokrymi powierzchniami – jest to szczególnie przydatne podczas czyszczenia dywanów.

Dreame X40 Ultra przed rozpoczęciem pracy napełnia się wodą z kontenera, który znajduje się w stacji dokującej, oraz dozuje sobie odpowiednią ilość detergentu ze zbiornika. Uruchamiasz go w aplikacji albo bezpośrednio za pomocą przycisku i rusza do akcji.

Jak wygląda stacja dokująca robota Dreame X40 Ultra i jakie ma funkcje?

Przede wszystkim jest estetyczna i elegancka. Minimalistyczny wygląd sprawia, że może stać w salonie i nie zaburzać jego wystroju. Stacja dokująca jest biała ze złotym elementem – wyjmowaną klapką pod którą znajdują się worek na kurz oraz pojemnik na detergent.

Na górze stacji jest jeszcze jedna klapka, po otwarciu której zobaczysz dwa zbiorniki na wodę – biały na czystą i czarny na brudną. Tę drugą po każdym czyszczeniu należy wylać. Dołączona do zestawu szczoteczka ułatwia pozbycie się ewentualnych zabrudzeń.

Stacja dokująca służy przede wszystkim do ładowania robota. Ponadto odbywa się w niej autoopróżnianie zbiornika na kurz oraz czyszczenie i suszenie padów mopujących.

Urządzenie również do Ciebie mówi. W aplikacji (o której za chwile opowiem) możesz wybrać język, którym ma się z Tobą porozumiewać.

Jak rozpocząć użytkowanie robota Dreame X40 – instrukcja i aplikacja Dreamehome

Pierwsze uruchomienie robota sprzątającego Dreame X40 jest naprawdę proste. Wszystko opisane jest jasno i czytelnie w instrukcji. Następnie przekierowuje Cię ona do aplikacji Dreamehome, by wykonać kolejne kroki konfiguracji i później zażądać urządzeniem na co dzień.

Aplikacja Dreame Home jest bardzo intuicyjna. Wystarczy wejść w menu i postępować zgodnie z tym, co wyświetla Ci się na ekranie. Za jej pomocą możesz na bieżąco dostosowywać sposób pracy robota do swoich potrzeb.

W aplikacji ustawisz m.in.: moc ssania, tryby pracy, np. odkurzanie i mopowanie lub samo odkurzanie i wiele innych funkcji. Możesz też w każdej chwili podejrzeć, co aktualnie robi Twój robot, np. czy się ładuje, suszy pady mocujące, albo które pomieszczenie sprząta.

Dreame X40 Ultra i zwierzęta domowe

Ten akapit powstał nie tylko dlatego, że jestem psią mama z pieskowym zapaleniem mózgu, żywo zainteresowaną tematem Smart Pets. Twórcy tego urządzenia naprawdę dobrze przemyśleli i przewidzieli różne sytuacje związane z naszymi pupilami.

pies i robot sprzątający Dreame X40 Ultra

W ustawieniach aplikacji jest zakładka „Unikanie przeszkód dzięki sztucznej inteligencji” , a tam „Pielęgnacja zwierzaka”. Sprawdź, co w niej znajdziesz.

Unikanie zwierzaka

Kiedy robot rozpozna na swojej drodze Twojego pupila, włącza jeszcze dokładniejszy tryb unikania przeszkód i omija go. A na mapie w aplikacji, gdzie na bieżąco możesz śledzić poczynania Dreame X40 Ultra, pojawia się różowa ikonka z koto-psem.

Strategiczne czyszczenie obszaru otaczającego zwierzęcia

Gdy aktywujesz tę funkcje, robot przeprowadzi bardziej inteligentną strategię czyszczenia dla mebli i akcesoriów zwierzaka. Na mapie Twojego mieszkania w aplikacji możesz dodawać różne meble, jeśli chcesz, żeby robot dokładniej czyścił wokół nich. W przypadku Twojego pupila mogą być to:

  • legowisko/domek
  • kuweta otwarta albo zamknięta,
  • miski na wodę i jedzenie,
  • a nawet podkładka higieniczna dla szczeniaków, które – jak to się ładnie mówi – uczą się czystości.

W aplikacji możesz zaznaczyć także inne meble, np., sofę, krzesła, stół. Wówczas robot dokładniej sprząta wokół ich nóżek.

Auto-opróżnianie w przypadku liniących się zwierzaków

Aplikacja informuje, że w razie silnego linienia Twojego pupila zaleca się ustawienie na tryb wysokiej częstotliwości auto-opróżniania robota i podaje odnośnik do tego ustawienia.

Mopowanie z minimalna wilgotnością

Tutaj aplikacja proponuje odnośnik do ustawienia minimalnej wilgotności, by zmniejszyć ilość wody na podłodze. Mnie jednak najbardziej odpowiada średnia wilgotność.

