Co zrobić, gdy czcionka nie ma polskich znaków?
Przy prostym projekcie i mając pod ręką dobrego grafika z odpowiednim pakietem narzędzi, sprawę da się rozwiązać na przysłowiową piechotę. Tu i tam możliwe będzie dołożenie „ogonków”, ale by nie było tak kolorowo, to jak zawsze musi być jakieś „ale”. Problemem może się bowiem okazać licencja. Jak wszystko we współczesnym świecie, tak i czcionki są chronione prawem autorskim, podlegają opłatom, a do korzystania z nich do użytku komercyjnego wymagane jest uiszczenie stosownej opłaty. Licencja taka wcale nie musi uwzględniać naszych małych modyfikacji wykonanych przez grafika i próba ignorowania tego faktu może skończyć się nieprzyjemnościami. Te we współczesnym świecie zazwyczaj rozwiązuje się na sali sądowej za bardzo ciężkie pieniądze, a tego chyba nikt nie lubi. Zatem zanim zlecimy cokolwiek grafikowi, zalecana jest szczególna ostrożność, gdyż położenie jakiegoś wielkiego projektu na ogonkach byłoby wtopą stulecia.
Alternatywą do dłubania przy cudzym projekcie lub szukania idealnej czcionki jest przygotowanie własnej, ale to też nie jest proces łatwy i co najważniejsze krótki. Na taki krok decydują się tylko najwięksi i posiadający odpowiednie zasoby finansowe. Mimo wszystko Internet jest przepełniony czcionkami i chyba łatwiej poszukać czegoś, co będzie nam choć trochę odpowiadało, ale do tego tematu wrócimy jeszcze w kolejnym akapicie.
Jeśli dana czcionka nie posiada polskich znaków, to można też oczywiście nie zrobić nic, ale wtedy oczom czytelnika ukażą się dziwne obrazki. Tam, gdzie będzie brakowało polskiego znaku, wyświetlony najpewniej zostanie znak zastępczy, czyli dana literka będzie pogrubiona, będzie wyglądała inaczej i ogólnie będzie kłuła w oczy. Współczesne systemy komputerowe są bowiem na tyle sprytne, że gdy brakuje czegoś w wymuszanym pakiecie, to odwołują się do standardowego, a te język polski obsługują. Słowem, przeczytać się da, ale oczy raczej na pewno będą „krwawić”. Mimo wszystko zamiast kombinować albo narażać czytelnika na niedogodności estetyczne, lepiej poszukać czcionki z polskimi znakami.