O karcie Revolut mógł słyszeć niemal każdy, start-up istnieje od 2015 roku i jest jedną z najpopularniejszych usług bankowych w Europie. Moje konto założyłem już w 2016 roku i korzystam z niego po dziś dzień. Sprawdź, jak działa Revolut, jak założyć w nim konto i dlaczego warto to zrobić.
Revolut jest brytyjskim start-upem założonym w 2015 roku, skupia się na branży FinTech, czyli wykorzystaniu nowoczesnych technologii w połączeniu z usługami finansowymi pozwalającymi na dysponowanie i zarządzanie pieniędzmi. Praktycznie jest to bank, teoretycznie usługa finansowa w aplikacji mobilnej.
Sceptycy dopatrują się w Revolut rosyjsko-ukraińskich korzeni, bo z tych krajów pochodzą założyciele. W rzeczywistości spółka jest zarejestrowana w Wielkiej Brytanii, posiada licencję Europejskiego Banku Centralnego i podlega nadzorowi Banku Litwy. Rejestracja banku u naszych wschodnich sąsiadów wynika z atrakcyjności podatkowej, a dzięki takiemu roztropnemu podejściu mogą rywalizować ofertą ze standardowymi bankami.
Uwierz mi, że zakładając konto w 2016 roku, miałem obawy, w końcu miało mi służyć do przechowywania oszczędności, gdy pracowałem za granicą. Przez 5 lat użytkowania Revolut mogę przyznać, że konto pomogło w wielu niecodziennych sytuacjach i wspomnę o nich w dalszej części artykułu.
Początkowo Revolut kojarzony był z możliwością wymiany walut bez naliczania dodatkowych, często wysokich prowizji – oczywiście wszystko zgodnie z prawem, a zaletą rozwiązania jest międzynarodowy kurs bankowy. Porównując stawki w kantorze oraz aplikacji Revolut, kurs potrafi różnić się o kilka, a nawet kilkanaście groszy. Brzmi ciekawie?
Poza wymianą walut, posiadaniem subkont z różnymi walutami niezbędne jest wpłacanie i wypłacanie pieniędzy:
Posiadanie konta i karty Revolut umożliwia też płatności m.in. w sklepach, restauracjach lub na stacjach benzynowych.
Karta Revolut jest tradycyjną kartą płatniczą (debetową), a posiadanie konta umożliwia otrzymanie jej w formie fizycznej lub wirtualnej:
Revolut umożliwia posiadanie subkont w najpopularniejszych światowych walutach:
Jeśli nie ma możliwości utworzenia subkonta w walucie, której chcesz używać, a jest ona obsługiwana przez Revolut (150 walut z całego świata), podczas płatności odbywa się automatyczne przewalutowanie, a kwota pobierana jest z subkonta z najwyższym saldem.
Lista usług oferowanych przez Revolut powiększa się z każdym rokiem. Obecnie posiadacze konta poza wspomnianą wcześniej możliwością przewalutowania, płatnościami oraz przelewami, mogą korzystać z:
Jak widzisz, lista możliwości konta Revolut jest długa i każdy może korzystać z tych, których potrzebuje.
Przez 5 lat posiadania konta Revolut, wykorzystałem lub korzystam z niego do:
– zgromadzone oszczędności mogę trzymać na subkoncie tak długo, jak to potrzebne, czyli do zmiany kursu na korzystniejszy
– aby nie wymieniać oszczędności w kantorze, tylko zrobić to automatycznie w aplikacji mobilnej i wypłacić podczas wyjazdu lub płacić kartą Revolut
– aby uniknąć dodatkowych prowizji, niekorzystnego przewalutowania podczas płatności internetowych standardową polską kartą debetową
– podczas wyjazdu za granicę zgubiłem/ktoś mi ukradł kartę Revolut, więc w mniej niż 30 sekund zablokowałem ją i utworzyłem nową wirtualną, aby dalej cieszyć się urlopem
– karta wirtualna przydaje się przy płatnościach w nieznanych sklepach Internetowych, gdzie nie chcę ryzykować podawaniem numerów głównej karty
– konto Revolut mogę błyskawicznie doładować z głównego polskiego konta na taką kwotę, jakiej będę potrzebować na dany zakup (bezpieczeństwo)
– inwestowanie za pomocą Revolut jest obciążone prowizją 0,5-3% od transakcji, ale to właśnie w aplikacji można w łatwy sposób podjąć próby pierwszych inwestycji (nie jest doradcą finansowym i nie polecam tego robić, jeśli nie masz wiedzy w tym zakresie)
Revolut nie posiada stacjonarnych oddziałów, a założenie konta jest możliwe przez stronę internetową lub aplikację mobilną. Jeśli masz obawy przed zaufaniem tak wirtualnej usłudze, podpowiem: Revolut posiada niezwykle pomocny dział wsparcia klienta na czacie. Aplikacja jest stworzona w bardzo intuicyjny sposób, a dodatkowo cały czas jest rozwijana o nowe moduły, gdzie każdy z nich posiada przejrzyste instrukcje i informacje ofertowe.
Do założenia konta możesz też skorzystać z mojego linku, a dodatkowo zgarniesz 60 zł, jeśli do 26 października 2021 roku zamówisz kartę i dokonasz trzech zakupów. Pamiętaj, że musisz spełnić wszystkie warunki przed wskazanym terminem, dlatego w oczekiwaniu na kartę fizyczną możesz używać karty wirtualnej.
Zakładając konto Revolut, wskazujesz typ konta. Wybierasz między jednym z czterech planów: standardowym, plus, premium, lub metal. Różnica między typami wynika z kosztów prowadzenia oraz dostępności poszczególnych usług i limitów. Spójrz na szczegółowe porównanie na poniższej grafice:
Osobiście korzystałem przez długi czas z planu standardowego, a od ponad roku jestem posiadaczem konta premium. Ze względu na wykonywane operacje jest to dla mnie znacznie bardziej opłacalne.
Jeśli masz dodatkowe pytania o konto Revolut, sprawdź zakładkę pytań i odpowiedzi na stronie Revolut lub napisz w komentarzu. Jeśli tylko będę w stanie, chętnie pomogę.
jak zaloze konto premium to ile bende mugl wyplacac dxiennie z karty tam pisze ze limit miesieczny jest 3000 miesiecznie to tylko wybiore 3000 zl na miesiac z karty
Jak założyć konto komuś kto nie posiada żadnego konta lub karty na siebie?