Stary i leciwy router już nie domagał, dodatkowy Access Point częściej utrudniał życie, zamiast je ułatwiać, a duża liczba urządzeń korzystających z Wi-Fi doprowadzała do częstych problemów z Internetem. Wbrew pozorom to nie scenariusz horroru, ale codzienność szczególnie dotkliwa w czasach pracy i nauki zdalnej. Budżet był ograniczony, a opisane problemy rozwiązałem kupując system mesh TP-Link. Sprawdź mój test Deco M4 i dowiedz się, dlaczego jego wybór jest strzałem w 10.
Ciężko policzyć do ilu westchnień bezradności doprowadził stary router — zmiany pasm, próby aktualizacji (od kilku lat brak nowych wersji oprogramowania) oraz ciągła potrzeba restartowania. Wszystko działało idealnie, gdy było się blisko, ale oddalenie się do innego pomieszczenia, podłączenie większej liczby urządzeń powodowało niemały problem, który dotykał też dodatkowy Access Point.
Oczekiwania względem TP-Link Deco M4 były trzy:
TP-Link Deco M4 jest dostępny w zestawie z 1, 2 lub 3 urządzeniami. W tym miejscu warto też dodać, że bez względu na zakup, sieć można rozbudować o kolejny (kupiony oddzielnie) punkt dostępu. Ja zdecydowałem się na wariant z 2 urządzeniami (w dalszej części recenzji pokażę, jaki zasięg udało mi się pokryć).
Producent w zestawie dostarcza to, co niezbędne:
W przypadku instrukcji kluczowa okazuje się informacja o aplikacji, którą należy zainstalować na smartfonie, aby skonfigurować urządzenie — reszta dzieje się intuicyjnie dzięki dokładnym komunikatom pojawiającym się na ekranie telefonu. Każde urządzenie posiada diodę (na górze), 2 złącza RJ-45 oraz gniazdo zasilania (na spodzie).
Poniżej pełna specyfikacja testowanego modelu:
Zanim przejdę do pokazania konfiguracji i codziennego użytkowania. Uważam, że warto odpowiedzieć na pytanie dotyczące wyboru systemy mesh — czy lepiej zdecydować się na tańszy model Deco E4, czy dołożyć do droższego Deco M4?
Obie serie urządzeń wyglądają identycznie, jednak różnica podobnie jak komputerach jest we wnętrzu. Co takiego ma Deco M4, że jest droższy?
W obu przypadkach funkcjonalności, aplikacja są bliźniacze. Tańszy model jest jednak skierowany do osób, których Internet wynosi do 100 Mb/s (złącze RJ-45 10/100). Jeśli dysponujesz szybszym łączem lub planujesz w zwiększenie prędkości Internetu — zdecydowanie warto zainwestować w Deco M4.
Do skonfigurowania urządzenia Deco konieczne jest pobranie aplikacji na telefon (aplikacja Deco jest dostępna dla urządzeń wyposażonych w sklep Play (Android) oraz AppStore (iOS)). Po utworzeniu konta obsługa i konfiguracja jest intuicyjna do tego stopnia, że wystarczy czytać, pojawiając się na ekranie komunikaty i odpowiednio na nie reagować.
Dostęp do panelu administracyjnego jest możliwy też przez przeglądarkę (pod adresem: tplinkdeco.net), jednak funkcjonalności są mocno okrojone. Sama konfiguracja jest zdecydowanie łatwiejsza i wskazana w aplikacji mobilnej. Wydaje mi się, że z podłączeniem do Internetu dzięki aplikacji Deco powinna poradzić sobie nawet mniej technologiczna osoba (bez potrzeby dzwonienia po kuzyna informatyka).
Powiadomienia z aplikacji mogą informować o każdym nowym użytkowniku sieci, można też na bieżąco podglądać, kto i w jakim stopniu jest aktywny:
Do konfiguracji drugiego punktu dostępu można przejść od razu lub wykonać to później. W opcjach wystarczy wybrać chęć rozszerzenia naszej sieci i połączyć ze sobą urządzenia.
