Dell Precision 3560 – test i recenzja laptopa dla wymagających twórców

Słysząc określenie „stacja robocza”, zapewne pomyślisz o dużym i ciężkim komputerze stacjonarnym, jednak na świecie są jeszcze notebooki. I tu właśnie pojawia się Dell Precision 15 3560, czyli lekki laptop do zdań specjalnych. Dzięki zastosowaniu profesjonalnej karty graficznej NVIDIA Quadro sprzęt powinien dać sobie radę z projektowaniem i grafiką. Czy tak jest? Czas się przekonać.

Dell Precision 3560 – mobilna stacja robocza na pierwszy rzut oka

Seria Dell Precision kierowana jest do profesjonalistów i specjalistów różnych dziedzin, takich jak graficy komputerowi czy architekci. Takie osoby potrzebują dobrej wydajności i niezawodności w każdych warunkach. Niezależnie czy pracują w biurze, samolocie, czy na tropikalnej wyspie. Aby sprostać tym wszystkim oczekiwaniom, Dell stworzył model Precision 3560.

Notebook posiada procesor Intel Core i7-1185G7, 32 GB pamięci RAM, dysk SSD 512 GB oraz kartę graficzną NVIDIA Quadro T500. Cena Della Precision 3560 w podanej konfiguracji to prawie 9 tyś zł. Można stwierdzić, iż Dell zawsze oferował nietypowe rozwiązania, jednak czy niskonapięciowa i7 da radę?

Poznaj modele Dell Precision 3560 w x-kom


Pełna specyfikacja Dell Precision 3560

Ekologiczne materiały, bioplastik i militarna wytrzymałość

Patrząc na konstrukcję Precisiona 3560, nie czuję dosłownie nic, notebook jest po prostu zwykły i nie wyróżnia się niczym szczególnym. Czy jest ładny? Są gusta i guściki, więc ciężko powiedzieć. Jedno jest jednak pewne, że w aspekcie wizualnym daleko mu do modelu Precision 5560.

Obudowa notebooka wykonana jest w całości z szarego tworzywa, a dokładniej bioplastiku. Jak podaje producent, łącznie 71% tylnej pokrywy matrycy wykonano z materiałów pochodzących z recyklingu i odnawialnych źródeł energii – 20% z przetworzonego włókna węglowego, 21% z bio-plastiku i 30% z materiałów przetworzonych przez konsumentów (PCR).

Dell Precision 3560 klapa logo

Czy ten materiał daje radę? Owszem i to jeszcze jak! Obudowa ma standard militarny MIL-STD-810H, który deklaruje odporność na różnorodne uszkodzenia, a przede wszystkim ogólną wytrzymałość sprzętu. Palmrest laptopa nie ugina się zbytnio pod naciskiem, a cała konstrukcja sprawia wrażenie dość sztywnej. Dell zadbał także o niską wagę urządzenia 1.59 kg, która idzie w parze z grubością wynoszącą 22,2 mm.

Choć laptop nie jest ciężki ani przerażająco gruby, wygląda jak żywcem wyciągnięty z 2015 roku, cóż taki urok stacji roboczych. Dodatkowo pomimo zastosowania wycięcia na obudowie, które umożliwia podnoszenie pokrywy, nie da się tego zrobić jedną ręką. Niezależnie od użytej siły, dolna część laptopa szybko szybuje do góry. 

Klawiatura i touchpad

Musze przyznać, że zastosowana w modelu Precision 3560 klawiatura jest naprawdę bardzo dobra. Klawisze posiadają przyjemny i odczuwalny skok, są duże i rozmieszczone w doskonałych dla mnie odstępach. Sprawna przesiadka na klawiaturę nie sprawiła mi żadnego problemu, a pisanie na niej jest naprawdę przyjemne.

W notebooku nie zabrakło również czytnika linii papilarnych. Skaner umieszczony jest w przycisku zasilania i pozwala na skorzystanie z bezpiecznego logowania do systemu za pomocą funkcji Windows Hello. Można go również używać w aplikacjach wspierających zabezpieczenia biometryczne lub na stronach internetowych umożliwiających logowanie odciskiem palca.

