Reboot sitcomu „Bajer z Bel-Air”. Trailer i nie tylko

„Now this is the story all about how / My life got flipped, turned upside down / And I’d like to take a minute just sit right there / I’ll tell you how I became the prince of a town called Bel-Air”. Tymi słowami zaczynała się czołówka każdego odcinka sitcomu „Fresh Prince of Bel-Air”, czyli „Bajer z Bel-Air”. Serial, który pomógł w karierze Willa Smitha, będzie miał swoją nową, poważniejszą wersję. Co wiadomo o „Bel-Air” platformy Peacock?

Bajer z Bel-Air – oryginał

Pierwsza wersja serialu Bajer z Bel-Air powstała w latach 90. Liczyła sobie sześć sezonów (łącznie 148 odcinków), od 1990 do 1996 roku. Fabuła przedstawiała się następująco: pochodzący z zachodniej Filadelfii nastoletni Will Smith (pierwsza aktorska rola Willa Smitha, wówczas młodego rapera z problemami finansowymi) zostaje wysłany przez mamę do wujostwa Banksów w Bel-Air w Los Angeles dla zmiany towarzystwa (w Philly miał pecha wdać się w bójkę na boisku do koszykówki).

Tytułowy Książę czy też Bajer (The Fresh Prince był scenicznym pseudonimem Smitha) musi odnaleźć się w nowym, obcym, bardziej uporządkowanym i posiadającym swoje reguły świecie. Sam wnosi dużo luzu, dowcipu i ulicznej mądrości. Spora część komizmu pochodzi z utarczek Willa z rodziną z Bel-Air: pełnym zasad, ale sprawiedliwym i pełnym niespodzianek wujem Philem (James Avery) oraz przemądrzałym kuzynem Carltonem (Alfonso Ribeiro).

Kompletu dopełniają będąca głosem rozsądku, ale – gdy trzeba – twarda i bezkompromisowa ciotka Viv (Janet Hubert, od sezonu czwartego zastąpiona przez Daphne Maxwell Reid), życzliwie nastawiona do Willa kuzynka Ashley (Tatyana M. Ali), rozpieszczona i odklejona od rzeczywistości najstarsza córka Phila i Viv – Hilary (Karyn Parsons) czy sarkastyczny lokaj Geoffrey (Joseph Marcell). A także okazjonalnie pojawiająca się wraz z resztą rodziny mama Willa, Viola „Vy” (Vernee Watson-Johnson), najmłodsza część rodziny Banksów, Nicky (Ross Bagley) czy kumpel Willa z Bel-Air, Jazz (Jeffrey Townes vel DJ Jazzy Jeff, ówczesny partner muzyczny Smitha), regularnie wyrzucany przez wujka Phila z rezydencji.

Jakkolwiek serial był sitcomem, nie stronił też od poważniejszych tematów. Często pojawiały się wątki rasowe, dotyczące dojrzałości i odpowiedzialności życiowej oraz za innych, zaufania, a także rodzicielstwa (by wymienić jeden z najbardziej znanych odcinków, w którym pojawia się nieobecny ojciec Willa, Lou (Ben Vereen):

Ważną postacią serialu był wujek Phil. Choć często kłócił się z Willem, wspierał go, troszczył się o niego i uczył go wielu rzeczy. Dla wielu oglądających był substytutem ojca albo drugim ojcem oraz wzorem do naśladowania. Gdy w pod koniec 2013 roku James Avery zmarł, raper J. Cole nawiązał do tego w utworze No Role Modelz (First things first, rest in peace Uncle Phil / For real, you the only father that I ever knew). Sam Will Smith pisząc o śmierci aktora dodał, że każdy młody mężczyzna potrzebuje wujka Phila.

