TSMC. Bezpieczeństwo produkcji procesorów zagrożone?

TSMC, czyli Taiwan Semiconductor Manufacturing Company to globalny potentat w produkcji procesorów i to wszelkiej maści. Firma wytwarza najbardziej zaawansowane układy, ale z taśm produkcyjnych schodzą również te prostsze procesory, wykorzystywane w urządzeniach z obszaru IoT. TSMC stopniowo zdobywała rynek, aż w końcu urosła do takich rozmiarów i nabrała takiego znaczenia, że ewentualne braki dostaw stały się problematyczna dla całej światowej gospodarki.

Dla kogo produkuje TSMC?

Łatwiej byłoby chyba zapytać, dla kogo Taiwan Semiconductor Manufacturing Company nie produkuje. W tej chwili firma wytwarza około 10.000 produktów dla 500 klientów na całym świecie. Słynne procesory Apple z serii A są wytwarzane tylko przez TSMC, a przelewy z Cupertino stanowią około 25% przychodu TSMC.

Na szczycie listy zamawiających znajdują się też takie firmy, jak Qualcomm, NVIDIA, Broadcom, AMD, Intel i Mediatek. Jakby nie patrzeć mamy tutaj do czynienia ze światową śmietanką korzystającą z usług TSMC. Nawet Intel mający własną odlewnię zamawia w TSMC.

Sukces na miarę światową

Jednego zatem firmie nie można odmówić. Odniosła sukces i to na światową skalę. Jest największym na świecie producentem procesorów, a pod względem zysków z odlewni, mamy TSMC, długo, długo nic i później pojawia się Samsung.

Góruje on co prawda w liczbie wyprodukowanych wafli krzemowych za rok 2020, ale różnica nie jest dramatyczna, a koniec końców liczy się zysk na koncie, a nie ranking produkcji. Dodatkowo Samsung produkuje sporo kości pamięci, a one też najpewniej wliczają się w liczby i mogą zamazywać nieco obraz.

TSMC produkcja procesorów
Produkcja procesorów to skomplikowany proces i budowa odpowiedniej fabryki wraz z wyposażeniem musi być planowana z dużym wyprzedzeniem. Źródło: Taiwan Semiconductor Manufacturing Company

TSMC się nie zatrzymuje

Tak czy inaczej, według niektórych analiz Taiwan Semiconductor Manufacturing Company ma w tej chwili udział w rynku na poziomie 50%. To mówi samo za siebie, a nie jest to ostatnie słowo Tajwańczyków. Już teraz budują fabrykę pod procesory 3nm z planowanym startem produkcji w roku 2022. Z kolei na rok 2024 planowane jest rozpoczęcie produkcji procesorów 2nm, czyli dochodzimy do ściany obecnych możliwości w tym zakresie. Wszystko wskazuje na to, że TSMC dojdzie tam pierwsze.

A na dodatek, jakby wszystkiego innego było mało, TSMC ma jedną wielką zaletę – zajmuje się tylko odlewem. Przekazywanie firmie sekretów nowo opracowanych procesorów nie stanowi więc aż takiego zagrożenia korporacyjnego, jak choćby w przypadku konkurencyjnego Samsunga. Widać w tym biznesie (jak i w każdym innym), że zaufanie to ważna rzecz. Tak przynajmniej twierdzą branżowe media.

TSMC jedna z fabryk
Jedna z fabryk TSMC. Źródło: Taiwan Semiconductor Manufacturing Company

TSMC jest pietą achillesową USA?

Gdy były już prezydent USA Donald Trump mówił o przywracaniu lokalnej produkcji, wszyscy pukali się po głowach i uznawali go za zwariowanego nacjonalistę. Nie minęło pół roku od inauguracji Bidena, a The Wall Street Journal bije na alarm, że świat zależy od jednego producenta mikroprocesorów i jest to poważnym zagrożeniem.

Z perspektywy geopolityczne przez ostatnie pół roku nic wielkiego się nie zmieniło. Nadal następuje powolna erozja możliwości Stanów Zjednoczonych, a narastające wokół Tajwanu napięcie po prostu uderza w różne alarmistyczne dzwonki.

Sen o globalnej wiosce dawno już upadł, tylko najwyraźniej niektórzy nadal udają, że go śnią. W grze sił i interesów nie będzie taryfy ulgowej i każda możliwa dźwignia będzie wykorzystana, a procesory i ich produkcja to całkiem solidna geopolityczna dźwignia.

TSMC sterylne warunki
W fabrykach TSMC panują sterylne warunki, a zatrudniania w nich są sami specjaliści. Źródło: Taiwan Semiconductor Manufacturing Company

Czarne sny Pentagonu

Coraz śmielej poczynająca sobie wokół Tajwanu chińska armia. Zwłaszcza lotnictwo wykonujące spektakularne przeloty musi budzić poważny niepokój w Pentagonie. Chiny od dawna nie kryją się z chęcią połączenia, a raczej przyłączenia Tajwanu do Chin kontynentalnych i osiągnięcia pełnej unifikacji. Znając długofalowość komunistycznych planów, mają to rozpisane na dekady i prędzej czy później cel ten mogą w ten (wojskowy) czy inny (pokojowy) sposób osiągnąć.

Jeśli zadziałoby się to prędzej niż później, to Chiny trzymałyby wiele asów w rękawie. Produkcja od podstaw fabryk mikroprocesorów poza Tajwanem to przedsięwzięcie rozpisane na lata. W sumie to na komunistyczną pięciolatkę w sam raz. Samsung pewnie ratowałby sytuację, ale wszystkiego by przecież nie przejął. Jakby tego było mało, to skądś by trzeba znaleźć ludzi zdolnych do pracy w takich fabrykach, a dobre kadry to wszak podstawa.

Trzeba również pamiętać o tym, że ostatnie sankcje na Huawei tyczyły się m.in. procesorów i Chiny boleśnie odczuły brak dostaw od TSMC. Na pewno tego policzka nie zapomną. To była ta wspomniana w poprzednim akapicie dźwignia, tylko że wtedy to Amerykanie mogli ją nacisnąć. Co stanie się, gdy Tajwan wpadnie w ręce Chin?

Chiny co jakiś czas demonstracyjnie przelatują w pobliżu Tajwanu. W ostatnim czasie formacje są coraz większe. Źródło: DefenseNews / Taiwan Ministry of Defense via AP

Jedne Chiny, a rynek mikroprocesorów

Jeśli ewentualna unifikacja z Tajwanem stałaby się prędzej niż później, to Ameryka leży na łopatkach, przynajmniej w kwestii procesorów cywilnych. Brak najnowszych świeżutkich iPhonów już może ocierać się o rewolucję na ulicach, więc problem jest z natury poważnych. Apple to tylko jeden z odbiorców więc powodów do niepokojów byłoby na pewno sporo.

Pamiętajmy również o potencjalnym skoku, jaki mogłyby wykonać chińskie firmy, jeśli dostałyby wgląd w technologię, jaka jest opracowywana i użytkowana na Tajwanie.

Potencjalne problemy można by mnożyć, ale nie o to chodzi. Chodzi o to, co zrobią Amerykanie, by się uniezależnić i co zrobią Chiny, by im to utrudnić. Czas pokaże, jak to starcie zostanie rozegrane.

Źródła:
  • https://www.wsj.com/articles/the-world-relies-on-one-chip-maker-in-taiwan-leaving-everyone-vulnerable-11624075400
  • https://www.tsmc.com/english/aboutTSMC/company_profile
  • https://www.investopedia.com/articles/markets/012716/how-taiwan-semiconductor-manufacturing-makes-money-tsm.asp
  • https://www.businesskorea.co.kr/news/articleView.html?idxno=70018
  • https://semiwiki.com/forum/index.php?threads/tsmcs-top-customers-2019-2021.13925/
  • https://www.taipeitimes.com/News/biz/archives/2021/03/09/2003753477
  • https://www.pcgamer.com/samsung-beat-tsmc-to-wafer-manufacturing-crown/
  • https://www.themanufacturer.com/articles/trump-administration-intel-tsmc-talks-reshore-chip-making-us/