Zostań w domu, PIT rozlicz elektronicznie

E-urzędowość funkcjonuje w Polsce już od jakiegoś czasu, ale jeszcze nie wszyscy są do niej przekonani. Jednak gdy trzeba zostać w domu, nie ma innego wyjścia, jak załatwiać sprawy przez internet. Narzędzia ku temu są. Zobacz więc, jak rozliczyć PIT elektronicznie.

Twój e-PIT. Platforma Ministerstwa Finansów

Nie wiem, jak to wygląda u Ciebie, ale w mojej rodzinie i wśród części znajomych wciąż pokutuje przeświadczenie o konieczności odwiedzania księgowego w pierwszym kwartale nowego roku. 

To świeckie kolędowanie ma na celu rozliczenie z Urzędem Skarbowym, okraszone nutką niepokoju – Wyjdę w tym roku na 0, czy przyjdzie mi dopłacić? A może skapnie jakiś zwrocik?

Na odpowiedź trzeba zaczekać. Księgowy musi najpierw policzyć zawartość okienek, odjąć to i owo, wykonać szereg obliczeń powiązanych z tak trudnym słownictwem, jak: należność z tytułów wymienionych w wierszu 1, dochód, przychód, koszty uzyskania przychodów, dochód zwolniony od podatku itp.

Dla mnie to czarna magia dlatego dotychczas sam dołączałem do korowodu podatników odwiedzających księgowego. W tym roku mówię sobie: Dość! Obsługuję WordPressa to i z e-PITami sobie poradzę.

I wiesz co? Poradziłem sobie. Odkryłem też, że proces składania deklaracji sprowadza się do 5 kroków. Pomyślałem więc: Zachęcę więcej osób do rozliczeń online. I tak oto powstał ten krótki tutorial:

  1. Przejdź do strony gov.pl/pit/twoj-e-pit/, kliknij Zaloguj się.
  2. Wybierz sposób logowania: dane podatkowe albo profil zaufany.
  3. Zaloguj się wybranym sposobem.
  4. Przejrzyj Dokumenty źródłowe. Tam znajdują się dokumenty PIT, złożone w Urzędzie Skarbowym przez Twojego pracodawcę/pracodawców.
  5. Sprawdź dane w Bieżących dokumentach. Zobacz też:
  • Czy zgadza się Sposób rozliczania (Indywidualnie lub z małżonkiem).
  • Czy w systemie znajdują się wszystkie należne Ci odliczenia.
  • Czy dane adresowe i konto bankowe są poprawne.

Jeśli coś wymaga poprawy, edytuj swój PIT.

Gdy wszystko jest w porządku, wyślij rozliczenie. W sytuacji wymagającej korekty masz możliwość sporządzenia korekty deklaracji PIT. Ministerstwo zadbało o szczegółową solucję, którą znajdziesz w odnośniku: Korekta deklaracji.

Teraz pozostaje czekać na akceptację Urzędu Skarbowego. W tym miejscu wszystko odbywa się tak, jak dotychczas. I jeśli ma coś skapnąć na konto, to na pewno skapnie 😉

Na koniec przypominam, że w roku 2020 termin składania deklaracji PIT upływa 30 kwietnia.

tarcza

#zostańwdomu i korzystaj z e-urzędów

A kiedy załatwisz już wszystkie sprawy urzędowe, kliknij w link i zainspiruj się na czas spędzony w domu