Microsoft szykuje własny „Metaverse”. Rewolucja zacznie się od Microsoft Teams

Zaledwie kilka dni po konferencji, na której Mark Zuckerberg ogłosił rychłe przepoczwarzenie Facebooka w „Metaverse”, Microsoft postanowił pochwalić się własną wirtualną rzeczywistością. Pierwsi użytkownicy rozgoszczą się w niej już w 2022 roku, bo to wtedy firma planuje zaktualizować Microsoft Teams o rozszerzenie „Mesh”. Dzięki niemu użytkownicy, za pośrednictwem spersonalizowanych cyfrowych awatarów, będą mogli spotykać się w wirtualnym uniwersum.

Microsoft robi skok do Metaverse. Na pierwszy ogień idzie komunikator Teams

Już niedługo wideokonferencje w Microsoft Teams mogą stać się znacznie ciekawsze. Usługa ma otrzymać aktualizację, która pozwoli rozmówcom zanurzyć się w środowiskach wirtualnej rzeczywistości. Jak powiedział Satya Nadella, dyrektor generalny Microsoftu, Metaverse oznacza „prawdziwą obecność w dowolnej przestrzeni cyfrowej”.

Metaverse – według Nadelli – nie tylko zmienia sposób, w jaki spostrzegamy świat, ale też to, jak w tym świecie „uczestniczymy”. Pozwala nam przenieść nasze człowieczeństwo do nowego świata, w którym tylko od nas zależy, jak będziemy go doświadczać.

Aktualizacja Teams nosi nazwę „Mesh” i ma zostać wprowadzona w 2022 roku. Rozszerzy możliwości komunikatora o spersonalizowane cyfrowe awatary i wirtualne przestrzenie, w których będziemy mogli się spotykać w ramach Metaverse.

W ten sposób, jak twierdzi Nadella, przejdziemy od patrzenia w kamery podczas spotkań do wirtualnego przebywania ze współpracownikami w tym samym cyfrowym pomieszczeniu.

Microsoft zapowiedział również integrację z Xboksem

Metaverse wydaje się naturalnym środowiskiem dla gier. Microsoft doskonale zdaje sobie z tego sprawę i już ogłosił, że z pomocą Xboksa będziemy mogli „uczestniczyć” w grach obsługujących Metaverse. Nie wiemy jednak, kiedy te zmiany miałyby nastąpić i jaki będzie ich zakres.

W wywiadzie z Bloomberg TV Nadella powiedział: „jeśli patrzysz na Halo jako na grę, to jest to metawersum. Podobnie Minecraft albo Microsoft Flight Simulator. W pewnym sensie gry te są dzisiaj w 2D i pytanie brzmi, czy możemy przenieść je do pełnego świata 3D. Właśnie to planujemy zrobić”.

Microsoft Metaverse

Czy to ma szansę się udać?

Ostatnie wystąpienie Marka Zuckerberga, na którym nota bene zabrakło mi konkretów, każe sądzić, że w kontekście Metaverse pytań nie należy zaczynać od „czy”, ale „kiedy”. Szef Facebooka jest przekonany, że wirtualna rzeczywistość, której „demo” nam zaprezentował, to coś, przed czym nie uciekniemy. To kolejny krok w naszej cyfrowej ewolucji, która pędzi, być może na złamanie karku, na pewno z impetem, którego nie da się wyhamować.

Warto przy tym jednak wziąć pod uwagę fakt, że pierwsze próby połączenia gier z wirtualną rzeczywistością, raczej nie wypaliły. Czy fakt, że Metaverse w zamierzeniu ma być bardziej namacalny i prawdziwy coś w tym temacie zmieni? O tym przekonamy się zapewne w kolejnych latach.

 

Źródło: independent.co.uk