TLS-BCT czyli Stryker do walki elektronicznej. Kolejna faza

Pierwsze akordy przyszłej wojny zostaną najpewniej rozegrane, zanim wystrzelony zostanie jakikolwiek pocisk. Rzecz cała odbywać się będzie w sieci, w ramach wojny cybernetycznej i szeroko pojętej walki elektronicznej. Gdy działania wojenne rozpoczną się na dobre, walka w przestrzeni cyfrowej trwać będzie dalej. Po to właśnie powstaje specjalny Stryker.

Otwierasz lodówkę, a tam… Stryker

Pojazdy Stryker zaczynają powoli przypominać szwajcarskie scyzoryki. Nie tak dawno temu pisaliśmy o odmianie transporterów Stryker wyposażonych w laser. Szeroko pojęta broń laserowa zapewne będzie jednym z głównych narzędzi toczenia wojny w przyszłości, ale na pewno niejedynym. Laser będzie bowiem używany do bezpośredniego starcia, ale zanim ono nastąpi, zacznie się już wspomniana wojna elektroniczna.

W związku z tym na bazie Strykerów powstać ma pojazd Terrestrial Layer System – Brigade Combat Team. Maszyny tego typu mają na szczeblu taktycznym odpowiadać za SIGINT (Signals Intelligence), czyli rozpoznanie elektromagnetyczne i Electronic Warfare (EW), czyli walkę elektroniczną. Jako wisienka na torcie, wymieniane są tzw. Cyberspace Operations, czyli operacje w cyberprzestrzeni. Wszystko to po to, by umożliwić sprawne funkcjonowanie sił zbrojnych nowego wzoru, działających w ramach koncepcji Joint All Domain Operatios (JADO).

Trzeba przyznać, że nazbierało się tego całkiem sporo, jak na w sumie nie za duży pojazd. Można zatem przypuszczać, że będzie to maszyna naszpikowana elektroniką i całkiem prądożerna. Gdy wszystkie te systemy zaczną pracować na pełnych obrotach, generatory będą z pewnością miały co robić.

Po wejściu do linii Strykery TLS będą przydzielane do plutonów wielozadaniowych (Multi-functional Platoon) i plutonów walki elektronicznej, które podlegają pod kompanię wywiadu wojskowego Military Intelligence (MI) Company (MICO) w ramach BCT.

Czy tak to faktycznie będzie, trudno dziś powiedzieć. Już teraz mówi się o tym, że koncepcja BCT może być przestarzałą w kontekście nowych wyzwań, z jakimi Stany Zjednoczone będą mierzyć się na Oceanie Spokojnym. Te „Nowe wyzwania” to oczywiście zawoalowane określenie potencjalnego konfliktu z Chinami.

SIlent Crow
Lockheed martin oferując wyposażenie Strykerów czerpie ze swego wcześniejszego programu SIlent Crow. Źródło: Lockheed Martin

Kto bierze udział w programie Stryker TLS-BCT?

W ramach kontraktu przyznanego w 2020 roku fundusze otrzymały dwie firmy. Był to Boeing, a w zasadzie jego spółka córka DRT, oraz Lockheed Martin.

Lockheed sprytnie sięgnął po sprawdzony i oferowany w innym programie system Silent Crow, ale dostosowany do działań z powierzchni ziemi. Pierwotnie firma zaoferowała go w ramach przedsięwzięcia US Army Multi-Function Electronic Warfare (MFEW) jako zasobnik podwieszany dla maszyn bezzałogowych, takich jak MQ-1C Grey Eagle.

Boeing również ma spore doświadczenie i pracował przy pojazdach Electronic Warfare Tactical Vehicle montowanych na Behemotach znanych z wojny w Afganistanie.

Druga runda finansowania przyznana we wrześniu 2021 roku przypadła Lockheedowi. Pierwsze pojazdy testowe mają trafić do jednostek w roku fiskalnym 2022.

Pojazdy Stryker będą mocno obudowane dodatkowymi systemami walki elektronicznej. Źródło: Lockheed Martin

Stryker TLS. Co da nowa platforma?

Jakie są kluczowe możliwości wnoszone przez Terrestrial Layer System (można to tłumaczyć jako naziemny system warstwowy)? Na plan pierwszy wysuwana jest świadomość sytuacyjna wynikająca z wykrywania, identyfikacji i lokalizacji wojsk przeciwnika. Gdy już załoga Strykera TLS posiądzie te wszystkie dane, do akcji będą mogły wejść systemy zakłócania oraz rozwiązania pozwalające na potencjalne „wykorzystanie” systemów przeciwnika. W wypowiedziach pada określnie „exploitation” i bez udostępnienia większych szczegółów trudno wywnioskować jednoznacznie, co się za tym kryje. Stryker TLS nie będzie zatem tylko prostym systemem zakłócającym.

Być może Stryker TLS będzie mógł podszywać się pod sygnały przeciwnika lub będzie miał jakieś możliwości „hakowania” jego urządzeń. Ta ostatnia funkcja, jeśli miałaby być wprowadzona, musiałaby działać raczej w trybie w pełni automatycznym, gdyż trudno domniemywać obsadzenia każdego Strykera wybitnym hakerem, łamiącym zabezpieczenia tuż przed poranną kawą i pączkiem (w wersji wojskowej – tuż przed poranną polową racją żywieniową).

Wydaje się również, że kluczowym w przypadku pojazdów Stryker TLS będzie zasięg oddziaływania. Trudno zakładać, że bez dużych anten będzie on jakoś szczególnie imponujący. Mimo wszystko jest to pojazd taktyczny, więc nie należy oczekiwać po nim zbyt wiele. Kluczem do wszystkiego może być tutaj wymiana danych z innymi systemami i działanie w sieci wraz ze śmigłowcami, dronami różnych rozmiarów i systemami plecakowymi. Pamiętajmy również, że planowany jest system Terrestrial Layer System – Echelons Above Brigade (TLS-EAB), czyli o znacznie większej mocy i działający bardziej na szczeblu operacyjnym.

W najblizszej przyszłości możemy spodziewać się intesyfikacji działań zakupowych w obszarze walki elektronicznej. To on zdecyduje o powodzeniu wielu misji. Źródło: U.S. Army

Jak żyć?

Niezależnie od tego, jak zostanie to wszystko rozwiązane, zbliżamy się powoli do sytuacji, w której wygodniej będzie użyć kartki, ołówka, mapy papierowej, kompasu i być może gołębia pocztowego.

Za chwilę bowiem niezależnie od tego, co będziemy chcieli na polu walki zrobić przy pomocy systemów elektronicznych, najpierw będziemy musieli stoczyć wojnę o możliwość ich używania. W zasadzie powinno się chyba domniemywać, że każdy taki system może być właśnie namierzany, infiltrowany i stanowić potencjalne zagrożenie.

Mówimy tutaj o aspekcie cyberwojny, ale pozostałe kwestie również nie wyglądają kolorowo. Każdy nasz sygnał może i zapewne będzie zagłuszany lub dojdzie do prób manipulacji tego sygnału i podszycia się pod niego.

I jak w tym wszystkim rozpoznać, kto jest kim?

Źródła:
  • https://peoiews.army.mil/army-announces-ota-agreement-in-support-of-terrestrial-layer-system-brigade-combat-team-prototype/
  • https://breakingdefense.com/2020/08/boeing-lockheed-vie-for-revolutionary-ew-sigint-system-tls/
  • https://www.c4isrnet.com/electronic-warfare/2021/09/27/lockheed-scores-us-army-contract-for-major-electronic-warfare-intel-and-cyber-platform/