Nowoczesne stanowisko pracy? 7 niezbędnych urządzeń i akcesoriów biurowych od Dell

Praca biurowa – pojęcie, które łączy najróżniejsze profesje, w zdecydowanej większości stawiające obecnie na mobilność i elastyczność. Priorytetem jest komfort pracy nie tylko w biurze, ale także w delegacji, na spotkaniu służbowym czy home office, który przekłada się na efektywność. W znacznej mierze zależy on od odpowiednio dobranych urządzeń i akcesoriów biurowych.

Dzisiejszy biznes to mobilność, elastyczność i ergonomia

Współczesne stanowiska biurowe i specyfika pracy w biznesie dalece odbiegają od stereotypowych urzędów, pamiętających jeszcze czasy pierwszych komputerów. Klasyczne stanowisko pracy z komputerem stacjonarnym i masą plączących się po biurku kabli odchodzi do lamusa. Wraz z coraz prężniej rozwijającym się biznesem, zmieniającą się specyfiką pracy i ewoluującymi nowymi technologiami prym zaczęły wieść sprzęty pozwalające na jak największą mobilność. Cechujące się zarazem ergonomiczną budową i trwałością.

Podstawą jest oczywiście wyposażenie się w lekki i kompaktowy ultrabook/notebook, oferujący wydajne podzespoły i wytrzymałą, pojemną baterię. Pierwszy krok do mobilności przy zachowaniu pełnej wydajności pracy – odhaczony. Ale do efektywnej i komfortowej pracy przy komputerze, zwłaszcza wielogodzinnej, potrzeba jeszcze kilku niezbędnych akcesoriów.

Myszka i laptop Dell

Jedyne stacjonarne urządzenie peryferyjne w tym zestawieniu

Fakt, mobilności to on nie oferuje, ale pod matrycą chowa inne asy. Przede wszystkim zwiększa przestrzeń roboczą, ułatwiając wykonywanie zleconych zadań.

Przygotowanie prezentacji zestawiającej dane z całego kwartału, w dodatku potrzebne „na wczoraj”? Na samą myśl o tempie pracy, jakie trzeba teraz narzucić, zlewają się cyferki i litery na ekranie. Ponadto przeklikiwanie się między PowerPointem, plikami PDF i stronami internetowymi. Mozolne, zwłaszcza jeśli należysz do typu ludzi, którzy mają otwarte sto okienek w przeglądarce i już nawet nie wiedzą, co się pod nimi kryje.

Na takie sytuacje warto zaopatrzyć się oczywiście w monitor. Ten o większej przekątnej zaradzi na problemy ze zbyt małymi literkami na ekranie laptopa. Ultrapanoramiczny pozwoli wygodnie obsługiwać kilka programów jednocześnie. Mniejszy przejmie nieco obowiązków od ekranu laptopa i wyświetli plik, który musisz mieć cały czas przed oczami. A wyposażony w funkcję pivot, czyli możliwość obrócenia ekranu o 90°, ułatwi działanie na długich tabelkach Excela czy wyświetli całą stronę pliku tekstowego.

Bez nich komputera nie obsłużysz, czyli myszki i klawiatury Dell

Całe dnie pisania wniosków, umów czy sprawozdań. Mozolne poprawianie najdrobniejszych szczegółów w prezentacji. Godziny scrollowania i przeklikiwania się między arkuszami Excela i kalkulatorem albo edytorem tekstowym a plikami PDF ciągnącymi się niczym ser na zjedzonej podczas szybkiego lunchu pizzy. Znasz to? Jeśli odpowiedź brzmi TAK, to z pewnością potrzebujesz teraz urlopu akcesoriów komputerowych stworzonych z myślą o wielogodzinnej pracy biurowej.

