Urządzenie wielofunkcyjne, w którym drzemią wielkie możliwości. Recenzja Epson EcoTank L8160

Niskie koszty eksploatacyjne, wysoka jakość druku i skanu czy obsługa nowoczesnych technologii łączności bezprzewodowej. To główne zalety dobrego urządzenia wielofunkcyjnego. W moje ręce wpadł Epson EcoTank L8160. Czy posiada cechy, które pozwalają, by dostał się do czołówki? A może wyróżnia się czymś, czego nie mają inne urządzenia wielofunkcyjne? Sprawdźcie recenzję Epson EcoTank L8160.

Pierwsze spojrzenie na Epson EcoTank L8160

Od razu po rozpakowaniu Epsona EcoTank L8160 stwierdziłem, że o ile nie jest ogromnym i ciężkim urządzeniem, to jednak rozmiary (40 x 16 x 37 cm) wymagały tego, by wygospodarować na nie trochę miejsca na biurku. Być może lepiej byłoby postawić je nawet na małym stoliczku, co też uczyniłem.

A co w zestawie z Epson EcoTank L8160? Znalazłem w nim:

  • urządzenie wielofunkcyjne Epson EcoTank L8160,
  • komplet tuszów startowych (6 x 70 ml),
  • kabel zasilający,
  • płytę ze sterownikami,
  • instrukcję szybkiego startu w języku polskim,
  • foliową torbę transportową.
epson ecotank l8160 zestaw

Budowa Epson EcoTank L8160

Front drukarki wyposażony jest przede wszystkim w dotykowy panel sterujący. Dzięki przekątnej 4,3 cala, dobrej responsywności i możliwości zmiany kąta nachylenia, korzysta się z niego bardzo wygodnie. Informacje, jakie się na nim wyświetlają, są przejrzyste i czytelne.

Tuż pod panelem można sprawdzić stan napełnienia zbiorników z tuszem. Wyraźnie widać, kiedy będziecie musieli uzupełnić zapasy.

Ciekawym rozwiązaniem jest automatycznie wysuwana tacka, na której lądują wydruki. Posiada również podświetlenie rzucające więcej światła na drukowany dokument. Czy jest to potrzebne? Raczej kwalifikuję to jako dodatek niż jakąś niezbędną funkcję.

Możliwe jest też drukowanie bezpośrednio z kart pamięci SD oraz nośników USB, dlatego z przodu urządzenia znalazły się czytnik kart pamięci oraz złącze USB. Dostęp do slotów jest bardzo łatwy, a dzięki temu drukowanie z nośników zewnętrznych niezwykle wygodne.

Pokrywa skanera po otwarciu zatrzymuje się. Jest to niezwykle przydatne rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba jedną ręką przytrzymywać klapy, a drugą układać kartkę do skanowania. Nie wszystkie urządzenia mogą się tym pochwalić, dlatego warto to podkreślić.

Papier można załadować do czterech podajników. A więc:

  • dwa z tyłu – pierwszy na zwykły papier, drugi dla grubych nośników, jak tektura,
  • dwa z przodu – pierwszy na około 100 arkuszy papieru A4, drugi na papier fotograficzny lub inne, mniejsze nośniki.

Z tyłu urządzenia znajdziecie złącza USB oraz LAN, jeśli zdecydujecie się połączyć drukarkę przewodowo.

Konfiguracja urządzenia

Jeśli ktoś z Was nie konfigurował nigdy wcześniej drukarki, nie napotka większych problemów podczas całego procesu, który trzeba przejść z Epson EcoTank L8160. Wszystkie czynności można wykonać z pomocą aplikacji Epson Smart Panel (o niej piszę nieco dalej), która to krok po kroku opisuje, co i kiedy trzeba wykonać. Już do samego połączenia drukarki z urządzeniem mobilnym wystarczy zeskanowanie kodu QR.

Przyznam szczerze, że dawno nie widziałem aplikacji, która tak szczegółowo pokazuje, co należy zrobić – zwięźle opisane obrazki to strzał w dziesiątkę. Instrukcja stworzona jest z myślą o tych nawet najmniej zaawansowanych użytkownikach.

Napełnianie zbiorników z tuszem

To, co trzeba odnotować na samym początku to fakt, że atrament w drukarce Epson EcoTank L8160 uzupełnia się niezwykle łatwo i bezpiecznie. Nie sposób uronić nawet kropelki z buteleczek, ponieważ zaprojektowane są w taki sposób, by tusz przelewał się tylko po włożeniu ich do otworów w zbiornikach. Butelki z atramentem mają też specjalne wycięcia, a dzięki temu, tusz da się wlać tylko do odpowiedniego zbiornika (nie wiem, jak bardzo trzeba się uprzeć, by atrament wlać nie tam, gdzie trzeba).

Po napełnieniu zbiorników do pełna, mimo że w butelkach pozostaje jeszcze trochę tuszu, atrament nie wyleje się. Zatrzymanie przepływu następuje automatycznie, a dzięki temu nie musicie martwić się o to, czy zalejecie drukarkę.

Uzupełnianie atramentu rozwiązane jest po prostu świetnie!

Kończenie konfiguracji

Po napełnieniu zbiorników trzeba dać drukarce około 7 minut na inicjowanie tuszu. Następnie urządzenie zapyta o to, czy chcemy wyregulować wydruk. Ten proces warto przejść (choć można zrobić to później), zajmuje kilkanaście minut i wszystkie czynności trzeba zatwierdzać kolejno na panelu dotykowym.

Na koniec łączenie drukarki z Wi-Fi (oczywiście możliwe jest też połączenie przewodowe – przez kabel LAN lub USB) i aktualizacja oprogramowania. Cały proces konfiguracji zajął mi około 30 minut – od podłączenia do prądu, przez napełnianie zbiorników, do momentu, kiedy drukarka była gotowa do pracy.

Epson Smart Panel – aplikacja, która pozwoli wykorzystać wszystkie możliwości urządzenia

Na potrzeby recenzji korzystałem głównie z aplikacji Epson Smart Panel. Oczywiście do drukarki dołączona jest też płyta ze sterownikami do komputera.

Najważniejsza rzecz to stabilność działania. I muszę przyznać, że jest tak, jak być powinno. Smart Panel bezproblemowo łączy się z drukarką, nie pojawiają się też błędy, które utrudniają pracę. Z poziomu aplikacji wykonać można szereg różnych czynności, na jakie pozwala Epson EcoTank L8160 – drukowanie fotografii czy dokumentów, kopiowanie, czyszczenie głowicy czy udostępnianie drukarki gościom. Ponadto możliwe jest zrobienie zdjęcia smartfonem i wydrukowanie go albo przejrzenie przewodników związanych z drukowaniem.

Sama aplikacja jest przyjazna dla użytkownika. Bardzo łatwo znajdziecie funkcje i ustawienia, do których chcecie się dostać. Możliwe jest również ukrycie tych, które nie są potrzebne.

Drukowanie i skanowanie z Epson EcoTank L8160

Przejdźmy do najważniejszego, czyli drukowania i skanowania. Jak Epson EcoTank L8160 radzi sobie z tym, do czego został stworzony?

Jakość druku

Epson EcoTank L8160 to urządzenie stworzone do drukowania zdjęć. I trzeba przyznać, że swoją główną funkcję spełnia świetnie. Wydrukowane zdjęcia są ostre i mają dobrze odwzorowane kolory. Możliwości EcoTank L8160 widać przede wszystkim na papierze fotograficznym. Podczas testowania korzystałem z Epson Photo Glossy Paper 10×15 cm. Nie ważne, czy drukowałem w standardowej jakości czy wysokiej, byłem zadowolony ze zdjęć. Podobnie zresztą w przypadku dokumentów na standardowym papierze A4 – zarówno monochromatyczne jak i kolorowe wypadają świetnie.

Jakość idzie też w parze z kosztami eksploatacyjnymi. Testując urządzenie, przedrukowałem ponad 100 arkuszy, głównie formatu A4 oraz 10 x 15 cm. Wskazania na zbiornikach z tuszem ledwo drgnęły. Właściwie gdyby nie proces inicjacji, podczas którego drukarka pobrała około 1/5 pojemności każdego zbiornika, po 100 wydrukach różnica byłaby minimalna. Sumując kwoty zakupu buteleczek oraz papieru, koszt jednego zdjęcia w formacie 10 x 15 cm (w zależności od wybranej jakości) to mniej niż 10 groszy, a zwykły dokument to symboliczny grosik.

Jakość wydruków najlepiej oddają przykłady, które znajdziecie poniżej. Zestawiłem obok siebie: oryginalny plik w JPG, skan wydruku standardowej i wysokiej jakości. Skany są zrobione zresztą tym samym urządzeniem. Przyznaję, że więcej różnic na zdjęciach widać po skanach niż „na żywo”. Różnicą jest też to, że skany są minimalnie ciemniejsze niż zdjęcia w rzeczywistości.

Szybkość druku

Szybkość druku nie powala, ale też nie ma w tym nic dziwnego – w końcu jest to drukarka atramentowa. Wydrukowanie dokumentu tekstowego zajmuje około 5 sekund (nie licząc czasu łączenia, który zależy od jakości sieci). Zdecydowanie więcej czasu zabiera drukowanie zdjęcia, które wymaga 100-procentowego zapełnienia kartki papieru. Fotografia na arkuszu w formacie A4 drukuje się ponad 3 minuty. Format 10 x 15 cm dla zdjęć to czas: 40 sekund w standardowej jakości lub półtorej minuty w wysokiej jakości.

Nieco szybciej Epson EcoTank L8160 mógłby sobie radzić z drukiem dwustronnym – jedna kartka zapełniona na dwóch stronach samym tekstem drukuje się około pół minuty. Większą część tego czasu zajmuje przygotowywanie do druku na drugiej stronie niż samo drukowanie.

Funkcje i ustawienia drukowania

Epson EcoTank L8160 wyróżnia się bardzo rozbudowanymi funkcjami drukowania. Nie jest to urządzenie, które ogranicza się tylko do standardowych czynności. Najciekawszą (moim zdaniem) jest możliwość drukowania na płytach CD/DVD. Funkcję da się odpowiednio wyregulować, by druk nanieść w odpowiednim miejscu na płycie. Podobnie w przypadku naklejek, gdzie dokładnie możecie zdecydować, w jaki sposób mają być drukowane. Ponadto EcoTank L8160 ułatwia kopiowanie książek, drukowanie kalendarzy lub harmonogramów. W domowych warunkach może przydać się za to drukowanie kolorowanek dla dzieci czy kartek z życzeniami z dostępnych szablonów.

Nie zabrakło również przydatnych opcji, które docenią sobie wszyscy użytkownicy drukarek. Po załadowaniu papieru do danego podajnika urządzenie zapyta o format i nośnik papieru. Przykładowo, kiedy załadujecie papier fotograficzny do pierwszego podajnika, a zwykły A4 do drugiego, w zależności czy drukujecie zdjęcia, czy dokumenty, EcoTank L8160 zabierze nośnik z tego podajnika, który odpowiada drukowanym treściom.

Drukowanie na grubym papierze również nie pozostało samo sobie. Szczególnie jeśli na tekturze są jakieś elementy hamujące, możliwe jest wtedy wyregulowanie szczeliny pomiędzy nośnikiem, a głowicą drukującą. W ten sposób łatwiej jest zapobiec ewentualnym zacięciom podczas drukowania na grubym papierze. Jeśli Epson EcoTank L8160 ma służyć Wam przede wszystkim do drukowania zdjęć, z pewnością zastanowicie się nad ustawieniem odpowiedniego czasu schnięcia atramentu. Dzięki temu podczas drukowania kilku czy kilkunastu zdjęć pod rząd unikniecie sklejania się ze sobą arkuszy.

Skanowanie

Trudno znaleźć mi jakieś zarzuty pod względem skanera. Są bardzo dobre – zarówno dokumenty jak i zdjęcia. Standardowo Epson EcoTank L8160 skanuje w rozdzielczości 300 dpi, ale można tę wartość zmienić na 200 lub 600 dpi. Możliwy jest też wybór rozmiaru papieru (między innymi na koperty, wizytówki, A5, A6, A8, B6 czy B6) czy finalny format obrazu (PDF lub JPG). Samo skanowanie jednej strony w formacie A4 i rozdzielczości 300 dpi zajmuje około 10 sekund. Nie zabrakło też niezwykle wygodnych opcji, czyli skanowania bezpośrednio do chmury lub do nośnika USB czy karty pamięci.

Sprawdźcie przykładowe skany:

Epson EcoTank L8160 – ideał do drukowania zdjęć

Epson EcoTank L8160 to urządzenie wielofunkcyjne o bardzo dużych możliwościach. Obsługuje dużą liczbę formatów papieru, a dzięki temu sprawdzi się w wielu zadaniach. Nie zabrakło funkcji bezprzewodowych, jak chociażby drukowania z urządzeń mobilnych czy skanowania bezpośrednio do chmury. EcoTank L8160 pracuje bardzo cicho i z pewnością nie będzie przeszkadzać podczas pracy. Koszty eksploatacyjne nie są wysokie, a uzupełnianie zbiorników z atramentem jest bardzo wygodne i bezpieczne.

I najważniejsze – jakość druku. Opisując to krótko, ale trafnie – jest po prostu bardzo dobra. EcoTank L8160 świetnie nadaje się do drukowania zdjęć, co nie przeszkadza w tym, by nadawał się także do dokumentów. Skaner, choć tak naprawdę jest dodatkiem, również nie odstaje. Jeśli szukacie urządzenia wielofunkcyjnego, które wyróżnia jakość, z pewnością warto postawić na Epson EcoTank L8160.

Minusy

  • druk dwustronny mógłby być szybszy

Plusy

  • tanie drukowanie zdjęć dobrej jakości
  • bardzo dobra jakość skanów
  • cicha praca urządzenia
  • obsługa dużej liczby nośników (EcoTank L8160 drukuje nawet na płytach CD)
  • niezwykle łatwe i bezpiecznie uzupełnianie zbiorników z atramentem
  • możliwość skanowania bezpośrednio do chmury, nośników USB czy kart pamięci
  • bardzo dobra aplikacja na urządzenia mobilne – Epson Smart Panel
  • z panelu dotykowego korzysta się bardzo wygodnie

Ocena

9/10
PL - Geextra produkt