Czas zagłady. Najważniejsze filmy o Holokauście

Filmy o holokauście to temat przewijający się od lat nie tylko w polskiej, ale i światowej kinematografii. I choć od czasów masowych mordów minęło już ponad 70 lat to nadal ważna i potrzebna jest pamięć o tamtych wydarzeniach. Jedną z form upamiętnienia, dla przyszłych pokoleń, tych traumatycznych wydarzeń są produkcje filmowe. Zobacz najciekawsze filmy o Holokauście.

Przegląd filmów o Zagładzie i Holokauście

Dziś trudno uwierzyć, że Holokaust był zaplanowanym, bardzo skrupulatnie przeprowadzonym i opłaconym przez państwo procesem prześladowania i w efekcie zamordowania 6 milionów Żydów. Nazistowski reżim chciał za wszelką cenę doprowadzić do unicestwienia semitów zamieszkujących  ziemie Europy. Uważani za ludzi niższych rasowo i biologicznie mieli na dobre zniknąć z przestrzeni publicznej. Te tragiczne wydarzenia stały się dla wielu reżyserów motywem przewodnim produkcji filmowych. Przyjrzyjmy się bliżej kilku filmom o Holokauście.

Chłopiec w pasiastej piżamie
Kadr z filmu „Chłopiec w pasiastej piżamie” w reżyserii Marka Hermana

Wybór Zofii (1982) 

Choć akcja filmu dzieje się w czasach powojennych to doskonale ukazuje pełną cierpienia, dramatyczną przeszłość głównych bohaterów. Nathan Landau to żydowski intelektualista, który ma obsesje na punkcie zbrodni, którą popełniono na jego narodzie. W Stanach Zjednoczonych mieszka z Polką, Zofią Zawistowską, która była więźniarką w obozie koncentracyjnym i w jego murach straciła ojca, męża i dzieci. Para poznaje Stingo, pisarza z Wirginii, który w poszukiwaniu spokoju postanawia wynająć pokój na Brooklynie. Jednak głośni sąsiedzi utrudniają mu napisanie swojej pierwszej powieści. Pisarz, stając się przyjacielem pary, poznaje ich pełną bólu i cierpienia przeszłość.  

Meryl Streep za rolę Zofii Zawistowskiej została nagrodzona Oscarem za najlepszą aktorkę pierwszoplanową. 10 zdobytych nagród i 12 nominacji mówi samo za siebie. To pozycja obowiązkowa. 

Lista Schindlera (1993) 

Chyba śmiało można powiedzieć, że to jeden z najlepszych filmów o czasach II wojny światowej i zagładzie żydów. Lista Schindlera to oparta na faktach opowieść o Oskarze Schindlerze właścicielu dużej fabryki, w której pracują, często w nieludzkich warunkach, Żydzi. Przyglądając się codziennie ich nieludzkiemu cierpieniu, postanawia pomóc im przed śmiercią w obozach koncentracyjnych. Mówi się, że Oskar ocalił blisko 1100 osób. Ten ujmujący i poruszający dramat doskonale przedstawia to, z czym musieli zmierzyć się Żydzi w krakowskim getcie.  

Film został doceniony przez krytyków na całym świecie i zdobył aż 7 Oscarów i 3 Złote Globy. 

Pianista (2002) 

Doskonały dramat wojenny w reżyserii Romana Polańskiego, który ukazuje prawdziwe życie podczas II wojny światowej. Ekranizacja wspomnień wybitnego pianisty i kompozytora żydowskiego pochodzenia Władysława Szpilmana, który, wraz z rodziną, trafia do warszawskiego getta. Tam wielokrotnie doznaje upokorzenia przez swoje pochodzenie. Chcąc zarobić na utrzymanie rodziny młody Szpilman gra w kawiarni. Ucieczka przed wywiezieniem do obozu koncentracyjnego nie daje mu jednak poczucia bezpieczeństwa, a wybuch powstania warszawskiego zmusza do trudnej walki o przetrwanie.  

Chłopiec w pasiastej piżamie (2008) 

Dramat osadzony w realiach II wojny światowej opowiada historię niemieckiego dziecka Bruna, który przeprowadza się na wieś do Polski po tym jak jego ojciec zostaje mianowany komendantem obozu zagłady. W nowym otoczeniu chłopiec nie ma się czym zająć. Brak znajomych i całkowicie nowe miejsce sprawiają, że Bruno szuka zajęcia na własną rękę. Tak poznaje Szmula – ośmioletniego żyda, więźnia obozu zagłady. Chłopcy bardzo szybką zaprzyjaźniają się, a dzielący ich drut kolczasty nie stanowi dla nich żadnej przeszkody.  

Film doskonale pokazuje obozowe życie z perspektywy małego chłopca, który nie do końca rozumie co się wokół niego dzieje. 

Syn Szawła (2015) 

Jest rok 1994. Szaweł Auslander jest członkiem żydowskiego oddziału Sonderkommando w Auschwitz-Birkenau. Będąc świadkiem śmierci chłopca, który, jak twierdzi Szaweł, był jego synem, postanawia ukraść zwłoki i pochować dziecko z zachowaniem zasad obrządku żydowskiego. I choć w obozie nie ma miejsca na moralność i ludzkie odruchy główny bohater szuka rabina, który pomoże mu dokonać niemożliwego. Brutalnie ukazana codzienność obozowych więźniów, śmierć w komorach gazowych i krematoriach, cierpienie i terror przeplatają się tu z odruchami człowieczeństwa.  

Nadzy wśród wilków (2015)  

Nadzy wśród wilków to historia 3-letniego żydowskiego chłopca, który zostaje przemycony do obozu w Buchenwaldzie w walizce. Przywozi go Polak, Zachariasz Jankowski, w ostatnim transporcie z Auschwitz. Więźniowie wspólnymi siłami, ryzykując własne życie, robią wszystko, aby przechować dziecko, mimo iż znajdują się w obozie dla dorosłych. W pomoc zaangażowani są Żydzi, Polacy, Rosjanie oraz niemieccy komuniści. Wszyscy są jednocześnie uczestnikami konspiracji w obozie i przygotowują się na zbrojne powstanie. SS-mani zaostrzają jednak terror przestraszeni zbliżającą się amerykańską armią.  

Mistrz (2020) 

Mistrz jest opowieścią o polskim pięściarzu Tadeuszu Pietrzykowskim, który na swoje nieszczęście trafił do nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Oparty na prawdziwych wydarzeniach dramat, przedstawia „Teddy’ego”, który dzięki stoczonym walkom na ringu na terenie obozu ocalił swoje życie. Oprócz ludzkiego dramatu w filmie ukazuje nadzieję, pracę zespołową i wzajemną pomoc, na którą mogli liczyć współwięźniowie. Jednym zdaniem, ta polska produkcja została zrealizowana na światowym poziomie i powinna być pozycją obowiązkową każdego, kto poszukuje filmów o Holokauście. 

Okres II wojny światowej to czas nieludzkich zachowań, okrucieństw, upodleń i wszechobecnej śmierci. Kinematografia nie zapomina o tych wydarzeniach, a na dużym ekranie pojawiają się obrazy, których nie da się zapomnieć. Filmy o Holokauście ukazują brutalną rzeczywistość tamtych czasów, w których życie ludzkie nic nie znaczyło. Ukazują walkę jednostki, ale również przeciwstawianie się całych grup w walce o lepsze jutro. 

Jeśli znasz równie udane produkcje, dla których warto poświęcić swój czas i które rozszerzą wiedzę o tym przeraźliwym temacie, jakim jest Holokaust, to podziel się nimi w komentarzu. A może już widziałeś przedstawione w tym artykule produkcje? Możesz dać także znać, co o nich sądzisz.