USS Portland strzela laserem i trafia

Załoga amerykańskiego okrętu USS Portland przeprowadziła próbne strzelanie bronią laserową zainstalowaną na pokładzie jednostki. Najciekawszym aspektem obecnej próby są zdjęcia, jakie Departament Obrony złączył do notki prasowej. Widać na nich promień lasera!

Laser na USS Portland uchwycony w akcji

Amerykański Departament Obrony poinformował o próbie 15 grudnia, ale samo strzelanie miało miejsce dzień wcześniej. W momencie przeprowadzenia testu USS Portland znajdował się w Zatoce Adeńskiej. Do strzelania wykorzystano urządzenie Solid State Laser – Technology Maturation Laser Weapons System Demonstrator (LWSD) Mark 2 MOD 0. Jak widać po samej nazwie, jest to wersja rozwojowa, powstała na bazie doświadczeń z wcześniejszymi modelami. Pierwsza próba na pokładzie okrętu miała miejsce w maju 2020 roku, ale wtedy strzelano do niewielkiego drona, a poligon testowy znajdował się na Oceanie Spokojnym. W ramach obecnej próby strzelano do statycznego celu ulokowanego na wodzie i imitującego niewielką jednostkę pływającą.

USS Portland został wybrany na nosiciela nowego lasera w roku 2018. System LWSD jest natomiast pochodna od urządzenia Laser Weapon System (LaWS), które testowano przez trzy lata na okręcie USS Ponce (AFSB(I)-15), który operował w tamtym czasie w rejonie Środkowego Wschodu.

USS Portland laser strzał
Promień lasera udało się uchwycić dzięki specjalnemu obiektywowi aparatu oraz filtrom. Źródło: DoD

Laser i USS Portland to fragmenty większej całości

USS Portland nie przypłynął do Zatoki Adeńskiej tylko na testy broni laserowej, gdyż stanowi część większego zespołu Essex Amphibious Ready Group. W skład grupy okrętów wchodzą również USS Essex (LHD 2), USS Pearl Harbor (LSD 52) oraz zaokrętowany oddział Marines z 11th Marine Expeditionary Unit. Cały zespół opuścił port w San Diego w sierpniu i przeszedł do rejonu podległości U.S. 5th Fleet.

Położenie geograficzne, klimat i znaczenie strategiczne mają być głównymi powodami, dla których zdecydowano się testować broń laserową zamontowaną na USS Portland właśnie tam, a nie gdzie indziej. Nie bez znaczenia są tutaj również hasający z dość dużą swobodą piraci. Jeśli się nad tym głębiej zastanowić to w XXI wieku mówienie o piratach jest dość zabawne. Kojarzą nam się przecież z żaglowcami, działami i wiekiem XVII i XVIII. Póki co tzw. państwa zachodu nie są w stanie rozwiązać problemu morskich grabieży, które mają miejsce u wybrzeży Somalii, i jako żywo cała sytuacja zaczyna przypominać czasy przed I wojną światowa, kiedy to poszczególne potęgi europejskie musiały bronić statków handlowych na morzach i oceanach świata. Czyżby był to kolejny sygnał na degradację potęgi Stanów Zjednoczoncyh, które do tej pory zapewniały wszystkim spokojne handlowanie? Może za dekadę lub więcej w buty USA wejdą Chiny?

kod rabatowy kpt-geex do sklepu combat
Źródło:
  • https://www.dvidshub.net/news/411139/uss-portland-tests-high-energy-laser-weapon-system-gulf-aden