Rozszerzona rzeczywistość od InVeris pomoże szkolić żołnierzy?

Firma InVeris Training Solutions chce zrewolucjonizować rynek szkoleniowy, wprowadzając do niego rozszerzoną rzeczywistość. Nowy system ma zapewnić możliwość szkolenia na poziomie dotąd nieznanym i odstawić do lamusa używane do tej pory symulatory.

SRCE pozwoli wejść na wyższy poziom?

Nowy system został nazwany przez InVeris akronimem SRCE (See, Rehearse, Collectively Experience, ale wymawiają to też jako „Source”, co można tłumaczyć jako „źródło”). Ma łączyć wszystko, co najlepsze ze świata rzeczywistego i wirtualnego. Efekt tego mixu ma przypominać życiowe realia, działać płynnie i nie razić różnicami z obu światów oraz być w pełni konfigurowalny i ekonomiczny w użyciu.

Jak zauważa producent, dotychczas używane obiekty szkoleniowe dzięki SRCE mogą zyskać nowe możliwości. System pozwala na ich zeskanowanie i w trakcie realizowania scenariuszy szkoleniowych do już istniejącej infrastruktury dodaje się nowe, wirtualne elementy.

Samo wzbogacenie rzeczywistości to jednak nie wszystko. Całe szkolenie jest rejestrowane i dzięki temu można porównać wyniki poszczególnych ćwiczących lub całych zespołów. Mówimy tutaj o porównywaniu nie tylko lokalizacji operatorów w trakcie ćwiczenia, ich ruchów i zachowania, ale nawet o analizie wystrzelonych wirtualnych pocisków.

Wielkie Brat InVeris patrzy

Wszystko, co szkolący się zrobili na kursie, może być odtworzone, omówione i jeszcze raz przećwiczone. Pozwala to lepiej dzielić się doświadczeniem, szlifować procedury i stosowaną taktykę operowania.

Przed rozpoczęciem szkolenia instruktor skanuje pomieszczenie przy pomocy tabletu lub innego urządzenia wyposażonego w kamerę o wysokiej rozdzielczości. Pozwala to ćwiczyć w dowolnym miejscu na świecie w sposób dotąd nieznany. Na zeskanowany obraz pomieszczeń nakładane są siły przeciwnika, podejrzani, pułapki, zakładnicy lub przypadkowi ludzie, co niweluje konieczność oddelegowywania części personelu do tych zadań.

Możliwość tworzenia obiektu ćwiczebnego w dowolnym momencie i dowolnym miejscu na świecie pozwala na błyskawiczne odświeżanie umiejętności lub przećwiczenie szczególnie skomplikowanego elementu przed trudną misją.

Sprzęt, który pomaga i nie przeszkadza

By cały system mógł działać, konieczne jest, oczywiście, odpowiednie wyposażenie indywidualne. Filarem poszczególnych modułów stosowanych w SRCE jest bezprzewodowość. Dzięki temu podczas szkolenia trenujących nie ograniczają panoszące się wszędzie kable. Osią systemu jest montowany na głowie moduł AR (Augmented Reality – rozszerzona rzeczywistość) zapewniający realistyczne połączenie obu rzeczywistości oraz swobodę ruchu. Współpracuje on z oferowanym przez firmę systemem symulacji broni BlueFire.

Gdy trening zostanie zakończony, analiza statystyczna umożliwia przyjrzenie się takim parametrom, jak: kierunek lotu pocisków, moment strzału, rejestracja nietrafionych strzałów, śledzenie położenia oczu i głowy ćwiczącego. Dodatkowo w czasie rzeczywistym monitorowane jest tętno, sposób oddychania i inne parametry biologiczne. Jakby tego było mało, po zrealizowaniu ćwiczenia można je odtworzyć i przejść jeszcze raz zapoznając się dokładnie z popełnionymi w danej sytuacji błędami.

Czy to jest przyszłość sil specjalnych?

Na papierze wygląda to rewelacyjnie. Można wręcz powiedzieć, że wystawiliśmy systemowi piękną laurkę, ale prawda jest taka, że póki nie przetestują tego operatorzy i instruktorzy sił specjalnych, to trudno cokolwiek powiedzieć. Takie systemy sprawdza się „w boju” i dopiero wychodzi, z jakiej gliny są zrobione.

Nie ma również co przesadzać ze sceptycyzmem. Firmy zajmujące się takimi rozwiązaniami mają w swoich szeregach byłych operatorów najlepszych na świecie jednostek sił specjalnych i pełnymi garściami czerpią z ich doświadczenia. W związku z tym zdrowa dawka przychylnego sceptycyzmu to chyba najlepsze co można zrobić. Jeśli pomysł chwyci, a wydaje się, że we współczesnym świecie innej drogi nie ma, to kolejne wersje rozwojowe będą stały na coraz wyższym poziomie. Tak czy owak, temat warto obserwować, a rynek i tak wszystko zweryfikuje.

kod rabatowy kpt-geex do sklepu combat
Źródło:
  • https://www.inveristraining.com/news/inveris-training-solutions-unveils-srce-tm-a-revolutionary-augmented-reality-training-system