Jak włączyć roaming? Wyjaśniamy, jak zadbać o kontakt podczas wyjazdu za granicę

Walizki spakowane, a odliczanie dni do wymarzonego urlopu rozpoczęte? Zanim się jednak na niego wybierzemy, warto upewnić się, że telefon będzie działał za granicą i pozwoli na korzystanie z pełnego spectrum możliwości komunikacyjnych. Jak? To właśnie w tym temacie swoje miejsce odnajduje wspomniany roaming międzynarodowy. Przyjrzyjmy mu się.

Internet i telefon za granicą

W dzisiejszych czasach telefon na wakacjach za granicą nie służy już wyłącznie do kontaktu z najbliższymi (chociaż oczywiście też). Warto jednak zwrócić uwagę na to, że wielu z nas, mimo założonego urlopu, głównie ze względów zawodowych, musi pozostawać w stałym kontakcie np. ze swoimi współpracownikami.

Zgodzimy się również zapewne, że dzisiejsza komunikacja nie sprowadza się wyłącznie do dzwonienia czy pisania SMS, ale przede wszystkim do korzystania z danych internetowych, np. poprzez różnego rodzaju komunikatory, portale społecznościowe czy branżowe.

To właśnie w tych okolicznościach roaming przydaje się najbardziej.

jak włączyć roaming

Postaw na roaming i pozostań w kontakcie

Definicja roamingu 

Przechodząc do konkretów, na początku trzeba sobie powiedzieć, że roaming to usługa umożliwiająca korzystanie z transmisji danych zagranicznego operatora, a mówiąc wprost – z jego sieci telefonicznej i internetowej. 

W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że jeżeli nie włączymy roamingu przed wyjazdem za granicę, to nie ma szans, abyśmy skorzystali z jakiejkolwiek transmisji danych, a w konsekwencji nie będziemy mogli skontaktować się z Polską, czy jakimkolwiek innym krajem.

Roaming a połączenie międzynarodowe 

Koniecznie trzeba też rozróżnić pojęcia roamingu i połączenia międzynarodowego. Tak jak zostało powiedziane, z tym pierwszym mamy do czynienia, kiedy jadąc za granice, korzystamy z polskiego telefonu i dzwonimy z niego do swojego kraju, wykorzystując zasięgi miejscowego operatora. 

Połączenie międzynarodowe odbywa się natomiast, gdy z Polski i z polskiego telefonu dzwonimy do jakiegokolwiek innego kraju, korzystając ze swojego rodzimego operatora. Wyjazd za granicę nie jest tu więc żadnym warunkiem.

Jak włączyć roaming międzynarodowy?

Wracając do roamingu, aby działał prawidłowo, musimy upewnić się, że jest aktywowany w dwóch miejscach:

  • na karcie SIM – czyli po stronie naszego operatora,
  • w indywidualnych ustawieniach telefonu, z którego zamierzacie korzystać za granicą.

O co chodzi? Oznacza to mniej więcej tyle, że na nic zda nam się roaming włączony na karcie SIM, jeśli nie obsłuży go nasz telefon. I odwrotnie. 

Przed wyjazdem za granicę koniecznie trzeba się zatem upewnić, że właśnie w tych dwóch miejscach wymagania dla roamingu międzynarodowego są spełnione. 

Jak włączyć roaming na karcie SIM?

Włączenie roamingu na karcie SIM daje gwarancję, że nasz rodzimy operator będzie współpracował z zagranicznym dostawcą sygnału i umożliwi kontakt z innymi – zarówno na terenie obcego państwa, jak i wtedy, gdy zechcecie zatelefonować do innego kraju, w tym np. Polski. Bez aktywacji roamingu na karcie SIM nie ma mowy o żadnym połączeniu, dlatego niezmiernie ważne jest załatwienie tej kwestii przed wyjazdem.

Kiedyś trzeba to było robić każdorazowo przed wyjazdem. Dzisiaj kwestia ta nieco się zmieniła i większość operatorów włącza usługę roamingu od momentu aktywacji karty SIM. 

Niemniej przed wyjazdem warto jednak upewnić się, czy np. nie została ona omylnie wyłączona. Możecie to zrobić, weryfikując status swojego konta za pośrednictwem infolinii operatora, konta internetowego lub odpowiedniego dla danej sieci kodu, pozwalającego na sprawdzenie usługi.

Jeżeli okaże się, że Wasz roaming z jakiejś przyczyny jest nieaktywny, to należy go włączyć jeszcze przed przekroczeniem granicy. Osobiście, najbardziej polecam kontakt z infolinią – rozmowa z żywym człowiekiem daje najwięcej pewności co do efektu końcowego i faktycznego załatwienia sprawy, na której nam zależy. A nikt z nas nie chce chyba zostać bez kontaktu w trakcie wyjazdu, prawda? 

Jak włączyć roaming w telefonie?

A co w przypadku, gdy dotrzecie na miejsce i okaże się, że mimo aktywnego roamingu na karcie SIM nie możecie wykonywać połączeń i korzystać z Internetu? Zachowajmy spokój, bo to jeszcze nic straconego. 

Przyczyną takiej sytuacji są najczęściej złe ustawienia telefonu. Musimy je po prostu zmienić, a wówczas problem sam powinien się rozwiązać.

Nie jest tajemnicą, że menu smartfona może się różnić ze względu na oprogramowanie oraz rodzaj sprzętu. Niemniej, ścieżka do włączenia usługi niezbędnej do działania roamingu będzie zawsze bardzo podobna. Poniżej zostawiam przykład:

W przypadku transmisji danych komórkowych, niezbędnych do korzystania z Internetu w telefonie za granicą, musicie skorzystać z zakładki Dane w roamingu (zdj. 2) i aktywować usługę: Roaming międzynarodowy*.

* wiąże się to z naliczeniem opłat zgodnie z cennikiem operatora

Opłaty w roamingu – Unia Europejska i inne 

Skoro już przy opłatach jesteśmy, należy wspomnieć, że obecnie większość operatorów umożliwia korzystanie z komunikacji na terenie Unii Europejskiej w ramach określonych abonamentów. Nadal jednak pozostają miejsca i usługi, za które pobierane są konkretne opłaty (i to nie małe). 

W związku z tym, przed wyruszeniem za granicę i włączeniem usługi roamingu w telefonie, konieczne jest zweryfikowanie, jak wyglądają opłaty w przypadku naszego operatora oraz w regionie, do którego się wybieramy. 

Sięgnij po więcej wakacyjnych wskazówek 

Szukacie innych pomysłów, które pomogą sprawić, że urlop będzie udany, bezpieczny i przede wszystkim atrakcyjny? Jeśli tak, to koniecznie zajrzyjcie także do tekstów: