Czym jest „Prywatna przestrzeń”? To nowy sejf w Androidzie 15

„Prywatna przestrzeń” to nowa funkcja w Androidzie 15. Jest to forma sejfu, który pomaga ukryć wrażliwe aplikacje i pliki, tak, aby nikt prócz użytkownika smartfona nie miał do nich dostępu i nikt prócz niego ich nie zobaczył. Jak dokładnie działa „Prywatna przestrzeń”? Czy rzeczywiście zwiększa naszą prywatność i bezpieczeństwo danych?

„Prywatna przestrzeń” – najciekawsza funkcja Androida 15

Android 15 zadebiutował oficjalnie 15 października 2024 roku i przyniósł nam kilka nowych funkcji. Najciekawszą z nich jest – w mojej ocenie – „Prywatna przestrzeń”. Jak działa i komu się przyda?

„Prywatna przestrzeń” to forma sejfu z jeszcze większymi zabezpieczeniami

„Prywatna przestrzeń” to nic innego jak forma smartfonowego sejfu, który może budzić skojarzenia z aplikacją „Mój sejf” od Samsunga lub aplikacjami typu „LockMyPix”.

Jest to jednak sejf, jakiego nie powstydziłby się najlepszy szwajcarski bank. Narzędzie umożliwia stworzenie całkowicie prywatnej strefy, gdzie umieścisz najbardziej wrażliwe aplikacje czy pliki – tak, aby ukryć je przed każdymi wścibskimi lub niepożądanymi oczami. Jakie zabezpieczenia ma „Prywatna przestrzeń”?

  • Oddzielne konta – uruchamiając narzędzie, masz możliwość utworzenia kolejnego konta Google, które wykorzystywane będzie tylko dla przestrzeni stworzonej w sejfie.
  • Pełne szyfrowanie danych – wszystkie dane, jakie umieścisz w „Prywatnej przestrzeni”, są automatycznie szyfrowane i chronione przed nieautoryzowanym dostępem.
  • Ukrywanie aplikacji i powiadomień – aplikacje powiązane z narzędziem nie będą wyświetlać na Twoim głównym profilu powiadomień i będą całkowicie ukryte.

„Prywatna przestrzeń” tworzy praktycznie „drugiego” Androida, który jest jeszcze bardziej ukryty i jeszcze lepiej zabezpieczony.

Kto skorzysta z tego narzędzia?

W „Prywatnej przestrzeni” całkowicie ukryjesz aplikacje, w których masz, np. zapisane newralgiczne dane. Może to być chociażby aplikacja Twojego banku lub pozwalająca Ci handlować na giełdzie bądź kryptowalutami.

W nowym sejfie od Androida ukryjesz również zdjęcia, które chcesz, by były widoczne tylko dla Ciebie (a niekoniecznie dla Twojej drugiej połówki czy znajomych), filmiki z szalonych wyjazdów integracyjnych lub wszelkiej maści inne pliki, które również ukryłby James Bond.

Dzięki temu unikniesz sytuacji, kiedy dajesz swój smartfon drugiej osobie, by np. sama scrollowała fotki zrobione przez Ciebie na wakacjach lub by zrobiła sobie selfie Twoim aparatem, a ona trafi na zdjęcie lub aplikację, której… nigdy miała nie zobaczyć.

„Prywatna przestrzeń” przyda się także pracownikom, którzy na swoim smartfonie trzymają newralgiczne dane (chociażby firmowe) i chcą oddzielić przestrzeń roboczą od prywatnej. Narzędzie to zniweluje ryzyko ich wykradnięcia w przypadku zgubienia smartfona lub włamania na konto.

Co jeszcze przyniósł nam Android 15?

Oprócz „Prywatnej przestrzeni” Android 15 dał użytkownikom jeszcze kilka innych ciekawych opcji, takich jak:

  • Ochrona przed kradzieżą – dzięki tej opcji Android 15 wprowadza m.in. automatyczną blokadę ekranu w razie niepożądanych ruchów sugerujących kradzież;
  • Automatyczne włączanie Bluetooth – funkcja, która wyłącza Bluetooth na 24 godziny, a po tym czasie ponownie go włącza;
  • Losowy adres MAC przyda się, kiedy łączymy się z Internetem poprzez publiczne sieci WiFi, ponieważ funkcjonalność ta zmienia losowo adres MAC smatrfona za każdym razem podczas interakcji z WiFi;
  • Przypinanie i odpinanie pasków zadań – jest to opcja przeznaczona dla użytkowników telefonów składanych – pozwala dostosować dwuekranowy układ tak, aby mieć pod ręką wszystkie niezbędne aplikacje.

Jak widzisz, Android 15 ma wiele nowych opcji, które jeszcze bardziej usprawnią działanie systemu. „Prywatna przestrzeń” jest jednak o tyle ciekawym narzędziem, że stworzy dla Ciebie całkiem chronioną i szyfrowaną strefę na ukrycie aplikacji, której nie dawały dotychczas inne „sejfowe” rozwiązania.