Quizy z wiedzy ogólnej? Otóż tak. Poznaj nasze propozycje

Wiedzę z wielu różnych dziedzin można poszerzać na wiele sposobów. Także i takich, które czynią z nauki frajdę. Jedną z popularnych propozycji w dobie gadżetów i nowych technologii, jest korzystanie z aplikacji – quizów. To nie tylko mniej lub bardziej szeroki wachlarz tematów, ale także atrakcyjna oprawa. Poznaj wybrane przez nas quizy z wiedzy ogólnej, które możesz pobrać na Androida.

1 z 10 (Pierwszy z Dziesięciu)

Test z wiedzy ogólnej w formie nawiązującej do jednego z najsłynniejszych teleturniejów. Możemy wybrać między dwoma trybami rozgrywki – łatwym i trudnym. Pytania w drugiej opcji zdecydowanie nie należą do najłatwiejszych, ale za to trzeba powiedzieć, że naprawdę poszerzają horyzonty z wielu dziedzin. Możemy przejść pełną rozgrywkę przez rundy pojedyncze, aż do finałów w poszczególnych miastach, albo zawalczyć w etapach wzorowanych na rundzie eliminacyjnej i wielkim finale.

Ułatwieniem jest to, że znakomita większość pytań do test wyboru (część to prawda – fałsz). Uczestnicy wersji telewizyjnej muszą zmagać się pytaniami otwartymi. Za to – podobnie jak oni – dostajemy za konkretnie osiągnięcia słodycze (szkoda, że wirtualne…).

Quiz House

Powstanie wielkopolskie i Doktor Who. Astronomia i My Little Pony. Ortografia i gramatyka oraz FIFA. Lotnictwo polskie 1918-1939 i Assassin’s Creed. Mechanotronika i filmy Patryka Vegi. Wiedzę z tych i wielu innych dziedzin tematycznych sprawdzisz w quzie przygotowanym przez twórców popularnego kanału YT MaturaToBzdura.TV.

quiz house

Możemy grać ze znajomymi, losowymi przeciwnikami lub samemu. Pojedyncza gra to sześć pytań – od dość prostych, po wymagających nieco bardziej szczegółowej wiedzy (a czas ucieka…). Można również samemu dodawać pytania w kategoriach, a także tworzyć nowe quizy.

Quizwanie

Quiz – pojedynek z innym graczem. Przed Tobą sześć rund, w których Ty i Twój oponent na zmianę wybieracie kategorie, z których odpowiadacie obaj. Na koniec sumuje się liczba poprawnych odpowiedzi, a wygrywa ten kto udzielił ich najwięcej.

Rozstrzał tematyczny jest dość szeroki, a skala trudności umiarkowana. Quiz – aplikacja jest dość przyjemna, choć osobiście brakuje mi możliwości gry w pojedynkę (niemożność znalezienia przeciwnika czy długa konieczność oczekiwania na jego ruch to jedna z bolączek tego typu quizów, o której trzeba wspomnieć).

Super Quiz Wiedzy Ogólnej – Polskie

Forma wydaje się znajoma – telefon do przyjaciela, pół na pół… Tak, ten quiz z wiedzy ogólnej korzysta z mechaniki znanej z popularnych Milionerów (którzy zresztą także doczekali się niejednej quizowej aplikacji). I podobnie jak prowadzonym przez Huberta Urbańskiego show, zaczynamy od pytań względnie prostych, by przejść do trudniejszych, gdzie koła ratunkowe staną się czasem nieodzowne. 

Warto wspomnieć, że jest także kilka opcji rozgrywki (multiplayer, gra na czas), a także wariant dla posiadaczy iOS.

Battle of Geniuses

Quiz w nietypowej formie, bowiem pozwalający na rozgrywkę zbliżoną do RPG. Wybieramy kategorie, w których czujemy się dość pewnie, oraz tę, z którą radzimy sobie trochę gorzej. Następnie wybieramy avatar jednej z genialnych postaci – Alberta Einsteina, Winstona Churchilla, Karola Darwina, Galileusza czy Marii Skłodowskiej-Curie (roster warunkowany jest tym, jakie kategorie zaznaczyliśmy). Potem możemy rozgrywać pojedynki z przeciwnikami, w których obrażenia zadajemy lub ich doznajemy poprzez udzielanie odpowiedzi na pytania.

Część pytań to test wyboru, cześć polega na wprowadzeniu poprawnej daty. Stopień trudności jest całkiem zróżnicowany, a sama forma rozgrywki przyciągająca. Minusem może być brak polonizacji quizu. Z drugiej strony to też okazja – by poćwiczyć swoje zdolności językowe (a jeśli o tym mowa, to warty polecenia jest tekst Michała: Jak uczyć się języków obcych w domu? oraz Anity: Angielski, niemiecki, hiszpański lub francuski w Twoim smartfonie? Oto darmowe aplikacje do nauki języków obcych).

Ciekawostnik

Nie jest to może quiz wiedzy ogólnej, ale aplikacja, którą warto sprawdzić jeśli lubi się rozmaite ciekawostki z wielu dziedzin – historii, geografii, psychologii, kultury, astronomii i nie tylko. Choć nie mamy tu opcji gry, nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy zagrali z drugą osobą – online lub offline.

ciekawostnik

Wystarczy, że Ty i ona pobierzecie aplikację i będziecie się wzajemnie przepytywać z zamieszczonych informacji. Czy Twój kolega lub koleżanka wie, ile trwał najdłuższy mecz tenisa ziemnego? A czy Ty wiesz, jaka była treść pierwszego wysłanego SMS-a? Przekonajcie się!

A jakie Ty znasz i lubisz quizy z wiedzy ogólnej?

To oczywiście tylko wybrane przykłady. Podobnych quizów jest oczywiście więcej. Znajdziesz je także na stronach www, na przykład Ile Wiesz.
A czy Ty jakieś znasz? Co dzięki nim wiesz? Podziel się w komentarzu.