Aby zapewnić jak największy zasięg, warto przemyśleć to, gdzie mają znajdować się punkty dostępu.
Tak jak już wspomniałem, zakup urządzeń Deco nie ogranicza rozbudowy sieci w przyszłości. Tworzenie domowego systemu mesh można zacząć nawet o jednego punkt dostępu, a z upływem czasu zakupić kolejne, aby polepszyć zasięg np. na poddaszu lub w ogrodzie.
Moc sygnału i jego zasięg jest kwestią indywidualną, na którą wpływa wiele czynników — od odległości, grubości ścian, aż po inne urządzenia znajdujące się w okolicy mogąca zakłócać sieć. Poniżej na zdjęciu dom, w którym mieszkam: piwnica, parter, piętro oraz poddasze. Długość budynku wynosi ok. 15 m, a szerokość ok. 10 m.
Pierwsze urządzenie Deco M4 znalazło się w centralnej części piętra, drugie na poddaszu:
W praktyce zasięg jest w całym domu (łącznie z piwnicą) i na znacznej części podwórka — do 15 metrów od budynku. Stary router wraz z dodatkowym Access Pointem nie dawał nawet w połowie tak dobrego zasięgu.
Prędkość Internetu od obecnego dostawcy zgodnie z umową powinna wynosić do 30 Mb/s dla pobierania oraz do 10 Mb/s dla wysyłania. Aby mieć porównanie, sprawdziłem prędkość, korzystając z aplikacji SpeedTest.pl. Wykonałem kilkanaście prób na starym routerze oraz kilkanaście po zmianie na Deco M4.
Komputer, na którym testowałem sieć, jest podłączony do drugiego punktu dostępu. Dzięki systemowi mesh prędkość pobierania i wysyłania wzrosła do maksymalnej, którą jestem w stanie osiągnąć.
Teraz pozostaje doczekać końca umowy z obecnym dostawcą i zmiana pakietu na większy.
Warto też pamiętać, że sygnał Wi-Fi nie jest bezstratny i schodząc do piwnicy widać spadek maksymalnej prędkości do 10-15 Mb/s i wzrost pingu do ok. 20 ms, jednak w części użytkowej budynku, czyli tam, gdzie dobrego Internetu oczekują najbardziej, działa niezawodnie. A w razie potrzeby sieć można rozbudować o kolejne punkty.
Urządzenia mesh wchodzące w stworzoną sieć Wi-Fi nieustannie komunikują się ze sobą, sprawiając przy tym wrażenie, że jest to jedna sieć. Przechodząc z poddasza na parter lub taras, automatycznie wykonuje się przełączenie między punktami dostępu, co za każdym razem jest niezauważalne dla użytkownika. Dzięki temu można mieć wrażenie, że w domu jest tylko jeden potężny router, a nie dwa urządzenia.
Seria routerów Deco w moim odczuciu jest zdecydowanie skierowana dla użytkownika domowego lub małej firmy. Wszystko za sprawą dobrze przemyślanej aplikacji mobilnej.
Przede wszystkim jest ona mocno intuicyjna i prosta w obsłudze — producent stawia na prosty język i kompleksowe odpowiedzi — od konfiguracji, aż po codzienne użytkowanie. Co najważniejsze: najbardziej pożądane funkcje są łatwo dostępne, a sam nie ani razu nie musiałem niczego długo szukać w ustawieniach.
Na co poza aktualnym podglądem sieci pozwala aplikacja Deco?
Poniżej dodatkowo kilka przydatnych informacji na temat tych funkcji, które według mnie są najbardziej przydatne w codziennym użytkowaniu.
Dioda informująca o stanie, w którym znajduje się punkt dostępu do Internetu, znajduje się na górze urządzenia. W zależności od sytuacji (resetowanie, aktualizacja, brał połączenia) świeci na inny kolor. Korzystając z aplikacji mobilnej, diodę można też wyłączyć (aby np. nie rozpraszała w nocy).
Sieć gościnna może przydać sięr, jeśli w odwiedziny ma wpaść sąsiad, dalsi znajomi, a nie chcesz dzielić się z nimi głównym hasłem do domowej sieci. Takie rozwiązanie jest też mocno rekomendowane, jeśli zamontuje się taki router np. w małej kawiarni, gdzie z jednego routera korzysta się w sprzęcie firmowym i jednocześnie daje dostęp dla gości.
QoS to dosłownym tłumaczeniu jakość usługi. W zależności od liczby aktywnych użytkowników w sieci, służbowego spotkania lub streamu ważnego meczu — można nadać pierwszeństwo dostępu, zwiększoną przepustowość dla wybranego urządzenia.
Aplikacja TP-Link pozwala zastosować filtrowanie treści w zależności od wybranego presetu, który można też dowolnie modyfikować:
Nie jest to niestety rozwiązanie idealne. Przygotowane filtry nie obejmują wszystkich dostępnych platform. Nawet przy aktywnym ograniczeniu dla gier można zagrać przez Internet w Minecrafta lub znaleźć serwis z treściami dla dorosłych, który został niezablokowany (co za miejsca w Internecie znam!). Jednak mimo wszystko liczba takich niebezpiecznych serwisów jest dzięki temu mocno ograniczona.
Dodatkową możliwością jest opcja zablokowania wybranych stron, jednak można to zrobić maksymalnie dla 32 domen.
Dodanie jakiegokolwiek urządzenia do listy kontroli rodzicielskiej pozwala też na podgląd odwiedzanych stron lub serwerów, z którymi łączy się komputer. Fajnie może sprawdzić się też ograniczenie dostępu do Internetu np. w nocy.
Konfiguracja i obsługa jest niezwykle prosta, a śledząc oferty konkurencji wraz z opiniami klientów — wydaje się, że TP-Link Deco M4 jest najlepszym rozwiązaniem, aby poprawić zasięg Internetu i ująć codziennych zmartwień, że coś nie działa, tak jak powinno.
W moim przypadku system mesh rozwiązał wszystkie problemy z Internetem. Test pokazał, jak dobry zasięg mogą zapewnić dwa punkty dostępu, zapewniając możliwość podłączenia do 100 urządzeń w jednej chwili. Sprawdzi się nie tylko w codziennym użytkowaniu, ale też w tworzeniu inteligentnego domu lub małym biurze / lokalu usługowym.
Czy każde z tych urządzeń musi być podłączone kablem do routera z połączeniem internetowym? Czy wystarczy tylko 1 a drugie będzie wzmacniać?
Do routera podłączasz tylko jedno urządzenie kablem RJ45. Kolejne wymagają już tylko kabla zasilającego i łączą się bezprzewodowo.
Co moge zrobić w sytuacji, kiedy ściągnęłam aplikację, podaje maila w celu otrzymania linku do aktywacji konta, ale na maila nic nie dostaje, żadnej instrukcji postępowania, linku, nic od tp link deco?
Sprawdź czy wiadomości nie wylądowały w folderze SPAM, oraz czy ewentualnie problem występuje również na innych skrzynkach mailowych.
Jest jeszcze jeden duży minus: brak zasilania PoE.
Jest możliwość podłączenia do sieci części AP bezprzewodowo a część po wifi?
Jaka funkcjonalność mają 2 interface?
Czy podczas przełączania pomiędzy AP nie rozłącza wifi calling?