Klasyczne myszki komputerowe i klawiatury albo, o zgrozo, touchpad i klawisze wbudowane w laptopach dają się we znaki po paru dniach pracy. Dlatego najwyższy czas skompletować sprzęt, który sprosta codziennym obowiązkom, uciągnie ładnych parę lat na pełnym etacie i pozwoli na komfortową pracę w biurze, zaciszu domowym, a nawet w podróży służbowej.

Na pierwszy ogień myszki

Mało kto rozczula się nad myszkami. Większość ucieka przed nimi, wskakując na krzesło i uzbrajając się w niezawodną przy takich pojedynkach broń, czyli miotłę. Tak, tak, przed tymi komputerowymi raczej nikt nie ucieka, ale podobnie nie wywołują okrzyków zachwytu. Mają przede wszystkim precyzyjnie śledzić ruch, działać poprawnie na różnych powierzchniach i być trwałe.

Te wymagania są w pełni zrozumiałe. Ale dobra mysz komputerowa powinna oferować coś więcej, zwłaszcza jeśli jej przeznaczeniem jest 8-godzinne działanie w biurze, a nieraz praca po godzinach, która dla Ciebie jest czasem wykonania domowych obowiązków, takich jak opłacenie rachunków czy zakupy on-line albo chwilą rozrywki, gdy edytujesz zdjęcia z wakacji lub przeglądasz ulubione portale i media społecznościowe.

Ergonomiczne kształty i elegancki design

Kompaktowe, trwałe konstrukcje i klasyczny, elegancki design myszek Dell wpasuje się świetnie do firmowego stanowiska pracy i domowej przestrzeni. Osobiście bardzo przypadły mi do gustu modele w szarych odcieniach, a wiadomo, że zwłaszcza na kobiecym biurku liczy się także styl i porządek.

Myszki komputerowe Dell mogą pochwalić się także ergonomiczną budową. Choć należy pamiętać, że do różnych dłoni i sposobów trzymania czy użytkowania myszki pasować może nieco inny model. Wybierając mysz do codziennego użytkowania, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rozmiar. W moich niewielkich dłoniach lepiej sprawdziła się drobniejsza MS5120W. Wygodnie używa się także nieco większej, ale dodatkowo wyprofilowanej na kciuk MS5320W. A z tej serii dostępna jest także jeszcze najdrobniejsza MS3320W.

akcesoria biurowe Dell

Funkcjonalność myszy bezprzewodowych

Myszy bezprzewodowe już na starcie mają bardzo duży plus. Jest nim oczywiście brak plączących się po biurku kabli. Często słychać jednak głosy przeciwników gryzoni bez ogonka, a ich najczęstszym zarzutem jest niestabilne połączenie z komputerem oraz waga.

Rzeczywiście, wagi wybronić się nie da. Myszki bezprzewodowe z uwagi na wbudowany akumulator czy włożone baterie zawsze będą nieco cięższe. Ale takie plusy i minusy trzeba rozważyć pod kątem własnych preferencji.

Trudno jest mi się jednak zgodzić z pierwszym zarzutem. Najnowsze myszki Dell oferują dwie metody połączeń – Bluetooth 5.0 i 2,4 Ghz, czyli za pomocą nanoodbiornika wpinanego pod port USB komputera. Podczas codziennej pracy nie odczułam żadnych spowolnień, połączenie także się nie przerywało. A działałam równocześnie na kilku urządzeniach .

Tak, tutaj pojawia się kolejna funkcjonalność bezprzewodowych myszek Della. Można nimi obsługiwać dwa, a nawet trzy urządzenia jednocześnie. Mysz możesz podłączyć za pomocą nanoodbiornika do jednego komputera i sparować za pomocą Bluetooth z dwoma innymi urządzeniami. Po sparowaniu wystarczy kliknąć wbudowany na myszce przycisk i po kilku sekundach można już obsługiwać na przykład smartfon czy iPada.

Czyżby kolejny plus? Jak najbardziej. Myszki Dell zgodne są z systemami operacyjnymi Windows, Mac, Chrome, Linux i Android. Możesz zatem swobodnie korzystać z akcesorium na każdym sprzęcie, jaki masz w domu i w firmie, bez obaw o to, że wyszły z fabryk różnych producentów.

Programowalne przyciski

Warto odpowiedzieć sobie na jedno, bardzo ważne pytanie – z jakich programów najczęściej korzystasz lub jakie operacje myszką najczęściej wykonujesz. W modelach myszy komputerowych Dell, które mają 7 przycisków, trzem możesz przypisać wybrane funkcje.

Może to być opcja otwarcia jednym kliknięciem konkretnego programu albo pliku czy Back i Forward, ułatwiające przeklikiwanie się między stronami. Jeśli w pracy często kopiujesz nazwy, numery czy inne dane, możesz zapomnieć o ctrl+c i ctrl+v. Wystarczy, że bocznym klawiszom przypiszesz funkcje kopiuj i wklej.

Możliwości jest dużo więcej, a przemyślane zaprogramowanie akcesorium może przełożyć się na dużo efektywniejszą pracę.

Trzy lata pracy na jednej baterii

To chyba największy plus najnowszych bezprzewodowych akcesoriów Dell. Dołączone do zestawu baterie mają gwarantować aż 36 miesięcy pracy bez potrzeby wymiany akumulatorków. Cóż, prędko tego nie sprawdzimy. Z mojej strony potwierdzeniem żywotności niech będzie to, że po dwóch tygodniach użytkowania akcesoriów poziom baterii nadal wynosi 100%. Naprawdę zapowiadają się zatem długie miesiące pracy.

Jedynym minusem jest to, że po taki czasie można zapomnieć o potrzebie wymiany baterii. Poziom możesz jednak regularnie sprawdzać w programie do zarządzania akcesoriami Dell Peripheral Manager.

Klawiatury i zgrane duety

Idealna myszka do biurowej wyprawki wybrana? Czas na klawiaturę. A jeśli wahasz się jeszcze między powyższymi modelami, warto zwrócić uwagę na bezprzewodowy zestaw łączący klawiaturę i ergonomicznie wyprofilowaną mysz. KM7120W to zestaw dopasowany nie tylko kolorystycznie, ale także pod względem funkcjonalności.

Łączność z trzema urządzeniami

Dołączony do zastawu nanoodbiornik obsługuje oba akcesoria, więc do ich podłączenia potrzebne jest tylko jedno wejście USB. Jednak analogicznie ta klawiatura również obsłuży trzy urządzenia jednocześnie i także można ją sparować za pomocą Bluetooth.

Tutaj również miałam możliwość wypróbowania łączności. Zarówno podłączenie, jak i przełączanie się między urządzeniami jest bardzo sprawne. Wystarczy jeden przycisk i po paru sekundach można tworzyć notatkę na smartfonie, kolejne kliknięcie przekieruje do laptopa, a trzecie powróci do komputera stacjonarnego.

Konstrukcja i funkcjonalność

Komfort pracy zapewnia ergonomiczna, lekko podwyższona konstrukcja. Dzięki dwóm stópkom klawiaturę można podnieść jeszcze wyżej i ustawić pod odpowiednim dla siebie, wygodnym do pisania kątem. Dodatkowo na wygodę użytkowania wpływa także rozkład klawiszy i dodatkowe funkcje.

Obliczasz rachunki, sumujesz dane albo uzupełniasz arkusze Excela? Z tą klawiaturą na pewno zrobisz to wygodniej i sprawniej niż na laptopie. Umiejscowiona z boku i wyróżniająca się kolorystycznie klawiatura numeryczna ma przycisk uruchamiający kalkulator oraz klawisze do jego obsługi.

Przypisanie do niektórych klawiszy dwóch funkcji, zmienianych za pomocą fn oraz num lock pozwoliło na zbudowanie kompaktowej i bardzo zgrabnie komponującej się na biurku klawiatury. W połączeniu z zasilaniem bateriami, mającymi działać nawet 36 miesięcy staje się świetnym mobilnym akcesorium komputerowym.

Wygodne połączenie kilku urządzeń ze stacjami dokującymi Dell

Cały sprzęt już skompletowany? Sprawdźmy:

Podstawowe akcesoria niezbędne do obsługi komputera wybrane. Ale przecież w pracy często korzystasz także z drukarki, projektora, zewnętrznego dysku twardego czy słuchawek lub głośników. Nieraz podłączyć trzeba jeszcze sieć przewodową albo inne urządzenia sieciowe. I jak to wszystko podpiąć, gdy laptop nie dysponuje taką ilością złączy?

Wówczas warto wyposażyć się w stację dokującą. Zajmując tylko jedno złącze w laptopie, zyskujesz kilka dodatkowych portów i możliwość wygodnego podłączenia każdego z powyższych urządzeń.

Wybór odpowiedniej stacji dokującej zależy od specyfiki Twojego stanowiska i miejsca pracy. Rozejrzyj się jakie sprzęty Cię otaczają, co jest podłączone do Twojego komputera i z czego korzystasz najczęściej. Dobierzesz wtedy sprzęt z odpowiednimi portami i liczbą złączy.

Z Dell DA200 podłączysz sieć przewodową za pomocą portu Entranet czy monitory przez VGA lub HDMI. Dell D3100 umożliwi podłączenie monitora Ultra HD 4K i dwóch ekranów Full HD, a dodatkowo sprawdzi się świetnie w firmach korzystających z Wake-On-LAN i rozruchu PXE. Dla Dell D6000 podłączenie myszki i klawiatury to pestka. Stacja ta ma złącza, do których podepniesz także monitor Ultra HD 5K lub trzy monitory 4K i oferuje ładowanie notebooka przez USB-C z mocą do 65 W. A Dell Dock WD19DC z dwoma portami USB-C dostarczy nawet do 210 W mocy.

Kompaktowe stacje dokujące o niewielkich gabarytach zajmą mało miejsca w torbie, a pozwolą bezproblemowo przenieść pracę do innego biurowca czy do domu. Bez obaw podłączysz laptopa do innych urządzeń peryferyjnych i nawiążesz połączenie z internetem bez względu na to, czy dostępna jest sieć Wi-Fi, czy przewodowa. Stacje dokujące nie tylko rozszerzą możliwości komputera przenośnego, ale także pozwolą zapanować nad chaosem kabli.

Polecane stacje dokujące Dell


Zapas energii pod ręką

W drodze na spotkanie okazuje się, że smartfon pada, a notebook nie wytrzyma najbliższej godziny bez gniazdka? Na takie wypadki warto uzbroić się w kompaktowy i pasujący designem do biznesowego środowiska powerbank, w którym zapas mocy wystarczy do podtrzymania pracy obu tych urządzeń.

Power Bank Dell PW7015L ma wbudowane ogniwa o pojemności 18 000 mAh i zasili jednocześnie notebook oraz urządzenie mobilne. A gdy przyjdzie czas na zebranie nowego zapasu energii, naładujesz go także za pomocą zasilacza Dell.

Polecany powerbank Dell


Komu w drogę, temu torbę

Mobilność, która stała się wręcz nowym wyznacznikiem nowoczesnego biznesu, pojawiła się w kontekście niemal każdego niezbędnego do pracy urządzenia. A home office, podróże służbowe czy spotkania biznesowe wiążą się przecież z koniecznością przewożenia laptopa i akcesoriów. Dlatego, aby je bezpiecznie przetransportować, przyda się solidna torba, plecak bądź etui, które ochronią sprzęt przed uszkodzeniami i zarysowaniami, a nawet zabezpieczą przed warunkami pogodowymi.

Wyprawka biurowa od Dell

Teraz lista 7 urządzeń i akcesoriów biurowych niezbędnych dla komfortowej pracy w najróżniejszych warunkach jest pełna. Czas na krótkie podsumowanie: