Stryker uzbrojony w laser. Testy U.S. Army

U.S. Army stawia kolejny krok w kierunku nowoczesnych technologii. Tym razem testuje wysokiej mocy system laserowy na pojeździe kołowym Stryker. Program prób realizowany jest w ramach wysiłków zmierzających do rozwoju możliwości operacyjnych wojsk lądowych.

System laserowy na szybko, ale nie byle jak

Wydarzenie jest o tyle istotne, że w ciągu zaledwie 24 miesięcy U.S. Army doprowadziła do powstania koncepcji lasera bojowego, zintegrowała go z platformą i wyprodukowała pierwszy bojowy prototyp.

Uzbrojony w system laserowy Stryker ma pomóc w zwalczaniu dronów, pocisków rakietowych, artyleryjskich i moździerzowych. Wszystko to ma być okraszone niższymi kosztami eksploatacyjne takich pojazdów wynikającymi z mniejszych obciążeń logistycznych.

Latem tego roku specjalnie zmodyfikowany Stryker trafił na poligon w Fort Sill w stanie Oklahoma. Efektem tych testów ma być dostarczenie w roku fiskalnym 2022 czterech uzbrojonych w lasery pojazdów Stryker. Za wszystkie działania odpowiedzialny jest dział rozwojowy Army Rapid Capabilities and Critical Technologies Office (RCCTO).

Strykery będą pierwszym bojowym komponentem manewrowym U.S. Army uzbrojonym w ten sposób. Docelowo broń laserowa ma na stałe towarzyszyć Brigade Combat Team, czyli podstawowej jednostce manewrowej w amerykańskiej brygadzie wojsk lądowych.

Byłby to kolejny element szerszego systemu obronnego amerykańskich sił zbrojnych, do którego niebawem może dołączyć również Mjolnir, który zastępuje Thora w ramach prac nad bronią mikrofalową USAF. Oczywiście temat zabezpieczenia się przed dronami nie jest tylko domeną amerykańską i również w innych krajach trwają intensywne prace w tym obszarze. Francuzi już teraz zapowiadają nowoczesne laserowe systemy antydronowe, które zabezpieczą Igrzyska Olimpijskie. Z kolei jak niebezpieczne i skuteczne mogą być drony, pokazał ostatnio Izrael, atakując Gazę dronami, czy też wysyłając je do patrolowania własnej granicy.

stryker laser poligon
Trudno dziś ocenić jaka będzie przeżywalność systemów laserowych na polu walki. Mogą one być wrażliwe na uszkodzenia i tym samym stać sie priorytetowym celem. Źródło: U.S. Army

Poligon prawdę Ci powie

W ramach prób w Fort Sill uzbrojone w laser Strkery i ich załogi musiały zmierzyć się z realistycznymi scenariuszami. Wnioski wyciągnięte z tych ćwiczeń mają pozwolić na wypracowanie pożądanych charakterystyk przyszłościowych systemów broni energetycznej M-SHORAD (Mobile Short-Range Air Defence), czyli mobilnych systemów obrony powietrznej. Nomen omen tutaj znowu na czoło wychodzą Izraelczycy, którzy już teraz mają broń laserową w ramach swojego systemu Iron dome.

Co istotne, w całym przedsięwzięciu U.S. Army co nieco do powiedzenia mieli też sami żołnierze. Zasugerowali na przykład, by do sterowania używać komercyjnych kontrolerów gier zamiast standardowych wojskowych urządzeń.

Oczywiście nie można powiedzieć, że system laserowy na platformie Stryker jest już doskonały i nie wymaga poprawek. Tempo prac i zaangażowanie wojsk lądowych wskazują, że w najbliższej przyszłości można spodziewać się kolejnych wersji rozwojowych. Ze ścieżki laserowej nie ma już odwrotu.

Jeśli chcecie poczuć się jak operatorzy laserowych Strykerów, zawsze możecie sięgnąć po pady z oferty x-kom. Z pewnością znajdziecie coś dla siebie.

Źródło:
  • https://www.army.mil/article/249239/army_advances_first_laser_weapon_through_combat_shoot_off