Bezlusterkowiec – co oferuje i dlaczego warto go kupić?
Na rynku fotograficznym dostępne są także tzw. bezlusterkowce, czyli – jak można się łatwo domyśleć – aparaty bez wbudowanych luster (ang. mirrorless), które wcale nie są gorszym rozwiązaniem. Wręcz przeciwnie, coraz bardziej zyskują na popularności dzięki swojej mniejszej wadze i szybkości robienia zdjęć. Niepodważalnym atutem jest w nich także intuicyjna obsługa i mnóstwo systemów przetwarzających obraz, dzięki którym do korzystania z takiego sprzętu nie trzeba posiadać ugruntowanej wiedzy fotograficznej.
Mobilność wynikająca z mniejszej formy i zalety znane z lustrzanek, w tym np. wbudowany ekran, sprawiają że bezlusterkowce są bardzo popularne wśród entuzjastów fotografii – również tej amatorskiej. Z tego rodzaju aparatu będą także zadowolone osoby ceniące sobie swobodne transportowanie i trwałość sprzętu, w tym np. podróżnicy czy reportażyści.
A jak ich działanie ma się w praktyce? Jedyną różnicą w kontekście lustrzanek jest fakt, że światło i obraz przechodzące przez obiektyw aparatu bezlusterkowego, pojawia się bezpośrednio na przetworniku obrazu, a następnie na zaimplementowanym w nim ekranie, omijając lustrzane odbicie. Błyskawiczny podgląd zdjęcia umożliwia szybkie i precyzyjne manewrowanie jego ustawieniami jeszcze przed jego ostatecznym cyknięciem. Z kolei mniej ruchomych części w budowie sprzętu sprzyja nie tylko jeszcze szybszemu robieniu zdjęć, ale również o wiele mniejszemu hałasowi, co z kolei pozwala na jeszcze dyskretniejsze ujęcia.
Sprawdź bezlusterkowce dostępne w x-komie
Lustrzanka czy bezlusterkowiec? Jak wybierać?
Wybór między lustrzanką a bezlusterkowcem to decyzja, która powinna być przemyślana. Zastanów się, co jest dla Ciebie ważniejsze i na tej podstawie wybieraj aparat dla siebie. Poniżej znajdziesz kilka inspiracji i pytań, na które warto sobie odpowiedzieć przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Bezlusterkowiec będzie dobrym wyborem, jeśli:
- uprawiasz fotografię amatorską i profesjonalną;
- sporo podróżujesz, więc potrzebujesz kompaktowego i solidnego sprzętu;
- nie chcesz nosić ze sobą dodatkowych akcesoriów;
- chcesz mieć bieżący podgląd rejestrowanych kadrów;
- zależy Ci na dyskretnym sprzęcie, np. do fotografii reportażowej;
- chcesz robić zdjęcia szybko i nie obniżać w ten sposób ich jakości.
Lustrzanka przyda Ci się z kolei, jeżeli:
- posiadasz szeroką wiedzę fotograficzną i lubisz wykorzystywać ją w praktyce;
- delektujesz się fotografią i chcesz realnie poświęcać jej czas;
- chcesz mieć możliwość dostosowania parametrów do konkretnego ujęcia;
- cenisz sobie możliwość wymiany soczewek – wymienne obiektywy.
Artykuły o fotografii trochę szurają po dnie.
Lustrzanka przyda Ci się z kolei, jeżeli:
posiadasz szeroką wiedzę fotograficzną i lubisz wykorzystywać ją w praktyce; – To znaczy, że jako zaawansowany fotograf nie mogę używać bezlusterkowca?
delektujesz się fotografią i chcesz realnie poświęcać jej czas – to przy robieniu bezlustrem nie poświęcam czasu i nie mogę się delektować?
chcesz mieć możliwość dostosowania konkretnych parametrów do konkretnego ujęcia – Bezlustro posiada tylko automat? Warto się do edukować.
cenisz sobie możliwość wymiany soczewek – wymienne obiektywy. – Tak samo jak wyżej. Bezlustro też wymaga obiektywów które można wymienić.