Niech żyje bal! Czyli jak wygląda karnawał na świecie

Cekiny, brokat, pióra, głośna muzyka i szampańska zabawa. Tak w wielkim skrócie dla wielu wygląda karnawałowa zabawa. Ale dla niektórych jest to najważniejsze wydarzenie w roku, które wymaga setek godzin przygotowań. Jak wygląda karnawał na świecie? Przeczytacie poniżej.

Co to jest karnawał?

Karnawał to czas hucznych imprez, balów, pochodów i maskarad, który obecnie wiąże się z tradycją chrześcijańską i trwa od święta Trzech Króli, aż do wtorku przed Środą Popielcową. Jednak ten okres pokrywa się też z cyklem natury zapowiadającym nadejście wiosny i dawnymi kultami agrarnymi. Wierzono, że skakanie przypominające taniec udobrucha bóstwa i dobroczynnie wpłynie na plony w nowym roku.

Jedno jest pewne. Każda wersja wiąże się z radością, dobrą zabawą, a niekiedy nawet z pozwalaniem sobie na sporą dawkę szaleństwa. Warto pamiętać, że okres karnawału jest ruchomy, a w 2022 roku trwa do 1 marca. Jak wygląda karnawał na świecie i w których zakątkach jest najbardziej widowiskowy?

Karnawałowa maskarada w Wenecji

W Europie to właśnie Wenecja jest stolicą karnawału. Kiedyś Wenecjanie należeli do karnawałowych długodystansowców. W XVIII wieku zabawa trwała aż cały miesiąc. Włochom od średniowiecza przyświecało przekonanie, że „raz w roku można zwariować” i na czas karnawału zawieszano wszystkie zasady i zakazy. Dlatego uczestnicy zabaw zakładali maski i przebrania, by móc bezkarnie przekraczać ograniczenia. Jednak Napoleon Bonaparte stwierdził, że bale są zbyt hałaśliwe i zepsuł Wenecjanom zabawę. W zmienionej nieco formie karnawał wrócił w 1980 roku i trwa przez 10 dni od niedzieli poprzedzającej tłusty czwartek.

Wenecja karnawał

Jak wygląda dzisiaj karnawał w Wenecji? Wciąż maski, peruki i przebrania są nieodłącznym elementem balu. Plac Św. Marka jest głównym miejscem rewii karnawałowych kostiumów i całego widowiska. Uroczystość odbywa się również na mniejszym placyku tzw. Piazzeta. Bal otwiera pochód przebranych uczestników do bazyliki św. Marka. Stałym elementem uroczystości jest „lot Turka” (inaczej lot Anioła lub Gołębicy). Akrobata wspina się na dzwonnicę Bazyliki i przelatuje nad placem, rozsypując konfetti na głowy zgromadzonych uczestników balu. Koniec wytwornej, ale i szalonej maskarady ogłasza dzwon wybijający północ z zwiastujący nadejście Środy Popielcowej.   

Samba styczniowa w Rio de Janeiro

Słyszysz Rio i oczami wyobraźni widzisz sunące po ulicy podesty z tancerzami radośnie podrygującymi do hitu Bellini? I bardzo słusznie, bo tak właśnie wygląda karnawał w Rio, i jest to jeden z najbardziej widowiskowych i najpopularniejszych wydarzeń na świecie. Motywem przewodnim karnawału w Rio de Janeiro jest oczywiście gorąca jak brazylijskie słońce samba.

W specjalnie skonstruowanym na tę okazję Sambodromie, który może pomieścić aż około 75 tysięcy widzów, odbywa się fascynująca rywalizacja szkół samby. Tancerki i tancerze zachwycają nie tylko swoimi umiejętnościami tanecznymi, ale także niesamowitymi (choć skąpymi), wielobarwnymi i błyszczącymi strojami. O zmierzchu uroczystości przenoszą się na plażę Copacabana, gdzie do białego rana trwa karnawałowa gorączka.

Mardi Gras, czyli tłusty wtorek w Nowym Orleanie

Karnawałowa tradycja przywędrowała do Ameryki z Paryża i w już w XVIII wieku organizowano w Nowym Orleanie bale maskowe. Mardi Gras, bo tak właśnie nazywa się największa i ostatnia karnawałowa uroczystość, to bardzo hucznie obchodzony „tłusty wtorek”, czyli dzień poprzedzający Środę Popielcową. Uczestnicy imprezy noszą kostiumy i przebrania lub przynajmniej ich ubranie zawiera elementy w kolorze fioletowym, złotym i zielonym.

Już w weekend poprzedzający Środę Popielcową na ulicach Nowego Orleanu odbywają się liczne parady organizowane przez poszczególne dzielnice miasta. Każda dzielnica przygotowuje swoją platformę, najczęściej wykorzystując do tego bogato ozdobioną ciężarówkę. Tradycją jest też to, że podczas parady obdarowuje się obserwatorów. Najczęściej są to maskotki i długie sznury kolorowych koralików. Po zakończeniu wszystkich parad bal przenosi się do dzielnicy francuskiej, gdzie rozbawiony tłum zamawia kolorowe drinki.

Karnawałowy „atak klonów” w Belgii

Karnawał w Binche jest wart uwagi nie tylko dlatego, że jest jednym z najstarszych w Europie, ale przede wszystkim dlatego, że został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Uczestnicy święta to przebierańcy: Gilles, Chłopi, Arekini i Pierroci. Ci pierwsi odgrywają główną rolę podczas karnawałowych wydarzeń.

Źródło: wikipedia

Kostium Gille’a zakładany jest jedynie przez mężczyzn i tylko w Mordi Gras. Przebranie składa się z tuniki, ozdobnych spodni, paska z dzwoneczkiem, czapki z pióropuszem oraz charakterystycznej woskowej maski. O 7:00 we wtorek Gilles spotykają się, by wspólnie zjeść ostrygi i wypić szampana. Następnie idą na Grand-Pala, gdzie czeka już reszta przebierańców i cały pochód udaje się do ratusza po jubileuszowe medale. Podczas głównej procesji karnawałowej o 15:00 przebierańcy rzucają w tłum pomarańczami, co ma przynosić szczęście.

Zainspiruj się karnawałem na świecie i zorganizuj wyjątkową zabawę u siebie w domu. Przeczytaj: 

🎉Karnawał 2022. Checklista na przyjęcie karnawałowe w domu

Źródła: callunatrip.pl, podroze.gazeta.pl, wikipedia