Karawaning. Co to jest?

Karawaning zaczyna zdobywać coraz większą popularność również w Polsce. Z nazwy i słusznie, może kojarzyć się nam z pustynią, wielbłądami i pokonywaniem wielkich odległości z różnorakimi towarami. Jeśli spojrzeć na cały ruch szerzej, to coś z tych korzeni jeszcze zostało. Kampery lub ciągnione przyczepy kempingowe dalej przecież pokonują długie trasy. Cały wic dalej polega na tym, jak to zrobić, by możliwie wygodnie podróżować w sobie znanym celu, będąc przy tym możliwie niezależnym. Brzmi zachęcająco? Sprawdźmy zatem, czym jest współczesny karawaning.

Karawaning. Przyczepa, kamper, kamper bus, kamper truck, a może kamper van?

Karawaning niejedno ma imię. Ma też swoje obozy, frakcje i sekcje, ale raczej są one przyjaźnie wobec siebie nastawione. Ideę podróżowania domem lub z domem na kołach można wszak realizować na różne sposoby. Tutaj ograniczeniem są nasze możliwości finansowe i po trosze wyobraźnia. Jeśli pójdziemy w ekstrema, to problemem może być rodzaj prawa jazdy. Dla niektórych pojazdów kategoria C lub C+E będzie nieodzownym wymogiem, ale jeśli zachowamy umiar w swoich planach wyprawowych, to zwykłe prawo jazdy kategorii B wystarczy.

karawaning przyczepa kempingowa

Karawaning i przyczepa kempingowa

Przyczepy kempingowe to dość pojemna kategoria, gdyż te też mogą być różnych rozmiarów i cechować się różnymi opcjami wyposażenia. Siłą rzeczy będą mieć różną wagę i długość i tutaj wracamy do kwestii  odpowiedniego prawa jazdy. Zasadniczo i w wielkim skrócie przyczepa do 750 kg nie wymaga dodatkowych uprawnień.

Przyczepa może być prawdziwym mobilnym domem, ale może być też tylko miejscem do zanocowania bez większych wygód. Kupując najmniejsze wersje lepiej dobrze przemyśleć, czy apetyt nie urośnie nam w miarę jedzenia.

Największą zaletą przyczep jest pełnoprawne cywilne auto, które ją ciągnie. Po dojechaniu na miejsce docelowe odczepiamy przyczepę i możemy swobodnie poruszać się po danym regionie. W przypadku kampera sytuacja nie będzie już tak prosta.

Podróż z przyczepą kempingową wiąże się z mniejszą prędkością na wszelkich drogach i mimo wszystko z większym skupieniem podczas jazdy. Wszak ciągniemy za autem kawał pojazdu przymocowanego na małym haku.

karawaning kamper wycieczka

Karawaning i kamper

Kamper, czyli prawdziwy dom na kołach. Ma na pokładzie łazienkę z prysznicem i toaletą, sypialnię, kuchnię, a czasem niewielką przestrzeń, którą można nazwać salonem. Niektóre modele mają fotele w szoferce w wersji obracanej, a więc dodatkowo zwiększają przestrzeń użytkową o przód samochodu. W przypadku modeli do 3,5 tony, czyli tych najbardziej popularnych, wystarczy prawo jazdy kategorii B. W związku z tym, że auto takie mieści się w kategorii osobowych, prędkości autostradowe nie są już tak powolne jak w przypadku przyczep. Mimo wszystko zaleca się jednak zdrowy rozsądek. Duży kamper może być jak żagiel.

Kamper bus, czyli karawaning incognito

Z kamperami jest tak, że nie wszędzie mogą wjechać. Centra miast nie zawsze są przyjazne dla środowiska karawaningowego, ale pomysłowi podróżnicy znaleźli i na to sposób. Są nim popularne busy przystosowane do podróżowania w trybie wycieczkowym. Z zewnątrz wyglądają jak zwykły bus, którego nieraz widzieliśmy, gdy przyjechał do nas kurier. W środku mamy niemal kompletne wyposażenie pozwalające cieszyć się karawaningiem, ale bez konsekwencji wynikających z jazdy pełnoprawnym kamperem. Oczywiście łazienka będzie jeszcze mniejsza niż w kamperze i na pewno mniej praktyczna, raczej przewidziana na sytuacje awaryjne, ale dla zapalonych podróżników wystarczy. Do kamper busa zmieścimy też mniej rzeczy, więc trzeba dwa razy pomyśleć, co zabrać.

