TP-Link Deco M4 — test i recenzja systemu mesh, czyli jak szybko i niedrogo poprawić zasięg Internetu

Stary i leciwy router już nie domagał, dodatkowy Access Point częściej utrudniał życie, zamiast je ułatwiać, a duża liczba urządzeń korzystających z Wi-Fi doprowadzała do częstych problemów z Internetem. Wbrew pozorom to nie scenariusz horroru, ale codzienność szczególnie dotkliwa w czasach pracy i nauki zdalnej. Budżet był ograniczony, a opisane problemy rozwiązałem kupując system mesh TP-Link. Sprawdź mój test Deco M4 i dowiedz się, dlaczego jego wybór jest strzałem w 10.

TP-Link Deco M4 — pierwsze wrażenia

Ciężko policzyć do ilu westchnień bezradności doprowadził stary router — zmiany pasm, próby aktualizacji (od kilku lat brak nowych wersji oprogramowania) oraz ciągła potrzeba restartowania. Wszystko działało idealnie, gdy było się blisko, ale oddalenie się do innego pomieszczenia, podłączenie większej liczby urządzeń powodowało niemały problem, który dotykał też dodatkowy Access Point.

Oczekiwania względem TP-Link Deco M4 były trzy:

  • nienachalny, nierzucający się w oczy wygląd (wiesz: narzeczona, przyszła teściowa…) — wykonano w 100%
  • dobry stosunek ceny do jakości, aby nie zrujnować domowego budżetu — po wielu obserwacjach i analizach dostępnych informacji (testy, opinie) — wydawało się, że Deco M4 może być tym właściwym
  • poprawienie zasięgu i jakości Internetu w całym domu — o tym dowiesz się czytając tę recenzję.
system mesh tp-link

Unboxing — zawartość zestawu

TP-Link Deco M4 jest dostępny w zestawie z 1, 2 lub 3 urządzeniami. W tym miejscu warto też dodać, że bez względu na zakup, sieć można rozbudować o kolejny (kupiony oddzielnie) punkt dostępu. Ja zdecydowałem się na wariant z 2 urządzeniami (w dalszej części recenzji pokażę, jaki zasięg udało mi się pokryć).

Producent w zestawie dostarcza to, co niezbędne:

  • 2 punkty dostępu
  • 2 zasilacze
  • kabel RJ-45
  • skróconą instrukcję obsługi

W przypadku instrukcji kluczowa okazuje się informacja o aplikacji, którą należy zainstalować na smartfonie, aby skonfigurować urządzenie — reszta dzieje się intuicyjnie dzięki dokładnym komunikatom pojawiającym się na ekranie telefonu. Każde urządzenie posiada diodę (na górze), 2 złącza RJ-45 oraz gniazdo zasilania (na spodzie). 

Specyfikacja — TP-Link Deco M4

Poniżej pełna specyfikacja testowanego modelu:

Deco E4 czy M4 — który mesh TP-Link wybrać?

Zanim przejdę do pokazania konfiguracji i codziennego użytkowania. Uważam, że warto odpowiedzieć na pytanie dotyczące wyboru systemy mesh — czy lepiej zdecydować się na tańszy model Deco E4, czy dołożyć do droższego Deco M4?

Jakie są różnice między Deco E4  i M4?

Obie serie urządzeń wyglądają identycznie, jednak różnica podobnie jak komputerach jest we wnętrzu. Co takiego ma Deco M4, że jest droższy?

  • Szybszy i wydajniejszy procesor od Qualcomm Atheros QCA9563
  • Złącza RJ-45 10/100/1000

W obu przypadkach funkcjonalności, aplikacja są bliźniacze. Tańszy model jest jednak skierowany do osób, których Internet wynosi do 100 Mb/s (złącze RJ-45 10/100). Jeśli dysponujesz szybszym łączem lub planujesz w zwiększenie prędkości Internetu — zdecydowanie warto zainwestować w Deco M4.

Konfiguracja

Do skonfigurowania urządzenia Deco konieczne jest pobranie aplikacji na telefon (aplikacja Deco jest dostępna dla urządzeń wyposażonych w sklep Play (Android) oraz AppStore (iOS)). Po utworzeniu konta obsługa i konfiguracja jest intuicyjna do tego stopnia, że wystarczy czytać, pojawiając się na ekranie komunikaty i odpowiednio na nie reagować.

Dostęp przez przeglądarkę

Dostęp do panelu administracyjnego jest możliwy też przez przeglądarkę (pod adresem: tplinkdeco.net), jednak funkcjonalności są mocno okrojone. Sama konfiguracja jest zdecydowanie łatwiejsza i wskazana w aplikacji mobilnej. Wydaje mi się, że z podłączeniem do Internetu dzięki aplikacji Deco powinna poradzić sobie nawet mniej technologiczna osoba (bez potrzeby dzwonienia po kuzyna informatyka). 

