Jak zrobić kolaż ze zdjęć? Krótki poradnik i polecane aplikacje

Od dawna zachwyca, zadziwia, jest jedną z najbardziej prężnie rozwijających się dziedzin sztuki, której nie powstydziłby się sam Pablo Picasso. Kolaż to nie tylko seria zdjęć ułożonych obok siebie, ale o wiele bardziej przemyślana technika tworzenia obrazu. Przed Tobą poradnik jak samodzielnie stworzyć kolaż za pomocą programu lub aplikacji.

Czym jest kolaż? Skąd pochodzi?

Kolaż znany jest już od czasów starożytnych Chin, natomiast jego największy rozwój przypadł na XX wiek. Wszystko zaczęło się od pewnego spaceru w jednej z miejscowości we Francji, o nazwie Awinion. Georges Braque dostrzegł w sklepie tapetę na ścianę, która wyglądem przypominała drewno. Postanowił ją kupić i zabrać do swojej pracowni. Bez dłuższego namysłu zaczął ją wycinać na drobne kawałeczki, a później przyklejać do swoich rysunków.

Pablo Picasso szybko zafascynował się tą techniką i razem z Georges Braque zapoczątkowali narodziny współczesnego kolażu. Zainteresowali również twórców innych nurtów sztuki. Po chwili zwolennikami tej techniki tworzenia obrazu okazali się również dadaiści, kubiści, abstrakcyjni ekspresjoniści i artyści Pop-artu. Dzięki kolażowi obrazy stały się bardziej przestrzenne, dynamiczne i mogły nieść za sobą o wiele więcej znaczeń, co w świecie sztuki jest niezwykle istotne.

 

Jak zrobić kolaż standardowy?

Po krótkim omówieniu historii kolażu czas przejść do rzeczy. Istnieje mnóstwo stron internetowych lub aplikacji mobilnych, które pozwolą Ci na jego stworzenie. Jedyne czego potrzebujesz to kilku zdjęć w galerii i chęci.

Kolaż standardowy to najprostszy i najbardziej popularny wariant, który jest powszechnie używany w mediach społecznościowych i nie tylko. W porównaniu do kolażu artystycznego nie wymaga dużej wiedzy ani zdolności graficznych. Najczęściej stosuje się go w celu pokazania jak największej ilości zdjęć na jednym obrazku. Zwykle jest to bardzo przydatne np. podczas wstawiania urodzinowego posta na Facebooku, w którym chciałbyś pokazać wszystkie najciekawsze zdjęcia solenizanta z Twojej prywatnej galerii. Zobacz w jaki łatwy sposób możesz go wykonać.

Tworzenie kolażu na stronie Internetowej

Przygotowaliśmy poradnik na podstawie strony internetowej Canva. Oprócz niej dostępne są również PicMonkey, Fotoram lub Crello. Każda z nich ma podobny mechanizm działania.

Jak stworzyć kolaż przez stronę internetową?

 1. Wejdź w podany wyżej link,
 2. Wybierz szablon, który Ci najbardziej odpowiada,
 3. Prześlij swoje zdjęcie lub film (możesz też korzystać z gotowych obrazków),
 4. Przesuń zdjęcie w prawą stronę w miejsce, w którym chcesz, żeby się znajdowało,
 5. Możesz dodać tekst albo inne elementy, które znajdują się na lewym pasku,
 6. Kliknij i pobierz projekt w prawym górnym rogu (projekt pobiera się w formacie PDF),
 7. Gotowe, teraz możesz się cieszyć swoim kolażem.

Tworzenie kolaży w aplikacji mobilnej

Tak jak poprzednio przygotowaliśmy poradnik na podstawie aplikacji mobilnej PicsArt. Oprócz niej dostępne są również Pixlr, MOLDIV lub Photo Lab Picture Editor: face effects, art frames. Każda z nich ma podobny mechanizm działania i jest darmowa.

Jak stworzyć kolaż przez aplikację mobilną?

 1. Zainstaluj aplikację PicsArt na telefon,
 2. Otwórz aplikację,
 3. Kliknij plusik, na dole aplikacji,
 4. Wybierz opcję kolażu,
 5. Dodaj zdjęcia z galerii,
 6. Ustaw idealny szablon,
 7. Zapisz zdjęcie, klikając w przycisk na górze ekranu,
 8. Gotowe, Twoje zapisane zdjęcie znajduję się już w galerii.

Czas stworzyć nowy kolaż

Przedstawiliśmy Ci dwa najlepsze sposoby do wykonania kolażu standardowego. Teraz jesteś gotowy, aby tworzyć i szerzyć swoje dzieła dalej w mediach społecznościowych. Powodzenia!