Zdjęcia słodkich piesków i kotków

Po aktywowaniu tej funkcji robot sprzątając, uwiecznia –  jak przeczytamy w aplikacji – „urocze momenty zwierzaków” i zamienia je na gify. Jak widać nie tylko ludzie podczas pracy robią przerwę na oglądanie śmiesznych piesków i słodkich kotków… Niestety tej funkcji nie udało mi się przetestować. By robot i pies żyli w dobrych stosunkach zachęcamy naszego pupila do ignorowania urządzenia i nie wchodzeniu mu w drogę.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji

Wykorzystanie AI w robocie sprzątający Dreame X40 Ultra jest imponujące. Jedną z rzeczy, która zwrócił moją uwagę jest to, że jeśli napotka on na swojej trasie przeszkodę, np. nogę od krzesła i od razu mu te przeszkodę przesuniesz, to rozumie, o co chodzi i odkurza miejsce, do którego nie mógł się dostać.

Tak jak wspominałam wyżej, Dreame X40 Ultra potrafi rozpoznać przedmioty napotkane na swojej drodze. Ponadto stacja dokująca ciepłym, głosem informuje Cię, co w danym momencie robot wykonuje, np. wraca do stacji dokującej w celu naładowania, lub prosi Cię o opróżnienie pojemnika na brudną wodę itd.

Zobacz filmik, na którym robot rozpoznaje i omija miskę z wodą dla pasa.


Robot może napotkać w Twoim domu różne przeszkody, np. wysokie progi albo bramki dla dzieci lub zwierzaków. Wiem, że często jest to powód, dla którego ludzie rezygnują zakupu tego typu sprzętów.

Z uwagi na obecność psa w domu w wejściu do salonu mam waśnie taką bramkę. Kiedy robot, chcąc wyjechać do przedpokoju, zbliża się do niej, wystarczy przenieść urządzenie, by kontynuowało pracę. Jeśli nie przeszkadza Ci takie drobne uniedogodnienie, nie zastanawiaj się dwa razy. To jedyna czynność jaka trzeba wykonać podczas odkurzania i mopowania podłogi. Dla mnie to żaden problem. Jeśli mogę wrócić później na kanapę do książki lub ulubionego serialu. A mieszkanie sprząta się samo.

Jakie czujniki ma robot sprzątający Dreame X40 Ultra?

Robot sprzątający Dreame X40 Ultra wyposażony jest w liczne czujniki, dzięki którym omija przeszkody, rozpoznaje rodzaj podłoża, wielkość zabrudzeń czy napotkane na swojej drodze obiekty itd. Oto one:

  • czujnik laserowy LDS – pozwala precyzyjnie określić odległość od obiektu,
  • czujnik krawędzi,
  • czujnik uskoku podłoża,
  • czujnik wykrywający brudne miejsca,
  • czujnik wykrywający przeszkody,
  • czujnik zabezpieczający przed upadkiem,
  • czujniki lasera dwuliniowego 3D – pomaga ustawić ostrość na napotkane obiekty,
  • czujniki klifu – dzięki niemu urządzenie może odpowiednio zareagować na zmiany typu podłoża (panele, dywan, brak podłoża).

Wytrzymałość baterii

Na wytrzymałość baterii nie można tu narzekać. Czas pracy robota Dreame X40 Ultra to ok. 260 minut, a czas ładowania do 270 min. W praktyce wygląda to tak, że po każdym wykonanym zadaniu urządzenie wraca do bazy i się doładowuje, utrzymując wysoki poziom baterii. Stan naładowania możesz sprawdzać w aplikacji.

stacja dokująca Dreame X40 Ultra

Podsumowanie recenzji Dreame X40 Ultra

Robot sprzątający Dreame X40 Ultra odkurza, mopuje i jest łatwy w obsłudze. Dzięki wyciąganym ramionom ze szczotką zmiatającą kurz i śmieci oraz padom mocującym – robi to bardzo dokładnie. Dociera w każdy zakamarek. Wyręczy Cię w codziennych obowiązkach – bo nie ma co się oszukiwać – nie każdy z nas ma czas i siłę, by dzień w dzień odkurzać i myć podłogę.

Wady? Nie parzy kawy i nie mówi „dzień dobry” sąsiadom. Naprawdę trudno mi znaleźć w tym urządzeniu jakiekolwiek niedociągnięcie – a jak pisałam wyżej – mając psa, sprzątać trzeba albo często albo intensywnie. I właśnie dla tego jego cena jest wysoka, więc w pewnym sensie to jest minusem tego robota. Niektórzy zrezygnują z jego zakupu tylko z tego powodu.

Jego zalety natomiast podwójnie docenią opiekunowie dzieci i zwierząt. Jedni i drudzy milusińscy potrafią mocno nabałaganić. Mając odkurzacz automatyczny możesz mieć dom wysprzątany na bieżąco bez inwestowania w to pracy i czasu. Dla mnie okres testowania Dreame X40 Ultra dobiega końca. Tego robota będę żegnać z ciężkim sercem i już myślę o jego zakupie, by mieć go w domu na stałe.

Minusy

  • Cena - to robot premium i kosztuje dość dużo. Niektórzy zrezygnują z jego zakupu tylko z tego powodu.

Plusy

  • szczotka na wysuwanym ramieniu umożliwiająca dokładne odkurzenie w rogach i szczelinach
  • cicha praca
  • intuicyjne sterowanie i dedykowana aplikacja
  • autoopróżnianie i czyszczenie padów mopujących w stacji dokującej
  • zawansowane wykorzystanie AI: rozpoznawanie przeszkód i omijanie ich, dostosowywanie intensywności pracy do rodzajów zabrudzeń

Ocena redakcji

10/10
PL - Rekomendacja