Dell Precision 3560 klawiatura touchpad

Warto również wspomnieć, że pełnowymiarowa klawiatura ma 2-stopniowe białe podświetlenie. Dodatkowo klawisze num lock oraz caps lock posiadają diodę sygnalizującą włączenie. Jest to naprawdę przydatne podczas wpisywania choćby haseł, gdzie znaki nie wyświetlają się na ekranie. W znacznym stopniu pomaga to uniknąć pomyłek.

Po omówieniu świetnej klawiatury przyszedł czas na touchpad, który nie jest rewelacyjny. Niewielkich rozmiarów płytkę ulokowano bliżej lewej krawędzi laptopa. Osadzenie gładzika nie jest równe, a faktura płytki pozostawia wiele do życzenia. Przesuwając palcem po panelu, ruch nie jest płynny, ani przyjemny dla opuszka. Choć w przypadku tego typu sprzętu i tak większość użytkowników będzie korzystać z myszki.

Dell Precision 3560 czytnik linii papilarnych

Głośniki i kamerka

System audio jest dosyć głośny, jednak w dźwięku brakuje basu, jest po prostu płaski. Membrany nie są certyfikowane przez żadnego zewnętrznego producenta, a jakość dźwięku jest typowo „laptopowa”. Dodatkowo głośniki zamontowano w szczelinach na spodzie obudowy, przez co łatwo je zakryć podczas korzystania ze sprzętu na kolanach.

Całość poprawia nieco funkcja Intelligent Audio, która podkręca lekko głośność systemu audio i eliminuje nieczystości w dźwięku. Przechodząc do kamerki internetowej, muszę powiedzieć, że to absolutny standard. Sensor ma 1 Mpix, a rozdzielczości nagrywania/zdjęć to 720p. Autofocus działa płynnie i nie gubi ostrości. Dodatkowo kamera posiada fizyczną zaślepkę, dzięki czemu można zachować więcej prywatności.

Porty i interfejsy

Jeżeli chodzi o porty, to muszę przyznać, że Precision 3560 ma ich sporo. Korzystasz z dedykowanej stacji dokującej? Chcesz wpiąć zewnętrzny monitor i kilka pamięci flash? W tym modelu to żaden problem.

Jednak ilości portów nie jest największą zaletą notebooka, bo w tym modelu Dell stawia na bezpieczeństwo użytkowania, oferując czytnik Smart Card. Jest to urządzenie wbudowane w laptopa, które pozwala na obsługękart uwierzytelniających (Smart Card przypomina kartę płatniczą).

Zadaniem takiej karty jest weryfikacja użytkownika w celu wyłączenia dostępu do danych osobom niepowołanym. Uważam, że to świetna opcja dla osób pracujących w biurze lub często podróżujących. Dzięki temu masz pewność, że nikt nie przegląda Twoich poufnych projektów i prywatnych danych.

Jedyne, do czego można się przyczepić to fakt, że zamiast klasycznego czytnika kart SD laptop posiada czytnik microSD. To niekoniecznie dobra informacja dla fotografów oraz grafików, którzy głównie korzystają z formatu SD.

Prawa krawędź Dell Precision 3560

  • 2 x USB Typu-C z Thunderbolt 4
  • 1 x Czytnik Smart Card

Lewa krawędź Dell Precision 3560

  • 1 x port Noble Wedge (zabezpieczenie linką)
  • 1 x LAN RJ-45
  • 1 x HDMI 2.0
  • 1 x USB 3.2 Gen. 2
  • 1 x USB 3.2 Gen. 2 z PowerShare
  • 1 x Wyjście słuchawkowe/wejście mikrofonowe
  • 1 x Czytnik kart pamięci microSD

Matowy wyświetlacz WVA 15,6”

Dell Precision 3560 wyposażony został w ekran o przekątnej 15,6 cala. W testowanym wariancie laptopa matowy wyświetlacz WVA prezentuje rozdzielczość FullHD (1920 x 1080 px) o stosunkowo wysokiej jasności 400 nitów i 100% pokryciu palety sRGB. Nie jest to topowy wariant, ale posiada wygodne kąty widzenia oraz, na moje oko, dobry współczynnik kontrastu.

