Word odpada? Polecamy darmowe edytory tekstu do pisania

Jaki darmowy edytor tekstu do pisania wybrać? Takie pytanie prędzej czy później zadaje sobie każdy z nas. Jeśli akurat nie mamy funduszy na zakup oprogramowania znanej firmy zza wielkiej wody, to nie oznacza to wcale, że nie możemy pracować. Równolegle do rozwoju płatnych pakietów biurowych rozwijane jest otwarte oprogramowanie pozwalające nam dokonać zarówno, podstawowej jak i zaawansowanej edycji tekstu. I to zupełnie za darmo.

Jaki darmowy edytor tekstu wybrać?

Darmowy edytor tekstu może być albo prostym notatnikiem, albo zaawansowanym programem klasy Microsoft Word. Myślę, że nie warto skupiać się na najprostszych rozwiązaniach, gdyż nie pozwolą one nam w sposób wygodny edytować bardziej rozbudowanych dokumentów. Z czasem najzwyczajniej w świecie przeskoczymy ich możliwości. Stąd warto od razu sięgnąć po darmowy edytor, który da nam odpowiedni zapas możliwości, a jednocześnie nie uszczupli naszego budżetu.

Jakie są edytory tekstu?

Edytory tekstu generalnie możemy podzielić na te, które są dostępne online, oraz na te, które możemy pobrać i zainstalować na naszym komputerze. Te drugie pozwalają nam na pracę nad dokumentem nawet wtedy, gdy jesteśmy poza zasięgiem Internetu. Są też wersje oprogramowania w formie przenośnej, które instalujemy na pendrive USB i nasze oprogramowanie działa na każdym komputerze, do którego podłączymy naszego pendriv’a. Są również aplikacja na telefony z systemem Android i iOS, które pozwolą nam na szybką edycję dokumentu w drodze. Nie warto zatem ograniczać się do jednego typu programu, ale mieć opanowane kilka rozwiązań z których będziemy korzystać zależnie od danej sytuacji.

google docs
Google Docs to jeden z popularniejszych edytorów online. Źródło: Google

Jaki darmowy edytor tekstu online

Dokumenty Google

Tutaj mamy do wyboru rozwiązania światowych potentatów. To oczywiście dokumenty Google, do których dostęp uzyskujemy wraz z założeniem konta pocztowego Gmail. W związku z tym, że znaczna większość z nas korzysta z telefonów z Androidem, siłą rzeczy najpewniej mamy już jakąś skrzynkę pocztową w domenie gmail.com. Dzięki temu niejako z automatu i od razu możemy zacząć korzystać z edycji dokumentów w chmurze. Nie da nam ona takich możliwości jak wersja na komputer, a już tym bardziej płatny Word, ale może się okazać, że chwilowo na nasze potrzeby wystarczy. Dodatkowo warto pamiętać, że Google cały czas rozwija tę platformę.

Microsoft Office online

W związku z tym, że Google daje nam takie narzędzie, Microsoft nie może być dłużny i również udostępnia Worda online. Nie jest to ta sama półka możliwości co wersja do zainstalowania, ale daje nam pełną kompatybilność z wersjami na komputer. Do usługi logujemy się podobnie jak w przypadku Googl’a, czyli za pomocą adresu email zarejestrowanego w domenie obsługiwanej przez Microsoft np. outlook.com. Po zalogowaniu możemy od razu przystępować do pracy.

Racjonalnym wyborem może okazać się darmowy pakiet online Microsoft. Źródło: Microsoft

Jaki darmowy edytor tekstu do pobrania

Tutaj sprawa jest o tyle prosta, że król jest jeden. Kiedyś był nim pakiet OpenOffice. Jest on nadal rozwijany, ale w związku z tym, że jego rozwój był powolny, korporacyjny nawis nie pomagał i pomimo przekazania kodu fundacji Apache nadal innowacyjność była ślimacza, powstał fork w postaci LibreOffice.

Jak sama nazwa wskazuje jest to wolne i otwarte oprogramowania, za które możemy, ale nie musimy złożyć dobrowolny datek. Co ważne oprogramowanie to może być również wykorzystywane w firmie. Jest to nie tylko darmowy edytor tekstu do pobrania, ale cały kombajn o możliwościach zbliżonych do płatnego Microsoft Office. Dla użytkownika domowego czy też małej działalności gospodarczej LibreOffice Writer (bo tak nazywa się ten darmowy edytor tekstu) może okazać się strzałem w dziesiątkę.

LibreOffice Writer to bardzo solidna alternatywa dla płatnych pakietów. Źródło: LibreOffice

Oczywiście jeśli ktoś jest przyzwyczajony do OpenOffice i wszystko działa, to nie ma sensu przesiadać się na LibreOffice.

Trzecią opcją do rozważenia w przypadku edytorów tekstu jest AbiWord. Tutaj w przeciwieństwie do dwóch poprzednich otrzymujemy nie cały pakiet, a jedynie edytor tekstu, przy pomocy którego stworzymy prosty dokument. Oprogramowanie to ma mniejsze możliwości niż Writer w LibreOffice, ale jeśli lubimy prosty interfejs i mało opcji, a nasze dokumenty są nieskomplikowane, to AbiWord może przypaść nam do gustu.

AbiWord
AbiWord to kolejna bardzo dobra alternatywa pozwalajaca za darmo tworzyć dokumenty tekstowe. Źródło: AbiWord

Jaki darmowy edytor tekstu na Androida i iOS

Tutaj wybór jest raczej oczywisty i sprowadza się do zainstalowania aplikacji odpowiadającej tym, które omówiono w paragrafie o edytorach tekstów online. Zarówno Google jak i Microsoft oferują swoje aplikacje na oba systemy operacyjne. Dla miłośników wolnego oprogramowania jest Collabora Office. Jak zawsze w przypadku urządzeń mobilnych warto uważać, gdyż łatwo można pobrać podejrzane oprogramowanie i narobić sobie kłopotów.

Dlatego w polecanych wymieniamy jedynie te, które są darmowe, i pasują do innych kategorii darmowych edytorów tekstów, jakie opisujemy. Spójność oprogramowania na różnych nośnikach zapewni nam łatwość edycji poszczególnych dokumentów bez strat i ewentualnych błędów.

Jaki darmowy edytor tekstu na pendrive. Czy to możliwe, że edytor działa na dysku USB?

Odpowiedź brzmi TAK! Dzięki platformie portable apps (przenośne aplikacje) możliwa jest instalacja pakietu LibreOffice na naszym pendrive. Dzięki temu, jeśli zajdzie potrzeba edycji jakiegoś dokumentu, a znajdzie się pod ręką komputer nie musimy martwić się o instalacje oprogramowania. Wkładamy nasz pendrive do gniazda USB i rozpoczynamy edycję naszego pliku.

Podobnie sprawa ma się z OpenOffice. Tutaj również istnieje wersja przenośna, która możemy zainstalować na naszym pendrivie. W przypadku obu możemy zamiast całego pakietu wybrać sam edytor tekstowy. Listę zamyka AbiWord, który również znajduje się wśród oprogramowania kompatybilnego z instalacją i użytkowaniem z pendriv’a.

Aplikacja Portable Apps pozwala nam korzystać z przenośny wersji edytorów instalowanych na pendriwach. Źródło: Portable Apps

Jakie są ograniczenia darmowych programów do pisania?

Jeśli zdecydujemy się na korzystanie z darmowych programów do pisania online, to poza mniejszymi możliwościami w zasadzie otrzymamy to, co będzie wynikiem zapisania dokumentu przy pomocy wersji na komputery. Tyczy się to zwłaszcza oprogramowana ze stajni Microsoftu. Tutaj można liczyć na pełną kompatybilność. W przypadku mieszania rozwiązań i bardzo skomplikowanych dokumentów tekstowych oraz wyszukanych czcionek niektóre style mogą się nie zgadzać. Jest to pewna niedogodność, ale takie „usterki” można błyskawicznie usunąć.

Niestety nie ma rozwiązań, które są idealne i darmowe. Producenci oprogramowania muszą z czegoś żyć, a wersje open source są robione przez wolontariuszy. Jeśli zależy nam na 100% kompatybilności musimy niestety sięgnąć głębiej do kieszeni. Sytuacja nie jest jednak tak zła jak by mogło się po tych paru zdaniach wydawać. Piszący te słowa od 10 lat używa LibreOffice i nie przypomina sobie większych problemów w tym czasie.

Pamiętajmy również, że niektóre edytory online i „darmowe” aplikacje to reklamówki mające wciągnąć nas w płatne rozwiązania. Warto również dokładnie zapoznać się z polityką prywatności (robi to ktoś w ogóle?) i sprawdzić, czy to co akurat wpisujemy do edytora online, czy aplikacji nie jest mierzone, badane, sprawdzane i analizowane w celach wiadomych jedynie producentowi oprogramowania.

openoffice pl
Omawiane edytory tekstu są dostępne w języku polskim co jest ich niewątpliwą zaletą. Źródło: OpenOffice

Darmowy edytor tekstu po polsku?

Tutaj na szczęście nie ma problemu, gdyż wszystkie z wymienionych programów mają polski interfejs i zazwyczaj dość rozbudowaną dokumentację w języku polskim. Chodzi tu zwłaszcza o pakiety takie jak LibreOffice, gdzie dodatkowo poza dokumentacją mamy również społeczność online, którą zawsze możemy zapytać o pomoc w rozwiązaniu problemu, z którym akurat się mierzymy. Również OpenOffice z racji długiego stażu i popularności na rynku doczekał się sporej liczby poradników i pomocy.

Zamieszczona lista darmowych programów do pisania nie obejmuje oczywiści wszystkich, ale jedynie takie, które autor sprawdził osobiście i może z czystym sumieniem polecić. Każdy ma jednak swoje indywidualne upodobania i preferencje i może użytkować innego rodzaju aplikacji.

Macie jakieś pytania, problemy lub sugestie? Piszcie w komentarzach!