Kamper van – karawaning w stylu mikro

To jeszcze bardziej zakamuflowana wersja kampera. Wielbiciele stylu mikro oraz posiadania kampera i samochodu na co dzień w jednym sięgnęli po przedłużone dostawcze minivany i je również dostosowują do wakacyjnych eskapad. W takim aucie nie ma co prawda liczyć na wygody ani wszystkie elementy z pełnowymiarowego kampera, ale przenośną mikro toaletę da się i tam upchać. Po powrocie do domu z wakacyjnych wojaży cały sprzęt wymontowujemy, chowamy do piwnicy lub na strych i mamy normalne auto do jazdy na co dzień. W większych vanach zmieści się dmuchany materac 2 metrowy, więc jeśli dobrze przemyślimy całą sprawę, to mamy bardzo komfortowe spanie. Oczywiście, trzeba się przy tym nagimnastykować, ale jedynym ograniczeniem jesteśmy my sami.

kamper truck

Kamper truck, czyli przeciwny biegun karawaningu

Kamper van to jeden ze skrajnych biegunów więc wypadałoby poruszyć i drugi. Kamper truck, czyli ciężarówka kempingowa. To już karawaning na bogato. Topowe wersje mogą przewozić nawet samochód osobowy, który jest sprytnie chowany w mikrogarażu. Dzięki samej wielkości pojazdu nie musimy się wtedy przejmować szybko zapełniającymi się zbiornikami na zużytą wodę (tzw. szara woda – np. po myciu rąk, czy też naczyń) i ścieki. W takim pojeździe można też się wyprostować, a przestrzeni w toalecie jest na pewno więcej niż w klasycznym kamperze. Zasięg dzięki ogromnym ciężarówkowym zbiornikom tez jest niczego sobie, ale pamiętajmy o tym, że takim wehikułem nie dość, że nie wszędzie wjedziemy, to na pewno nie wszędzie zaparkujemy. No i bez kategorii C lub nawet C+E się nie obędzie. No, chyba że zatrudnimy szofera…

fiat 126

Polski karawaning

Polski karawaning dopiero się rozwija. Na stan ten wpłynęła sytuacja pandemiczna, która nadała karawaningowi nowego impulsu. Pozytywnie na ten ruch wpłynęło również stopniowe bogacenie się społeczeństwa, gdyż w najdroższym wydaniu kamper kosztuje tyle, co mieszkanie.

Nie jest oczywiście tak, że karawaning wcześniej nie istniał. Wszyscy (lub prawie wszyscy) pamiętamy przyczepy kempingowe ciągnięte dziarsko przez Fiaty 126p. Jak ktoś miał więcej forsy lub lepsze znajomości, mógł śmigać Fiatem 125p, a później Polonezem, a co za tym idzie taszczyć za sobą większą przyczepę. Dziś te przyczepy królują wśród firm ochroniarskich jako mobilne punkty przeznaczone do monitoringu, często zautomatyzowanego. Ot znak czasu!

Od tamtych lat wiele się jednak zmieniło. Na rynku dostępne są nowe jak i używane kampery i przyczepy kempingowe. Bujnie rozwijają się również firmy zajmujące się dostosowywaniem pojazdów dostawczych pod karawaning. Słowem coś w tym naszym grajdołku się ruszyło.

karawaning kamper vw

Akcesoria kamperowe

Skoro jest odpowiednio duża liczba klientów oznaczać to może tylko jedno. Będzie i odpowiednio duże grono producentów starających się zapewnić wszelkie potrzeby wielbicieli karawaningu. Pamiętajmy o tym, że kamper to dom na kołach i zabrać do niego trzeba będzie wszystko (no prawie wszystko), czego używamy w normalnym domu. Plus oczywiście zabierzemy takie drobiazgi, jak choćby lampy turystyczne, czy tak na wszelki wypadek czajnik turystyczny. Wszak przez 3-4 tygodnie nie będzie żadnej innej alternatywy poza… napotkanymi po drodze marketami i centrami handlowymi 😉

Jakby tego było mało do najpopularniejszych wozów istnieje cały szereg dodatków akcesoryjnych, które dalej podnoszą ich funkcjonalność. Oferują je nie tylko producenci, ale również firmy trzecie, które wyspecjalizowały się w udoskonalaniu gotowych produktów. W zasadzie w sektorze tym ogranicza nas jedynie portfel, ale oferta jest skrojona tak, że mniej zamożni też znajdą coś dla siebie.

Oczywiście jest też pole do popisu dla majsterkowiczów. Ci w karawaningu czują się jak ryby w wodzie. W takich pojazdach zawsze jest coś do naprawienia lub poprawienia, że nie wspomnimy o udoskonalaniu czegoś, co już miało być ideałem. Dlatego warto zabrać ze sobą małą skrzynkę narzędziową lub przynajmniej multitool. Jeśli ma się smykałkę i chęć podłubania w Internecie, to kamperowa przygoda wcale nie musi kosztować majątku.

social media

Forum karawaning, grupa społecznościowa, hasztag itp., czyli społeczność karawaningowa

Początek przygody z karawaningiem może być dość kłopotliwy, jeśli brakuje nam obycia we wszystkich aspektach tego stylu podróżowania. Dzięki internetowi mamy jednak na wyciągnięcie ręki duże grupy ludzi o podobnych pasjach i zazwyczaj nieco większym doświadczeniu. Z chęcią posłużą oni pomocą i pomogą nam uniknąć błędów, które sami kiedyś popełnili.

W tej kwestii każdy znajdzie coś miłego dla siebie. Tradycjonaliści znajda fora internetowe, wielbiciele mediów społecznościowych grupy na Facebooku, a wszyscy będą mogli sięgnąć po hasztagi, by trzymać rękę na pulsie karawaningowego środowiska.

Ile kosztuje karawaning?

Tę kwestię poruszaliśmy już po trosze wcześniej. Karawaning kosztuje dokładnie tyle, ile chcemy, by kosztował. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, by kupić taniego, ale nadal w dobrym stanie 7-osobowego vana i przerobić go na kamper vana. Całość wyposażenia można kupić w sieciówkach, a stelaż pod półki i materac zmontować samemu przy pomocy materiałów i narzędzi z marketu budowlanego.

Można też kupić lepszy wóz i zlecić coś takiego firmie, ale koszty zaraz poszybują w górę. Ostatnim rozwiązaniem jest zasiąść uzbrojonym w myszkę i klawiaturę przed komputerem i po prostu kupić gotowe auto. Używane to koszt od kilkudziesięciu tysięcy wzwyż. Nowe potrafią kosztować ponad 100 tysięcy złotych.

Pamiętajmy również o tym, że kamper, czy też przyczepa po sezonie muszą gdzieś stać. Dobrze by było również od czasu do czasu takim pojazdem się przejechać, sprawdzić poziom płynów i ogólny stan techniczny po to, by nie być nieprzyjemnie zaskoczonym latem. Parkowanie pod chmurką niekoniecznie będzie służyło kamperowi, jeśli myślimy o nim długoterminowo, a trzaskające mrozy, jakie czasem się zdarzają, nie są naturalnym środowiskiem tego typu pojazdów. Nie oznacza to oczywiście, że zaraz się rozpadną, ale jeśli inwestujemy w coś kilkadziesiąt tysięcy złotych, warto o to dbać.

karawaning

Dla kogo jest karawaning?

Tu nie ma się co rozwodzić, gdyż odpowiedź jest prosta. Karawaning jest dla każdego, kto chce go spróbować. Próg wejścia jest taki, jaki sami sobie ustawimy.

Na początek najlepiej zdecydować się na wypożyczenie kampera na krótki czas, by sprawdzić, jak to jest w praktyce, a dopiero potem podjąć ciężkie decyzje finansowe.

Do odważnych świat należy. Ruszacie na szlak?

A może potrzebujecie wyposażenia do swojego kampera? Sprawdźcie ofertę combat.pl