Najlepsze aplikacje rowerowe na smartfony

Jesteś fanem jednośladów? Doskonale się składa. Ja jeżdżę bardziej rekreacyjnie niż wyczynowo, ale zaliczam się do grona fanów – zdecydowanie. A że lato trwa w pełni, przygotowałam krótkie zestawienie aplikacji must have dla entuzjasty dwóch kół. To co, „jedziemy”?

Aplikacje rowerowe na smartfon

Główną zaletą smartfonów jest ich multimedialność. Większość dostępnych na rynku modeli posiada spore ekrany dotykowe oraz GPS, a to doskonale sprawdza się podczas jazdy na rowerze i pozwala korzystać z nich niczym z profesjonalnej nawigacji czy rejestratora trasy. 

Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał telefonu podczas poruszania się jednośladem warto zainstalować na nim odpowiednią dla naszych potrzeb aplikację z mapami na rower. Jaka aplikacja na rower będzie wiec najlepsza? Taka, która oferuje m.in.:

  • precyzyjną nawigację rowerową,
  • rejestrowanie przebiegu trasy i odległości pomiędzy konkretnymi punktami,
  • statystyki odnośnie dystansu, czasu i prędkości jazdy,
  • planowanie tras, dobieranie szlaków wg indywidualnych predyspozycji i warunków jazdy,
  • tworzenie sieci społecznościowych,
  • kierowanie do punktów POI, serwisów rowerowych…

… i wiele, wiele innych.

Nawigacja rowerowa w … smartfonie

Profesjonalna nawigacja rowerowa nieco kosztuje. Fajną sprawą jest więc wybranie darmowej aplikacji na rower, która trzeba to przyznać – bardzo dobrze ją zastąpi. Nawigacja rowerowa na telefon to jedna z głównych cech większość aplikacji dedykowanych rowerzystom. 

Takie rozwiązanie nie tylko wskaże drogę z punktu A do punktu B, ale znakomicie poprowadzi szlakami dobranymi według indywidualnych predyspozycji rowerzysty oraz poinformuje o ewentualnych utrudnieniach – tak jak ma to miejsce w przypadku nawigacji samochodowej.

Polecane aplikacje rowerowe na smartfon

Rowery miejskie? City Bike!

City Bike! To pierwsza pozycja na mojej liście. Nada się zawsze wtedy, kiedy jako środek transportu wybierasz rower miejski. Ta prosta aplikacja na rower idealnie sprawdzi się zarówno w przypadku mieszkańców miast objętych swoim systemem, jak i przyjezdnych, chcących spędzić aktywnie urlop lub po prostu sprawnie przedostać się z miejsca na miejsce – bez stania w kilometrowych korkach.

Nie musisz obawiać się, czy w stacji rowerów, do której zamierzasz się wybrać, znajdują się jakieś wolne pojazdy. Dzięki City Bike! mapę stacji, z natychmiastowym podglądem ilości rowerów w niej dostępnych, masz w swoim smartfonie. Aplikacja daje Ci również dostęp do archiwum, które mówi o tym, jak zmieniała się liczba rowerów podczas ostatniej doby lub godziny. Proste, ale przydatne, prawda?

Miasta monitorowane przez City Bike!:
Warszawa, Wrocław, Białystok, Ostrów Wielkopolski, Piaseczno, Poznań, Częstochowa, Gliwice, Grodzisk Mazowiecki, Katowice, Konstancin Jeziorna, Kołobrzeg, Kraków, Łódź, Lublin, Michałowice, Opole, Radom, Stalowa Wola, Świdnik, Szamotuły, Szczecin.

City Bike! jest całkowicie darmowa. Dedykowana jest dla iOS, więc pobierzesz ją w App Store.

Huawei P30 Pro zdjęcia

Numer 2. Strava

Przyjemna aplikacja, stworzona z myślą o osobach jeżdżących na rowerze, ale również biegaczach.

Dzięki współpracy z GPS potrafi określić naszą lokalizację, przez co precyzyjnie podaje przebyty dystans. Sprawnie obliczy również tempo. Co więcej, dla lepszej wizualizacji podzieli trasę na segmenty, czego niestety nie ma w kultowym już Endo. Umożliwia także zaplanowanie wycieczki w oparciu o dostępne szklaki. Ponadto wyznacza strefy bezpieczeństwa, dzięki czemu możesz ukryć lokalizacje, którymi nie chcesz się dzielić, np. miejsce zamieszkania. Pozwala także na stworzenie kalendarza treningów, co przynajmniej u mnie, wpływa na systematyczność. A, i najważniejsze – mimo, że jest bezpłatna, została pozbawiona irytujących reklam, a to zawsze na plus.

Platforma – Android oraz iOS. Aplikacja w wersji podstawowej jest bezpłatna.

Aplikacja Mój Rower

Super sprawa w kontekście planowania wycieczki. Dzięki aplikacji Mój Rower możesz korzystać z bogatej bazy tras dedykowanych rowerom, zaplanować własny szlak, a do tego – rejestrować przebyte kilometry. Znajdziesz tu trasy w swojej okolicy, a także zarejestrujesz nowe i podzielisz się nimi poprzez serwisy społecznościowe. Kto wie, może zainspirujesz kogoś do ruchu na świeżym powietrzu?  

Aplikacje zainstalujesz na każdym smartfonie z Androidem. Jest darmowa. 

Przezorny zawsze ubezpieczony – Bike Repair

Polecam. Już nie raz uratowała mi życie. Nikt nikomu źle nie życzy, ale gdy niespodziewanie, wiele kilometrów od domu, dojdzie do awarii sprzętu  i masz Bike Repair – nie musisz się obawiać. Ta przydatna aplikacja w swojej podstawowej wersji zawiera 9,  a w płatnej aż 58 instrukcji – w razie ewentualnej awarii roweru. Skutecznie podpowiada m.in.  jak dokonać naprawy w konkretnej sytuacji. Co więcej, instrukcje opatrzone są w zdjęcia, które znacznie ułatwiają proces regulacji oraz wymiany części. Ponadto masz w niej dostępne wskazówki lifestylowe, np. jak się ubrać czy dbać o zdrowie. Poinformuje Cię także o nowinkach ze świata rowerowego. Możesz również prowadzić dzienniczek napraw i wydatków związanych ze swoim jednośladem. Jedyny warunek korzystania – musisz znać angielski, bo tylko w takiej wersji Bike Repair jest obecnie dostępna.

Zainstalujesz ją na Android i iOS. Podstawowa wersja jest darmowa, a pełna kosztuje niecałe 12 zł.

Na koniec słów kilka ku przestrodze

Pamiętaj, że bezpieczeństwo to podstawa. Wybierając się w trasę i korzystając z powyższych rozwiązań postaw na dedykowane dla smartfonów uchwyty, stworzone dla Twojej wygody. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie będziesz się niepotrzebnie rozpraszać podczas jazdy. Umożliwi Ci ono również bieżącą kontrolę swoich postępów. 

Szerokiej drogi!