Co nowego w MIUI 12?

Nakładka na Androida od Xiaomi ma tyle samo przeciwników, co zwolenników i zawsze wywołuje wiele emocji. Premiera najnowszej odbyła się w kwietniu i stopniowo MIUI12 jest wprowadzane do kolejnych modeli Xiaomi. Ich lista jest już całkiem długa i mój Redmi 8 Pro też do nich dołączył. Jak się prezentuje w odświeżonej wersji? Sprawdzam i relacjonuję dla Was.

Od pewnego czasu na moim Redmi 8 Pro pojawiała się informacja o nowej aktualizacji. Wciąż jednak nie miałam chwili na to, aby przyglądać się bliżej temu, co nowego producent mi proponuje. Okazało się, że jest no najnowsza wersja MIUI z numerem 12. Trochę się wstrzymałam i nie robiłam jej z automatu „na szybko”, i dzięki temu mogę podzielić się z Wami tym, jakie zmiany nastąpiły w tej wersji nakładki.

MIUI12 ogólnie

Pierwszą zmianę widać zaraz po odblokowaniu smatfona. W nowej wersji ikonki są zrzucane na ekran. Jest to dość efektowna zmiana. Wszystko w MIUI12 zdaję się delikatnie poruszać. Nawet wykres stanu pamięci jest animowany i dzięki funkcji żyroskopu przemieszcza się wraz z ruchem telefonu, przypominając pudełko wypełnione wodą. Wszystkie animacje w najnowszej wersji nakładki działają płynnie i nie powodują ścięć smartfona. Brak opóźnień dotyczy też zmiany orientacji ekranu, co we wcześniejszej wersji nakładki nie było wcale oczywiste.

Nawet fonty w ustawieniach zmieniły się względem starszej wersji i wizualnie jest pełniejsza. Opisy kategorii konfiguracji są natomiast większe, wyszczuplone i umieszczone w lewym rogu ekranu. Te w starszej wersji znajdowały się na środku. Zdecydowanie aktualizacja wprowadziła większą harmonię w interfejsie.

Nowe tapety

Po instalacji nowego MIUI 12 na moim Redmi 8 Pro przywitała mnie tapeta z Marsa. Kosmos jest motywem przewodnim w najnowszej nakładce i efekt wizualny po ustawieniu takiego tła jest pozytywnym zaskoczeniem. Jest to udane dopełnienie motywu z MIUI11, którym była inspiracja naturą. Nowe, żywe tapety będą świetnie też prezentować się na ekranach z dostępną opcją Always on Display.

Ultra oszczędzanie energii

To dodatkowa funkcja, która pojawiła się wraz z aktualizacją. Po wyłączeniu wszystkich zbędnych funkcji pokazuje, ile czasu zostało do ostatecznej utarty energii. Producent mówi, że pięć ostatnich procent smartfona pozwoli na pięć godzin pracy. Sprawdzę😉 W moim przypadku przy pojemności baterii na poziomie 80 procent, to prawie 13 dni. Brzmi imponująco.

MIUI12 praca baterii

Pływające okna

Funkcjonalność znana wcześniej z innych systemów zawitała do MIUI 12. Dzięki niej dowolnie poruszymy zmniejszone okno z aplikacją czy programem po ekranie. Zmniejszymy i zwiększymy wielkość okna lub rozszerzymy je na cały ekran. W najmniejszej wersji można przypinać okno do każdego z rogów ekranu. Pływające okno to zdecydowanie przydatna funkcja, gdy wykonujemy kilka operacji jednocześnie.

Sterowanie

Najnowsza aktualizacja nakładki wprowadziła też funkcję sterowania umożliwiającą na przykład poziome przesuwanie się pomiędzy otwartymi aplikacjami. To standard oferowany przed Androida 10, dobrze więc, że Xiaomi nie zostaje już w tyle.

tryb pełnoekranowy Miui 12

Aparat

W tej wersji odświeżył się wygląd całej nakładki. Jest w niej większy porządek i trochę przypomina tę znaną z iPhone’a. W ustawieniach jest możliwa zmiana koloru interfejsu i dźwięk migawki. W ogóle cały panel dostosujesz do swoich potrzeb i umieścisz na nim te funkcje aparatu, z których korzystasz najczęściej. Oprócz tego uruchomisz aplikację aparatu wysunięciem jak z szuflady. Duży plus dla Xiaomi.

Centrum kontroli

Tak się nazywa w dwunastej wersji szuflada powiadomień i interfejs z funkcjami telefonu, które są teraz od siebie oddzielone. Wysuwając ekran z lewej strony otrzymamy powiadomienia z aplikacji. Powtarzając czynność po prawej stronie ekranu będziemy mogli zmienić podręczne ustawienia naszego telefonu. Wszystko wygląda bardzo estetycznie, chociaż w tym miejscu muszę przyczepić się do wielkości ikon.

MIUI12 podsumowanie

Lifting nakładki w moim odczuciu jest bardzo udany. Modernizacja interfejsu, własny silnik animacji, ale niezbyt nachalny, dodatkowe przydatne funkcje. Ma się wrażenie, że smartfon wraz z najnowszą aktualizacją wspiął się stopień wyżej. A Wy co myślicie o najnowszym MIUI 12?