Wyprawka szkolna – jakie sprzęty przydadzą się uczniowi?

Rok szkolny, czy tego chcemy czy nie, zbliża się wielkimi krokami. Warto już teraz zacząć przygotowywać wyprawkę, także tę technologiczną. Sprawdźcie co powinno się w niej znaleźć i jak dobrać odpowiedni sprzęt, by sprostał potrzebom uczniów.

Powrót do szkoły – technologia przychodzi z pomocą

Zeszyty i książki to wciąż najważniejsze atrybuty służące nauce, jednak żyjąc w XXI wieku trudno nie korzystać z technologicznych możliwości, które są na wyciągnięcie ręki. Wiele sprzętów może posłużyć nie tylko rozrywce, ale także być dużą pomocą w nauce.

Sprzęty potrzebne uczniowi

Przygotowując się do nowego roku szkolnego trzeba pamiętać o tym, żeby zadbać o odpowiednie stanowisko do nauki w domu. W sytuacji, gdy wszyscy stanęli przed wyzwaniem jakim była nauka zdalna okazało się jak ważne jest, aby uczeń miał możliwość korzystania w domu z odpowiedniego sprzętu. Jednak nawet w normalnym trybie wiele sprzętów jest już niezbędne dla ucznia, chociażby do odrabiania prac domowych. W poniższym zestawieniu znajdziecie podstawowe elementy o których należy pamiętać organizując stanowisko pracy ucznia i kompletując dla niego technologiczną wyprawkę.

Zaczynamy od podstaw: laptop czy desktop?

Zanim wybierzemy określone akcesoria komputerowe dla ucznia, trzeba się zastanowić, które urządzenie będzie dla niego bardziej praktyczne: laptop czy komputer stacjonarny? Komputer stacjonarny jest częściej wybierany, gdy oprócz nauki ma posłużyć jeszcze jako sprzęt do gier. Komputer stacjonarny daje możliwość rozbudowy, co w przypadku laptopa jest dużo bardziej trudnione. Kupując komputer stacjonarny trzeba pamiętać, że należy doliczyć jeszcze koszt akcesoriów niezbędnych do jego obsługi.

Laptop zapewnia mobilność, dzięki czemu można mieć go zawsze ze sobą. To duży komfort i więcej możliwości. Można np. zabrać go ze sobą na weekend i tam odrobić pracę domową.

Jeśli wybór padnie na laptopa warto wziąć pod uwagę cechy takie jak: ergonomia, przekątna matrycy i komfort użytkowania. Jeśli chodzi o matrycę, to przekątna powinna wynosić co najmniej 15,6 cala. Wygodę w laptopie zapewni dobrej jakości klawiatura i touchpad. Kolejnym czynnikiem na jaki warto zwrócić uwagę jest czas pracy baterii. W następnej kolejności można patrzeć na specyfikację, czyli procesor, kartkę graficzną czy wielkość pamięci RAM.

Polecane sprzęty dla uczniów


Tablet – by mieć wszystko pod ręką

Jeśli zależy Wam na tym, aby mieć dostęp do niezbędnych informacji w każdym miejscu warto zainwestować w tablet. Są przenośne i zajmują dużo mniej miejsca niż laptop. Dotykowy ekran połączony z niewielkim rozmiarem urządzenia daje wrażenie alternatywy dla papierowych zeszytów ćwiczeń. Dodatkową zaletą tabletów jest ich niska cena.

Decydując się na zakup tabletu należy wziąć pod uwagę m.in. jego odporność na wstrząsy i zarysowania oraz czas pracy baterii. Tablet nie powinien być też zbyt ciężki, aby nie dociążać i tak już ciężkiego plecaka. Stąd też tablet nie może być zbyt ciężki, aby nie obciążać dodatkowo szkolnego tornistra.

Monitor – zadbaj o komfort i zdrowie

Jeśli zdecydujecie się na zakup komputera stacjonarnego, to potrzebny będzie do tego jeszcze monitor. I tutaj znowu pojawia się pytanie: jaki kupić? Wybór jest ogromny i trudno czasami zrozumieć, czym oprócz ceny i wielkości różnią się one pomiędzy sobą. Różnice między monitorami polegają przede wszystkim nie na przekątnej, ale na typie matrycy, sposobie podświetlenia, rozdzielczości, proporcjach boków, dostępnych złączach czy czasie reakcji. Na co szczególnie powinno się zwracać uwagę, kupując taki sprzęt uczniowi?

Przede wszystkim trzeba mieć na względzie fakt, że codziennie spędzanie kilku godzin przed ekranem wpływa negatywnie na wzrok. Zatem warto wybierać monitory z możliwością regulacji poziomu emisji niebieskiego światła, gdyż to ono jest właśnie najbardziej szkodliwe. Odpowiednio dobrany minimalizuje negatywne działanie ekranu na wzrok i zapewnia optymalny kąt widzenia. Oprócz tego dobrym rozwiązaniem jest zakup monitora flicker free, dzięki czemu męczące wzrok migotanie ekranu będzie zniwelowane.

Nie bez znaczenia jest też możliwość regulowania monitora. Dopasowując jego wysokość oraz kąt pochylenia ekranu łatwiej zadbać o przyjęcie pozycji, która będzie zdrowa dla kręgosłupa. Jeśli chodzi o rozdzielczość do nauki spokojnie wystarczająca jes Na potrzeby ucznia bądź studenta spokojnie wystarczy jednak rozdzielczość Full HD.

Matryca to kolejny element, na który musimy zwrócić uwagę. Najtańszym rozwiązaniem są matryce TN, które co prawda mają krótki czas reakcji i eliminują efekt smużenia, ale słabo odwzorowują kolory. Lepszą jakość obrazu zapewniają matryce IPS. Kompromis pomiędzy nimi stanowi matryca MVA. Największa zaleta tej matrycy to dobry kontrast i wysoka szczegółowość.

Klawiatura – towarzyszka podczas pisania wypracowań i nie tylko

Kompletując technologiczną wyprawkę dla ucznia, nie można zapomnieć o klawiaturze. To niezbędne narzędzie, które będzie towarzyszyło uczniowi podczas wielu godzin spędzonych np. na pisaniu wypracowań. Jednak warto pamiętać, że posłuży ona nie tylko podczas nauki, ale także podczas serfowania po internecie. Jaka powinna być klawiatura dla ucznia? Przede wszystkim wygodna i wytrzymała, ale zapewne także ważny będzie także jej wygląd. Fajnie jakby miała z boku blok numeryczny do łatwego korzystania z komputerowego kalkulatora. Klawisze powinny łatwo pracować, stawiając niewielki opór przy wciskaniu. Klawiatury membranowe są niezwykle ciche, dzięki czemu nauka o późnej porze nie będzie doprowadzała pozostałych domowników do szału.

Myszka – do nauki i rozrywki 

Kolejnym przydatnym i bardzo intensywnie używanym akcesorium dla ucznia jest myszka. Warto postawić na rozwiązanie bezprzewodowe, co wpływa na komfort pracy i pozwala uniknąć plączących się na biurku kabli. Dodatkowe przyciski mogą się przydać, ale nie są wymagane w myszce służącej głównie do nauki. Podobnie mało istotna jest wysoka rozdzielczość pracy sensora. Ważniejsze jest, by ten działał po prostu dobrze. Bardzo duże znaczenie ma natomiast ergonomia, a więc żeby była dopasowana do dłoni ucznia, dzięki czemu nawet podczas wielu godzin pracy nie będzie odczuwał dyskomfortu.

Z pewnością dla wielu uczniów atutem myszki będzie to, że będzie ją można wykorzystać także do gier, dlatego mysz dla ucznia powinna być uniwersalna, dobra zarówno przy zwykłym korzystaniu z Internetu, jak również powinna dobrze sprawdzać się jako narzędzie dla młodego gracza.

Drukarka – drukuj, co chcesz i kiedy chcesz

Bez drukarki oczywiście można codziennie funkcjonować, jednak kiedy przychodzi moment, gdy trzeba wydrukować jakąś pracę do szkoły, mając ją pod ręką, można uniknąć stresu i oszczędzić czasu i pieniędzy.  Nowoczesne drukarki zapewniają bowiem niskie koszty eksploatacji i wydruk w bardzo dobrej jakości. Kupując taki sprzęt warto zastanowić się nad tym, żeby zamiast samej możliwości drukowania można było również korzystać ze skanera, dlatego dobrym rozwiązaniem może okazać się urządzenie wielofunkcyjne. Dzięki temu np. po kilku dniach nieobecności uczeń może szybko zeskanować notatki z lekcji, na których był nieobecny.

Sprawdź urządzenia wybrane dla uczniów


Kamera internetowa – by być w kontakcie z innymi

Kamery internetowe zaczęły być szczególnie doceniane w kontekście pracy i nauki zdalnej. Parametry, na których powinniśmy skupić uwagę przed dokonaniem zakupu kamery internetowej to mi.n. sposób podłączenia i rozdzielczość. Jeśli chodzi o podłączeniu w znakomitej większości króluje standard USB 2.0 , nie brakuje jednak też takich korzystających ze złącz RJ-45 i MicroUSB. Coraz większą uwagę przywiązuje się do jakości nagrań. Za minimum z jakiego powinno się współcześnie korzystać jest rozdzielczość 1280 x 720. Decydując się na nieco droższy sprzęt można tę wartość zwiększyć do 1920 x 1080, a nawet 3840 x 2160.

Dodatkową funkcją jaką posiada duża część dostępnych na rynku kamer internetowych jest mikrofon. Bez wątpliwości jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, nie trzeba kupować osobnego mikrofonu, co nie tyko podraża koszt organizacji miejsca do nauki, ale i pozwala zaoszczędzić miejsce na biurku.  

Słuchawki – nie tylko do muzyki

Na wyposażeniu każdego ucznia i studenta obowiązkowo powinny znaleźć się dobrej jakości słuchawki. Chodzi tu nie tylko o słuchanie relaksującej muzyki podczas nauki, ale także o możliwość wykorzystania podczas nauki zdalnej czy komunikowania się z innymi uczniami np. przez Skype’a. Dostępne na rynku modele słuchawek często wyposażone są w mikrofony, które dobrze wychwytują dźwięk i minimalizują szumy pochodzące z tła.

Ponieważ takie słuchawki mają być wykorzystywane głównie w domu, należy wybierać spośród słuchawek nausznych. Są one nie tylko wygodniejsze w użytkowania, ale także często ciekawe  pod względem projektu i kolorystyki

Fotel – dla zdrowej postawy i wygody

Podczas kompletowania stanowiska do nauki nie można zapomnieć o niezwykle istotnej kwestii, a więc fotelu. Wybierając go, należy brać pod uwagę jego kształt i wymiar, ale i możliwości regulacji, by zapewnić uczniowi komfort oraz odpowiednią postawę podczas nauki.  Warto zadbać zatem o odpowiednie siedzisko. W ofercie foteli warte uwagi są fotele gamingowe i to nie tylko dla uczniów, którzy po szkole lubią spędzać czas wolny grając. Takie fotele oferują bardzo dobre podparcie dla pleców dlatego sprawdzą się bardzo dobrze nawet podczas zwykłego użytkowania.