Orzeł wylądował – Aorus 15P z RTX 3070 melduje się do testów!

Nowa generacja kart graficznych od Nvidii rozeszła się jak ciepłe bułeczki. RTX’y z serii 3000 są obecnie najbardziej pożądanym towarem przez graczy. Jak zatem sprawdzi się mobilna wersja rozchwytywanego modelu GeForce RTX 3070? O tym przekonacie się, czytając niniejszą recenzję i test Aorusa 15P, który właśnie taką kartę ma na swoim pokładzie. Pora wypuścić orła na łowy.

Aorus 15P, czyli najnowszy laptop Gigabyte

Markę Gigabyte z pewnością kojarzy większość użytkowników komputerów stacjonarnych. Wszakże jest to w Polsce jeden z najczęściej wybieranych producentów hardware. 

Jadnak kilka lat temu gigant z Tajwanu, wprowadził na rynek swoją sub markę premium dla nieco bardziej wymagających użytkowników – Aorus.

Dziś z kolei, zostało postawione przede mną zadanie, spisania słów recenzji na temat najmłodszego członka rodziny: laptopa gamingowego Gigabyte Aorus 15P

Gigabyte Aorus 15P wyświetlacz IPS

Co kryje wnętrze Aorusa 15P?

Element specyfikacji, który wzbudza największe emocje, to najnowszy przedstawiciel mobilnej rodziny Ampere – NVIDIA GeForce RTX 3070 z pamięcią 8 GB GDDR6. 

Jego znaczenie jest o tyle duże, że obecnie ceny dedykowanych kart graficznych do komputerów stacjonarnych są bardzo wysokie. Ponadto zdecydowana większość modeli jest zupełnie nieosiągalna.

Nic więc dziwnego w tym, że wielu graczy rozważających zakup nowego komputera do gier, będzie patrzeć łaskawszym okiem na notebooki, które może oferują nieco niższą wydajność w tej samej cenie co PC, ale za to są łatwiej osiągalne, no i wyposażone w najnowsze karty graficzne. 

Pełna specyfikacja laptopa znajduje się w tabeli poniżej.

Parametry techniczne

Ekran Aorusa 15P

Zastosowana w Aorus 15P matryca, to odświeżany z częstotliwością 240 Hz panel IPS, ze 100 % pokryciem palety sRGB.

Gigabyte Aorus 15P kąt widzenia

Odświeżanie matrycy

Ponad przeciętna liczba herców, a także bardzo dobrze odwzorowane barwy sprawiają, że gra w dynamiczne tytuły sieciowe jest niezwykle satysfakcjonująca. Oczywiście kluczem do wykorzystania pełni potencjału matrycy jest osiągnięcie liczby klatek nie mniejszej niż 240 fps. Aby bowiem panel mógł dać z siebie wszystko, musi pracować w pełnym zakresie swojego odświeżania. 

Gigabyte Aorus 15P wyświetlacz 240 Hz

Wrażenia z rozgrywki na ultraszybkiej matrycy

Czy granie w ponad 200 klatkach jest problemem na Aorusie 15P? Co do zasady nie, ale tylko tak długo jak mówimy o grach e-sportowych, które nie posiadają rozbudowanej grafiki i efektów wizualnych. Wysoce grywalne będą tytuły takie jak Counter Strike Global Offensive, czy Valorant, League of Legends, a nawet Apex Legends.  Tutaj uzyskiwanie wyników na poziomie około 200 klatek nie stanowi większego wyzwania dla recenzowanego laptopa. 

Jednak co z bardziej wymagającymi grami? Czy one prezentują się źle na matrycy Aorusa? Absolutnie nie – są również w pełni grywalne. Pragnę jednak podkreślić, że prędkość odświeżania matrycy powinna być spójna z biblioteką Waszych ulubionych gier. W przeciwnym razie wybór urządzenia z ultraszybką matrycą nie będzie dobrym pomysłem z uwagi na marnowanie jej potencjału.

Warto również dodać, że 100 Hz, czy 144 Hz matryce, spotykane w tańszych urządzeniach, również będą wywoływały pozytywny efekt, towarzyszący korzystaniu z komputera wyposażonego w taki panel. 

Gigabyte Aorus 15P kontrast

Kąty widzenia, jasność matrycy

Zakres odchylenia klapy matrycy jest ograniczony do kąta około 135°. Zawiasy nie pozwalają położyć ekranu w linii prostej względem korpusu. Dodatkowo mechanizm pracuje dość miękko, przez co klapa łatwo wpada w drgania, na przykład przy zmianie pozycji z urządzeniem.

Luminacja stoi na dobrym poziomie. Treści wyświetlane na panelu IPS obecnym w Aorus 15P są wyraźne, a biel ma miły dla oka ciepły odcień. Korzystanie z urządzenia nawet w świetle słonecznym nie stanowi problmu.

Smużenie, kontrast

Prosty test na obecność zjawiska Ghosting’u (smużenie obiektów szybko poruszających się po ekranie) z witryny testufo.com, nie wykazał problemów z pozostawianiem nieprzyjemnej smugi.

test ufo matryca aorus 15p ghosting, smużenie

Czerń, jak przystało na przedstawiciela rodziny matryc IPS, lekko srebrzy. Przy krawędziach ekranu widoczny jest także backlight bleeding – jest to jednak cecha indywidualna. Każda matryca może mieć (ale nie musi) inne rozmieszczenie bleedingu

Jakość wykonania pokrywy matrycy

Klapa matrycy pokryta jest tworzywem o miłej w dotyku, matowej fakturze. Materiał nie zbiera odcisków palców, choć łatwo przyciąga drobinki kurzu do swojej powierzchni. 

Na środku, od zewnątrz, widoczne jest podświetlane na biało logo Aorus. Zapala się ono wraz z włączeniem urządzenia. 

Całość konstrukcji jest elastyczna, ekran łatwo wygiąć w rękach, wywołując chwilowe przebarwienia na matrycy. Pod niedużym naciskiem klapa ugina się do wewnątrz.

Budowa zewnętrzna

Laptop od Gigabyte waży 2,5 kg, przy rozmiarze 15,6″, co stawia go w wadze ciężkiej, jak na urządzenie o tej przekątnej ekranu. Z drugiej jednak strony, masywność kadłuba wywołuje pozytywne odczucia związane z wydajnością systemu chłodzenia.

Tutaj rządzi prosta zasada – im większa objętość i masa rurek cieplnych, tym lepsze odprowadzanie temperatury z CPU oraz GPU.

aorus 15p laptop gamingowy

Kamerka internetowa w Aorus 15P

Umiejscowienie oka kamery w laptopie Aorus 15P jest dość nietypowe. Znajduje się ona bowiem nie, jak przywykłem, na środku górnej ramki matrycy, a w korpusie, tuż nad przyciskiem power.

aorus 15p matryca

Takie ulokowanie obiektywu sprawia, że jej kąt widzenia jest niekorzystny dla filmowanej osoby. Rejestrowanie obrazu od dołu, wpływa na wrażenie pogrubiania nagrywanego. Uwydatniają się też niekorzystne dla konturu twarzy cienie. 

Jakość obrazu jest przeciętna. Kamera nagrywa tylko w rozdzielczości 720p (1280 × 720 px), a do tego jedynie w 30 klatkach. Przy słabym oświetleniu obraz wyraźnie smuży, jest mocno „ziarnisty” i mdły.

Gigabyte aorus 15p web cam światło z lampy
światło z lampy sufitowej

Przy świetle dziennym lub doświetlając twarz użytkownika, jakość poprawia się, natomiast nie do tego stopnia, aby rozważać korzystanie z webcama jako urządzenia przechwytującego obraz na poczet streamów. Do e-lekcji, czy video-konferencji z przełożonym wystarcza. 

Aorus 15P webcam, światło studyjne
światło studyjne

Klawiatura i touchpad

Urządzenia wprowadzające nie sprawiają problemów podczas użytkowania. Klawiatura posiada miły dla placów skok, który jest wyraźny i przyjemny, font prezentuje się nowocześnie. Nie miałem problemów z rozpoznawaniem znaków. Szkoda jednak, że znaki specjalne nie są podświetlone. Daje to dobry efekt wizualny, szczególnie kiedy klawiatura mieni się w barwach RGB, ale utrudnia zarazem pisanie po ciemku.

aorus 15p touchpad

Klawisze funkcyjne również nie posiadają podświetlenia znaków specjalnych. Będzie więc konieczne nauczenie się skrótów klawiszowych na pamięć.

Odległości od klawiszy, które mają charakter wyspowy, są niewielkie. Z uwagi na zwężoną obudowę przy jednoczesnym zastosowaniu sekcji numerycznej pisanie może z początku sprawiać problemy, przez często wkradające się literówki. Z pewnością układ przycisków będzie wymagał przyzwyczajenia. Klawiatura będzie również mniej wygodna dla osób z dużymi dłońmi. 

aorus 15p klawiatura i gładzik

Gładzik osadzony jest bliżej lewej krawędzi, pod spacją. Pracuje on precyzyjnie, na domyślnych ustawieniach kursor przesuwa się bardzo dynamicznie i nie wlecze się po ekranie. Płytka nie jest dzielona, zatem chcąc wybrać akcję PPM/LPM musimy wcisnąć jedną z jego krawędzi.

Przewijanie, jak i pozostałe gesty działają bez zarzutu. 

Palmrest

Powierzchnia zwana palmrestem (obszar, na którym trzymamy ręce), jest dobrze wykonana. Nie brudzi się, nie zbiera odcisków placów oraz nie nagrzewa w stopniu irytującym podczas grania.

aorus 15p klawiatura

Jedyne obszary, które pozostają wyraźnie cieplejsze od reszty, to okolice klawiszy enter, shift, ctrl w centralnej części kadłuba. Ta strefa jest jednak oddalona o kilka centymetrów od miejsca, gdzie spoczywają ręce użytkownika podczas grania – nie ma zatem problemu z podgrzewaniem palców w czasie rozgrywki. 

Porty zewnętrzne, złącza

Rzeczą, którą bardzo doceniam w Aorusie 15P jest mnogość złącz i portów. Ich liczba wprawdzie nie wybija się ponad przeciętną, jednak jest tu wszystko, czego życzyłbym sobie w urządzeniu tego typu. 

Lewa krawędź Aorus’a 15P

Wzdłuż lewego boku laptopa umieszczone zostały następujące porty:

  • HDMI 2.1 (obsługa 8K/60 Hz)
  • mini DispalyPort
  • USB 3.1 gen. 1
  • minijack
  • Ethernet
aorus 15p porty wideo

Prawa krawędź Aorus’a 15P

Po przeciwległej stronie producent umieścił z kolei:

  • gniazdo ładowania DC
  • czytnik kart pamięci SD
  • USB C (bez Thunderbolt)
  • USB 3.1 gen.1 x2 
aorus 15p porty USB

Wyposażenie pozwala zatem podłączyć zewnętrzne ekrany z wysokim odświeżaniem, klawiaturę, mysz, słuchawki i nawet zostanie jeszcze opcja podpięcia HUB’a przez USB typu C. Jest wszechstronnie, a odległości pomiędzy portami nie powodują kolizji wtyczek.

System chłodzenia

Symetrycznie na obu stronach Aorusa 15P, rozmieszczono wyloty ciepłego powietrza. Można odnaleźć je również po przeciwległych stronach tylnej krawędzi, pod klapą matrycy. 

aorus 15p układ wentylacyjny

Ważnym elementem układu jest gęsto usiana otworami wentylacyjnymi klapa serwisowa. Prawie połowa jej powierzchni posiada nacięte otwory wentylacyjne, które spójnie układają się w estetyczny wzór, zakończony stabilnymi, gumowymi nóżkami. Mają one za zadanie podnosić lekko laptopa ponad powierzchnię, na której stoi, zapewniając mu w ten sposób dopływ chłodnego powietrza od spodu.

aorus 15p krata wentylacyjna laptopa

Opis systemu chłodzenia – wewnątrz

Demontaż klapy serwisowej odbywa się poprzez odkręcenie 12 śrubek torx T6H. Zdjęcie tego elementu jest proste, gdyż nie posiada on dodatkowych zatrzasków. Należy lekko go podważyć w okolicy zawiasu i delikatnie pociągnąć w górę. 

Pod maskownicą dostrzec można układ chłodzenia, składający się z 2 turbin – po jednej na stronę, 2 głównych ciepłowodów, wspólnych dla procesora i karty graficznej, a także dodatkowej parze rurek cieplnych – zwiększających objętość układu.

Testy temperatur

Podczas spoczynku laptop pracuje względnie cicho. Turbiny wkręcają się od czasu do czasu na wyższe obroty, jednak poziom hałasu pozostaje na, jak dla mnie akceptowalnym poziomie.

Czy komputer jest słyszalny? Tak, z całą pewnością wrażliwe ucho będzie wychwytywać drobny szelest powietrza. 

aorus 15p logo na pokrywie

W czasie grania, system chłodzenia potrafi wkręcić się na bardzo wysokie obroty, generując przy tym około 50 dB. Na całe szczęście, zaimplementowana w nowych laptopach z kartami Nvidia GeForce RTX 3000 technologia Whisper Mode 2.0 dba o to, aby system chłodzenia pracował optymalnie w kwestii najlepszych temperatur i najniższego możliwego poziomu hałasu.

Natężenie dźwięku może zatem wydawać się wysokie, ale biorąc pod uwagę charakterystykę pracy turbin, a także wspierające całość technologie Nvidii, nie nazwałbym Aorusa  15P głośnym laptopem.  

Temperatury w spoczynku

  • CPU Intel Core i7 10870H: 58° C
  • GPU Nvidia Ge Force RTX 3070: 54° C

Natężenie hałasu (pomiar na pulpicie): 34,6 dB

(Pomiar wykonany na zasilaniu sieciowym w trybie wysokiej wydajności, pulpit)

Temperatury pod obciążeniem

  • CPU Intel Core i7 10870H: 86° C
  • GPU Nvidia Ge Force RTX 3070: 85° C
(Pomiar wykonany na zasilaniu sieciowym w trybie wysokiej wydajności, Apex Legends)

Natężenie hałasu (pomiar w Apex Legends): 49,7 dB

Budowa wewnętrzna

Na laminacie sporej płyty głównej, wypełniającej obudowę laptopa na całej szerokości, odnaleźć można:

  • 2 sloty na pamięć RAM
  • 2 gniazda dla dysków PCI-ex (2280)
  • 1 gniazdo dla modułu Wi-Fi/Bluetooth

Taki zestaw portów wewnętrznych pozwala na swobodną rozbudowę komputera o pojemniejsze moduły pamięci RAM, czy dołożenie kolejnego dysku SSD w standardzie PCIex o rozmiarze 2280 (standard). 

 

wnętrze laptopa aorus 15p

Bateria

Litowo-polimerowe ogniwo posiada pojemność 99 Wh. Komponent zajmuje sporą część wnętrza laptopa jednak nawet mimo sporego rozmiaru i pojemności, jego wydajność pozostaje jedynie na dobrym poziomie. 

aorus 15p bateria

Podczas korzystania z laptopa w trybie biurowym, czyli przeglądając internet, pisząc dokument tekstowy itd., można liczyć na około 3 h ciągłej pracy, w trybie zbalansowanym dla wydajności energetycznej. 

Oglądanie filmu skraca czas pracy na jednym ładowaniu do 2 h. Granie na baterii jest całkowicie nieopłacalne z uwagi na mocno zaniżoną wydajność laptopa.

Użytkując sprzęt w trybie najwyższej wydajności, bateria rozładuje się nawet w ciągu 1,5 h – dlatego korzystanie z tego ustawienia polecam tylko na zasilaczu, kiedy planujemy oddać się rozgrywce. 

Recenzja video laptopa Aorus 15P i testy gier.

Laptopy Aorus w ofercie x-kom


Testy wydajności

Pełny test gier znajduje się w filmie, który zamieściłem w niniejszej recenzji. Zachęcam do jego zobaczenia w celu uzyskania pełnego obrazu wydajności Aorusa 15P. Wśród poniższych benchmarków znajdują się testy syntetyczne oraz pomiary wykonane w stałych miejscach testowych.

pokrywa laptopa aorus 15p

Testy syntetyczne

Intel Core i7 10870H, to jednostka 8-rdzeniowa i 16-wątkowa. Bez wątpienia jest bardzo wydajnym procesorem do gier. W niektórych jednak wypadkach widać lekkie hamowanie wydajności układu graficznego. Możliwe, że wynika to ze specyficznie ustawionych limitów mocy dla tej jednostki, często bowiem priorytet uzyskania temperatury poniżej 90° C widocznie obniża wysokość zegara CPU. 

Cinebench R23 

  • 7765 (multi-core)
  • 1145 (single-core)

CPUZ Benchmark

  • 4797,4 (multi-core)
  • 508,2 (single-core)

3DMark Fire Strike

  • Fire Strike Score: 20 947 
  • Graphic Score: 26 958
  • Physic Score: 20 314
  • Combined Score: 7979

3DMark Time Spy

  • Time Spy Score: 10 161
  • CPU Score: 9020
  • GPU Score: 10 394

Testy w grach

Counter Stricke Global Offensive (Dust 2, Deathmath), Det. Minimalne
1% LOW - 180 fps
minimum - 203 fps
średnio - 280 fps
Control (Panoptikon) RT + DLSS, Detale Wysokie
1% LOW - 43 fps
minimum - 70 fps
średnio - 76 fps
Rainbow Six Siege, Detale Maksymalne
1% LOW - 128 fps
minimum - 140 fps
średnio - 233 fps
Call of Duty : WARZONE (Plac przy stadionie), Detale Normalne
1% LOW - 49 fps
minimum - 97 fps
średnio - 111 fps
Assassin's Creed Valhalla (Więzy Krwi) Detale Średnie
1% LOW - 57 fps
minimum - 77 fps
średnio - 83 fps

Podsumowanie

Laptop Aorus 15P to urządzenie, które może się podobać. Jego bryła o wielu ciekawych wstawkach, wpisuje się idealnie w kanon urządzeń przeznaczonych dla graczy. Czy komputer tego typu sprawdzi się również jako narzędzie pracy osoby zajmującej się projektowaniem, grafika, montażem filmów, czy programowaniem? Z całą pewnością tak.

Bazowa wersja z RTX 3070, posiada aż 32 GB pamięci operacyjnej, co przy połączeniu z wydajnym 8-rdzeniowym i 16-wątkowym, mobilnym procesorem marki Intel daje wydajną bazę do pracy przy wszelkiego rodzaju projektach. 

Ekran z pokryciem sRGB na poziomie 100 %, to kolejny argument, który przekona grafików lub osoby zajmujące się obróbką video. Z pewnością korzystając z zewnętrznego, dedykowanego do tej pracy monitora, uzyskamy jeszcze bardziej naturalne kolory, jednak w razie konieczności prezentacji projektu mobilnie – na matrycy laptopa, efekt powinien być całkowicie zadowalający. 

laptop gigabyte aorus 15p

Wydajność w grach stoi na wysokim poziomie. Pierwsze skrzypce gra tutaj RTX 3070, który doposażony jest w technologię DLSS, dzięki, której użytkownik może lepiej dopasować ilość klatek oraz jakość oprawy do swoich oczekiwań. 

Jakość wykonania laptopa jet poprawna. Szkoda, że zabrakło wykończenia go aluminium. Z pewnością usztywniłoby ono całość konstrukcji. Kadłub jak i palmrest zachowują bardzo dobre właściwości użytkowe, natomiast klapa matrycy mogłaby być dodatkowo usztywniona.

Reasumując, Aorus 15P, to na chwilę obecną jeden z lepiej wycenionych komputerów, który jest w stanie zaoferować GeForce’a RTX 3070 w cenie desktopa z podobnymi parametrami. Stanowi ciekawą propozycję dla osób poszukujących urządzenia wydajnego, wszechstronnego, a zarazem nowoczesnego i o lekko agresywnym, acz gamingowym wyglądzie. 

Minusy

  • giętka klapa matrycy
  • brak podświetlenia oznaczeń przycisków funkcyjnych
  • niezbyt korzystne umiejscowienie kamerki internetowej
  • małe odstępy między klawiszami

Plusy

  • bardzo wysoka wydajność w grach
  • design
  • szybka i dobra jakościowo matryca
  • bogactwo złącz/portów
  • klawiatura z podświetleniem
  • przejrzysta aplikacja Aorus ControlCenter
  • rozsądne temperatury pracy
  • dobra jakość dźwięku z wbudowanych głośników
  • wydzielone strefy nagrzewania się obudowy
  • przyjemny w użyciu touchpad
  • kompaktowy rozmiar (jak na 15,6")

Ocena końcowa

8/10

Laptop Gigabyte Aorus 15P RTX 3070 znajdziesz w sklepie x-kom