Kto potrzebuje dzisiaj karty pamięci? Czym różnią się od siebie takie karty i jaką wybrać? W tym artykule omówimy sobie wszystkie najważniejsze cechy kart pamięci na przykładzie modeli Samsung PRO Endurance. Te karty bowiem, ze względu na swoją jakość i charakterystykę, mogą służyć za wzór modelom innych producentów.
W zasadzie, to naprawdę szerokiemu gronu osób. Co prawda nasze smartfony coraz częściej nie posiadają wejścia na kartę SD, ale przecież na tym świat się nie kończy. Takie magazyny pamięci są nieodzowne w aparatach fotograficznych, dronach, kamerkach i wideorejestratorach, a niekiedy przydadzą się nawet do obsługi projektorów multimedilanych. Ponadto dzięki adapterom możemy karty SD używać jak pendrive’a, który będzie pasował do wielu urządzeń.
Karty SD powstały w 2000, a ich skrót oznacza Secure Digital (bezpieczeństwo cyfrowe). Dzisiaj kart SD raczej się już nie widuje ze względu na ich małą pojemność, niemniej w dalszym ciągu z powodzeniem można użyć ich do rejestrowania materiału z drona, czy kamerki sportowej.
Dzisiaj najczęściej zobaczyć można oznaczenia HC i XC. Co one oznaczają?
Po kartach SD przyszedł czas na microSD i nanoSD. Te rodzaje kart są po prostu mniejsze od tych uprzednio wymienionych i również dzielą się na HC i XC. Czy więc należy zdecydować się na SD, microSD, czy nanoSD? To zależy od urządzenia, które kartę ma przyjąć. Należy upewnić się, że nasze urządzenie ma wejście na konkretną kartę i taką właśnie należy zakupić. Inaczej karta pamięci nie będzie kompatybilna z urządzeniem – będzie luźno usadowiona (latała), lub w ogóle się nie zmieści.
Cech kart pamięci jest naprawdę sporo, a od ilości oznaczeń może rozboleć głowa. Ale spokojnie. Wystarczy, że skupimy się na najważniejszych, podstawowych parametrach kart pamięci, by spokojnie móc wybrać najodpowiedniejszy egzemplarz.
Karty SD różnią się od siebie przede wszystkim pojemnością i jeżeli nie korzystamy z takiej karty profesjonalnie, to jest to najważniejszy parametr ze wszystkich. Określa on maksymalną ilość danych, jakie pomieści sama karta. Warto zwrócić tutaj uwagę, że nasze urządzenie nie muszą obsługiwać największej pojemności karty SD. Różne urządzenia, zależnie od rodzaju i konkretnego modelu, obsługują konkretne pojemności kart. Zanim więc zakupimy kartę np. 128 GB, upewnijmy się, że nasze urządzenie obsługuje tak pojemną kartę. W przeciwnym razie karta nie zostanie odczytana.
Jaką pojemność wybrać? Taką jaka nam odpowiada i jest obsługiwana przez urządzenie docelowe. Jeżeli 32 GB nam starczą, to po co przepłacać? Jeżeli czujemy, że na wakacjach zrobimy mnóstwo zdjęć i filmów, a dodatkowo na karcie zapisujemy muzykę, a nawet gry mobilne, to 128, czy nawet 256 GB może być rozsądniejszym wyborem.
To już aspekt, na który zwraca uwagę zdecydowanie mniej użytkowników, a to błąd. Karta pamięci powinna być odporna na wszystkie warunki zewnętrzne, tak samo jak urządzenie, do którego jest wkładana. Smartfonów i aparatów fotograficznych używa się w praktycznie każdych warunkach. Deszcz, śnieg, upał, domowe zacisze. Nieraz wszystko to w przeciągu kilku dni. Naprawdę szkoda by było, żeby wszystkie nasze zdjęcia i filmy zniknęły razem z życiem używanej karty. Dlatego warto kupić przetestowaną kartę, której nie straszna jest wilgoć, promienie rentgenowskie (np. na odprawie lotniczej), czy skoki temperatur.
Karty Samsung PRO Endurance są poddawane rygorystycznym testom tak, by spełniać oczekiwania użytkowników w każdych warunkach. Dlatego polecane są wymagającym użytkownikom, profesjonalistom, oraz amatorom, którzy nie chcą się martwić o to, czy ich karta pamięci przetrwa odprawę na lotnisku. Te produkty posiadają potwierdzoną odporność na pola magnetyczne, promieniowanie RTG, wodę, upadek, temperatury (-25 do 85°C), a nawet ciągłe zużycie. Te karty to wzór wytrzymałości.
Prędkość odczytu i zapisu określa to, jak szybko jesteśmy w stanie zapisać coś na karcie, lub z niej coś odczytać. Na ten aspekt nie zwraca się uwagi, dopóki nie trzeba będzie karty przewertować, a powoli wczytujące się pliki mogą przyprawić o irytację. Wybierzmy więc szybką, porządną kartę – Samsung PRO Endurance.
Karty, na których bez przerwy jest coś zapisywane mają tendencję do zawodności. Niestety zdarza się tak, że w kamerach do monitoringu, czy rejestrowania sytuacji na drodze używa się nietrwałych kart, przez co trzeba je często wymieniać. Samsung PRO Endurance doskonale nadaje się do ciągłego nagrywania treści. Karta wytrzymuje aż do 140160 godzin ciągłej rejestracji materiału. To świadczy o jej niezawodności.
Ogółem rzecz biorąc, im szybsza karta pamięci, tym lepiej. Ten parametr decyduje o tym, jak szybko możemy rejestrować dane i je odczytywać.
Informację o szybkości karty są umieszczone na jej wierzchniej warstwie. Powinny również znajdować się na opakowaniu.
Oznaczenie C mówi o prędkości zapisu. I tak kolejno mamy 2 MB/s, 4 MB/s, 6 MB/s oraz 10 MB/s. Najlepiej oczywiście decydować się na wyższe wartości, ponieważ dzisiaj produkowane urządzenia mają całkiem spore wymagania względem prędkości zapisu kart SD. Wszystkie karty Samsung PRO Endurance posiadają klasę zapisu C10.
Ultra High Speed to jeszcze wyższa wartość zapisu. U1, to klasa równa C10, czyli gwarantowana prędkość zapisu wynosi 10 MB/s. U3 natomiast to klasa zapisu o minimalnej prędkości równej 30 MB/s.
Ewolucją standardu UHS 1 i 3, jest standard UHS-I, UHS-II oraz UHS-III. Te oznaczenia nie mówią o minimalnej wartości zapisu, ale o maksymalnej wartości zapisu. Karty pamięci UHS-I zapisują z prędkością do 104 MB/s, karty UHS-II z prędkością do 312 MB/s, UHS-III maksymalnie do 624 MB/s. Zanim zdecydujemy się na trzeci wariant warto upewnić się, że nasze urządzenie obsługuje taką prędkość zapisu. Inaczej nie skorzystamy z dobrodziejstw takiej karty i równie dobrze możemy kupić niższy standard. Uniwersalnym wyborem może być UHS-II.
Oznaczenia z literą V zainteresują najbardziej osoby nagrywające wideo, ponieważ oznaczenie to mówi o prędkości zapisu wideo, i tak kolejno mamy 6 MB/s, 10MB/s, 30MB/s, 60MB/s i 90MB/s. Karty z oznaczeniem V poleca się do kamer sportowych, samochodowych wideorejestratorów i dronów.
Sprawdźmy swoją wiedzę w praktyce. Jak odczytywać symbole z karty pamięci?
Na samej górze widnieje logo producenta. To naprawdę istotny fakt, ponieważ świadczy on o jakości produktu. Poniżej mamy nazwę serii, a więc PRO Endurance. To karty sprawdzone, o wysokiej wytrzymałości. Liczba 256 informuje nas o tym, że karta zmieści w sobie 256 GB danych. To naprawdę sporo.
Bo szkoda by było, żeby dane z karty pamięci nagle nam wyparowały, albo, żeby nagle okazało się, że karta ma pojemność mniejszą niż producent obiecywał. Samsung PRO Endurance to gwarancja wytrzymałości karty, jej niskiej zużywalności i pewność, że jak karta ma mieć 64 GB do zagospodarowania, to rzeczywiście tak jest. Dodatkowo, kupując Samsung PRO Endurance w opakowaniu znajdziemy adapter, więc nie będzie problemu z przełożeniem karty z aparatu, czy smartfonu do laptopa. Wygoda, bezpieczeństwo i jakość.
Aby karta mogła nam służyć jak najdłużej, należy o nią dbać. Jak? To proste.
Jeżeli potrzebujemy karty do zastosowań profesjonalnych, półprofesjonalnych, lub po prostu o znacznej pojemności, to najlepszym wyborem będzie Samsung PRO Endurance 256GB, lub 128 GB. Maksymalna prędkość odczytu równa 100 MB/s i maksymalna prędkość zapisu aż do 40 MB/s czynią z tych kart godnego zaufania kompana.
Jeżeli szukamy mniejszych pojemności, to karty Samsung PRO Endurance 64 i 32 GB będą idealne. Zdecydowana większość urządzeń na rynku obsługuje te wielkości pamięci, a prędkość zapisu i odczytu daje swobodę w działaniu. To idealne rozwiązanie dla niedzielnych fotografów i osób, które nie potrzebują większych przestrzeni pamięci.
Artykuł sponsorowany