Ekstraklasa Games. Finały Rundy Zimowej. Dzień Pierwszy – PS4

Pierwszy z Finałów Rundy Zimowej Ekstraklasa Games za nami. 11 stycznia w wariancie „Fify 20” na PS4 zmierzyło się szesnastu zawodników, wśród których był reprezentujący drużynę Raków Częstochowa Piotr „Pontonix 300” Szczepanik. Jak wyglądały transmitowane przez Polsat Games zawody i który z esportowców zajął pierwsze miejsce na wirtualnym podium?

Mecze w fazie grupowej

W czterech grupach zmierzyli się zawodnicy reprezentujący szesnaście klubów Ekstraklasy. Zawodnik Rakowa trafił do grupy B, gdzie znaleźli się także reprezentanci Jagiellonii Białystok (Kamil „Riptorek” Soszyński), Wisły Płock (Tomasz „Bryke” Beczak) i Cracovii (Dawid „DawidPLx999” Kamasiński).

Zawody na scenie głównej otwarło starcie graczy z grupy A – będącego faworytem spotkania Miłosza „milosz93” Bogdanowskiego z Legii Warszawa oraz Jakuba „cyanide’a” Mikołajewskiego z Wisły Kraków. Komentujący Damian „PLKD” Kornienko oraz Adrian „Kamyk” Kamiński typowali wynik jako 2:1 dla Miłosza. Na pierwszą i jedyną w tym meczu bramkę musieliśmy czekać do 81 minuty. Zdobył ją prowadzony przez zawodnika Legii Johan Cruyff.

Tymczasem spotkanie Pontonixa z Bryke’m zakończyło się wynikiem 0:0. Reprezentant Rakowa stawił się następnie na scenie głównej, gdzie jego oponentem był Riptorek. Pierwsza bramka padła w 19 minucie, a strzelił ją (przez Sadio Mane) właśnie Pontonix. I to on odniósł druzgocące zwycięstwo nad Riptorkiem, osiągając wynik 4:0. Dla typowanego na zwycięzcę zawodnika Jagiellonii Białystok było to pożegnanie z Ekstraklasą, natomiast Pontonix okazał się – jak zostało to ujęte – jokerem turnieju.

ekstraklasa games ps 4 pontonix riptorek

Po skończonych spotkaniach w fazie grupowej, do ćwierćfinałów przeszli Miłosz, Dawid, Cyanide i Pontonix oraz Tomasz „Tomek601” Legut z Piasta Gliwice, Bartosz „Polish_Underdog” Siekierski ze Śląska Wrocław, Kacper „gierdalinho” Gierdal z Arki Gdynia i Nikodem „Piko” Pawlak z Pogoni Szczenin. Z turniejem pożegnali się Riptorek, Bryke, a także zawodnicy Mikołaj „CzapliQ” Czaplicki (Lechia Gdańsk), Damian „natsu” Gajewski (Lech Poznań), Marcin „mRN” Sczes (Zagłębie Lublin), Mateusz „Indywidualistaa” Kamiński (Górnik Zabrze), Adrian „Tsubasa” Bąk (ŁKS Łódź) i Alan „ADK” Kędziora (Korona Kielce).

Ćwierćfinały

W dwumeczach ćwierćfinałowych przeciwnikiem Pontonixa był gierdalinho. Tomek zmierzył się z Dawidem, Miłosz z Polish_Underdogiem, a Piko grał przeciwko Cyanide’owi. Podczas tego ostatniego dwumeczu padła bramka, która została określona jako jedna z najpiękniejszych w turnieju czy nawet stanowiąca reklamę Ekstraklasa Games. Strzelił ją w 76 minucie pierwszego spotkania Paulem Pogbą Piko (był to także jego trzeci gol przeciwko jednemu Cyanide’a). Dwumecz zakończył się remisem 3:3 oraz dogrywką i rzutami karnymi, w których zwyciężył 4:2 Piko.

ekstraklasa games piko cyanide

Przeciwnikiem przechodzącego do półfinałów zawodnika Pogoni Szczecin został Pontonix, który pokonał gierdalinho 3:1. Uczestnikami drugiego z półfinałów zostali Miłosz (z wynikiem 5:0) oraz Dawid (pokonał Tomka 6:2).

Półfinały

W swoim spotkaniu pierwszą bramkę zdobył już w 9 minucie przy użyciu Cristiano Ronaldo Pontonix, który stał się pretendentem do udziału w finale. Choć zmarnował stworzoną mu przez Piko szansę na uzyskanie wyniku 3:0, i tak zakończył pierwszy mecz z dwoma golami (drugą bramkę strzelił Emmanuel Petit w 73 minucie).  W 61 minucie drugiego spotkania Ronaldo zdobył dla reprezentanta Pogoni Szczecin jego pierwszą bramkę. Pontonix natomiast strzelił (przez Neymara Jra) swego trzeciego gola i zapewnił Rakowowi występ w starciu finałowym.

ekstraklasa games ps4 piko pontonix

Tymczasem w drugim półfinałowym dwumeczu początkowo prowadził Dawid z wynikiem 2:0. Komentatorzy snuli już przypuszczenia o możliwym, dość niespodziewanym zresztą spotkaniu, zawodnika Cracovii z Pontonixem w finale. Jednak jak sami powiedzieli, Dawid był już głową w finale i dlatego ostatecznie półfinał ten zakończył się zwycięstwem Miłosza, który w drugim meczu odrobił straty i zamknął spotkanie wynikiem 6:2.

Finał Rundy Zimowej Ekstraklasa Games (PS4)

Pierwszą bramkę w pierwszym meczu finałowym zdobył w 5 minucie Miłosz, oddając strzał przy pomocy Ronaldo. Pontonix szybko odrobił stratę, gdy w 11 minucie zdobył dla niego bramkę Neymar. W 26 i 90 minucie ponownie zaatakował Ronaldo, dając Miłoszowi przewagę 3:1 po pierwszym spotkaniu. Zawodnikowi Rakowa niestety nie udało się ani przechylić szali, ani wyrównać. Spotkanie zakończyło się sukcesem Legii i wynikiem 6:1 dla Miłosza. W meczu o trzecie miejsce zwyciężył Dawid pokonując Piko 4:1.

ekstraklasa games ps4 miłosz pontonix
Źródło: Polsat Games

Turniej był z pewnością pełen niespodzianek. Na miejscu był także wysłannik sponsorującego Raków x-komu Wiktor Biel, który podzieli się z nami swoimi spostrzeżeniami:

Event bardzo dobrze zorganizowany. Obyło się bez większych opóźnień, a przy takiej skali jest to bardzo trudne do zrealizowania. Sam Pontonix bardzo mnie zaskoczył swoją grą. Miał bardzo słaby skład w porównaniu do innych graczy. Powiedziałbym, że nawet kilka razy gorszy, a mimo wszystko wyszedł z grupy i pokonał w półfinale zwycięzcę poprzedniej edycji - Piko. Finał zakończył się pechowo, bo końcówkę grał już mocno ofensywnie żeby gonić wynik.
mini-xkom
Wiktor Biel
x-kom

Jak będzie wyglądał drugi dzień Finałów Rundy Zimowej Ekstraklasa Games – tym razem na Xbox One? Przekonamy się już dziś. Transmisja od 16 w Polsat Games lub na YT i Twitchu.