Wakacyjne wskazówki – jak zrobić perfekcyjne selfie?

Dobre selfie docenia każdy. Możesz zrobić je smartfonem, kamerką lub aparatem – pamiętaj jednak o odpowiedniej technice i metodach, które skutecznie podniosą atrakcyjność fotografii. Poznaj najlepsze triki robienia autoportretów, wykorzystaj możliwości sprzętu oraz piękne widoki, a później ciesz się perfekcyjną pocztówką z wakacji.

Akcesoria do zrobienia selfie na wakacjach

Autoportret wykonasz na wiele sposobów. Możesz fotografować się sam lub w grupie. Na lądzie i pod wodą. Potencjał tego rodzaju fotek jest naprawdę wysoki. A co najważniejsze – robisz je samodzielnie, bez niczyjej pomocy. Zadbaj jednak o akcesoria, które Ci to umożliwią.

Kijki do selfie

Te małe  przenośne statywy w prosty sposób pozwalają uchwycić znacznie większą perspektywę niż w przypadku robienia tzw. zdjęcia „z ręki”. Wszystko dzięki ich wysuwanej budowie. Co więcej, ergonomiczna konstrukcja kijka do selfie sprawia, że spakujesz go dosłownie w każdy bagaż, a topowe modele zmieścisz nawet w kieszeni.

Wodoszczelna obudowa

Warto, aby sprzęt, który zabierasz ze sobą na wakacje był odporny na wodę. Możesz również skorzystać ze specjalnych pokrowców, chroniących go przed zalaniem, a w konsekwencji – uszkodzeniem. Takie rozwiązanie sprawi również, że doskonałe ujęcia możesz wykonać np. pod wodą.

Pamiętaj, że jeżeli mimo wszystko zdarzy się, że Twój telefon zostanie zmoczony, możesz zajrzeć do mojego tekstu – Zalany telefon – co zrobić? Mamy kilka wskazówek.

wakacje selfie aparat

TOP 5 zasad wakacyjnego selfie

Przechodzimy do najważniejszego – jak zrobić idealne selfie na wakacjach? Otóż, musisz trzymać się pewnych zasad, które pomogą w najlepszym ujęciu. Te najważniejsze, a przede wszystkim sprawdzone, zebrałam poniżej.  

  1. Patrz w obiektyw, a nie w wyświetlacz – to jedyny i niezawodny sposób, aby nawiązać „kontakt wzrokowy” z późniejszym odbiorcą zdjęcia, wzmocnić charakter fotografii i sprawić, że ujęcie wygląda na spontaniczne.
  2. Wykorzystuj naturalne światło, nawet jeśli jesteś w pomieszczeniu – ustaw się do niego przodem, by jak najbardziej oświetlić swoją sylwetkę – to najlepszy z możliwych filtrów. Unikaj również niekorzystnych cieni padających na twarz. Jeśli musisz skorzystać ze sztucznego oświetlenia, upewnij się, że jest odpowiednio rozproszone – unikniesz dzięki temu efektu niczym z sali przesłuchań.
  3. Zwróć uwagę, czy na zdjęciu nie widać Twojej ręki.
  4. Wybierz tło i dopasuj odpowiednie filtry. Polecam trzymać się przy tym zasady – co za dużo, to nie zdrowo. Doceniaj naturalne ujęcia. Tym bardziej, że większość smartfonów, za pomocą inteligentnych funkcji AI odpowiednio i możliwie dyskretnie podrasuje fotkę samodzielnie. Jeśli jednak jesteś fanem filtrów, pamiętaj, że zawsze możesz dodać je na etapie postprodukcji, zachowując jednocześnie oryginał fotografii.
  5. Zadbaj o odpowiednie ustawienie narzędzia i siebie. Stabilizacja aparatu za pomocą np. wspomnianego przeze mnie wcześniej kijka to zdecydowany plus i lepszy efekt na zdjęciach.
Ruszaj w drogę, łap chwile i wracaj do nich, kiedy tylko przyjdzie ochota. Z powyższymi wskazówkami masz pewność, że zrobione zdjęcia będą cieszyć Cię jeszcze długo po zakończeniu wakacji.