Poradnik do Sniper Elite 5 – przydatne wskazówki na start

Sniper Elite 5 jest pierwszą częścią cyklu o przygodach sprawnego snajpera, w którą zagrasz? A może chcesz sobie przypomnieć dobre praktyki, które ułatwią Ci rozgrywkę? Oto najlepsze wskazówki do Sniper Elite 5, które musisz poznać, zanim załadujesz karabin i wbiegniesz w sam środek pola walki.

Sniper Elite 5 – przygotuj się przed walką

Zdobądź przewagę taktyczną na polu walki jeszcze zanim na nie trafisz. Nie musisz uczyć się na własnych błędach, ja już ich sporo popełniłem i teraz mogę Ci podpowiedzieć, czego musisz unikać i jakie dobre praktyki najlepiej stosować. Sniper Elite to seria gier o strzelcu wyborowym, którą większość osób kojarzy z brutalnych urywków filmowych, kiedy to pociski z karabinu przeszywają ciało lub nóż wbija się prosto w serce przeciwnika. Pierwszą misję rozpoczniesz we Francji, a dokładnie na Wale Atlantyckim, gdzie nawet na najniższym poziomie trudności wrogowie są inteligentni, a gracz będzie musiał się nie lada nagimnastykować, żeby wykonać postawione przed nim zadania.

Sniper Elite 5 poradnik

Sniper Elite 5, to najnowsza, a jednocześnie najbardziej ambitna produkcja studia Rebellion. Mechanika skradania, walki i strzelania jest jeszcze solidniejsza, a na mapie znalazło się więcej znajdziek i elementów otoczenia do wykorzystania. Same mapy są znacznie większe, a przeciwnicy nie wykonują bezmyślnych ruchów i faktycznie angażując się w poszukiwania i są bardziej czujni. Jeśli chcesz przetrwać II wojnę światową i wrócić z francuskiego frontu cały i zdrowy, zanim zaczniesz swoją służbę, musisz przeczytać te wskazówki.

Poradnik do Sniper Elite 5 – wskazówki i rady

Używaj lornetki i oznaczaj wrogów

Lornetka to najlepszy przyjaciel snajpera, zwłaszcza takiego, muszącego poruszać się po cichu za linią wroga. W przeciwieństwie do wielu innych gier, w Sniper Elite odgrywa ona znaczącą rolę, ponieważ pozwala poznać wroga przed podjęciem walki. Przytrzymując celownik lornetki na przeciwniku, możesz go zeskanować, pozyskując o nim wielu informacji. Dowiesz się, czy jest to oficer, zwykły piechur, a może także snajper. Jaką broń i dodatkowe wyposażenie, jak np. granaty czy granaty posiada. Jaka odległość dzieli go od Ciebie, a nawet jego czujność – może być on uśpiony lub podejrzliwy.

Ponadto możesz używać lornetki do oznaczania przeciwników i elementów otoczenia. Po takim zabiegu będą oni podświetleni do końca misji, a Ty możesz śledzić ich miejsca patrolowania nawet przez ściany czy wewnątrz budynku. Oznaczanie nie działa jedynie na najwyższym, realistycznym poziomie trudności.

Pozostań w ukryciu, korzystaj z tłumików i poddźwiękowej amunicji

Nie od dziś wiadomo, że snajperzy działają z ukrycia. Dlatego, żeby nie zaalarmować o swojej obecności całej okolicy, musisz przemierzać teren w wysokiej trawie, cieniu i chować się za przeszkodami. Taka przykrywka pozwoli Ci zostań prawdziwym skrytobójcą, zaczaj się w krzakach, skorzystaj z gwizdka i zwab swoją ofiarę. Wykonując zabójstwo z ukrycia, od razu chowasz ciało swojego oponenta, więc istnieje niewielka szansa, że ktoś je przypadkowo znajdzie. Podobne rozwiązanie możesz zastosować zwisając z krawędzi – Ezio Auditore byłby dumny.

Tylko jeden strzał z broni palnej wystarczy, aby w Twojej okolicy pojawiły się patrole nieprzyjaciela. Dlatego po każdym strzale ze snajperki warto zmienić pozycję. Możesz także wykorzystać hałas generowany przez burzę czy przelatujący samolot. Jeśli będzie on na tyle głośny, to w górnej części ekranu pojawi się odpowiednia ikonka, gdy w tym momencie pociągniesz za spust, Twój strzał nie będzie słyszalny. Warto skorzystać z warsztatów rozmieszczonych na mapie, ponieważ można tam dołączyć do broni tłumik, który ogranicza rozprzestrzenianie się dźwięku. Nie jest to jednak 100% zabezpieczenie przed wykryciem. Jeśli chcesz mieć gwarancję bezpieczeństwa, to z wachlarza broni wybierz amunicję poddźwiękową.

Zaplanuj podejście i drogę ucieczki

Sniper Elite to swoisty Hitman, tylko osadzony w czasach II wojny światowej, dlatego do każdego miejsca istnieje zazwyczaj kilka wejść. Mapy są kilkukrotnie większe od tych, znanych z poprzednich serii, a Ty możesz wykonywać cele według własnej kolejności. Możesz najechać kursorem na każdą ikonę na mapie i dowiedzieć się, z czym będziesz miał do czynienia. To da Ci ogląd sytuacji i pomoże zaplanować odpowiednie podejście. To od Ciebie zależy czy wolisz przemieszczać się wąskimi uliczkami, przebiegającym przez zabudowania, czy otwartym polem.

Warto zaplanować sobie także drogę ucieczki po wykonaniu celu lub ewakuacji gdyby coś poszło nie tak, pomoże to uniknąć otoczenia przez wrogów. Czasem nie warto uciekać frontowymi drzwiami, a łatwiej będzie wejść na dach i zjechać tyrolką lub zejść do kanałów i wyjść z dala od zaalarmowanych wrogów.

Korzystaj z radaru

Musisz wyrobić sobie nawyk zerkania co jakiś czas na swój radar. Jego obwódka sporo mówi o zachowaniu wrogów. Jeśli będzie ona żółta, a białe kropki przedstawiające żołnierzy także zmienią kolor, oznacza to, że trwają poszukiwania, jednak nikt nie wie, gdzie dokładnie się znajdujesz. Czerwień oznacza natomiast, że Twoje położenie zostało zdemaskowane i czas na ucieczkę. Na minimapie pojawia się także trójkąt, który oznacza ostatnią pozycję, w której byłeś zauważony lub usłyszany, dlatego nie warto zapuszczać się w to miejsce ponownie.

Ukrywaj ciała

Nigdy nie zostawiaj na ziemi leżących ciał żołnierzy, no, chyba że faktycznie nie masz ich gdzie ukryć. Lepiej jednak zaciągnąć je w krzaki, włożyć do skrzyni lub wrzucić do oceanu. Jeśli nie znikną one z pola widzenia patroli, to te je zauważą, wszczną alarm i rozpoczną poszukiwania. Warto także dodać, że ukrywanie ciał gwarantuje dodatkowe punkty doświadczenia dla bohatera, co przekłada się na szybszy rozwój umiejętności.

Ciekawą, a przede wszystkim efektowną sztuczką jest tworzenie ciał-pułapek. Gdy wyeliminujesz przeciwnika oprócz możliwości przeszukania i podniesienia, możesz także je zaminować. Żołnierz, który zauważy leżące na ziemi ciało, postanowi się jemu przyjrzeć z bliska, a gdy podejdzie, skończy swoje żywota, będąc rozerwanym granatem.

Używaj broni wrogów

Od czasu do czasu możesz sobie pozwolić na chwilę zabawy. Do tego świetnie sprawdzi się broń, podniesiona z zabitych wcześniej wrogów lub znaleziona na polu walki. Są one zaznaczone pomarańczową obwódką i zazwyczaj posiadają dużo lepsze statystyki. Nie próbuj jednak zachowywać ich na później, bo jest to uzbrojenie tymczasowe i praktycznie przy każdej akcji bohater je upuszcza na rzecz swojego standardowego ekwipunku. Jeśli brakuje Ci amunicji, to możesz je także rozbroić, co prawda nie skorzystasz już z ich potencjału bojowego, ale podreperujesz swój arsenał naboi.

Odblokowuj skróty

Eksploruj jak najwięcej części mapy, aby znaleźć przedmioty kolekcjonerskie, dokumenty, a nawet preferowane punkty obserwacyjne, z których widać znaczną część mapy i można oznaczyć lornetką sporo przeciwników. Aby ułatwić i urozmaicić przechodzenie poziomów, możesz rozpocząć rozgrywkę z kilku miejsc, tak aby za każdym razem mieć przed sobą nowe wyzwanie. Oczywiście, aby odblokować skróty, musisz najpierw rozpocząć misję z początkowego punktu startowego i w trakcie rozgrywki znaleźć kolejne spoty.

Przeszukuj przeciwników

Nie przechodź obok powalonych ciał obojętnie. Jeśli brakuje Ci amunicji, medykamentów lub materiałów wybuchowych, to warto je przeszukiwać właśnie przez ten aspekt. W łatwy sposób możesz się dozbroić. Oficerowie często posiadają klucze do zbrojowni lub innych ciekawych pomieszczeń mających znaczenie podczas wykonywania misji głównej oraz pobocznych, czasem dzięki temu możesz odblokować sobie nowe drogi. W ten sposób możesz znaleźć także kody do sejfów, dzięki czemu nie będziesz musiał wysadzać ich bombami i nie zwrócisz na siebie uwagi.

Podczas przeszukiwań możesz znaleźć także dokumenty i ostatnie listy, które urozmaicają wątek fabularny, jednak najlepszym z papierków będzie raport dyżurów oznaczających natychmiast wszystkich żołnierzy na danym obszarze.

Sniper Elite 5 zabójstwo
Killcamy w Sniper Elite 5 są naprawdę brutalne...

Pamiętaj, że przede wszystkim liczy się dobra zabawa, a taką właśnie dostałem podczas przechodzenia Sniper Elite 5. Możliwości personalizacji zachowań sztucznej inteligencji dają sporo frajdy, a sama budowa misji zachęciła mnie do przechodzenia niektórych po kilka razy. Pamiętaj, warto eksperymentować i nawet jeśli gra opowiada historię snajpera, a Ty wolisz pistolety maszynowe, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś to właśnie z nich korzystał.

Jeśli grałeś już w najnowszą produkcję studia Rebellion, to daj znać, jak się bawiłeś. A może Ty masz jeszcze jakąś poradę dla początkujących lub bardziej zaawansowanych graczy? Zostaw ją w komentarzu pod tym poradnikiem.

Zamów grę Sniper Elite 5 w x-kom