Instagram, Twitter i TikTok łączą siły. Wspólnie stawią czoła hakerom

Największe aplikacje w mediach społecznościowych, Instagram, Twitter i TikTok wspólnie zawalczą z hakerami, którzy wykradają konta, a później je odsprzedają. Wszystkie nielegalne działania niedługo mają być już przeszłością, ponieważ firmy mają plan jak ustrzec swoich użytkowników przed działaniami oszustów.

Giganci przeciwko hakerom

Platformy takie jak Twitter, TikTok i Instagram skoordynowały swoje działania i rozpoczęły walkę z oszustami, którzy wykradali konta w mediach społecznościowych. Ze wstępnych informacji wynika, że łącznie zostały zawieszone setki kont użytkowników skupionych wokół forum internetowego OGUsers. Od lat kwitnie tam czarny rynek, na którym złoczyńcy sprzedają skradzione wcześniej dane użytkowników i numery telefonów.

Jak donosi Brian Krebs, dziennikarz i specjalista ds. cyberbezpieczeństwa, najczęściej kradzieży ulegały konta z krótkimi, bądź w jakiś sposób unikatowymi nazwami, które później były sprzedawane za kwoty od kilku, do kilkudziesięciu tysięcy dolarów.

Tak wyglądało konto jednego z pośredników na Instagramie, które już zbanowano:

Instagram zbanowane konto

W oficjalnym komunikacie Facebooka (właściciela Instagrama) możemy wyczytać, że oszuści nie tylko wykradają konta za pomocą złośliwego oprogramowania, ale także jawnie nękają i wymuszają zdradzenie danych do logowania. Wyrządzają tym samym krzywdę społeczności zebranej wokół mediów społecznościowych i czerpią korzyści materialne. Rzecznik poprzysiągł zrobić wszystko, co w jego mocy, aby utrudnić działania internetowych przestępców.

Instagram, Twitter i Tiktok nie zamierzają się poddawać

To pierwsza, lecz nie ostatnia wspólna akcja największych firm w branży. Hakerzy nie tylko wykradają konta, lecz w formie zabawy włamują się na nie i usuwają całą dostępną zawartość. W taki sposób w ubiegłym roku zostało wyczyszczonych dziesiątki kont celebrytów. Wśród nich znaleźli się m.in. Elon Musk i Barack Obama. Jak udało się ustalić, większość hakerów nie jest nawet pełnoletnia.

Aby zapobiec podobnym sytuacjom, w tym tygodniu Instagram udostępnił nową funkcję, która pomoże przywrócić usunięte zdjęcia. Podsumowując, koordynacja działań według Krebsa pozwoliła usunąć blisko 400 kont wykorzystywanych przez hakerów, a kolejne tygodnie mogą podwoić lub nawet potroić tę liczbę.