Dell Precision 3560 matowy wyświetlacz

Takie parametry w zupełności wystarczą do komfortowej pracy, a matryca sprawdzi się także podczas relaksu, np. jeśli postanowisz obejrzeć coś na Netfliksie. Wypada wspomnieć, że zastosowany w tym egzemplarzu panel nie ma backlight bleedingu (prześwietleń), obraz jest jednolity nawet na ciemnych tłach.

Najważniejszą zmianą w porównaniu z wcześniejszym modelem Precision 3550 jest zastosowanie dodatkowej funkcji ComfortView Plus. Dzięki temu emisja światła niebieskiego jest ograniczona, przez co Twoje oczy są w mniejszym stopniu narażone na uszkodzenia. Wyświetlacz jest otoczony cienką i symetryczną ramką, przez co panel wypełnia praktycznie całą powierzchnie pokrywy.

Gwarancja Pro Support

Dell Precision 3560 objęty jest 3-letnią ochroną Pro Support w trybie Next Business Day. Zaletą tej usługi jest to, że realizacja naprawy odbywa się zazwyczaj następnego dnia roboczego i to w miejscu, które wskażesz serwisantowi. Oprócz tego w gwarancji Pro Support dostęp do pomocy technicznej świadczony jest 7 dni w tygodniu całodobowo.

Dodatkowo Dell udostępnia możliwość kontaktu ze swoim działem wsparcia poprzez aplikację WhatsApp. Wystarczy, że w swojej pierwszej wiadomości podasz numer seryjny sprzętu i opiszesz występujący problem. Po chwili uzyskasz odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące Twojego urządzenia.

Wydajność Dell Precision 3560

Wszystkie modele Della Precision 3560 zostały wyposażone w procesory z rodziny Intel Tiger Lake-U. Spośród czterech dostępnych modeli CPU, w testowym egzemplarzu znalazł się Intel Core i7-1185G7. Do tego dołożono 32 GB pamięci RAM, szybki dysk SSD oraz grafikę Nvidia Quadro T500 z 2 GB pamięci graficznej typu GDDR6.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wydajność powinna być na całkiem niezłym poziomie, szczególnie w aplikacjach dla profesjonalistów, takich jak pakiet Adobe lub CAD. Jak sytuacja wygląda w rzeczywistości? Na notebooku pracuje się raczej komfortowo. Praca z wieloma otwartymi zakładami w przeglądarce nie sprawia żadnych problemów, podobnie jak Word, Gimp i CAD, przynajmniej w tym podstawowym zastosowaniu.

Problem leży w tym, że laptop jak wiele innych cierpi na Thermal Throttling, który jest niezwykle uporczywy. Fluktuacja zegarów procesora oraz karty graficznej jest naprawdę ogromna, taktowanie spada już po kilku sekundach, a wydajność leci na łeb na szyję.

Dell Precision 3560 procesor i7

Testy syntetyczne

Notebooki Precision zostały zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie i wydajności. Najlepsza jakość wykonania, parametry dostosowane do prac inżynieryjnych, rozbudowane systemy zabezpieczeń. Testowany model 3560 to niewielka, wydajna i jedyna w swoim rodzaju stacja robocza, jednak nie jest to najmocniejsza konstrukcja z rodziny Precision.

Blender

  • Benchmark Score – 80.94

Próbki na minutę:

  • Monster – 24.391575
  • Junkshop – 18.908988
  • Clasroom – 14.568361

Cinebench R23

  • Multi Core – 5025 pts
  • Single Core – 1394 pts

GFXBench

  • Tessellation – 59,9 fps
  • Driver Overhead 2 – 60 fps
  • Texturing – 37,1 fps
  • Render Quality – 58,4 fps

Konstrukcje można nabyć w różnych konfiguracjach, zarówno z lepszymi grafikami T600, T1200 , jak i wydajniejszymi procesorami.

