Wirtualny portal między Lublinem a Wilnem. Czym są cyfrowe mosty?

Chociaż mogłoby się wydawać, że to kolejna część gry komputerowej „Portal”, to jednak nic bardziej mylnego. Są to realne „cyfrowe mosty”, które zostały wzniesione w Polsce, aby pomóc takim miastom jak Wilno i Lublin i pozostać w kontakcie ze sobą podczas pandemii. W jaki sposób powstały i do jakich zachowań namawiają społeczność?

Czym są portale między Lublinem a Wilnem?

Świat stanął w miejscu podczas pandemii COVID-19, po to żeby powstrzymać przenoszenie wirusa i utrudnić rozprzestrzenianie się infekcji, szczególnie w przypadku osób uważanych za zagrożonych. Pandemia spowodowała, że jako społeczeństwo nastawiliśmy się na technologię. Naszymi jedynymi drogami komunikacji były i dalej są portale społecznościowe zainstalowane w smartfonach czy laptopach.

Portal między Lublinem a Wilnem
źródło: chip.pl

Okrągły ekran pokazujący inne miejsce jest traktowany w mediach głównego nurtu jako „portal” i przypuszczalnie może pomóc człowiekowi przemieścić się w szybkim czasie do odległych miejsc. Jednak w Wilnie i w Lublinie te cyfrowe mosty nieco się różnią od tych pokazywanych w filmach. Przedstawiają one informacje, które odbywają się w czasie rzeczywistym z miast oddalonych o ponad 300 mil.

Jaka była inicjatywa portali?

„Ludzkość stoi przed wieloma potencjalnie śmiertelnymi wyzwaniami; czy to polaryzacja społeczna, zmiana klimatu czy kwestie gospodarcze. Jeśli jednak przyjrzymy się bliżej, to nie brak genialnych naukowców, aktywistów, liderów, wiedzy czy technologii powoduje te wyzwania. To plemienność, brak empatii i wąskie postrzeganie świata, które często ogranicza się do naszych granic narodowych ”– mówi Benediktas Gylys, prezes Fundacji Benediktas Gylys, któremu Go Vilnius przypisuje jako „inicjatora” pomysłu portalu.

Tłum ludzi przed portalem między Lublinem a Wilnem
źródło: chip.pl

Mówi, że projekt jest „pomostem, który jednoczy i jest zaproszeniem do wzniesienia się ponad uprzedzenia i nieporozumienia, które należą do przeszłości”.

Według informacji prasowej Go Vilnius, przedsięwzięcie to ma pomóc mieszkańcom „połączyć się” z innymi ludźmi z pobliskiego miasta. Portal powstał, aby „przemyśleć na nowo ideę jedności” między różnymi miastami Polski, na czele z jego „inicjatorem”, Fundacją Benediktas Gylys.

Wzajemne powiązania tych miast będą odzwierciedlać uczucie poznawania nowych ludzi z innych miast, bez konieczności podróżowania z jednego miejsca do drugiego i unikania niebezpieczeństw związanych z przenoszeniem COVID-19. Portal Wilna znajduje się w centrum miasta, tuż przy dworcu kolejowym, gdzie codziennie przejeżdżają setki ludzi.

Jak wyglądają portale w Wilnie i Lublinie?

Jeśli chodzi o Go Vilnius i Crossroads Center for Intercultural Creative Initiatives, okrągły i masywny portal miał reprezentować „studnię czasu”, podobnie jak w mediach science fiction. Ma to na celu pokazanie wzajemnych powiązań miast w czasie rzeczywistym, działając jak lustra, które pokazują ich sąsiednie miasta.

Chociaż żadne plany ani przedsięwzięcia nie przewidują natychmiastowego transportu osoby z jednego miejsca do drugiego za pomocą portalu, jest to najbliższe połączenie, jakie ludzkość może uzyskać, wirtualnie udając się w inne miejsce.

Od projektowania i modelowania 3D po rozwój treści cyfrowych i wyzwania logistyczne – taki projekt wymaga szerokiego i wielofunkcyjnego zespołu ”- powiedział Adas Meskenas, dyrektor LinkMenu fabrikas.

Znaczące projekty, takie jak ten, rodzą się, gdy różnym ludziom udaje się współpracować i osiągać synchronizację”.

Niedługo będziesz mógł spodziewać się powstania kolejnych portali, które połączą Wilno z Rejkiawikiem oraz Wilno z Londynem.

Źródło: vnexplorer.net, theverge.com