W serialu gościnnie występowali różni mniej lub bardziej znani aktorzy i celebryci (Queen Latifah, B.B. King, Richard Roundtree, Vivica A. Fox, Naomi Campbell, Vanessa Williams, Don Cheadle, Chris Rock, Pat Morita…), także grając samych siebie (Oprah Winfrey, William Shatner, Tom Jones, Kareem Abdul Jabbar, Quincy Jones, Hugh Hefner, Jay Leno czy nawet Donald Trump). Niejednokrotnie zdarzało się, że przebijano czwartą ścianę. Na przykład, gdy Will chce wrócić do Filadelfii, ekipa telewizyjna porywa go i odwozi do Bel-Air, bo serial nie nazywa się Bajer z Filadelfii. W innym odcinku wykiwany przez Willa Carlton biegnie w szoku przez cały plan zdjęciowy (mija publiczność i kończy w ramionach Willa). A w jeszcze innym epizodzie Will w typowy dla siebie sposób komentuje majątek Banksów:

W listopadzie 2020 roku na HBO Max ukazało się spotkanie obsady po latach. Była to okazja do pogodzenia się Janet Hubert z Willem Smithem (aktorka opuściła serial w bardzo nieprzyjemnych okolicznościach i przez lata była skonfliktowana ze Smithem).

Bel-Air – czyli reboot Bajer z Bel-Air

Początki

W 2015 roku była mowa o reboocie z Willem Smithem jako producentem. Rok później Smith uciął jednak te plotki, mówiąc, że projekt taki powstanie, gdy piekło zmarznie. Jednak w 2019 roku pokazał się nietypowy inny projekt. Był to fałszywy trailer, napisany i wyreżyserowany przez Morgana Coopera, który przedstawiał Bajer z Bel-Air nie jako sitcom, ale jako osadzony współcześnie dramat.

Filmik przykuł uwagę Willa Smitha, który spotkał się z Cooperem i wyraził uznanie. A także chęć, by powstało coś więcej.

Bel-Air (2022-)

W 2020 roku okazało się, że będzie ciąg dalszy, a Smith i Cooper zostaną producentami wykonawczymi całego serialu (Cooper jest też reżyserem i współscenarzystą). Produkcją były zainteresowane takie platformy, jak Netflix, HBO Max oraz Peacock. Padło na tę ostatnią.

W obsadzie zobaczymy Jabari Banksa jako Willa, Adriana Holmesa w roli wujka Phila, Cassandrę Freeman jako ciocię Viv, Olly’ego Shotolana w roli Carltona, Coco Jones jako Hilary i Akirę Akbar jako Ashley, a także Jimmy’ego Akingbolę w roli Geoffrey’a, Jordana L. Jonesa jako Jazza oraz Simone Joy jako Lisę – w oryginale jedną z najpoważniejszych dziewczyn Willa i niemalże jego żonę (niestety zniknęła kompletnie w ostatnim sezonie).

Trailer

Zwiastun Bel-Air pojawił się 10 stycznia. Różni się od wersji z 2019 roku, choć pewne elementy – bardziej mroczny początek historii w Philly – pozostały. Zwraca się uwagę, że mamy inne przedstawienie Carltona, który tutaj jest bardziej popularną i przebojową osobą.

Bel-Air – kiedy będzie premiera? Czy i kiedy serial będzie dostępny w Polsce?

Serial ma liczyć dwa sezony. Premiera Bel-Air planowana jest na 13 lutego 2022 roku, kiedy zostaną wypuszczone pierwsze trzy epizody. Nie wiadomo jednak na razie, kiedy serial byłby dostępny dla polskich widzów.

Niektórzy fani podchodzą do nowej, poważniejszej wersji z dystansem, inni – są nią zainteresowani. Dajcie nam znać, co myślicie.

Polecane telewizory (nie tylko do oglądania seriali)


Zobaczcie też:

Źródła: Wikipedia, TV Tropes, IMDb, The Fresh Prince of Bel-Air Wiki, Engadget, YouTube, Will Smith, ET Canada, The Atlantic, The Dispatch