To co wyprawia tp-link ostatni w swoich urzadzeniach to jakas masakra. Bledy w firmwar-e sa nagminne. Natomiast ich urzadzenia serii one-mesh to juz masakra do kwadratu. W zalozeniu mialo to polepszac i zdecydowania pogarsza. A tworzenie tych ukrytych sieci wifi do polaczen p2p pomiedzy urzadzeniami tworzy taki burdel w eterze jak nigdy. Wystarczy jeden one-mesh w budynku wielorodzinnym i reszta ma pozamiatane odnosnie normalnego dzialania wifi. Przykladowo 2 uradzenia w miare nowe 2 zakresowe tworzą w eterze 8 sieci a juz 3 – 12 roznych sieci na roznych kanalach. Dla uzytkownika widoczna jest jako 1 lub dla bardziej swiadomego jako 2. Reszta maja SSID ukryte ale kazdy prosty skaner sieci je widzi. I na koniec wisienka tp-link cloud aby chinczyk wszystko wiedzial o Tobie.
Chyba lepiej jak komunikują się ze sobą na innych kanałach niż jakby miały zajmować ten dla użytkowników? Dodatkowo – sprawdzałeś jakie pakiety są przesyłane na tych ukrytych kanałach, to pewnie tylko dane do zarządzania urządzeniami użytkowników/roamingiem między bazami, więc nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że inni mają pozamiatane.
Czy mając już router wifi, mogę każde z urządzeń mesh traktować jako wzmocnienie sygnału czy jednak mimo wszystko jedno z urządzeń mesh musi być podłączone kablem?
Jedno pytanie na które nie znalazłem odpowiedzi.
Posiadam router do którego chciałbym podłączyć ten zestaw i czy można tak je skonfigurować, aby każde z tych urządzeń było AP? czy jedno zawsze musi być routerem do którego podpinamy inne AP ?
Po prostu mój router jest o niebo lepszy od tego wbudowanego w TP LINKA i chciałbym używać TP LINKA jako tylko i wyłączenie AP.
bardzo dziękuję za odpowiedź
Łukaszu, skontaktuj się z Doradcami x-kom pod numerem: 34 377 00 00. Chętnie pomogą w skonfigurowaniu urządzenia.
można ustawić oba urządzenia jako AP i podłączyć do starego routera, załatwia to problem z wifi w mieszkaniu
Mam dwa deco M4. Wszystko działa dobrze oprócz tego że wifi co jakiś czas się traci na jakieś 30 sekund i po chwili znowu wraca. Co może być przyczyną?
Czy można podłączyć urządzenia kablem? Chodzi o uzyskanie tej samej prędkości bez strat ze względu na piętra budynku?
Tak
A jak podlacze oba urzadzenia jako AP, to czy wifi ktore wysyla router jest widoczne jako kolejne wifi czy wszystkie 3 urzadzenia dzialaja pod jedna nazwa wifi ?
W teorii możesz ustawić wszystkie trzy SSID na taką samą nazwę i taki sam kanał Wi-Fi, jednak możesz mieć problemy z połączeniem do tych sieci. System mesh zapewnia łagodne przełączenie połączenia z jednego urządzenia na drugie.
czy jak połączę kablem tp linka deco z moim routerem to sieć będzie też jednolita czy wręcz odwrotnie i deco zacznie działać jako inna sieć pod inną nazwą?
To zależy od Twojego pierwszego routera. Czy jest on kompatybilny z systemem mesh w Deco? Jeśli tak, to będzie widoczna jedna rozszerzona sieć. Jeśli jest to router innej firmy lub niekompatybilny z mesh TP-Link to będziesz musiał utworzyć nową sieć.
Posiadam TP Link Archer C7. Czy Deco M4 będzie kompatybilne z Archer C7. Jak w ustawieniach Archer C7 mam dodać satelity Deco?
Niestety te dwa modele działają na osobnych systemach łączności. Archer C7 używa OneMesh, natomiast urządzenia Deco współpracują ze sobą w mesh w ramach modeli Deco. Nie uda Ci się połączyć ich w jedną sieć mesh.
Witam,
zakupiłem dwie sztuki tp link deco x40 i pytanie brzmi, czy jak podłączę 2 urządzenia za pomocą kabla ethernet to urządzenia będą działały w systemie mesh oraz będą się komunikowały ze sobą (nie chce ich łączyć za pomocą WiFI ze sobą)?
Czy konfiguracja przez aplikację wygląda tak samo?