Monopoly – historia najpopularniejszej gry na świecie i jej najciekawsze edycje

Monopoly to jedna z najpopularniejszych gier planszowych na świecie, której w tym roku mija 85 lat od wprowadzenia jej do sprzedaży. Choć odmian Monopoly powstało mnóstwo i wystąpiły już w nich miasta z całego globu, postacie z bajek czy filmów wciąż powstają nowe pomysły. Poznajcie historię tej gry oraz najbardziej nieprawdopodobne i najciekawsze jej edycje.

Historia Monopoly

Historia powstania Monopoly jest niezwykle interesująca i dla wielu może być zaskoczeniem. Projekt gry powstał ponad 100 lat temu, a jej pomysłodawczyni Elizabeth Magie nie tworzyła jej wcale z myślą o rozrywce. Ideą, która przyświecała jej twórczyni był protest przeciwko kapitalizmowi oraz pokazywać wpływy monopolizacji wynajmu nieruchomości. Tak powstała „The Landlord’s Game”, czyli „Gra właścicieli ziemskich”.

Jednak taka edukacyjna forma nie była dość przystępna, a zasady gry zbyt skomplikowane dla przeciętnego gracza. To zdawał się doskonale rozumieć Charles Darrow – sprzedawca grzejników, który w okresie Wielkiego Kryzysu stracił pracę. Zmodyfikował on nieco grę nadając jej bardziej rozrywkowy charakter, usunął agitację polityczną i zaczął sprzedawać grę pod nazwą Monopoly.

Pierwsza edycja gry posiadała okrągłą planszę i wykonana było z ceraty. Jedyny zachowany egzemplarz okrągłej planszówki zawierający oryginalne elementy i instrukcje pisaną na maszynie, kilka lat temu został sprzedany za równowartość 420 tys. złotych. Kolejna wersja była już kwadratowa  wprowadzone zostały znaczące ulepszenie, grafika była drukowana, choć wciąż kolorowano ją ręcznie. W 1935 roku Charles Darrow sprzedał prawa do gry firmie Parker Brothers, która rozpoczęła jej wydawanie.

W czasach II wojny świtowej możliwości produkcji gry były, rzecz jasna, mocno ograniczone. Jednak tuż po wojnie sprzedaż zaczęła szybko nabierać tempa. W okresie II wojny światowej produkcja gry była bardzo ograniczona. Jednak tuż po wojnie sprzedaż gry istotnie wzrosła, osiągając każdego roku ponad milion kopii. Do roku 1974 sprzedano aż 80 milionów egzemplarzy gry.

O tamtej pory gra Monopoly cały czas się rozwijała, stworzono nowe pionki, dołączono banknoty, powstały nowe wersje i decyzje. Dzisiaj ta gra jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie gier planszowych i wiąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem i sympatią graczy.

Najciekawsze wersje gry Monopolu

Koncern Hasbro przyzwyczaił nas do tego, że regularnie wypuszcza specjalne edycje, które różnią się od klasycznej wersji zmienionymi planszami lub zmodyfikowanymi regułami. Z wersjami gry związane są także różne rekordy. Przeczytajcie jaki jest rekord Guinnessa jeśli chodzi o największą planszę Monopoly, ile kosztuje najdroższa gra oraz jakie są obecnie najciekawsze edycje Monopoly.

Najdroższa wersja Monopoly

Rekordowo droga plansza Monopoly powstała w 1988 rok, a jej koszt to około … 2 mln dolarów. Do wykonania planszy zostało użyte 18- karatowe złoto, dodatkowo całość ozdobiono diamenty, rubiny i szafiry. Jak na bogatą wersję przystało kostki również zostały dopieszczone. Każde z 42 oczek na kostce wysadzono diamentami.

Wykonawcą tej niezwykłej planszówki jest Sidney Mobell. Jubiler z San Francisco. Pomysł na wykonanie takiej luksusowej wersji zrodził się u niego w momencie, kiedy usłyszał o zbliżającym się turnieju Monopoly w Londynie. Praca nad grą trwała rok. Jej twórca wykonał także inne bogato zdobione gry, m.in. wysadzane klejnotami szachy oraz domino.

Największa gra Monopoly

Jedna z największych plansz Monopoly na świecie znajduje się w San Jose, nieopodal Children’s Discovery Center. Została ona zbudowana w 1992 z myślą o targach San Francisco Landscape and Design. Jednak dopiero w 2002 została przeniesiona w obecne miejsce i jest udostępniona dla odwiedzających.

Koszt wynajęcia takiej planszy zaczyna się od 300 dolarów, ale zabawa wydaje się naprawdę przednia. Plansza ma 86 metrów kwadratowych i stworzona jest z betonowych płyt. Narożne pola ważą po 111 kg, a standardowe boczne po 63 kg. Pionkami w grze są sami uczestnicy, którzy na głowach noszą  kapelusze mające upodobnić ich do oryginalnych figurek. Do rzucania służą specjalne ogromne kostki do gry, a gdy któryś z graczy ktoś trafi na pole „Idziesz do więzienia” za karę musi założyć na siebie strój przypominający więziennego pasiaka.

W 2015 roku rekord Giunnessa jeśli chodzi o największą planszę został pobity w Warszawie. Nasza rodzima edycja była niezwykła, bowiem jej tematyką była Warszawa w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Na planszy o powierzchni 400 metrów kwadratowych znajdowały się nieruchomości, które powstały pomiędzy rokiem 1920, a 1939. Rekord ten został jednak już rok później. Plansza powstała w mieście Riverside w Kalifornii, jej wielkość to 744,867 metra kwadratowego i została skonstruowana przez Briana Gallaghera. Jak twierdzi jej twórca, głównym celem. dla którego powstała plansza wcale nie było ustanowienie nowego rekordu Guinnessa, a upamiętnienie 80 – lecia gry Monopoly na świecie. 