Sprawdź notebooki Dell Precision z kartami Graficznymi T600 i T1200

Jeśli potrzebujesz maszyny do zadań specjalnych, w ofercie producenta znajdziesz również sprzęt z bardzo wydajnymi grafikami z serii RTX.

Zobacz notebooki Dell Precision z wydajną grafiką serii RTX

Pamięć RAM i dysk

Notebook jest wyposażony w dwa sloty na pamięć RAM, które obsłużą do 64 GB, pracując w trybie dwukanałowym. Testowy egzemplarz na pokładzie ma nieco mniejszą ilość 32 GB, działające na modułach SK Hynix 3200 MHz CL 22. Taka ilość pamięci operacyjnej pozwala na komfortową pracę w kilku programach naraz.

Miejsca na dane jest niewiele, bo tylko 512 GB, bez możliwości rozszerzenia tej ilości. Laptop nie posiada dodatkowych złącz m.2 oraz SATA. Model, który znalazł się w środku, to SK Hynix PC711 512 GB. Jego prędkość odczytu to 3536 MB/s, a zapis wynosi 3193 MB/s. Wydajność jest naprawdę niezła, szkoda tylko, że chcąc poszerzyć przestrzeń dyskową, konieczna jest wymiana nośnika na większy.

Sprawdź dyski zewnętrze SSD w x-kom

Kultura pracy i temperatury

Niskonapięciowy procesor powinien mieć fajne temperatury i wysoką kulturę pracy. Jeżeli tak myślisz, to niestety się mylisz i to srogo. Dell Precision 3560 ma niezbyt wysokie temperatury zarówno po stronie CPU, jak i GPU, nawet pod obciążeniem. Problem tkwi w bardzo rygorystycznych limitach mocy. Po pierwszych kilku sekundach obciążenia w Blenderze temperatura szybuje aż do 100°C, po czym spada do 70°C, co okupione jest ogromną utratą wydajności.

Startowo taktowanie procesora wynosi 3,8 GHz, finalnie 2,8 GHz. Łatwo dojść do wniosku, że układ chłodzenia jest słaby, ale co z jego głośnością? Choć temperatura spada po czasie do poziomu wcześniej wspomnianych 70°C, wentylator nie zwalnia nawet na chwile i jest piekielnie głośny. Dodatkowo uruchamia się bardzo często, w różnych, mniej lub bardziej niespodziewanych, okolicznościach.

Niestety nie dysponuję decybelomierzem, ale przytoczę tu pewną historię. Nie mieszkam sam i czasem zdarza się, że moja dziewczyna ma wolne, gdy ja ciężko pracuję. I tak było w tym przypadku. Siedzę sobie przed laptopem i odpalam Cinebencha R23 do testów, nagle do pokoju wpada Karolina, patrzy się na mnie i mówi: „Myślałam, że ty grasz na komputerze w pracy, a to ten laptop tak hałasuje”.

Po czym stwierdza: „Chociaż, Mati, Twój komputer chyba działa ciszej”. Nadmienię, iż moja stacjonarka ma w sumie 12 wentylatorów, więc podczas grania np. w Cyberpunka 2077 potrafi być naprawdę głośna, ale nie o niej tutaj mowa. W przypadku Precisiona obwiniać za hałas należy układ chłodzenia oparty o… jeden wentylator. Nie mam pojęcia, kto wpadł na tak genialny pomysł, ale nie wyszło zbyt dobrze.

Temperatury w spoczynku​

  • CPU Intel Core i7-1185G7: 49°C
  • GPU NVIDIA NVIDIA Quadro T500: 52°C

(Pomiar wykonany na zasilaniu sieciowym w trybie wydajności „Dell”, pulpit)

Temperatury pod obciążeniem

  • CPU Intel Core i7-1185G7: 78°C
  • GPU NVIDIA NVIDIA Quadro T500: 79°C

(Pomiar wykonany na zasilaniu sieciowym w trybie wydajności „Dell”, AIDA64)

Czas pracy na baterii

Akumulator ma pojemność 4000 mAh, więc szału nie ma. Mimo to bateria zapewnia około 7 godzin na przeglądanie Internetu lub korzystanie z innych mało wymagających czynności przy jasności ekranu na poziomie 50%. Sytuacja wygląda dużo gorzej podczas wykorzystania pełnej mocy laptopa, ponieważ ogniwo jest opróżniane w mniej niż 2 godziny.

Na całe szczęście proces ładowania baterii jest przyjemny i szybki, dzięki 130-watowej ładowarce. ExpressCharge pozwala naładować baterię do 80% w ciągu godziny, a naładowanie baterii do pełna zajmuje niespełna dwie. Pomimo swojej dużej mocy zasilacz nie jest ogromny, a do połączenia z notebookiem wykorzystuje port USB-C.

Dell Precision 3560 ładowarka

Pakiet Dell Optimizer dla laptopów z serii Precision

Wszystkie elementy pakietu Dell Optimizer:

  • ExpressConnect – pozwala automatycznie łączyć się z uwierzytelnionymi punktami dostępu oraz zapewnia stabilne połączenie w aplikacjach konferencyjnych.
  • Intelligent Audio – redukuje zniekształcenia i eliminuje szumy. Dodatkowo z tego co zauważyłem mocno podbija głośność.
  • ExpressResponse – zapewnia szybsze uruchamianie najczęściej używanych aplikacji. Dzięki funkcji sztucznej inteligencji oraz technologii Intel Adaptix laptop na bieżąco dostosowuje wydajność do potrzeb.
  • ExpressSign-in – umieszczony w laptopie czujnik zbliżeniowy oparty na technologii Intel® Context Sensing wykrywa obecność użytkownika i aktywuje system za pomocą kamery na podczerwień i funkcji Windows Hello (brak w testowym egzemplarzu).
  • ExpressCharge – pozwala naładować baterię do 35% w ciągu ok. 20 minut i do 80% w ciągu godziny.

Ocena Dell Precision 3560. Czy warto go kupić?

Dell Precision 3560 ma dużo wad, ale nie brakuje mu również zalet. Notebook jest lekki, ma dobry ekran o jasności 400 nitów z 100% pokryciem palety sRGB, wygodną klawiaturę i szereg opcji pomagających zabezpieczyć dane. Mimo to jest on królem przeciętności i nie ma co tego ukrywać. Dlaczego? Od czego by tu zacząć. Po pierwsze w kwocie około 9 tyś zł otrzymujesz laptopa w plastikowej obudowie, co prawda dobrej jakości, niemniej jednak od komputera za te pieniądze oczekuje się czegoś więcej.

Po drugie układ chłodzenia tego notebook jest głośny i nie daje sobie rady ze słabą kartą graficzną i niskonapięciowym procesorem. Reszta komponentów wypada po prostu przeciętnie. Przyjemna klawiatura, ale słaby touchpad. Szybki dysk, ale o niewielkiej pojemności. Cytując klasyka: „No tak średnio bym powiedział”.

Dell Precision 3560 zawias

Zatem czy warto kupić Dell Precision 3560? Jeżeli jesteś grafikiem, pracujesz w aplikacjach CAD, szukasz wytrzymałego sprzętu ze świetną gwarancją, to laptop zda egzamin. Chociaż nie jest to najwydajniejsza ani najcichsza opcja, dla wielu osób ceniących sobie prywatność i bezpieczeństwo danych okaże się jedynym słusznym wyborem.

Minusy

  • słabej jakości touchpad i głośniki
  • duże gabaryty
  • głośny układ chłodzenia, o słabej wydajności
  • całość wykonana z plastiku

Plusy

  • niska waga i stabilna konstrukcja
  • szybki dysk SSD
  • 3-letnia gwarancja Pro Support
  • duża liczba portów
  • wykorzystanie zabezpieczeń sprzętowych, takich jak: czytnik smart card, czytnik linii papilarnych i zaślepka kamerki
  • wygodna podświetlana klawiatura, przemyślany układ i wielkość przycisków
  • dobrej jakości ekran z pokryciem 100% sRGB

Ocena redakcji

6/10