Jak namierzyć lokalizację telefonu za pomocą numeru telefonu?

Sceny z filmów i seriali, gdzie dobro i zło namierzają się wzajemnie śledząc na mapie sygnał z telefonu, nie kryją w sobie nadzwyczaj zaawansowanej technologii. Ale czy dostępna jest ona dla wszystkich i namierzyć możemy każdego o dowolnej porze?

Namierzanie telefonu, a namierzenie numeru

Na początek warto rozróżnić namierzanie telefonu, a namierzanie numeru telefonu. Pierwszy jest bardzo powszechnie stosowany przez użytkowników. Opiera się na lokalizowaniu urządzenia za pomocą specjalnych do tego aplikacji, które wymagają dostępu do internetu, a także GPS-u. Drugi to namierzanie za pomocą sygnału z karty SIM, co postaram się przybliżyć w dalszej części tekstu.

O tym, jak namierzyć telefon dowiecie się z tekstu: 5 szybkich sposobów na zlokalizowanie telefonu

Karta SIM

Do czego może przydać się namierzenie numeru?

Z czym kojarzy się lokalizowanie telefonu? W pierwszej kolejności na myśl przychodzą mi filmy akcji, gdzie spektakularne pościgi są możliwe dzięki mrugającej, czerwonej kropce na mapie wielkiego miasta. Kropki, która jest sygnałem z telefonu poszukiwanego.

A co jeśli bliska nam osoba podejrzanie często zostaje po godzinach w pracy, nie ma dla nas czasu i jest ciągle zmęczona? Mniej i bardziej romantyczne historie z filmów i seriali każą myśleć, że dzieje się coś złego. Ach, gdyby tylko dowiedzieć się, gdzie ta osoba wtedy rzeczywiście jest…

Ale zejdźmy na ziemię. Może zaniepokoić nas zbyt długi powrót dziecka ze szkoły. Możemy też zgubić telefon lub ktoś nam go ukradnie. Co w takim przypadku mogłoby się przydać? Namierzenie numeru w celu ustalenia lokalizacji telefonu i jednocześnie osoby, która ma go ze sobą.

Znaczniki na mapie

Jak namierzyć numer telefonu?

Lokalizację telefonu przez numer można poznać poprzez informacje z tzw. BTS-ów, czyli stacji nadawczych, do których loguje się numer. Dzięki temu dość dokładnie można ustalić położenie telefonu. Wydawać by się mogło, że wystarczy znać numer telefonu, żeby go namierzyć.

Bezpieczna rodzina i kontrola rodzicielska

Lokalizowanie za pomocą numeru telefonu umożliwia usługa Gdzie jest dziecko?, którą wspierają operatorzy komórkowi. Pobieramy aplikację Bezpieczna rodzina (dostępna na Androida oraz iOS) i dodajemy numer bliskiej osoby, którą chcemy mieć na oku. W telefonie tej osoby trzeba wyrazić zgodę na lokalizowanie. Potwierdzenie odbywa się poprzez wysłanie odpowiedzi na wiadomość SMS, z prośbą o zgodę na śledzenie. Lokalizację możemy w dowolnej chwili sprawdzić w aplikacji mobilnej, na stronie lub wysyłając SMS-a. Usługa darmowa jest przez miesiąc, później jest płatna w zależności od wybranego pakietu oraz operatora.

Screen ze strony aplikacji Bezpieczna rodzina

Lokalizację numeru telefonu umożliwiają również aplikacje do kontroli rodzicielskiej, jak Norton Security, które np. wysyłają alerty SMS po przekroczeniu przez dziecko wyznaczonej strefy. Wymaga to jednak wcześniejszej konfiguracji, która odbywa się w bardzo podobny sposób, jak opisana wyżej usługa Gdzie jest dziecko?.

O czym warto pamiętać?

Musimy pamiętać, że tylko pewne podstawy prawne pozwalają na śledzenie numeru bez wcześniejszej zgody, a w porozumieniu z operatorem z czegoś takiego może korzystać policja lub inne służby. Sami nie namierzymy więc telefonu, jeśli wcześniej nie zainstalujemy i nie skonfigurujemy odpowiednich do tego aplikacji. Nie da się tego zrobić nawet wtedy, kiedy znamy numer telefonu.

Namierzanie telefonu za pomocą numeru ma też pewien zasadniczy minus. Wystarczy wyłączyć telefon lub wyjąć z niego kartę i sygnał przepada. To właśnie na karcie SIM przechowywany jest numer i nie jest on przypisany do urządzenia. W najlepszym wypadku będziemy w stanie ustalić ostatnie położenie.

Namierzanie karty SIM

Nie daj się oszukać

Ku przestrodze, wspomnę jeszcze o wielu podejrzanych stronach, które znajdziemy w sieci po wpisaniu w Google frazy: jak namierzyć telefon?. Twórcy takich stron reklamują swoje narzędzia hasłami wpisz numer telefonu, namierzymy go. Zdecydowanie odradzam ten sposób, ponieważ najczęściej witryny takie są fałszywe i wyłudzić chcą od nas dane, a także pieniądze. Poza tym, czy to nie byłoby za łatwe? Przecież wtedy każdy mógłby namierzyć nas o dowolnej porze dnia i nocy.

Smartfony znajdziesz w sklepie x-kom