Monopoly – Najdłuższa gra w historii

Rozgrywka w klasyczną wersję Monopoly trwa średnio 1-3 godziny, a w przypadku jeszcze większej liczby uczestników nawet dłużej. Już to oznacza, że dla niektórych jest to za długo i podchodzą do jednej rozgrywki nawet na kilka razy.

Jednak dla tych, którzy nie boją się wyzwań Hasbro przygotowało wersję The Monopoly Longest Game Ever. Zamiast standardowych 28 nieruchomości do kupienia w mamy tu ich aż 66. Ilość pół na planszy pozostała taka sama, jednak do rzucania mamy tu tylko jedną kostkę, a nie jak w klasycznej wersji – dwie. To sprawia, że jednorazowo możemy przesuwać się o mniejsza ilość pól w wyniku czego gra staje się automatycznie dłuższa. Kończymy rozgrywkę dopiero, gdy jeden z uczestników gry zdobędzie wszystkie 66 nieruchomości, a do tego 16 ulic, 4 stacje kolejowe i 2 grunty.

monopoly najdłuższa gra
Źródło: hasbro.com

Monopoly Speed

Skoro powstała wersja dla najbardziej wytrwałych musi być coś także dla mniej cierpliwych graczy. Specjalnie dla nich Hasbro stworzył wersję Monopoly, którą można ukończyć w mniej niż 10 minut. Ta wersja to istny wyścig z czasem, wszyscy gracze rzucają kostkami i kupują nieruchomości jednocześnie. Do dyspozycji mamy nawet czasomierz, który odlicza czas podczas kupowania i handlu. Jest to super opcja gdy nie mamy całego wieczoru na grę albo, gdy gramy z młodszymi, mniej cierpliwymi graczami.

monopoly speed

Wersja feministyczna

W zeszłym roku kontrowersje wzbudziła feministyczna wersja gry zatytułowana „Ms. Monopoly”. Gra ma na celu zwrócenie uwagi na problem różnicy w wynagrodzeniach pomiędzy kobietami a mężczyznami. W tej wersji gry za przekroczenie startu mężczyzna otrzymuje 200 dolarów, kobieta zaś ma wypłacane 240 dolarów. Ma to na celu dać przewagę kobietom. Jednak takie rozwiązanie spowodowało oburzenie. Wielu przypominało, że kobiety chcą po prostu równego wynagrodzenia, a nie specjalnego traktowania, a takie rozwiązanie w grze sugeruje, że nie potrafią sobie one poradzić bez dodatkowego wsparcia.

Wygląd samej planszy także uległ zmianie. Inwestujemy w tym przypadku nie w nieruchomości, a w wynalazki stworzone przez kobiety. Znajdziemy tu więc: Wi-Fi, ogrzewanie słoneczne, kamizelka kuloodporna, nowoczesną bieliznę modelującą czy ciasteczka z kawałkami czekolady.

wersja feministyczna monopoly

Winning Moves Monopoly Pokemon

Kolejna wersja to coś dla wielbicieli jednej z najpopularniejszych animacji na świecie, czyli Pokemon. Zamiast domów i hoteli buduje się tu Centra Pokémon oraz Poké Markety. Plansza i karty opatrzone są oryginalnymi ilustracjami z animacji Pokemon. 

monopoly pokemon

Monopoly Koty kontra Psy

Przy okazji kolejnej wersji twórcy Monopoly udowadniają, że ich pomysłowość nie ma granic. Tym razem w grze rywalizują ze sobą miłośnicy zwierząt. Od zawsze boje pomiędzy sobą toczą właściciele kotów i psów prześcigając się w argumentach przemawiających za wyższością ich pupili. Dzięki tej edycji mogą te wątpliwości rozstrzygnąć podczas gry. Rywalizacja odbywa się pomiędzy dwoma drużynami: Team Cat lub Team Dog. Oczywiście zamiast klasycznych pionków mamy tu figurki psów i kotów uwiecznionych podczas swoich codziennych czynności. Do jakiej drużyny dołączacie?

monopoly koty kontra psy

Monopoly Kraina Lodu 2

Wersja dla najmłodszych graczy i wielbicieli popularnego filmu animowanego Disneya. Pola własności przedstawiają charakterystyczne sceny z Krainy Lodu i mają różne zestawy kolorów.

monopoly kraina lodu 2

Monopoly Polska

W 2011 roku do sprzedaży trafiła Polska edycja gry. Na planszy znalazły się 22 polskie miasta, które wcześniej rywalizowały w internetowym plebiscycie o pojawienie się w grze Monopoly Polska. Oddano ponad 2 miliony głosów, które zdecydowały o wyglądzie narodowej planszy. Miasta, które pojawiły się w grze to między innymi Białystok, Kraków, Toruń, Wrocław czy Gdynia.

Monopoly Gamer Mario Kart

W tej wersji Monopoly zamiast standardowych pionków są umieszczone w pojazdach figurki postaci z kultowych gier Nintendo: Mario, Princess Peach, Luigi czy Toad. W grze panują zasady znane z gier Mario Kart, trzeba więc uważać na skórki od banana oraz próbować trafić przeciwników skorupami żółwia. 

monopoly mario

Jaka jest Wasza ulubiona wersja Monopoly?

Ja przyznam, że jestem wierna klasycznej wersji Monopoly, chociaż z moim dzieckiem uwielbiam grać także w wersję  Junior. A Wy które wersje gry macie u siebie? Chcielibyście mieć którąś specjalną edycję, czy jesteście fanami podstawowej wersji? Dajcie znać w komentarzach.

Zobaczcie Hasbro Monopoly Polska w sklepie al.to