iPhone X czy Xr – który wybrać?

Chociaż iPhone’y serii X oraz Xr swoją premierę miały odpowiednio 2 i 3 lata temu, ze względu na coraz niższą cenę stają się łakomym kąskiem na rynku smartfonów. Wybór odpowiedniej wersji może jednak do dziś być trudny. Jeśli zastanawiacie się, który model wybrać – iPhone X czy Xr – spieszymy z pomocą, zestawiając ze sobą te smartfony.

iPhone X vs Xr

iPhone X swoją premierę miał w drugiej połowie 2017 roku jako najnowszy flagowiec Apple’a. Był to zarazem model jubileuszowy, który został wydany z okazji 10 rocznicy ukazania się pierwszego smartfona amerykańskiego giganta. iPhone Xr do sprzedaży trafił w drugiej połowie 2018 roku jako budżetowa wersja topowego wówczas Xs oraz Xs Max.

Obecnie modele X oraz Xr są często zestawiane ze sobą, ponieważ kupić można je w dobrej cenie (względem premiery), a ich wydajność jest wystarczająca w realiach 2020 roku. Mają one jednak kilka różnic, które sprawiają, że możecie mieć problem z wyborem odpowiedniej dla siebie wersji. W poniższym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości i wskazujemy, kto jest zwycięzcą pojedynku iPhone X vs iPhone Xr.

iPhone X

Wyświetlacz – nowszy w starszym telefonie

Wyświetlacze obydwu modeli wypełnia lubiany bardziej lub mniej notch, na którym zainstalowano przednią kamerę. Z tyłu zastosowano panel ze szkła i tutaj podobieństwa się kończą. Xr jest nieco większy, ponieważ otrzymał ekran o przekątnej 6,1-cala, podczas gdy X cechuje się wyświetlaczem 5,8-cala. Zasadniczą różnicą jest rodzaj matrycy. W iPhone X zastosowano nowszą technologię OLED Super Retina, natomiast Xr otrzymał ekran IPS Liquid Retina. Starszy model posiada również wbudowane 3D Touch, czym Xr pochwalić się nie może.

Przed zakupem warto zastanowić się, czy zależy Wam na wyświetlaczu lepszej jakości (jak OLED w X) czy przekątnej (większy w Xr). W kwestii ekranu przewagę ma iPhone X, gdyż OLED to nowsza technologia, a różnice są zdecydowanie zauważalne. Do tego jest nieco mniejszy, a więc też bardziej poręczny.

iPhone Xr wyświetlacz
iPhone Xr - wyświetlacz

Aparat – pojedynczy nie znaczy gorszy

Mogłoby się wydawać, że iPhone Xr z racji zastosowania pojedynczego aparatu stoi na straconej pozycji. W praktyce wygląda to nieco inaczej. Chociaż brakuje mu teleobiektywu oraz zoomu optycznego (co X posiada), jest to ten sam aparat, który zainstalowano w topowym Xs. Dodatkowo dzięki zastosowaniu większej matrycy oraz trybu Smart HDR, zdjęcia robione przez iPhone Xr są lepsze niż w X. Starszy model może natomiast obronić się lepszym zoomem oraz jakością zdjęć wykonanych po zmroku.

Jeśli więc bardzo ważnym elementem smartfona jest dla Was aparat – w tym wypadku lekką przewagę ma iPhone Xr. W przypadku większej ilości zdjęć wykonywanych w ciągu dnia, lepiej wybrać Xr. Dla nieco lepszych fotografii robionych po zmroku oraz zooma, warto kupić X.

iPhone Xr aparat
iPhone Xr - aparat

Bateria i wydajność – zwycięstwo iPhone Xr

Na jednym ładowaniu dłużej popracuje iPhone Xr, który umożliwi 25 godzin rozmów. iPhone X to nieco mniejsze ogniwo, a jego pojemność pozwoli przegadać 21 godzin. Swego czasu bateria w modelu Xr ochrzczona była najlepszą, jaką zaoferował Apple.

Wydajność to również zwycięstwo iPhone Xr, którego sercem jest procesor Apple A12. iPhone X z racji czasu, w którym został wydany, otrzymał starszy model A11. Różnica w wydajności jest więc spora, pod tym względem nie ma się nad czym zastanawiać – warto wybrać iPhone Xr.

iPhone X i Xr - wydajność
Porównanie wydajności iPhone serii X / źródło: MyApple.pl

Pozostałe różnice – cena i dodatkowe funkcje

iPhone Xr mimo tego, że jest nowszy, kupić można go w niższej cenie. Wynika to z faktu, że już z założenia jest to wersja budżetowa, a X to typowy flagowiec. Różnica w cenie to mniej więcej 300 złotych.

iPhone Xr to ponadto większy wybór wersji kolorystycznych – sześć, kiedy iPhone X dostępny jest w trzech kolorach. Jeśli korzystacie z dwóch kart SIM, wybór powinien paść na iPhone Xr, który obsługuje tryb DualSIM. Do starszego brata zamontować można tylko jedną kartę. Warto jeszcze zwrócić uwagę na ramki, ponieważ w iPhonie X wykonane są ze stali, natomiast w Xr z aluminium.

iPhone X - bateria
źródło: MyApple.pl

iPhone X vs Xr – który lepszy?

Obydwa modele mają swoje plusy. Jednak jeśli wziąć pod uwagę ich ilość, zwycięzcą jest iPhone Xr. Za nowszym modelem przemawia przede wszystkim mocniejszy procesor, większa bateria oraz niższa cena. iPhone X to znów lepszej jakości wyświetlacz. Pojedynek na aparaty to remis ze wskazaniem na Xr. Pamiętajcie, że nowszy telefon to także dłuższe wsparcie w postaci aktualizacji. Kiedy staniecie więc przed wyborem, artkuł powinien rozwiać Wasze wątpliwości.

Sprawdź telefony iPhone Xr w sklepie x-kom: