Submarka Xiaomi szykuje ciekawego smartfona. Nadchodzi bardzo wydajny POCO F5 z genialnym ekranem

Wygląda na to, że już niebawem młoda, ale bardzo lubiana marka POCO pokaże światu swój nowy smartfon z serii F. Nadchodzący model wypatrzono w bazie danych IMEI, która ujawniła dodatkowo kilka atrakcyjnych parametrów. Co przyniesie kolejna generacja? Najprawdopodobniej świetną wydajność i doskonałe wrażenia z multimedialnej rozrywki. Zobacz przewidywaną specyfikację POCO F5.

Submarka Xiaomi pracuje nad kolejnym smartfonem

POCO, submarka Xiaomi, zasłynęła smartfonami, które wyróżnia świetny stosunek ceny do jakości. Ogromną popularnością cieszyła się niedawno ich propozycja do 1000 zł – model POCO X3 NFC, a później także nieco ulepszona wersja POCO X3 Pro.

Swoją osobną historię piszą także Pocophony z serii F, które pretendują do miana flagowców. Są to w zasadzie przebrandowane wersje Redmi K sprzedawane na rynku globalnym. Swoją popularność zawdzięczają bardzo wydajnym podzespołom i atrakcyjnej cenie.

Pocophone F1 POCO F1
Pocophone F1 / POCO F1

Od momentu premiery Pocophone’a F1 modele z rodziny F stanowiły ciekawą pozycję w segmencie smartfonów o średniopółkowej cenie, ale topowej wydajności. Ostatnio narzekano natomiast, że między ostatnimi generacjami zaszły bardzo małe zmiany. Oba modele otrzymały ten sam procesor, a wprowadzone poprawki można było nazwać kosmetycznymi.

Jednak nadchodząca, piąta generacja ma przynieść znacznie większą ewolucję. Tak przynajmniej donosi portal Xiaomiui, który dotarł do pierwszych przecieków dotyczących POCO F5.

POCO F2 Pro

Co pokaże POCO F5? Nadchodzi lepsze

Ekran o wysokiej rozdzielczości

Odkryte w bazie IMEI dane nie ujawniają wielu cech POCO F5. Dzięki nim poznaliśmy jednak kilka ciekawych parametrów. Przede wszystkim na przednim panelu zagościć ma ekran o rozdzielczości aż 2K (3200 × 1440 px). Byłaby to duża zmiana względem poprzednich generacji POCO F, ale także modeli konkurencyjnych marek.

Prócz tego ujawniono, że będzie to matryca AMOLED o wysokiej jasności szczytowej 1000 nitów, co poprawi widoczność wyświetlacza na zewnątrz, zwłaszcza w pełnym słońcu. Obraz będzie nie tylko żywy i bardzo ostry, ale także płynny dzięki częstotliwości odświeżania 120 Hz. Jeśli producent nie wskoczy cenowo na wyższą półkę, POCO F5 z takim ekranem będzie naprawdę wyjątkową propozycją.

Poco F3 wersje kolorystyczne
POCO F3

Wydajne podzespoły

Pierwsze przecieki wskazują również, że smartfon POCO F5 otrzyma bardzo dobry procesor Snapdargon 8+ Gen 1. Będzie zatem znacznie wydajniejszy od swojego poprzednika, czyli POCO F4 ze Snapdragonem 870.

Wzmocniony flagowy procesor pierwszej generacji firmy Qualcomm z 2022 roku został wykonany w technologii 4 nm, która ma duże znaczenie pod względem energooszczędności. Ponadto ośmiordzeniowa konfiguracja Snapdragona 8+ Gen 1 składa się z jednego rdzenia Cortex-X2 o taktowaniu aż 3,19 GHz, trzech rdzeni Cortex-A710 o taktowaniu do 2,75 GHz oraz czterech energooszczędnych rdzeni Cortex-A510 1,80 GHz. Natomiast układ graficzny to Adreno 730.

Na ten moment to wszystko, co wiadomo o nadchodzącym smartfonie POCO F5. Już widać jednak, że będzie to wydajny model przyjazny graczom.

Przewidywana specyfikacja POCO F5

Procesor: Snapdragon 8+ Gen 1

Ekran: 6,5” | AMOLED | rozdzielczość 2K (3200 × 1440 px) | 120 Hz | jasność szczytowa 1000 nitów

poco f4 kolory
POCO F4

Kiedy premiera POCO F5?

Nowy smartfon submarki Xiaomi ma zadebiutować już w pierwszym kwartale przyszłego roku. Wskazuje na to numeru modelu widniejący w bazie IMEI – 23013PC75G.

23 oznacza rok 2023, 01 to z kolei numer miesiąca, czyli styczeń, a PC jest skrótem nazwy POCO. 75 ma wskazywać na to, że mowa o modelu POCO F5 (czy też Redmi K60, który to, w związku ze stosowaną przez Xiaomi techniką rebrandingu, zagości na rynku globalnym pod nazwą POCO F5). Natomiast widniejące na końcu G to oznaczenie wersji Global. Obok niej w bazie IMEI widnieją nazwy kodowe z I (Indie) oraz C (Chiny).

Rychłą premierę potwierdza także pojawienie się tego modelu w bazie certyfikacji EEC.

Zatem możemy spodziewać się, że globalna premiera POCO F5 odbędzie się w styczniu 2023 roku. Do tego czasu z pewnością pojawi się jeszcze sporo przecieków, którymi na bieżąco będziemy uzupełniać powyższy tekst. Z niecierpliwością czekamy także na dokładną datę premiery smartfona.