Co to jest Revolut, jak założyć konto i dlaczego warto?

O karcie Revolut mógł słyszeć niemal każdy, start-up istnieje od 2015 roku i jest jedną z najpopularniejszych usług bankowych w Europie. Moje konto założyłem już w 2016 roku i korzystam z niego po dziś dzień. Sprawdź, jak działa Revolut, jak założyć w nim konto i dlaczego warto to zrobić.

Czym jest Revolut? Co to za bank?

Revolut jest brytyjskim start-upem założonym w 2015 roku, skupia się na branży FinTech, czyli wykorzystaniu nowoczesnych technologii w połączeniu z usługami finansowymi pozwalającymi na dysponowanie i zarządzanie pieniędzmi. Praktycznie jest to bank, teoretycznie usługa finansowa w aplikacji mobilnej.

karta revolut

Kto jest właścicielem Revolut?

Sceptycy dopatrują się w Revolut rosyjsko-ukraińskich korzeni, bo z tych krajów pochodzą założyciele. W rzeczywistości spółka jest zarejestrowana w Wielkiej Brytanii, posiada licencję Europejskiego Banku Centralnego i podlega nadzorowi Banku Litwy. Rejestracja banku u naszych wschodnich sąsiadów wynika z atrakcyjności podatkowej, a dzięki takiemu roztropnemu podejściu mogą rywalizować ofertą ze standardowymi bankami.

Uwierz mi, że zakładając konto w 2016 roku, miałem obawy, w końcu miało mi służyć do przechowywania oszczędności, gdy pracowałem za granicą. Przez 5 lat użytkowania Revolut mogę przyznać, że konto pomogło w wielu niecodziennych sytuacjach i wspomnę o nich w dalszej części artykułu.

Revolut – jak działa i dlaczego warto?

Początkowo Revolut kojarzony był z możliwością wymiany walut bez naliczania dodatkowych, często wysokich prowizji – oczywiście wszystko zgodnie z prawem, a zaletą rozwiązania jest międzynarodowy kurs bankowy. Porównując stawki w kantorze oraz aplikacji Revolut, kurs potrafi różnić się o kilka, a nawet kilkanaście groszy. Brzmi ciekawie?

przewalutowanie revolut

Poza wymianą walut, posiadaniem subkont z różnymi walutami niezbędne jest wpłacanie i wypłacanie pieniędzy:

  • wpłaty Revolut można realizować przez:
    – standardowy przelew: oznacza to, że przepływ pieniędzy jest zależny od księgowań banku, a dodatkowo może wymagać dodatkowych opłat (w zależności od posiadanego konta)
    – może też być realizowany jako wpłata kartą debetową, czyli tak jak płatność w sklepie Internetowym: wpisujemy numer karty, datę ważności oraz kod CVC, a pieniądze w mgnieniu oka są dostępne na koncie Revolut,
  • wypłaty Revolut można dokonywać w bankomatach lub za pomocą przelewu na wybrane konto.

Posiadanie konta i karty Revolut umożliwia też płatności m.in. w sklepach, restauracjach lub na stacjach benzynowych.

wydatki analiza revolut

Karta Revolut – co to jest i jak działa?

Karta Revolut jest tradycyjną kartą płatniczą (debetową), a posiadanie konta umożliwia otrzymanie jej w formie fizycznej lub wirtualnej:

  • kartę fizyczną można otrzymać podczas zakładania konta, a w zależności od wybranego planu do wyboru mamy: wygląd, możliwość personalizacji lub wykonania jej z metalu,
  • karty wirtualne stworzymy w aplikacji Revolut, można z nich korzystać w taki sam sposób, jak z tych tradycyjnych, zaletą jest natomiast możliwość generowania unikatowego numeru karty dla każdej transakcji (aby np. zabezpieczyć się przed wyciekiem danych). Taką kartę można też dodać do portfela w smartfonie z NFC.

W jakich walutach można płacić Revolut?

Revolut umożliwia posiadanie subkont w najpopularniejszych światowych walutach:

  • batach tajlandzkich
  • dolarach:
    – amerykańskich
    – australijskich
    – hongkońskich
    – kanadyjskich
    – nowozelandzkich
    – singapurskich
  • dirhamach:
    – ZEA
    – marokańskich
  • euro
  • forintach węgierskich
  • funtach brytyjskich
  • frankach szwajcarskich
  • jenach japońskich
  • kunach chorwackich
  • koronach:
    – czeskich
    – duńskich
    – norweskich
    – szwedzkich
  • lejach rumuńskich
  • lewach bułgarskich
  • lirach tureckich
  • peso meksykańskich
  • randach RPA
  • rialach:
    – katarskich
    – saudyjskich
  • rublach rosyjskich
  • szeklach izraelskich
  • złotówkach

Jeśli nie ma możliwości utworzenia subkonta w walucie, której chcesz używać, a jest ona obsługiwana przez Revolut (150 walut z całego świata), podczas płatności odbywa się automatyczne przewalutowanie, a kwota pobierana jest z subkonta z najwyższym saldem.

Morze możliwości z Revolut – z jakich usług można korzystać?

Lista usług oferowanych przez Revolut powiększa się z każdym rokiem. Obecnie posiadacze konta poza wspomnianą wcześniej możliwością przewalutowania, płatnościami oraz przelewami, mogą korzystać z:

  • konta junior, aby kontrolować i analizować wydatki dziecka
  • grupy do dzielenia wydatków z rodziną (np. za rachunki) lub przyjaciółmi (np. w restauracji)
  • darowizn, aby wspierać wybrane inicjatywy
  • wtyczki w przeglądarce, aby móc dokonywać natychmiastowych płatności w sklepach internetowych
  • wspomnianych wcześniej przelewów
  • korzystania z nowych usług kredytowych
  • inwestowania w akcje, towary (np. złoto) lub kryptowaluty
  • specjalnych rabatów i zwrotów za płatności Revolut
  • sejfu, który zabezpieczy wskazaną kwotę i nie pozwoli jej wydać, aby móc zaoszczędzić np. na wakacyjny wyjazd
  • ubezpieczeń dla smartfona, ochrony zakupów, podróży i wielu innych
  • możliwości prowadzenia konta firmowego

Jak widzisz, lista możliwości konta Revolut jest długa i każdy może korzystać z tych, których potrzebuje.

oszczędzanie z revolut

Moje 3 sposoby na korzystanie z Revolut

Przez 5 lat posiadania konta Revolut, wykorzystałem lub korzystam z niego do:

Podczas wymiany walut

– zgromadzone oszczędności mogę trzymać na subkoncie tak długo, jak to potrzebne, czyli do zmiany kursu na korzystniejszy
– aby nie wymieniać oszczędności w kantorze, tylko zrobić to automatycznie w aplikacji mobilnej i wypłacić podczas wyjazdu lub płacić kartą Revolut
– aby uniknąć dodatkowych prowizji, niekorzystnego przewalutowania podczas płatności internetowych standardową polską kartą debetową

Posiadanie karty fizycznej wirtualnej

– podczas wyjazdu za granicę zgubiłem/ktoś mi ukradł kartę Revolut, więc w mniej niż 30 sekund zablokowałem ją i utworzyłem nową wirtualną, aby dalej cieszyć się urlopem
– karta wirtualna przydaje się przy płatnościach w nieznanych sklepach Internetowych, gdzie nie chcę ryzykować podawaniem numerów głównej karty
– konto Revolut mogę błyskawicznie doładować z głównego polskiego konta na taką kwotę, jakiej będę potrzebować na dany zakup (bezpieczeństwo)

Inwestowanie w towary i kryptowaluty

– inwestowanie za pomocą Revolut jest obciążone prowizją 0,5-3% od transakcji, ale to właśnie w aplikacji można w łatwy sposób podjąć próby pierwszych inwestycji (nie jest doradcą finansowym i nie polecam tego robić, jeśli nie masz wiedzy w tym zakresie)

Jak założyć konto Revolut?

Revolut nie posiada stacjonarnych oddziałów, a założenie konta jest możliwe przez stronę internetową lub aplikację mobilną. Jeśli masz obawy przed zaufaniem tak wirtualnej usłudze, podpowiem: Revolut posiada niezwykle pomocny dział wsparcia klienta na czacie. Aplikacja jest stworzona w bardzo intuicyjny sposób, a dodatkowo cały czas jest rozwijana o nowe moduły, gdzie każdy z nich posiada przejrzyste instrukcje i informacje ofertowe.

Poniżej w kilku krokach dowiesz się, jak założyć konto Revolut:

  1. Aby założyć konto, wejdź na ich stronę lub pobierz aplikację mobilną na smartfona, lub tablet.
  2. Na początku zostaniesz poproszony o numer telefonu, a w kolejnych krokach podasz wszystkie niezbędne dane do utworzenia konta.
  3. Podczas weryfikacji musisz uwierzytelnić swoje konto zdjęciem dowodu osobistego zrobionym w aplikacji mobilnej.
  4. Do aktywacji konta niezbędna jest pierwsza wpłata na konto Revolut, którą możesz zrobić kartą debetową (bezpłatnie i natychmiastowo) lub tradycyjnym przelewem (w zależności od oferty Twojego banku może być on dodatkowo płatny i trwać nawet kilka dni, zanim dotrze na konto).

Do założenia konta możesz też skorzystać z mojego linku, a dodatkowo zgarniesz 60 zł, jeśli do 26 października 2021 roku zamówisz kartę i dokonasz trzech zakupów. Pamiętaj, że musisz spełnić wszystkie warunki przed wskazanym terminem, dlatego w oczekiwaniu na kartę fizyczną możesz używać karty wirtualnej.

opakowanie karty revolut

Jaki plan Revolut wybrać?

Zakładając konto Revolut, wskazujesz typ konta. Wybierasz między jednym z czterech planów: standardowym, plus, premium, lub metal. Różnica między typami wynika z kosztów prowadzenia oraz dostępności poszczególnych usług i limitów. Spójrz na szczegółowe porównanie na poniższej grafice:

Osobiście korzystałem przez długi czas z planu standardowego, a od ponad roku jestem posiadaczem konta premium. Ze względu na wykonywane operacje jest to dla mnie znacznie bardziej opłacalne.

Jeśli masz dodatkowe pytania o konto Revolut, sprawdź zakładkę pytań i odpowiedzi na stronie Revolut lub napisz w komentarzu. Jeśli tylko będę w stanie, chętnie pomogę.