Najlepszy prezent dla programisty? Sprawdź nasze propozycje

Zastanawiasz się, czym można obdarzyć programistę lub informatyka? Pomysłów jest multum, ponieważ te osoby w codziennej pracy wykorzystują wiele urządzeń i przedmiotów. Wśród propozycji znajdziesz świąteczne upominki zarówno dla doświadczonych programistów, a także takich, którzy chcą dopiero zacząć swoją przygodę z tym zawodem.

Najlepsze prezenty dla programisty i informatyka

Jeśli szukasz idealnego prezentu dla programisty, masz naprawdę szeroki wybór. Programiści to ludzie z pasją, którzy lubią nowe wyzwania i ciągłe uczenie się nowych rzeczy. Spędzają także wiele godzin przed komputerem, gdzie wykorzystują szeroką gamę sprzętów. Dlatego dowolny prezent związany z ich zawodem na pewno sprawi im radość. Jednym z lepszych prezentów dla programisty lub informatyków, nie tylko takich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z pisaniem kodów, może być nowa książka lub kurs online dotyczący programowania. Kodowanie to dziedzina, w której ciągle pojawiają się nowe języki i narzędzia, dlatego programiści, podobnie jak lekarze czy prawnicy ciągle się uczą, aby być na bieżąco. Podarowanie im jednego z tych upominków pozwoli im rozwijać swoje umiejętności i poznać nowe technologie.

Inną równie dobrą opcją, na której się dziś skupimy, są urządzenia i gadżety. Jak już wspomniałem, programiści uwielbiają nowe technologie, które usprawnią im codzienną pracę i poprawią jej komfort. Jeśli nie jesteś geekiem, znalezienie odpowiedniego prezentu dla informatyka może być trudne. Nawet jeśli jest to twój przyjaciel, partnera, współpracownik lub członek rodziny, wpadnięcie na ten idealny upominek często jest kłopotliwe. Jednak idealne prezenty technologiczne istnieją, a o to niektóre z nich.

pomysł na prezent dla programisty

Myszka i klawiatura

Jak łatwo się domyślić programowanie polega na ciągłym wstukiwaniu kolejnych linijek kodu. Dlatego każdy pracujący w tym zawodzie oprócz samej wiedzy musi posiadać także dobrej jakości sprzęt. Wśród nich oprócz komputera czy laptopa znajdziesz przede wszystkim myszkę i klawiaturę. Podczas wielogodzinnego pisania na klawiaturze czy korzystania z myszki nadgarstki i same palce są narażone na spory nacisk na nerwy, co w konsekwencji może prowadzić nawet do poważnych schorzeń. 

Ergonomiczne myszki i klawiatury pozwalają odciążyć dłonie, a ponadto dodatkowe w pełni programowalne przyciski przyspieszą pracę. Jeśli programista pracuje każdego dnia po 8 godzin, to używanie peryferii będzie dużo intensywniejsze niż u osób, które używają ich jedynie do gry po całym dniu pracy lub surfowania po Internecie. Dlatego jest to główny powód, aby sprzęt był wytrzymały, a polecane przeze mnie modele mają żywotność do nawet 50 milionów kliknięć, co bez problemu wystarczy na wiele lat ciągłej pracy, brzmi dobrze, prawda?

Sprawdź ofertę myszek i klawiatur w x-komie

Monitor

Bez monitora, podobnie jak bez klawiatury i myszki, nie da się programować. Właściwie to nie da się w ogóle korzystać z komputera. Dobry monitor jest bezcennym sprzętem nie tylko dla programistów, ale także informatyków i każdego, kto pracuje przed komputerem. Ważne, żeby posiadał odświeżanie na poziomie minimum 60 Hz, tak aby poruszający się na ekranie obraz był płynny. Jeśli osoba, którą chcesz obdarować, pracuje z wieloma kolumnami, ekran powinien być wykonany w technologii UltraWide, czyli posiadać proporcję 21:9, a nie standardowe 16:9. Przydaje on się także w momencie, gdy trzeba podzielić pulpit na 2 lub więcej części. 

Kolejnym świetnym rozwiązaniem jest funkcja pivot, która pozwala przekręcić monitor w pozycję pionową. Sprawdza się, to gdy programista pracuje z wieloma liniami kodu jednocześnie – nie musi wtedy cały czas przewijać widoku. Warto dodać, że wyświetlacz powinien mieć dodatkowe technologie, które dbają o wzrok, jak np. eliminacja światła niebieskiego.

Sprawdź wszystkie monitory w ofercie x-komu

Lampka na monitor

Włączony monitor emituje pewną ilość światła, zwłaszcza gdy mamy włączone jasne strony internetowe lub programy. Nie da się jednak ukryć, że długie przebywanie przed ekranem może sprawiać ból głowy lub prowadzić do tzw. zespołu suchego oka, a to nierzadko prowadzi do chorób oczu, złego samopoczucia i braku koncentracji.

