Boty AI czynią zabezpieczenia CAPTCHA bezużytecznymi?

Współczesny świat Internetu pełen jest zabezpieczeń mających na celu ochronę przed niechcianymi botami. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych jest technologia CAPTCHA, która stawia przed użytkownikami różnego rodzaju zagadki, takie jak identyfikacja świateł ulicznych czy pieszych na zdjęciach. Ale czy te zabezpieczenia są jeszcze skuteczne w obliczu rosnącej mocy sztucznej inteligencji?

Czym jest CAPTCHA?

Technologia CAPTCHA, znana jako „Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart”, została stworzona, aby chronić strony internetowe przed automatycznymi atakami. Jej głównym celem jest upewnienie się, że to człowiek, a nie bot, próbuje uzyskać dostęp do strony.

W 2019 roku Google wprowadziło bardziej zaawansowaną wersję tej technologii, znaną jako reCAPTCHA. Jednak już wtedy pojawiały się głosy, że w ciągu dekady technologia ta stanie się przestarzała.

reCaptcha

AI radzi sobie z CAPTCHA lepiej niż ludzie

Niedawno opublikowane badania wskazują, że boty oparte na sztucznej inteligencji są teraz w stanie „przechytrzyć” technologię reCAPTCHA. Co więcej, robią to lepiej i szybciej niż ludzie. Badanie przeprowadzone przez zespół badaczy z University of California, Irvine oraz innych instytucji wykazało, że AI jest teraz lepsze od ludzi w rozwiązywaniu zagadek CAPTCHA.

W badaniu wzięło udział 1400 uczestników, którzy testowali strony korzystające z CAPTCHA. Wyniki były zaskakujące: boty osiągały skuteczność w zakresie od 85 do 100 procent, podczas gdy ludzie osiągali wyniki w zakresie od 50 do 85 procent.

Czy CAPTCHA ma przyszłość?

Z jednej strony technologia CAPTCHA jest niechętnie przyjmowana przez użytkowników, którzy uważają ją za uciążliwą. Z drugiej strony, jeśli boty są w stanie łatwo ją ominąć, jej skuteczność jako narzędzia zabezpieczającego jest wątpliwa.

Cengiz Acartürk, specjalista od kognitywistyki i informatyki z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zwraca uwagę na problem z projektowaniem lepszych CAPTCHA. Jeśli są zbyt trudne, ludzie po prostu rezygnują z rozwiązywania „zagadki”.

W erze, w której sztuczna inteligencja rozwija się w zawrotnym tempie, tradycyjne metody zabezpieczania stron internetowych mogą stać się przestarzałe. CAPTCHA, choć kiedyś skuteczna, teraz staje się wyzwaniem nie tyle dla botów, co dla ludzi. 

W obliczu tych wyzwań firmy technologiczne będą musiały znaleźć nowe sposoby na ochronę swoich stron przed niechcianymi intruzami, jednocześnie zapewniając przyjazne dla użytkownika doświadczenie.