Bieżący podgląd użytkowników

Powiadomienia z aplikacji mogą informować o każdym nowym użytkowniku sieci, można też na bieżąco podglądać, kto i w jakim stopniu jest aktywny:

Dodawanie drugiego urządzenia

Do konfiguracji drugiego punktu dostępu można przejść od razu lub wykonać to później. W opcjach wystarczy wybrać chęć rozszerzenia naszej sieci i połączyć ze sobą urządzenia. 

Aby zapewnić jak największy zasięg, warto przemyśleć to, gdzie mają znajdować się punkty dostępu.

Dodawanie kolejnego urządzenia

Tak jak już wspomniałem, zakup urządzeń Deco nie ogranicza rozbudowy sieci w przyszłości. Tworzenie domowego systemu mesh można zacząć nawet o jednego punkt dostępu, a z upływem czasu zakupić kolejne, aby polepszyć zasięg np. na poddaszu lub w ogrodzie.

Jakość sygnału

Moc sygnału i jego zasięg jest kwestią indywidualną, na którą wpływa wiele czynników — od odległości, grubości ścian, aż po inne urządzenia znajdujące się w okolicy mogąca zakłócać sieć. Poniżej na zdjęciu dom, w którym mieszkam: piwnica, parter, piętro oraz poddasze. Długość budynku wynosi ok. 15 m, a szerokość ok. 10 m.

Pierwsze urządzenie Deco M4 znalazło się w centralnej części piętra, drugie na poddaszu:

zasieg tp-link deco m4

W praktyce zasięg jest w całym domu (łącznie z piwnicą) i na znacznej części podwórka — do 15 metrów od budynku. Stary router wraz z dodatkowym Access Pointem nie dawał nawet w połowie tak dobrego zasięgu.

Stary router vs. TP-Link Deco M4

Prędkość Internetu od obecnego dostawcy zgodnie z umową powinna wynosić do 30 Mb/s dla pobierania oraz do 10 Mb/s dla wysyłania. Aby mieć porównanie, sprawdziłem prędkość, korzystając z aplikacji SpeedTest.pl. Wykonałem kilkanaście prób na starym routerze oraz kilkanaście po zmianie na Deco M4.

Komputer, na którym testowałem sieć, jest podłączony do drugiego punktu dostępu. Dzięki systemowi mesh prędkość pobierania i wysyłania wzrosła do maksymalnej, którą jestem w stanie osiągnąć.

Teraz pozostaje doczekać końca umowy z obecnym dostawcą i zmiana pakietu na większy.

Warto też pamiętać, że sygnał Wi-Fi nie jest bezstratny i schodząc do piwnicy widać spadek maksymalnej prędkości do 10-15 Mb/s i wzrost pingu do ok. 20 ms, jednak w części użytkowej budynku, czyli tam, gdzie dobrego Internetu oczekują najbardziej, działa  niezawodnie. A w razie potrzeby sieć można rozbudować o kolejne punkty.

Przełączanie się między punktami dostępu

Urządzenia mesh wchodzące w stworzoną sieć Wi-Fi nieustannie komunikują się ze sobą, sprawiając przy tym wrażenie, że jest to jedna sieć. Przechodząc z poddasza na parter lub taras, automatycznie wykonuje się przełączenie między punktami dostępu, co za każdym razem jest niezauważalne dla użytkownika. Dzięki temu można mieć wrażenie, że w domu jest tylko jeden potężny router, a nie dwa urządzenia.

Funkcje aplikacji

Seria routerów Deco w moim odczuciu jest zdecydowanie skierowana dla użytkownika domowego lub małej firmy. Wszystko za sprawą dobrze przemyślanej aplikacji mobilnej. 

Przede wszystkim jest ona mocno intuicyjna i prosta w obsłudze — producent stawia na prosty język i kompleksowe odpowiedzi — od konfiguracji, aż po codzienne użytkowanie. Co najważniejsze: najbardziej pożądane funkcje są łatwo dostępne, a sam nie ani razu nie musiałem niczego długo szukać w ustawieniach.

Na co poza aktualnym podglądem sieci pozwala aplikacja Deco?

  • Wi-Fi — ogólne informacje o sieci, aktywnej częstotliwości oraz haśle
  • Czarna lista — urządzenia z zablokowanym dostępem do Internetu
  • Aktualizacja Deco — łatwa i szynka aktualizacja oprogramowania dla routera
  • Zaawansowane — ustawienia dotyczące m.in. IPv4/6, serwer DHCP, przekierowanie portów, sieci gościnnej, kontroli diody i trybu działania
  • Kontrola rodzicielska — stosowania ograniczeń dla wybranych urządzeń w określonym czasie
  • QoS — możliwość nadania pierwszeństwa sygnału dla wybranych urządzeń
  • Raport miesięczny — podsumowanie o podłączonych urządzeniach, przeglądanych stronach (w przypadku aktywne kontroli rodzicielskiej)
  • Zarządzanie — możliwość nadawania dostępu do aplikacji dla innych mieszkańców w domu (administratorem możesz być tylko Ty, ale inni użytkownicy sieci mogą mieć dostęp do wybranych funkcjonalności aplikacji)

Poniżej dodatkowo kilka przydatnych informacji na temat tych funkcji, które według mnie są najbardziej przydatne w codziennym użytkowaniu.

Zarządzanie diodą

Dioda informująca o stanie, w którym znajduje się punkt dostępu do Internetu, znajduje się na górze urządzenia. W zależności od sytuacji (resetowanie, aktualizacja, brał połączenia) świeci na inny kolor. Korzystając z aplikacji mobilnej, diodę można też wyłączyć (aby np. nie rozpraszała w nocy). 

dioda tp-link deco

Sieć gościnna

Sieć gościnna może przydać sięr, jeśli w odwiedziny ma wpaść sąsiad, dalsi znajomi, a nie chcesz dzielić się z nimi głównym hasłem do domowej sieci. Takie rozwiązanie jest też mocno rekomendowane, jeśli zamontuje się taki router np. w małej kawiarni, gdzie z jednego routera korzysta się w sprzęcie firmowym i jednocześnie daje dostęp dla gości.

Priorytety

QoS to dosłownym tłumaczeniu jakość usługi. W zależności od liczby aktywnych użytkowników w sieci, służbowego spotkania lub streamu ważnego meczu — można nadać pierwszeństwo dostępu, zwiększoną przepustowość dla wybranego urządzenia.

Kontrola rodzicielska

Aplikacja TP-Link pozwala zastosować filtrowanie treści w zależności od wybranego presetu, który można też dowolnie modyfikować:

Nie jest to niestety rozwiązanie idealne. Przygotowane filtry nie obejmują wszystkich dostępnych platform. Nawet przy aktywnym ograniczeniu dla gier można zagrać przez Internet w Minecrafta lub znaleźć serwis z treściami dla dorosłych, który został niezablokowany (co za miejsca w Internecie znam!). Jednak mimo wszystko liczba takich niebezpiecznych serwisów jest dzięki temu mocno ograniczona.

Dodatkową możliwością jest opcja zablokowania wybranych stron, jednak można to zrobić maksymalnie dla 32 domen.

Dodanie jakiegokolwiek urządzenia do listy kontroli rodzicielskiej pozwala też na podgląd odwiedzanych stron lub serwerów, z którymi łączy się komputer. Fajnie może sprawdzić się też ograniczenie dostępu do Internetu np. w nocy.

Czy warto kupić system mesh TP-Link Deco M4?

Konfiguracja i obsługa jest niezwykle prosta, a śledząc oferty konkurencji wraz z opiniami klientów — wydaje się, że TP-Link Deco M4 jest najlepszym rozwiązaniem, aby poprawić zasięg Internetu i ująć codziennych zmartwień, że coś nie działa, tak jak powinno.

W moim przypadku system mesh rozwiązał wszystkie problemy z Internetem. Test pokazał, jak dobry zasięg mogą zapewnić dwa punkty dostępu, zapewniając możliwość podłączenia do 100 urządzeń w jednej chwili. Sprawdzi się nie tylko w codziennym użytkowaniu, ale też w tworzeniu inteligentnego domu lub małym biurze / lokalu usługowym.

tp-link deco m4

Minusy

  • tylko dwa porty RJ-45
  • niewielkie możliwości konfiguracji dla zaawansowanych użytkowników
  • bardzo mocno ograniczone możliwości zarządzania siecią przez przeglądarkę - zdecydowanie trzeba korzystać z aplikacji mobilnej

Plusy

  • przyjazna i łatwa w obsłudze aplikacja mobilna
  • prosta konfiguracja (przystępna nawet dla osoby mało technologicznej)
  • minimalistyczny design
  • łatwa możliwość rozbudowy sieci
  • bardzo dobry zasięg sygnału
  • stabilne połączenie
  • obsługa sieci gościnnej
  • kontrola rodzicielska
  • obsługa do 100 urządzeń jednocześnie
  • dobry stosunek ceny do jakości

Ocena redakcji

9/10
PL - Innowacja