Aby zmniejszyć negatywny wpływ wyświetlaczy na oko, warto wyposażyć swoje stanowisko w lampkę montowaną na monitorze. Powinna mieć ona barwę światła jak najbardziej zbliżoną do neutralnej, choć są i takie, których kolory możemy dowolnie zmieniać w dedykowanej aplikacji. Ważne jest, aby były one oznaczone skrótem „CE”, co oznacza, że są przetestowane w laboratorium i spełniają normy bezpieczeństwa fotobiologicznego.

Sprawdź lampki na monitor w x-komie

Biurko

Biurko zaraz obok fotela jest kluczem do prawidłowej postawy, a co za tym idzie komfortu pracy. Powinno ono być dobrane w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko zwyrodnień i związanych z nimi bólu. Przed dokonaniem zakupu warto najpierw zmierzyć ilość dostępnego miejsca, aby nie okazało się ono niewystarczające. Blat biurka musi być osadzony na solidnych nogach, które zapewnią stabilność konstrukcji. Wiele modeli posiada także wycięte otwory na kable, a także koszyczki, żeby można było je łatwiej organizować. 

Wśród uchwytów natomiast warto szukać takiego na napój oraz na słuchawki. Podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze czasem warto wstać i rozprostować kości. Jednak jeszcze lepiej jest zmieniać pozycje pracy. Myślisz, że nie da się pracować na stojąco? Oczywiście, że się da, jednak do tego będzie potrzebne biurko z elektryczną regulacją wysokości. Aby zachować więcej miejsca na biurku, warto zamontować ekran na uchwycie do monitora. Są nawet takie mocowania, które umożliwiają trzymanie 2 monitorów jednocześnie.

Poznaj ofertę biurek w x-komie

Fotel

Praca zdalna sprawia, że większość dnia przesiaduje się przed ekranem monitora lub laptopa. Dlatego jeśli nie wiesz, jaki prezent wybrać dla programisty, wygodny i ergonomiczny fotel będzie strzałem w dziesiątkę. Pozycja siedząca nie sprzyja zdrowym plecom i powoduje ból w krzyżu, karku, kręgosłupa czy nawet drętwienie nóg. Zwykle głównym winowajcą jest zła pozycja, ale duży wpływ na nią ma także fotel. To on jest w stanie odciążyć mięśnie.

Warto, aby wybrany przez Ciebie model miał dodatkowy zagłówek na odcinek szyjny i lędźwiowy, a także regulowane podłokietniki w celu odciążenia przedramion. Ponadto powinien posiadać regulację wysokości, aby można było go dostosować do wzrostu. Pamiętaj jednak, że samo krzesło to nie wszystko, warto obdarowanemu podarować książkę o tym, jak wzmacniać mięśnie pleców, aby uniknąć dyskomfortu.

Zobacz fotele w ofercie x-komu

Podkładka pod nadgarstek

Podkładka pod nadgarstek jest rewelacyjnym akcesorium, które świetnie przydaje się podczas pisania na klawiaturze. Wyprofilowana konstrukcja pozwala ułożyć ręce w wygodny sposób i przede wszystkim odciąża nadgarstki. Wiąże się to z eliminacją dolegliwości spowodowanych naciskiem na nerwy i naczynia krwionośne. Ergonomiczna podkładka już podczas pierwszego użycia przyniesie rezultaty. Jeśli chodzi o materiały wykonania, to są one różne, od pianki pokrytej ekoskórą, przez żelowe, po drewniane – wszystko zależy od Ciebie. Warto zwrócić uwagę, aby u spodu znajdowały się nóżki antypoślizgowe, aby produkt nie ruszał się po biurku.

Podkładki pod nadgarstek kupisz w x-komie

Ładowarka indukcyjna

Wszystkie współczesne smartfony posiadają wbudowaną funkcję ładowania bezprzewodowego. Jednak jeszcze niewiele osób posiada ładowarki indukcyjne w domu. Dlatego są one dobrym pomysłem na prezent, zwłaszcza dla osób, które sporo czasu spędzają w jednym miejscu. Urządzenie może być stale podpięte do kontaktu i leżeć sobie na biurku, a kiedy telefon będzie wymagał ładowania, wystarczy go jedynie na nie położyć. Dodatkowo ładowarki indukcyjne wyglądają elegancko i minimalistycznie, dlatego nie zaburzają one designu pomieszczenia. Stosowanie ładowarki bezprzewodowej sprzyja żywotności baterii, ponieważ wbudowane zabezpieczenia chronią ją przed przegrzaniem lub zwarciem, a w momencie, kiedy smartfon osiągnie 100%, wyłącza się ona automatycznie.

Sprawdź ładowarki indukcyjne w x-komie

Sprawdź inne świąteczne inspiracje na prezenty

Szukasz więcej ciekawych pomysłów na upominki?

🎁 Koniecznie śledź nasze świąteczne inspiracje🎁

Zajrzyj też do naszych sklepów: