Najlepsze symulatory wyścigowe. Poznaj gry simracingowe, w które musisz zagrać

Jesteś fanem wyścigów samochodowych, ale brakowało Ci symulatora z prawdziwego zdarzenia? Ściganie się w grze komputerowej to świetna zabawa. Nawet najlepsi kierowcy szkolą się w wirtualnym świecie. Rynek jest nasycony zręcznościowymi grami, ale to nie oznacza, że brakuje tych realistycznych. Wręcz przeciwnie, jest ich całkiem sporo. Poznaj najciekawsze symulatory wyścigowe, które dostarczą Ci sporą dawkę adrenaliny.

Simracing w Twoim domu

Symulacyjne gry wyścigowe są coraz bardziej popularne wśród graczy, a osób, które budują w swoich domach pełnoprawne simracingowe symulatory wciąż przybywa. Jeśli chcesz poczuć prawdziwe wyścigowe emocje i chcesz zasiąść za kierownicą dowolnego sportowego samochodu, wystarczy, że na dobry początek wyposażysz się w kierownicę gamingową oraz opcjonalnie pedały i skrzynię biegów. Przeczytaj poradnik, jaką kierownicę wybrać i poznaj nasze propozycje. Jeśli uznasz, że taka forma rozrywki jest dla Ciebie, możesz wyposażyć swoje stanowisko w 3 monitory, żeby mieć widok 180 stopni, niczym z kokpitu.

Gry simracing

Wielu kierowców wyścigowych także korzysta z symulatorów, żeby przygotowywać się do sezonu. Nie jest to dla nich jedynie forma zabawy, a profesjonalny trening, który wymaga wiele wysiłku. Uwidoczniło się to przede wszystkim w Formule 1, gdzie Max Verstappen, aktualny mistrz świata lub Lando Norris prowadzą ciągłe streamy na Twitchu, gdzie prezentują swoją rozgrywkę w symulatorze F1. Trzeba jednak zaznaczyć, że zestawy simracingowe, które posiadają Ci kierowcy, kosztują tyle, co dobrej klasy samochód. Za symulator Verstappena trzeba by zapłacić około 35 tysięcy dolarów, co daje w przeliczeniu niemal 160 tysięcy złotych.

Choć koszty profesjonalnej zabawy w simracing są duże, to nie musisz od razu porywać się na głęboką wodę. Na początek wystarczy Ci jedynie klawiatura lub niedroga kierownica. Nie ma potrzeby wydawania sporych pokładów gotówki, jeśli ta forma rozrywki szybko Ci się znudzi. Największym kosztem, który poniesiesz, jest kupno samej gry, ponieważ te w zależności od produkcji kosztują od 140 do 300 złotych. Oczywiście dużą rolę odgrywa tu także platforma, na którą gra ma być przeznaczona. Chociaż w przypadku symulatorów występują one głównie na komputery stacjonarne. iRacing natomiast dostępny jest w subskrypcji miesięcznej, gdzie za rok trzeba zapłacić 460 złotych, natomiast dla nowych klientów, pierwszy rok kosztuje 81 złotych.

Najlepsze gry symulacyjne. Weź udział w realistycznych wyścigach

F1 2022

Czy jest na sali ktoś, kto nigdy nie oglądał wyścigu Formuły 1? Chyba ciężko będzie znaleźć taką osobę. W przeciwieństwie do rajdów samochodowych czy chociażby 24h Le Mans, każdy wyścig F1 jest transmitowany w telewizji, a informacje o tym, co się podczas niego wydarzyło, obiegają światowe media z prędkością światła. Nikogo zatem nie zdziwi fakt, że tak jak w piłce nożnej mamy grę FIFA, tak tutaj mamy F1 2022. Jak sama nazwa wskazuje, jest to najnowsza odsłona, w której możemy usiąść za sterami kultowych bolidów, które dobrze znamy z ekranów telewizorów. Autentyczne składy, świetnie odwzorowane pojazdy i kierowcy z ocenami umiejętności, nieodbiegającymi od tych rzeczywistych, to tylko namiastka tego, co ta produkcja oferuje.

Wszystko, co się dzieje na torze, nie odbiega od rzeczywistości, przejazdy samochodów bezpieczeństwa, okrążenia formujący, pit stopy w celu zmienienia opon, to coś, co dodaje więcej realizmu niż kiedykolwiek wcześniej. Ponadto możesz stworzyć własnego kierowcę, który będzie rozwijał swoje umiejętności w trybie kariery, żeby ostatecznie dołączyć do jednego z topowych zespołów i jeździć w zespole z takimi gwiazdami jak Lewis Hamilton czy Max Verstappen. Jeździć to kluczowe słowo, ponieważ przemierzysz doskonale odwzorowane tory, takie jak Yas Marina Circuit w Abu Dhabi, Autodromo Nazionale Monza we Włoszech czy Silverstone Circuit w Wielkiej Brytanii.

Zamów F1 2022 w x-komie


Assetto Corsa

Choć zwykle premiery nowych odsłon gier symulacyjnych nie odbywają się co roku, to są one ciągle uaktualniane i cały czas wspierane przez deweloperów. Nie inaczej jest w przypadku Assetto Corsy. Powiedzmy sobie szczerze, po co robić nową grę, skoro można udoskonalać produkt, który kochają gracze? Assetto Corsa jest projektem małego, włoskiego studia, który wcześniej opracował Ferrari Virtual Academy i netKar Pro. Twórcy obrali sobie jeden cel. Stworzenie jak najbardziej zaawansowanego symulatora wyścigów. Dlatego silnik odpowiadający za fizykę jest dopracowany w każdym szczególe, a sama gra w grudniu 2014 roku, kiedy to zadebiutowała, wyznaczyła zupełnie nowy standard dla symulatorów jazdy. Do dopracowania silnika gry zostali zaproszeni profesjonaliści sportów motorowych, a w samej grze znalazły się licencjonowane marki takie jak Lamborghini, Lotus, McLaren, Pagani, BMW, Mercedes, Ferrari i wiele, wiele innych.

Warto dodać, że w grze pojawiły się nie tylko pojazdy produkowane seryjnie, ale także prototypy i klasyki motoryzacji, każdy z nich jest dopracowany z należytą starannością na podstawie laserowych skanów i parametrów technicznych. Jako ciekawostkę można dodać, że samo studio Kunos Simulazioni jest zlokalizowane na terenie toru Vallelunga, więc ekipa może nagrywać m.in. dźwięki samochodów na miejscu.

Project Cars 2

Project Cars 2 zadebiutowało 2017 roku i jest kontynuacją gry o tym samym tytule, która miała swoją premierę zaledwie 2 lata wcześniej. Choć ta produkcja stawia duży nacisk na prawdziwą symulację, warto zaznaczyć, że wcześniej studio Slightly Mad Studios pracowało nad Need for Speed: Shift i Need For Speed: Shift 2: Unleashed, a te gry bynajmniej do realistycznych nie należą. Tytuł ten został częściowo sfinansowany przy pomocy platformy crowdfundingowej, a twórcy, decydując się na takie finansowanie, obiecali, że podczas tworzenia Project Cars będą brać pod uwagę elementy wskazane przez wspierających, a także konsultować z nimi niektóre pomysły. Podobnie jak w przypadku Assetto Corsa, tutaj także do współpracy zostali zaproszeni kierowcy wyścigowi. Wśród nich znalazł się dwukrotny zwycięzca wyścigu 24h Le Mans, Tommy Milner, kierowca wyczynowy Ben Collins, którego możecie lepiej znać jako Stig z Top Gear, a także Rene Rast, który siedzi za kierownicą bolidu Audi w Formule E.

Co ciekawe w Project Cars 2 znajdziemy aż 60 starannie odwzorowanych torów, które przekładają się na 130 wariantów, niektóre z nich, jak chociażby Azure Coast czy Nurburgring Nordschleife występują w 5, a nawet 6 wariantach. Zaimplementowana funkcja LiveTrack 3.0 sprawia, że trasy żyją własnym życiem i podczas każdego wyścigu pogoda może zmieniać się dynamicznie. Są przejścia dnia i nocy, śnieg, deszcz, błoto, mgła, wiatr i wiele innych utrudnień, które będą miały wpływ na prowadzenie samochodu. Ponadto wszystkie trasy można podziwiać o 4 porach roku, co niewątpliwie dodaje im uroku.

iRacing

iRacing to prawdziwy emeryt wśród wszystkich symulatorów wyścigowych, ponieważ zadebiutował już w 2008 roku. Dopiero w 2015 roku gra ukazała się na platformie Steam, na której znajduje się do dnia dzisiejszego. Twórcy, tworząc tę grę, przywiązali najwyższą wagę do wiernego odwzorowania fizyki, sposobu reakcji pojazdów na przyspieszanie, hamowanie i skręcanie. Podobnie odbyło się to z torami, ponieważ trasy są kopią 1:1 tych prawdziwych. W tym wypadku deweloperzy nie współpracowali z profesjonalnymi kierowcami, a całymi organizacjami wyścigowymi, jak NASCAR czy zespołami – Williams Racing Team F1. Przez lata przeprowadzono szereg badań naukowych i testów na torach, przez co iRacing to jeden z najbardziej zaawansowanych symulatorów, w którym nawet doświadczeni gracze mogą mieć problem się odnaleźć.

Jeśli zobaczysz gameplay lub grafiki z tej gry, to z pewnością zwrócisz uwagę na brak fotorealistycznej grafiki, jak to ma miejsce w przypadku nowszych produkcji. Jest ona natomiast poprawna i sprawia, że możesz zyskać wiele dodatkowych klatek na sekundę. Na wstępie wspomniałem, że jest to jedyna gra simracingowa, której nie da się kupić na stałe, a model, w jakim występuje, jest w formie abonamentu. Gracz opłacający go ma możliwość trenowania i brania udziału w wyścigach. Producenci, wybierając tę drogę byli w pełni świadomi, że odcinają się od niedzielnych graczy, którzy chcą tylko przez chwile dobrze się bawić. Abonament natychmiast wyklucza osoby niedoświadczone lub te, które sabotowałyby wyścigi, pozostawiając sporą swobodę prawdziwym profesjonalistom.

rFactor 2

rFactor 2 jest realistycznym symulatorem wyścigowym stworzonym przez Studio 397. Oferuje on nie tylko możliwość ścigania się supersamochodami po torach, ale także możliwość ich modyfikacji niczym w Forza Horizon. Co ciekawe, jedna edycja pierwsza część gry była dostępna jedynie dla osób będących częściom zespołów Formuły 1. Teraz w produkcji może bawić się każdy w trybie jedno, jak i wieloosobowym. Podobnie jak w większości grach, mamy tutaj zmienne warunki pogodowe i zaawansowaną fizykę kolizji z pojazdami i obiektami jak, chociażby barierki. Dużą nowością jest natomiast technologia RealRoad, która, jak sama nazwa wskazuje, sprawia, że asfalt zachowuje się tak jak w rzeczywistości. Jeśli jest cieplej, to opony szybciej się zużywają, a z okrążenia na okrążenie tor jest bardziej przyczepny z racji pozostawionej na nim gumy. Natomiast jeśli przyjdzie deszcz, to w jego pierwszej fazie, kiedy z asfaltu wydobywają się zanieczyszczenia, bardzo łatwo wpaść w poślizg.

Produkcja amerykańskiego studia skupia się nie tylko na nowych samochodach. Są one podzielone na klasy od klasyków, przez bolidy i rajdówki, po nowe samochody. Dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Twórcy zadbali o licencjonowane pojazdy i tory, dlatego do dyspozycji są m.in. bolidy Formuły E. A jeśli zabraknie Ci jakiegoś pojazdu lub trasy w oficjalnym zestawieniu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszukać go w warsztacie Steam. Gra posiada sporą społeczność modderów, którzy codziennie tworzą zaawansowane modele pojazdów i torów.

Automobilista 2

Napisałem wcześniej, że rFactor 2 jest mało rozpoznawalnym, lecz świetnym symulatorem wyścigowym? To co powiesz na Automobilista 2? Gra, choć ukazała się stosunkowo niedawno, bo w 2022 roku, nie zdobyła szerokiego grona fanów. A szkoda, bo to tytuł naprawdę wart poznania. Dostarcza on wielu wrażeń dzięki niezrównanej różnorodności samochodów, torów i dodatkowych funkcjonalności, a jednocześnie jest zaawansowanym symulatorem jazdy. W trakcie rozgrywki możesz brać udział w wielu rodzajach sportów motorowych od gokartów, przez klasyki, aż po najnowsze zawody, które znasz z ekranu telewizora. Dodatkowo twórcy przygotowali rys historyczny, dzięki czemu poznasz najważniejsze postacie związane z daną serią wyścigów i najważniejsze osiągnięcia w jej historii.

Automobilista 2 w nadchodzących latach otrzyma jeszcze więcej zawartości. Nowe samochody, tory, ciekawostki historyczne, tryby wyścigów czy funkcje rozgrywki. Jeśli jesteś fanem wirtualnej rzeczywistości, to ta gra będzie dla Ciebie idealnym tytułem. Grafika została świetnie zoptymalizowana, dlatego wydajność po podłączeniu gogli VR nie ulega spadkom i możesz cieszyć się wysokimi FPS-mi. Jako ciekawostkę mogę dodać, że tory w AMS 2 mogą mieć prawdziwą pogodę dzięki połączeniu z globalnym systemem danych meteorologicznych.

Gran Turismo 7

400 samochodów, ponad 60 marek z całego świata, 34 autentyczne tory w 97 konfiguracjach i interaktywny ośrodek, w którym główną rolę gra motoryzacja. W najnowszym Gran Turismo 7 masz do wyboru pojazdy, które widujesz codziennie na drogach, jak i te rzadsze o statusie legendy, a z każdą aktualizacją do gry trafia ich jeszcze więcej. Na liście tras znalazły się dobrze znane z poprzednich odsłon Trial Mountain, Deep Forest, High Speed Ring. Grę rozpoczniesz w specjalnym ośrodku, gdzie znajduje się wszystko, co związane z motosportem. Pierwszym krokiem będzie zakup niedrogiego samochodu za kredyty, które otrzymasz na starcie. Następnie biorąc udział w wyścigach i innych wydarzeniach w nagrodę zdobędziesz nowe pojazdy lub walutę, za które je kupisz. Oczywiście wszystkie z nich możesz dowolnie tuningować w swoim garażu.

W kafejce czekają na graczy karty, dzięki którym poznasz lepiej miejsca znajdujące się w ośrodku. Będzie tam też element kolekcjonerski, w którym po skompletowaniu danych kart będzie można posłuchać starannie przygotowanych opisów pojazdów, a nawet ich projektantów. Dzięki temu rozwiązaniu w naturalny sposób poznacz historię i kulturę motoryzacji. Jednym z klasyków, który stanowi trzon rozgrywki jest „centrum licencji”, które jest swoistą szkołą jazdy, gdzie wykonując krótkie wyzwania czasowe, szlifując umiejętności, możesz sięgnąć po złoto i zdobyć jedną z dostępnych licencji.