Seria Vostro już od lat jest synonimem komputera do biznesu, a model 3500 to kolejna propozycja, która wpisuje się w tego typu zastosowania. Czy i ten model dorówna poprzednikom i zapewni odpowiednio wysoki komfort pracy, którego oczekuje się od laptopa do firmy? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w poniższej recenzji.
Dell Vostro 3500, który trafił w moje ręce posiada jedną z nowszych oraz wydajniejszych jednostek Intel Core i7-1165G7, a więc jest to mocny laptop przeznaczony do wielozadaniowej pracy. Warto wspomnieć, że Vostro 3500 znajdziesz także z innymi modelami procesorów, takimi jak Core i3 oraz i5. To o tyle istotne, że Dell oferuje różne konfiguracje dopasowane do potrzeb użytkownika i zasobów jego portfela.
Vostro 3500 to laptop wyjątkowo standardowy. W całości wykonany jest z ciemnoszarego plastiku, posiada pełny układ klawiatury (wraz z numeryczną), ma klasycznych rozmiarów touchpad (bez osobno wydzielonych, fizycznych przycisków) oraz dwustopniowe, białe podświetlenie klawiszy.
Pokrywa matrycy ma fakturę w cienkie, ledwo widoczne na pierwszy rzut oka paski – podobnie jak część palmrestu wokół klawiatury. Pozostała część obudowy oraz spód laptopa są już całkowicie gładkie. Tworzywo, z którego wykonany jest Vostro 3500 oraz jego kolor powodują, że ślady palców szybko odznaczają się na obudowie. Należy jednak pamiętać, że jest to cecha występująca w wielu innych laptopach, więc nie mam tu szczególnych powodów do narzekań. Na klapie matrycy oraz na dolnej krawędzi ramki ekranu znajduje się logo producenta.
To, czego zdecydowanie tutaj brakuje to aluminium, bo od laptopa w tej cenie można oczekiwać nieco trwalszej konstrukcji. Trzeba zaznaczyć, że zastosowany w tym modelu plastik jest dobrej jakości, niemniej komputer do biznesu za ponad 4 000 zł powinien być wykonany z aluminium przynajmniej w części.
W prawym górnym rogu klawiatury znajduje się czytnik linii papilarnych, który został zintegrowany z przyciskiem uruchamiania komputera. Wystarczy go skonfigurować, a logowanie do systemu stanie się prostsze. Na lewym oraz prawym boku znajdziesz wszystkie niezbędne do pracy porty:
*w konfiguracji z kartą graficzną MX330 zyskasz jeszcze port USB typu C
Żeby otworzyć laptopa potrzebne Ci będą obie dłonie – w innym wypadku straci swoją stabilność i zacznie się nieco podnosić. Swoje robią tu także zawiasy, które trzymają matrycę naprawdę mocno. Jeżeli miałbym decydować czy wolę laptopa z luźnym zawiasem, którego można otworzyć jedną ręką, a laptopem takim jak omawiany Vostro – zdecydowanie wybrałbym tę drugą, stabilniejszą konstrukcję.
Klawiatura jest dość wygodna w pisaniu, a touchpad działa sprawnie i dobrze reaguje na dotyk, choć brak jego fizycznych przycisków może niektórym doskwierać. Przy najbliższej nam krawędzi na spodzie obudowy umiejscowione są głośniki, jednak nie oczekuj fajerwerków. Można powiedzieć, że grają po prostu tak, aby dźwięk był odpowiednio słyszalny, ale do konferencji oraz spotkań online na pewno wystarczą.
Dell Vostro wyposażony jest w matową matrycę WVA, a jakość jej obrazu jest tożsama z matrycą IPS – kąty widzenia są szerokie, barwy przyjemne dla oka. Jasność wynosi 220 nitów, a rozdzielczość to Full HD (1920 x 1080 px). Takie parametry w zupełności wystarczą do komfortowej pracy, a matryca sprawdzi się również podczas relaksu, np. jeśli postanowisz obejrzeć coś na Netfliksie. Ramka wokół ekranu jest w miarę smukła, a na jej górnej krawędzi znajduje się kamerka 720p.
Testowany przeze mnie Dell Vostro 3500 posiada procesor Intel Core i7-1165G7 z układem graficznym Intel Iris Xe, 8 GB pamięci RAM o taktowaniu 2666 MHz oraz dysk SSD M.2 PCIe o pojemności 512 GB. Dzięki temu laptop działa szybko, a taka konfiguracja świetnie da sobie radę w każdym biurze.
Jeżeli potrzebujecie więcej przestrzeni dyskowej lub wasze aplikacje zużywają więcej pamięci operacyjnej, Vostro 3500 posiada również możliwość rozbudowy. Wewnątrz znajdziecie miejsce na dodatkową kość RAM oraz dysk SSD/HDD SATA 2.5”.
Cinebench R23
Geekbench
Dysk SSD jest marki Toshiba, jego pojemność liczy 512 gigabajtów i osiąga całkiem dobre prędkości. Odczyt jest na poziomie 2200 MB/s, a zapis w okolicach 1400 MB/s, co oznacza, że system Windows załaduje się błyskawicznie, a tak samo uruchamiać się będą zainstalowane programy i kopiować pliki. Pamiętaj jednak, że poszczególne modele Vostro wyposażone są w dyski o mniejszej lub większej pojemności, które mogą posiadać inne osiągi.
Wyniki testów syntetycznych są zbliżone do konkurencyjnych laptopów o tych parametrach, aczkolwiek mogłyby być one nieco wyższe, gdyby nie zjawisko tzw. thermal throttlingu. Oczywiście nie grozi nam to podczas edycji dokumentów, czy pracy w przeglądarce – wtedy temperatura wynosić będzie ok. 50°C. Trudniejszym zadaniem dla będzie jednak praca w programach, takich jak AutoCAD lub Adobe Premie Pro. W dużym obciążeniu laptop będzie osiągał wyższe temperatury, a taktowanie zegara ulegnie zmniejszeniu.
Co ciekawe, obciążony laptop nie jest szczególnie hałaśliwy. Wentylator oczywiście usłyszysz, ale jego szum określiłbym jako akceptowalny. Z drugiej strony Vostro lubi też chłodzić się podczas prostszych czynność, jak te opisane we wcześniejszym akapicie. Czy to może dziwić? W środku mamy w końcu procesor Core i7, więc w pakiecie z szybkością działania otrzymujesz niższą kulturę pracy.
Bateria ma pojemność 3500 mAh, więc na pewno nie jest to notebook, na który można liczyć podczas długiej podróży, a lepiej nastawić się na użytkowanie stacjonarne. Mimo to, bateria jest w stanie zapewnić nam nieco ponad godzinę intensywnej pracy oraz do 4 godzin w użytku normalnym – mowa tu o przeglądaniu Internetu lub innych mało wymagających czynnościach przy jasności ekranu na poziomie 50%.
Jeśli mowa o serii Vostro, niedopuszczalne byłoby pominięcie rodzaju gwarancji. Producent zapewnia 3-letnią ochronę Next Business Day, co oznacza, że realizacja naprawy odbywa się w większości przypadków już następnego dnia roboczego i to w dogodnym dla nas miejscu. Z usługą serwisową NBD urządzenie jest zazwyczaj naprawiane 1 dzień roboczy po zgłoszeniu usterki. Zapomnij więc o stresujących deadline’ach i poszukiwaniu sprzętu zastępczego.
Dell Vostro 3500 to całkiem przystępna propozycja komputera do pracy biurowej. Procesor i7 zapewnia solidną wydajność, a dzięki 36-miesięcznej usłudze NBD masz pewność, że Twoje interesy są po prostu bezpieczne. Jeśli wziąć to wszystko pod uwagę, to testowana przeze mnie wersja jest również bardzo sensownie wyceniona. Dobrze zdaję sobie sprawę, że możesz szukać tańszego rozwiązania do firmy, a wciąż chciałbyś zachować zalety serii Vostro. Dell wychodzi z podobnego założenia, ponieważ model 3500 otwierają laptopy z procesorem i3 już od 2 500 zł, a taka wersja może okazać się wystarczająca dla wielu osób.
Nie oszukujmy się jednak, że laptop do biznesu powinien również dobrze się prezentować, a aluminiowe wykończenie wydaje się rzeczą naturalną. Konstrukcja Vostro 3500 tego nie przewidziała, ale nie wszystko stracone, bo jeżeli chodzi o rozwiązania typowo dla firm, w podobnych pieniądzach jest jeszcze model 5502, który te wymagania spełni.
Dzięki za mega recenzję. Gdyby to było możliwe byłbym wdzięczny za określenie zjawiska thermal trotlingu w przypadku modelu wyposażonego w i3 oraz i5 11th?
Serdecznie pozdrawiam
Vostro posiada wade konstrukcyjna, z powodu niesztywnej konstrukcji przy pracy z kolan czy jakiejkolwiek miekkiej nawierzchnii przycisk touchpada sam sie „wciska” i blokuje w tej pozycji – i to notorycznie! Kupilem go niedawno i wlasnie go zwracam z tego powodu.
Super recenzja !
Mam pytanie , rozważam zakup:
Dell VOSTRO 3510 Win10Pro i5-1135G7/512GB/8GB/15.6″FHD/Nvidia MX350/FPR/KB-Backlit/41WHR/3Y BWOS
Kod EAN: 5902002147767
lub
Model notebooka:
konfiguracja: i5-10210U/8GB/256SSD/W10PRO
CO BYŚ RADZIŁ I WYBRAŁ, cenowo jest bardzo podobnie
Niestety nie wiemy jaki to miał być drugi model, jednak po samej specyfikacji widać, że Dell będzie dużo szybszym i nowszym rozwiązaniem.
witam, jaki model zasilacza występuje w tym notebooku? jaka moc/wtyczka/model?
Niestety nie sprawdzaliśmy tego elementu podczas naszych testów, jednak w instrukcji tej serii są dwa modele 45 W i 65 W w standardzie wtyczki 4,5 mm x 2,9 mm.
cześć. czy zjawisko thermal throttlingu jest powszechne w laptopach? moim zdaniem producent powinien zadbac o system chlodzenia zapewniajacy optymalna temperatura bez obnizania taktowania.
Śmietnik!!!! Nigdy więcej dell